Ginnenlandsche Berichten. £e wet daartoe geen recht gaf. De staats- procureur en de staatssecretaris zeiden echter dat zulks wel het geval was; doch eenige leden waren daarmede niet tevreden en bleven bij eetie tegenovergestelde opinie. Na heel wat geharrewar stelde da voorzitter voor de discussie te sluiten, toen een der leden der commnndant-geneianl verzocht zijne opinie in dezen te geven. Deze voldeed Aan dit verzoek en zeide dat h'y thans, nu het voorstel ter tafel gelegd wrrd, voor do eerste manl er van hoorde. Ook meende hy dat het eene beleedigïng voor hem zoude Zijn, indien het werd aangenomen. Tot eeno b-slissing was hst b'y afzending van dit bericht ring niet gekomen, doordien de zitting tot 27 Mei werd verdaagd. SCHIEDAM, 20 Juni 1889. Het adres van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier luidt als volgt: Ann de fierste Kamer der Sluiert- Generaal. De Kamor van Koophandel en Fabrieken te Schiedam verzoekt Uwe vergadering mot vev- /jchuldigden oerbied niet to willen aannemen het den 23 Mei IJ. door do Tweede Kamor aange nomen wetsontwerp tot onteigening ton name van do gemeente Schiedam van eigondommen «oodig voor den aanleg van con watorverver- (schingsknnaal, aanvangende ten niidon van eene In de Schiedamscha S ten zuiden vnn da be staande brug in den spoorweg van Schiedam «aar Delft te bouwen itsluis aan de Schio enz, Zij doet dit os het wetsontwerpzooals het daar ligt, nie. -en algemeenen nutte, noch |n het belang der gomoente Schiedam. Niet ten algemeonen nutte. Door het plaatsen der schutsluis op G5 M, safistand vnn de thans bestaande spoorwegbrug waarvan do schepen, volgons art. 4 van liet K. B. van ld September 1885, St. 181, in verband jngt den plnatsolijkcn toestand 35 M. moeten verwijdord blijven, wordt voor schepen van meer dan 30 M. de vanrt door die brug feitelijk afge floten. Die brug nu bevindt zich in liet vaarwater van de Maas door Schiedam naar Delft, 's-Gra- venhage en vorder gelegen plaatsen. Thans reeds varen daar schepen van meer dan 40 meters lengte en nog kan eene belangrijke uitbreiding der vaart vnn groeitere schepen en stoombooten worden verwacht als gevolg der voorgenomen verbetering van het vaarwater tusschon 's-Gra- venhage en Leidon. Hot boowun van stoeds grootere schepen wordt thans van belang geacht en nllerwege worden, dikwijls met aanzienlijke ofl'ers, gelegenheden ge maakt om de scheepvaart te vergemakkelijken, omdat, gelijk wol niet zul behoeven te worden betoogd, handel en nijverheid door vele en gemak kelijke scheepsgelegenheden ten zeerste worden gebaat. Hier echter zal, in strijd met die belangen, welke toch zeker onder de algemeene belangen kunnen worden gerangschikt, aan de scheepvaart een beletsel worden in den weg gelegd, dat niet alleen direct nadcelig werken zal, door het be lemmeren der scheepvaart naar Schiedam, maar ook voor de toekomst de vaart voor eehigszins groote schepen onmogelijk mankt. Nor.h in het bolang der gemeente Schiedam. Uit de gewisselde stukkon zal Uwer Kamer vermoedelijk zijn gebleken dat de voorgenomen werken tot watorvorvorsching in het aanhangig wetsvoorstel bedoeld, een uitvloeisel zijn van het plan door don lieer J. Schotel in 1885 ontwor pen, Dit plan met daarbij behoorende memorie van toelichting werd aan de leden van den Ge meenteraad vnn Schiedam in afdruk medegedeeld en naar aanleiding daarvan besloot die Raad, met 43 tegen 5 stemmen, in zijne openbare ver gadering van 19 Maart 188G, op voorstel van boeren Burgemeester en Wethouders: »tot het doen maken van het door hem (den heer J. Schotel) ontworpen afvoerkanaal