Kerknieuws. ïtïiclijl HienisT Land--en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenz org. ïleoh-tzaken. V i s s c h e r ij. Marktberichten. Een buitengewoon harteloos jongmensch, in do ■Vltwmsclie gemeente Etterbeek, heeft de bruids japon van zijn aanstaande gestolon en in een voddenhuis verkocht. Hij had daartoe het oogen- biik afgewacht, waarop zij naar de kerk was ge gaan. Men heeft weldra de hand kunnen leggen op dien fraaien bruidegom. De longtering van den mensch en de tuber- oulose bij het rund. De analogie tusschen deze beide ziekten is reeds lang eeno uitgemaakte zaak. Thans heeft dr. Brush in de academie van geneeskunde te New-York eene studie voorgelezen, - waarin hij met tal van feiten zoekt te bewijzen, hoezeer liet fokken van melkkoeien de longtering in de hand werkt. In Zuid-Afrik», waar de tsetse-viieg het houden van koeien onmogelijk maakt, is de tuberculose zeldzaam eveneens op IJsland, waar voornamelijk schapenmelk, en bij de Eskimo's, vaar rendiermelk wordt gedronken. In Australië kostte een koe in 1780 duizend gulden, en de tuberculose was er toen onbekend thans zijn er 800,000 runderen en de inlanders zijn nagenoeg aan tuberculose uitgestorven. De conclusie van Brush is, dat men de runderen door kruising enz. kan verbeteren en den melk- rijkdom vermeerderen, maar niet dan tot schade van de gezondheid der menschen. Het rund is de voornaamste factor in de uitbreiding der tuberculose; schrijver aarzelt niet te zeggen, dat van de melkkoeien 50 pCt. tuberculeus zijn. Bij liet- uitbaggeren van de Medway zijn eenige belangwekkende relieken voor den dag gekomen, herinneionde aan liet onaangename bezoek, dat de Ilollandsche vloot onder De Ruyter aan Engeland bracht. Onder andere zijn de kiel van een Hollandsch schip en een gedeelte van een luik naar boven gebracht. In liet geheel heeft men reeds genoeg gevonden om twee lichters te vullen. Daaronder is ook oen ronde kogel, 7 Engelsche ponden wegende. In de universiteitsboekerij te Innsbruck is dezer dagen een uitgaaf van Donalus, de bekende Latijnsche spraakkunst uit de middeleeuwen, ont dekt, welke tot do oudste producten derNeder- landsche boekdrukkunst behoort. Men vond het zeldzame werk op stukken per kament in een boekdeel met verschillende te Keulen gedrukte werken uit de jaren van 1460 tot 1470, De .Lyon Medical levert weder een belangrijke bijdrage voor het door zekere lieden nog altijd betwiste nut der inenting. In den nazomer van 1886 werd op het eiland Martinique de' pokziakte aangebracht door een matroos van de stoomboot la France. De pokken verspreidden zich weldra in de jaren '86 en '87 over het eiland en heerschten epidemisch onder deburgerlijke bevolking. Van do 17500Ü inwoners stiervon er 2200 aan de pokkenterwijl van de militaire bezetting niet éen aan de ziekte overleed. De militairen hadden namelijk allen do inenting ondergaan. De nieuwe tandradspoorweg op den Pilatus is dezer dagen geopend. In anderhalf uur stijgt een trein van eone locomotief en een rijtuig, dat 32 personen kan bevatten, van het meer van Lucern bij Alpnach naar den top, omstreeks 700Ö voet boven het meer. Uit den trein heeft men prach tige vergezichten. Prof. Forel heeft eone statistiek gepubliceerd van de krankzinnigen in het kanton Zurich, waaruit blijkt dat daar op 339,000 inwoners 3178 krankzinnigen voorkomen, nl. 1491 mannen, en 1687 vrouwen. Dit is dus^ongeveer 1 pCt., eene varhouding als nog nergens ooit