üe wet daartoe geen recht gaf. De staatg- procureur en de staatssecretaris zeiden echter dat zulks wei het geval was; doch eenige leden waren daarmede niet tevreden en bleven bij eene tegenovergestelde opinie. Na heel wat geharrewar stelde de voorzitter voor de discussie te sluiton, toen een der leden der commandant-genei na! verzocht Zijne opinie in dezen te geven. Deze voldeed aan dit veizoek en zeide dot hy thans, nu het voorstel ter tafel gelegd werd, voor do eerste maal er van hoorde. Ook meende hg dat het eene beleediging voor hem zoude Zyo, indipji het werd aangenomen. Tot eene beslissing was het bjj afzending van dit bericht nog niet gekomen, doordien de zitting tut 27 Mei werd verdaagd. Binnenlandsche Berichten. «mrrrr—-üj'-j St SCHIEDAM, 20 Juni 188». Het adres van de Knmer van koophandel fin fabrieken alhier luidt als volgt: Aan de Eerste Kamer dor Stulen- Gcneraal. Do Kamor van Koophandel en Fabrieken te Schiedam verzoekt Uwe vergadering mot ver- pchuldigden eerbied niet te willen aannemen het den 23 Moi 1.1. door do Tweede Kamor aange nomen wetsontwerp tot onteigening ton name van do gemeente Schiedam van eigendommen floodig voor den aanleg van een watorverver- (jcbingskanaal, aanvangende ten zuiden van eene Jn de Schiedamsche Schio ten zuiden van do be staande brug in den spoorweg van Schiedam «aar Delft to bouwen schutsluis aan de Schio onz. Zij doet dit omdat hot wetsontwerpzooals het daar ligt, niet is ten algemeenen nutte, nocli Jn het belang der gemeente Schiedam. Niet ten algemeenen nutte. Door het plaatsen der schutsluis op 05 M. afstand van de thans bostaamle spoorwegbrug waarvan do schapen, volgons art. 4 van hot K. B. van 11 September 1885, St. '181, in verband «iet den plnatsolijken toestand 35 M. moeten verwijderd blijven, wordt voor schepen van meer dan 30 M. de vaart door die brug feitelijk afge- iloten. Die brug nu bovindt zich in liet vaarwater van de Maas door Schiedam naar Delft, 's-Gra- vonhoge en vorder gelegen plaatsen. Thans reeds varen daar schepen van meer dan 40 meters lengte en nog kan eene belangrijke uitbreiding der vaart van grootere schepen en stoombooten worden verwacht als gevolg der voorgenomen verbetering van hot vaarwater tusschen 's-Gra- venhage en Leidon. Het bouwen van stoeds grootere schepen wordt thans van belang geacht en allerwego worden, dikwijls met aanzienlijke offers, gelegenheden ge maakt om do scheepvaart te vergemakkelijken, omdat, gelijk wol niet zal behoeven te worden betoogd, handel en nijverheid door vele en gemak kelijke scheepsgelegenheden ten zeerste worden gebaat. Hier echter zal, in strijd met dio belangen, welke toch zeker onder de algemeeno belangen kunnen worden gerangschikt, aan de scheepvaart een beletsol worden in den weg gelegd, dat niet alleen direct nadoelig werken zal, door het be lemmeren der scheepvaart naar Schiedam, maar ook voor de toekomst do vaart voor eenigszins groote schepen onmogelijk maakt. Noch in het belang der gemeente Schiedam. Uit de gewisselde stukkon zal Uwer Kamer vermoedelijk zijn gebleken dat de voorgenomen werken tot wntervei'vorsching in het aanhangig wetsvoorstel bedoeld, eon uitvloeiset zijn van het plan door don heer J. Schotel in 1885 ontwor pen. Dit pinn met daarbij behoorende memorie van toelichting werd aan de leden van den Ge meenteraad van Schiedam in afdruk medogedoeld en naar aanleiding daarvan besloot die Raad, met 13 tegen 5 stemmen, in zijne openbare ver gadering van '19 Maart 1886, op voorstel van heeren Burgemeester en Wethouders: itot het doen maken van het door hem (den heer J. Schotel) ontworpen afvoerkanaal met krachtig stoomgemaal en schutsluis op nader aan le wijzen plaats in de Schie." (Hand. Gom. v. Sch.1880, bl. 34.) Opmerkelijk is het dat, terwijl de heer J. Schotel, wiens bekwaamheid op dit gebiod hem tot een autoriteit van don eersten rang stempelt, dio schutsluis ontwierp ton noorden der spoor wegbrug on terwijl do gemeenteraad van Schiedam omtiont do plaatsing der schutsluis nog goen nader besluit nnm, het aanhangig wetsontwerp, eenvoudig do kwestie doorhakt on do schutsluis plaatst ten zuiden van do spoorwegbrug. liet gevolg van deze ongelukkige plaatsaan wijzing is dat hot geheolo watervorverscliingsplan niet kan