met krachtig stoomgemaal en schutsluis op nader aan te wijzen plaats in de Schie." (Hand. Gom. v. Sch.l88G, bl. 34.) Opmerkelijk is het dat, terwijl de heer J. Schotel, wiens bokwuamlieid op dit gebiod hem tot eon autoriteit vnn don eersten rang stempelt, die schutsluis ontwierp ten noorden der spoor wegbrug en terwijl do gemeenteraad van Schiedam omtrent de plaatsing der schutsluis nog goen nader bosSuit nam, liet aanhangig wetsontwerp, eenvoudig do kwestie doorhakt en de schutsluis plaatst ten zuiden van do spoorwegbrug. liet gevolg van de/e ongelukkige plaatsaan wijzing is dathetgoheelo watervorvorschingsplan niet kan dienen tot vorbotering van den toestand in dat reeds belangrijk gedeelte van den bebouw den kom dor gemeente Schiedam, hetwelk in den polder Oud-Matenesso is gelogen. Dat het ecliter noodzakelijk is of althans weldra worden zal om ook hierin to voorzion, wordt uit voerig aangetoond in do memorie van toelichting, bohoorendo bij het plan vair den heer J. Schotel, waarvan hierbij een exomplaar wordt overgelegd, (bl, 3 on v.) lntusschen moet worden erkend dat tot op neming van dat'gedeelte der gemeente Schiedam in het watorvorverschingsplanbevorens eene overeenkomst zal moeten wovden getroffen mot den polder Oud-Matenesso. In afwachting daarvan kan ecliter bij plaatsing van de schutsluis ten noorden der spoorwegbrug daarin worden te gemoDt gekomen door het water uit den polder Oud-Matenesso tijdelijk of te voeren door oen kanaaltjeaan te leggen paralol aan de Schie tot boven ten noorden nn de schutsluis. Blijkbaar zal intusschen zulko overeenkomst mot bedoelden polder geen bijzondere moeilijkheden opleveren, daar toch reeds in de algemeene vergadering van 27 Mei 1885, al/.oo nog vóór het ontworpen plan van don lieer J. Schotel werd openbaargemaakt, de ingelanden van dien polder mot algemeene stommen besloten om mot Schiedam eene regeling dienaangaande tot stand te brengen. Uit het vorenstaande, dat do Kamer van Koop handel voornoemd bereid is zoo noodig met technische bijzonderheden te staven vermeent zij te hebben aangetoond dat do waterverversching zooals die volgens het aan U Edellloogmogenden ingediend wetsontwerp tot stand zoude moeten komen, niet is in het algomeon belang, nooh in dat der gemeente Schiedam. Iloewei de Kamor de waterverversching voor Schiedam van groot nut achten hot primitieve plan van den lieer Schotelwat het plaatsen der schutsluis ten noorden betreft, ten zeerste toe juicht, vermeent zij, o<n do hierbij ontwikkelde bezwaren Uwe vergadering eerbicdiglijk to moeten verzoeken, het hier bedoeld wetsontwerp, zooals het thans luidt, niet aan to nemen en aan Zijne Majesteit den Koning, onder dankbetuiging voor Zijnon ijver in het bevorderen van do belangen van den staat, eerbiedig te verzoeken het gedane voorstel in nadere overweging te nemen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken ie Schiedam. I. J. G. NOLET, Voorziller. Schiedam, J. P. VEMER, 12 Juni 1889. Secretaris. De 2 bijlagen bij dit adres behoorende z'yn: de door den heer J. Schotel ontworpen me morie van toelichting reeds in ons blad van 8, 9 en 10 October 1885 geplaatst en de daarb'y behoorende kaait. Z, M. de Koning heeft aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Schutterijkaderbond toegekend 1150 voor aankoop van pr'yzen by den aaostaauden schietwedstrijd. H. M, de KoL.ngin heeft onlangs aangekocht een roode Iersche setter, van Mate uit La Roussotte (eigenaar eo fokker rnr. Sodenkamp, Schaerbeek); het piachtige dier, ïSwell" genaamd, zal aan H, K. H. Prinses Wilhelmma by gelegenheid