werd •waargenomen. Voor een groot deel moeten die treurige cijfers toegeschreven worden aan drankmisbruik. Heel Frankrijk heeft 10757 telephoonverbin- dingen, Berlijn alieen heeft er 11000 en Duitsch- land 33.000 Te Parijs kost de aansluiting 250, te Berlijn 75 gulden per jaar. In Spanje verschijnen HOI dagbladen en tijd schriften, met een gezamenlijke oplaag van 1.249.131 exemplaren of gemiddeld elk met 1075 ex. De bevolking van Spanje is in een rond cijfer 18 miilioen zielen; er zijn 496 politieke bladen en tijdschriften met 783.652 ex.dat is dus 1 blad op elko 23 inwoners; 370 bladen zijn mo narchaal, 104 republikeinse!!de eerste hebben een debiet van 513.760, de laatste van 269.883 ex. Te Madrid alleen verschijnen er 327. De Pcnang Gazette van den 26n Maart haalt oen bericht uit de Hongkong Daily Press aan, Volgens hetwelk "zekere heer Ishirni Yohei, te Yetchin, ontdekt heoft, dat het blad van don in China groeienden moerbeienboom in gedroogden staat een uitstekend surrogaat voor tabak oplevert. Hij heeft bij de plaatselijke overheid van Shiga Ken patent aangevraagd. Ilolle steenen beginnen in Amerika meer en meer in gebruik te komen. Zij hebben een belang rijk weerstandsvermogen. De afmeting is 20 en 30 cM., met zijden van 2.5 cM. dikte; ze kosten 1/3 minder dan massieve steenen, maken do muren tegen vuur, vocht en vorst bestand, gaven 's zomers koelte en 's winters warmte af. De klei, daarvoor vereischt, moet nietkrimpan bij het drogen of branden. De steenen worden overeind gezet; dus is de muur hol van boven tot beneden. Be letter 91 en «Ie Slapoleons. Het is misschien niet algemeen hekend welk een bijgeloovig gewicht de twee Napoleons hecht ten aan de letter M, zoowel ten goede als t«n kwade. Maar dat bijgeloof laat zich eenigszins verklaren, als men nagaat dat Marboeuf de eerste was, die tijdens hij de Militaire school bezocht, - het genie van Napoleon ontdektedat Marengo de eersre groote veldslag was, welke door generaal Bonaparte weid gewonnen dat Méias voor hem in Italië moest wijken; dat Mortier een zijner beste generaals was dat Moreau hem heeft ver raden en Murat de eerste martelaar wordt voor zijne zaak.Marie Louise heeft tijdens de roemvolste jaren van zijn leven aan zijn zijde gestaan. Van Moskou dateert zijn val en Motternich deed hem het onderspit delven op diplomatiek terrein. Zes generaals: Masséna, Mortier, Marmont, Macdonald, Murat en Moncey en zes en twintig divisie-generaals hadden een naamdie met de letter M begon, terwijl Maret, hertog van Bassano, zijn meest vertrouwde vriend was. Zijn eerste veldslag was Moulnotte, zijn laatste Mont- Saint-Jean(Waterloo). "Verder heeft hij gewonnen de slagen bij Millesimo, Mondavi, Montmirail en Montereaudaarna kwam de aanval op Mont- roartre. Milaan was de hoofdstad van zijn eersten vijand en Moskou was de laatste stad, die hij als overwinnaar binnentrok. Meriou was oorzaak dqt hij Egypte verloor en Napoleon gebruikte Miolles ora Pius VII te winnen. Mallet spant tegen hem samen, Murat trekt zich terug; daarop volgt Mar mont. Montalivet was zijn minister, Montesquieu zijn kamerheer-ceremoniemeester. Zijn laatste woon plaats in Frankrijk was Malmaison, Zijne metge zellen op St.