dienen tot verbetering van den toestand in dat reeds belangrijk gedeelte van den bebouw den kom dor gemeente Schiedam, hetwelk in den polder Oud-Matenesso is gelogen. Dot het echter noodzakelijk is of althans weldra worden zal om ook hierin te voorzien, wordt uit voerig aangetoond in do memorie van toelichting, behoorende bij het plan van' den heer J. Schotel, waarvan hierbij een exemplaar wordt overgelegd, (bl. 3 en v.) Intusschen moet worden jrkend dat tot op neming van dat" godeeito der gemeente Schiedam in het watorvorversclungsplanbovorens eene ovorconkomst zal moeten worden getroffen mot den polder Oud-Matenesso. In afwachting daarvan kan echter bij plaatsing van do schutsluis ten noorden der spoorwegbrug daarin worden te gemoet gekomen door het water uit den polder Oud-Matenesso tijdelijk of te voeren door oen kanaaltjeaan to leggen paralol aan de Schie tot boven ton noorden van do schutsluis. Blijkbaar zal intusschen zulke overeenkomst met bedoelden polder goen bijzondere moeilijkheden opleveren, daar toch reeds in de aigemoone vergadoring van 27 Mei 1885alzoo nog vóór het ontworpen plan van don heer J. Schotel word openbaargemaakt, de ingelanden van dien polder mot algemeeno stemmen besloten om met Schiedam eene regeling dienaangaande tot stand te brengen. Uit het vorenstaande, dot de Kamer van Koop handel voornoemd bereid is zoo noodig met technische bijzonderheden te staven vermeent zij te hebben aangetoond dat de watervervorsching zooals die volgens het aan U Edellloogmogenden ingediend wetsontwerp tot stand zoude moeten komen, niet is in hot algemeen belang, nooh in dat der gemeente Schiedam. Hoewel do Kamor de waterverversching voor Schiedam van groot nut acht, en het primitieve plan van den hoer Schotelwat het plaatsen der schutsluis ten noorden betreft, ten zeerste toe juicht, vermeent zij, om de hierbij ontwikkelde bezwaren Uwe vergadering oerbiediglijk te moeten verzoeken, het hier bedoeld wetsontwerp, zooals het thans luidt, niet aan te nemen en aan Zijne Majesteit den Koning, onder dankbetuiging voor Zijnen ijver in het bevorderen van do belangen van den staat, eerbiedig te verzoeken het gedane voorstel in nadere overweging te nemon. De Hamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. J. J. G. NOLET, Voorzitter. Schiedam, J. P. VEMEIt, 12 Juni 1880. Secretaris. De 2 bijlagen bjj dit adres behoorende zyn: de door den heer J. Schotel ontworpen me morie van toelichting reeds in ons blad van 8, 9 en 10 October 1885 geplaatst en de daarbjj behoorende kaait. Z. M. de KoniDg heelt, aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Schuileiijkaderboud toegekend 1150 voor aankoop vaoprjjzen bjj den aanstaauden schietwedstrijd. H. M. de Koningin heeft onlangs aangekocht een 100de Iersche setter, van Mate uit La Roussotte (eigenaar en fokker rnr. Sodenkamp, Schaerbeek)het prachtige dier, >Swell" genaamd, zal aan H. K. II. Prinses Wilhelmma by gelegenheid van HD. verjaardag door haar moeder worden aangeboden. De shah heeft, getroffen door de heusche ontvangst welke hem hier Zoudag aan de grenzen te beurt viel, nog dienzelfden avond een telegram van dankbetuiging aan Z. M. den Koning gericht. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de koloniale pen sioenen en onderstanden, welke in geval van overlijden vau den titularis over de volle maand worden uitgekeerd, gerekend van en met bet 3e kwartaal 1889, ten kantore van de betaal meesters zullen worden betaalbaar gesteld. lo. de pensioenen'en onderstanden, weike tegen afgifte van de attestatie de vita eu van de quitantie aan den betaalmeester worden ont vangen, den 16n dag der laatste maand van het kwartaal "waarover de betaling loopt; 2o, de pensioenen en ondei standen, waar voorde attestatie de vita aan het dep. van kolo niën moet worden ingezonden, omstreeks den 22sten dag der iaalsle maand van het sub lo. bedoeldo kwartaal. De door de belanghebbenden benoodigde at testation de vita behooren mitsdien voortaan in de eerste dagen dier maand aan de gemeente besturen te worden aangevraagd. De inzending van de sub 2t>. bedoelde attes tation de vita behoort voor of uitei lijk op den 40n der honger aangeduide maand te geschie den; latere inzending kan vertraging in de be