vao HD. verjaardag door haar moeder worden aangeboden. lie shah heeft, getroffen donr de heusche ontvangst welke hem hier Zondag aan de grenzen te beurt viel, nog dienzelfden avond een telegram van dankbetuiging aan Z. M. den Koning gericht. De minister van koloniën brengt ter kennis vati belanghebbenden, dat de koloniale pen sioenen en onderstanden, welke in geval van overlijden vau den titularis over de volle maand worden uitgekeerd, gerekend van en met het 3e kwartaal 1889, ten kantore van de betaal meesters zullen worden betaalbaar gesteld. lo. de pensioenen'en onderstanden, welke tegen afgifte van de attestatie de vita en van de quitantie aan den betaalmeester worden ont vangen, deu IGn dag der laatste maand van het kwartaal waarover de betaling loopt; 2o. de pensioenen en onder standen, waar voorde attestatie de vita aan het dep. van kolo niën moet worden ingezonden, omstreeks den 22sten dag der laatste rouund van het sub lo. bedoelde kwartaal. De door de belanghebbenden benoodigde at- testatiëu de vitfi behooren mitsdien voortaan in de eerste dagen dier maand aan degemeeute- besturen te worden aangevraagd. De inzending van de sub 2o. bedoelde attes- tatiëu da vita behoort vóór of uiterlijk op den lOo der hooger aangeduide maand te geschie den; latere inzending kan vertraging in de be taalbaarstelling van het pensioen teu gevolge hebben. Naar aanleiding van het spoorwegongeval van den 7n dezer bij Ileerenveen heeft de minister vau waterstaat enz, de verschillende spoorwegbesturen doen aanschiijven, dat hun nerzijds streng zal worden toegezien dat de werkploegen, die werkzaam zyn op den weg, steeds zullen voorzien zijn van de vereischte seinmidaelenen dat de ploegbazen zorg dragen dat deze seinmiddelen zooveel mogelijk steeds tot hunne onmiddellijke beschikking zuilen zijnteneinde in geval van uood ter stond in staat te z'yn de noodige seinen te geven. Als pendant der benoeming van den bur gemeester van Nieuw-Deierland, waartegen een inzender in ons blad protesteerde, wijst men id den ïAmsterd." op de keuze van den nieuwen burgemeester van Haaften, van wieD het heet: Eenvoudig landbouwer, weet hij van wet of regelemeot zoogoed als nietsj; als raadslid toonde hij weinig kennis te heb ben, Dat de regeering niet een geestver want benoemde, die als bekwaam en eerlijk bekend staat, is verre van verstandig. Nu blijkt het, dat zy slechts vraagtis de be noemde een ij veraar? niet: is de man bekwaam, weet hij genoeg voorde betrekking (Fad.) Te Wildervank circuleert van anti-revolu- tionoaire zijde een adres aan Z. M. den koning, met het verzoek om aldaar een burgemeester te benoemen van bovengenoemde richting, Ook heeft een deputatie persoonlijk een der gelijk verzoek tot den commissaris des koniogs gericht. De lijd maakt een adres aan den paus openbaar, dat het blad uit Nederland weuscht opgezonden te zien, om te protesteeren tegen de oprichting van het standbeeld van Giordano Bruno. Het luidt aldus: »Wy komen om met al de kracht die in ons is te getuigen tegen de opeulijke godde loosheid die uwen geheihgden zetel in da hoofdstad zelve der Christenwereld bedreigt, maar ook, en niet minder, tegen de huichel achtige verzekeringen, die voor Christus' Stede houder van de zyde zyner beroovers een toestand in het verschiet stellen, dien zy in het verleden niet gaven en ook in de toekomst niet kunnen of willen geven. Wy komen eindelyk op om tegen de valsche voorstellingen, tegen do verkrachting van het rechtVegen de bedeokiugen der lafheid, die zich zoo gaarne met den naam van voorzichtigheid tooitde leus te doen weerklinkeo van iederen Katho lieken Nederlander: zRome aan den Paus 1" De vereeniging van Nederlanders Eendracht maakt Macht te Johannesburg, in de Trans vaal, heeft den 12 Mei de 40-jarige regee ring van Z. M. den Koning herdacht. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur, getooid met den oranje-wimpel, boven het vereenigingslokaal. Ten twaalf ure kwamen een groot aantal leden, versierd met een oranje-strik of met de vaderlaodsche kleu ren, bijeen. Menige feestdronk werd er toeo ingesteld op Vorst en Vaderland en Oranje, e. vaderlandsche liederen werden met geest drift gezongen. Des avonds waren een zes tigtal leden weder bijeen. De portretten van Kouiiig en Koningiu, rijkelijk met groen ver sierd, en het koninklijk wapen, gedrapeerd met de Ilollandsche vlag, versierden den wand. Onder de aanwezigen waren vele leden van elders. De president der veree niging, de heer Geertsema, opende de bijeen komst met eene toespraak, waarin hy her dacht de diensten, die Oranje sinds eeuwen aao ons land heeft bewezen. Met den wensch, dat de Koning geheel herstellen zou van zijn» ziekte en nog jaren moge regeeren, besloot de president zijne rede. Na een daverend- applaus klonk op de piano het Wilhelmus, en met geestdrift zongen allen mede. Eeuige aangename uren werden daarna doorgebracht. Voordrachten, spel en zang wisselden elkaar steeds af. Eene oorkonde, die de genoemde vereeni ging aan Z. M. den Koning zal lenden, is van den volgenden inhoud Johannesburg, 42 Mei 1889, Aan Zyne Majesteit Willem IIE, Koning der Nederlanden, Prins van Oraoje-Nassau, Groothertog van Luxemburg enz., enz. Heil Uwe Majesteit! Op heden den twaalf- n dag der maand Mei, in het jaar onzes Ileereu een-duizend-acht-honderd-negen-en- tachtig, z'yn de ondergeteekendeD, leden der Nederiandsche Vereeniging Eendracht maakt Macht, gevestigd te Johannesburg, Witwa- tersrand-Goudvelden Zuid-Afrikaansche Repu bliek, in buitengewone vergadering bijeenge komen ter herdenking Usver Majesteitsgeze— gende veertigjarige regeering over hun zoo dierbaar vaderland. Uwer Majesteits steeds getrouwe onderdanen" (volgen handteekenin- gen). De oorkonde is geschreven op stevig kar- toD, Op het eerste blad staal in fraai gekleurde letters 'het adres, op het tweede de inhoud; het derde, vierde enz., zyn bestemd voor de haudteekeoingen van de leden der vereeni ging. Alle bladen z'yn oml'yst met verschil— lende prachtige randen. De bladen zullen te zamen gehecht worden' met linten, de kleuren van Neeriands vlag toonende, en in eene verzegelde blikken doos naar Nederland- gezonden worden. Twee middernachtszendelingen zyn van Amsterdam naar Utrecht vertrokken. Zij zijn- reeds in eene der meest beruchte straten straten met hunne werkzaamheden begonnen. De hoofdcommissaris van politie heeft burr zijne hulp toegezegd. Het Leidsche stwdeotenkorps heeft als onder werp voor de in 1890 te houden maske rade vastgesteld: »De intocht van Karei V binnen Nijmegen in 1546". Daarin komen 5 hoofdpersonen voor en C8 anonymi. Voort» moet er gebruik worden gemaakt van 70 a- 80 paarden en eemge muilezels en ossen, terwyl er 58 rollen voor ruiters en 87 voor voetgangers zyn. De 4 groepen der maskerade zyn: de reges- ring van de stad Nijmegen, die den keizer inhaalt, de vertegenwoordiging van de regee- riug van Gelderland, de afdeeling, waarin de keizer zelf voorkomt, en eindelijk de groep van bisschoppen, abten en geestelijker); een afdeeling van ruiters en leden van het keizer lijk huis besluit den trein. Zaterdag is de nieuwe spoorbrug over de-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2