-Helena waren Montholon en zijn kamerdienaar Marchand. Gaat men den levensloop na van zijn neef Napo leon III, dan vindt men dat deze gehuwd is met eene gravin Montijo en zijn grootste vriend Morny heet. De voornaamste overwinningen van het Fransche leger in den Krimoorlog zijn die van Ma- lakoff en van Mameion. In den oorlog met Italié zijn het Montebello en Magenta, en Mac-Mahon werd hertog van Magenta. Napoleon hield zijn in tocht in Milaan, verdreef de Oostenrijkers uit Ma- rignan en zijn groetste vijand is Mazzini. Na den vreeselijken slag van Solfeiinoaan de Mincio keert hij terug naar Mantua. Daarop krijgt men Mexico en Maximiliaan. In -1870 gaan de krijgsoperaties uit van Maintz, wordt het Fransche leger voor het eerst terugge dreven bij de Moezel en is zijn lot beslist bij Metz. Al deze rampen zijn over Napoleon gebracht door von Moltke. De hooioogst is op Kampereiland in vollen gang. Buitengewoon valt de opbrengst mede en laat do qualitoit niets te wenschen over. Nieuw hooi werd nog niet verhandeld. Het oude geldt van f10 tot 13 da 500 kg. franco levering. In de Betuwe zijn thans de kersenverkoapingen zoogoed als afgeloopen. In den beginne werd 8 a 10 cent op het hout besteed, op de laatste veilingen waren de prijzen aanmerkelijk lager. De pluk is thans in vollen gang en do verzendingen naar Engeland zijn reeds begonnen. Kruisbessen worden tegen circa 7 cent per kilo opgekocht. De kooplieden geven aan de soorten van Duitscho afkomst voeial de voorkeur, omdat zij door flinke ontwikkeling en groote saprijkheid voor do jams met uitstekend gevolg worden ge bruikt. Woensdag waren op do markt nabij het «Duiten- huis" hij Breda plus minus 25 duizend liter aardbeziën aaugovoerd, die aanvankelijk voor 7 cent per liter werden verkocht, doch door don grooten aanvoer daalde de markt tot op 3 cent, terwijl nog 5 duizend liter voor dien prijs onver kocht bleef en door de boeren weder werden medegenomen. De strijd tegen de longziekte wordt in Engeland nog voortdurend krachtig naar dezelfde methode, waarop deze ziekte in 1884 en '85 ten onzent werd uitgeroeid, voortgezet, maar vooralsnog met minder gunstig gevolg, ofschoon ook in Engeland reeds eenige verbetering is waar te nemen. Zoo werd in het le kwartaal van 1889 nog slechts up 116 plaatsen de ziekte waargenomen, tegen op 140 plaatsen in het eerste kwartaal van 1888, In Schotland zijn in dat kwartaal 43 runderen ziek bevonden, in Engeland 217, in Ierland 69. In Groot-Brittanniu werden 1719 gezonde run- de-'n afgemaakt, die in aanraking waren geweest met zieke dieren, in letland 451. De Amsterdamsclie gemeenteraad heeft den heer Korteweg, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen, benoemd tot hoogleeraar in de chirur gie, in de vacature van prof. Wurfbain. Aan het uitgebracht verslag omtrent den toe stand der theol. school te Kampen over 1888 is het volgende ontleend Tot op 2 Juni waren aan do school werkzaam 7 professoren en 1 leeraar in de Ned. taal en aanverwante vakken. Op dien datum werd prof. A. Brummelkamp door den dood aan de theol. school ontrukt. In 1888 waren aan de school ingeschreven 84 studenten, van wie 38 in de theol, en 46 in de litt, vakken studeerden. Bij hot loatst gehouden examen werden 19 litt. studenten toegelaten tot de theol. lessen, terwijl 13 met goed gevolg het tlieol. examen A. aflegden en 8 het candidaats- examen in de theologie aflegden. Op financieel gebied werd in '88 goed voor de school gezorgd. Met inbegrip van een batig saldo van het vorige jaar bedroegen de ontvangsten f 30,756.31 Va. Door wijlen den heer L. Ch, Bodmer, te Breda, is aan de weesinrichting te Neerbosch gelega teerd de som van f 2000 door wijlen rnej. J. E. Mulder, te Amsterdam f400, onder vruchtgebruik, en door wijlen den lieer F. van Chartelet, te Rotterdam, f500, alles vrij van successierechten. De arrond.-rechtbank te 's-IIage veroordeelde 6 der 7 jongelieden, die deel hebben genomen aan de jongste ongeregeldheden te Leiden, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. Doandeie werd vrijgesproken. Als verdacht van het afleggen van valsche verklaringen onder eede, voor -Iq rechtbank te Roermond, zijn Donderdag drie getuigen in arrest genomon. Enkele weken geleden word een procedure medegedeeld waarin het de vraag betrof of een schuldeischer bevoegd is, beslag te leggen op zich in Nederland bevindende goederen, toebehoorende aan zijn in het buitenland gevestigaen door den buitenlandschen rechter failliet verklaarden schuldenaar. De rechtbank te 's-Gravenhage lieeft deze vraag bevestigend beantwoord en het boslng van waarde verklaard. Roelof van der Laan, de bekende Drentscbo sociaal-democraat, kleermaker te "SVoerdinger- marke, is door de rechtbank te Assen bij ver stek tot 0 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging des IConings. PERNIS. O ver liet algemeen haddon de schok kers deze week geen ruime vangstendo visch was echter duur en da besommingen f32 a 62 per schuit. De gnrnalonvisschers verdienden r.iets. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 1GG zalmen, die do groote voor fi.70 en de kleine voor f 1.40 per V» kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 1 St.-Jacobzalnipje en 7 steuren. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Haarlem (vac. ds. Escher) ds. C. J. Lammerinck, te Scheveningon en (vac. ds. Brutcl de la Rivière) ds. B. J. Swaan, te Gouda; te Buurmalsen do heer C. R. van Lelijveld, ennd. te Utrecht. Aangenomen: het beroep naar Ottoland en Nederblokland (Z.-IIoll.) door ds. J. W. F. Rotli, te "Wageningen. Bedankt; voor Everdingen door ds. C. van Koetsveld C.Ez., te Oosterhout; voor Renen door ds. H. J. L. Poort, te llarmelenvoor Nijmegen door ds. L. I, de Heer, te Strijen, Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft op 13 Juni de bezwaren, tegen de evangelie-be diening van dr. Liaftinck te Ratuverd door 75 lidmaten te Sliedrecht ingediend, ongegrond verklaard. De beroeping behoort dus goedgekeurd te worden. Eenige bestuursleden, onder welke twee predi kanten uit Engeland, en belangstellenden van het Britsche en buitenlandsche bijbelgenoolschap, hielden Woensdag te Utrecht eene vergadering ter bespreking van de middelen tot verbetering der financiën van het genootschap. Tot dat doel zullen thans op verschillende plaatsen hier te lande comité's worden gevormd. Evang.-Lnth. Kerk. Beroepen; te Medemblik ds. G. Alers, te Zwolle. Chr. Ger, Kerk. Beroepen: te Zwartewaa! ds. II. Moll, te Dussen te Grandhaven, Michigan (Noord- Amerika), ds. R. Loman, te llerwijnen. Setl. Geref. kerk (doleorend). Beroepen: te Vlaardtngen ds. D. M. Boon stra, te Zwolle; te Franeker ds. C. Fernhout, te Zwartsluis. Bedankt: voor Wommels door den heer H. J. Allaart, cand. bij de vrije univors" 1 voor Kuilenburg door ds. J, Schotel, te I BURGEItLlJKIsSTANll Geboren 14 Juni. Catharina Thi dochter van J. 8. Steens en C. J. Bei-pu Bro er snel d. Schiedam 15 Juui. Rogge en gerst zonder handel. Jlooiu tin: uoieermg oer makelaars f 9. Jenevers Amsterd.- pioel f'13 pei ;teot, Ct. zonder lust nu zonder betasting.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 7