taalbaarstelling van het pensioen ten gevolge hebben. Naar aanleiding van het spoorwegongeval van den 7n dezer bij Ileerenveen heeft de minister van waterstaat enz. de verschillende spoorwegbesturen doen aanschrijven, dat hun nerzijds streng zal worden toegezien dat de werkploegen, diewetkzaam zjjn op den weg, steeds zullen voorzien zyn van de vereischte seinmiddelenen dat de ploegbazen zorg dragen dat deze seinmiddelen zooveel mogeljjk steeds tot hunne onmiddellijke beschikking zullen zijnteneinde in geval van nood ter stond in staat te zyn de nooclige seinen te geven. Als pendant der benoeming van den bur gemeester van Nieuw-Beierland, waartegen een inzender in ons blad protesteerde, wjjst men in den sAmsterd." op de keuza van den nieuwen buigemeester van Haaften, van wien het heet: ïEenvoudig landbouwer, weet hij van wet of regalement zoogoed als nietsj; als raadslid toonde hy weinig kennis te heb ben. Dat de regeering niet een geestver want benoemde, die als bekwaam en eerlyk bekend staat, is verre van verstandig. Nu blijkt het, dat zjj slechts vraagt is de be noemde een yveraar? niet: is de man bekwaam, "weet hy genoeg voorde betrekking V' {Vad.) Te Wddervank circuleert van atiti-revolu- tionnaire zyde een adres aan Z. M. den koning, met het verzoek om aldaar een burgemeester te benoemen van bovengenoemde richting, Ook heelt een deputatie persoonlyk een der gelijk verzoek tot den commissaris des konings gericht. De Tijd maakt een adres aan den paus openbaar, dat het blad uit Nederland weoscht opgezonden te zienum te protesteeren tegen de oprichting van het standbeeld van Giordano Bruno. Het luidt aldus: »Wjj komen om met al de kracht die in ons is te getuigen tegen de opentyke godde loosheid die uwen geheihgden zetel in de houfflstad zelve der Christenwereld bedreigt, maar ook, en niet miuder, tegen de huichel achtige verzekeringen, die voor Christus'Stede houder van de zyde zyoer beioovers een toestand in het verschiet stellen, dieu zy in het verleden niet gaven en ook in de toekomst niet kunnen of wiilen geven. Wjj komen eiadelykop om tegen da valsche voorstellingen, tegen de verkrachting van tiet rechttegen de bedenkingen der lafheid, die zich zoo gaarne met den naam van voorzichtigheid tooitde leus te doen weerklinken van iederen Katho lieken NederlanderïRorne aan den Paus 1" De vereeniging van Nederlanders Eendracht maakt Macht te Johannesburg, in de Trans vaal, heeft den 12 Mei de 40-jarige regee ring van Z. M. den Koning herdacht. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur, getooid met den oranje-wimpel, boven het verenigingslokaal. Ten twaalf ure kwamen een groot aantal leden, versierd met een oranje-stnk of met de vaderlandsehe kleu- reD, bijeen. Menige feestdronk werd er toen ingesteld op Vorst en Vaderland en Oranje, en vaderlandsehe liedeien werden met geest drift gezongen. Des avonds waren een zes tigtal leden weder bijeen. De portretten van Koning en Koningin, rjjkeljjk met groen ver sierd, en het koninklijk wapen, gedrapeerd met de Ilollandsche vlag, versierden deu wand. Onder de aanwezigen waren vele leden van elders. De president der veree niging, de hepr Geertsema, opende de bijeen komst met eene toespraak, waarin hy her dacht de diensten, die Oranje siods eeuwen aan ons land heeft bewezen. Met den wenscb, dat de Koning geheel hersteilen zou vau zyne ziekte en nog jaren moge regeeren, besloot de president zyne rede. Na een daverend- applaus klonk op de piano het Wilhelmus, en met geestdrift zongen allen mede. Eenige aangename uren werden daarna doorgebracht- Voordrachten, spel en zang wisselden elkaar steeds af. Eene oorkonde, die de genoemde vereeni ging aan Z. M. den Koning zal aenden, is van den volgenden inhoud Johannesburg, 12 Mei 1889. Aan Zyne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg enz., enz. Heil Uwe Majesteit! Op heden den twaalf den dag der maand Mei, in het jaar onzes Heeren eeo-duizend-acht-honderd-negen-en- tachtig, zyn de ondergeteekendeD, leden der Nederiandsche Vereeniging aEendrocht maakt Macht, gevestigd te Johannesburg, Witwa- tersrand-Goudvelden Zuid-Afnkaansche Repu bliek, in buiteogewoue vergadering bijeenge komen ter herdenking Uwer Majesteits geze gende veertigjarige regeering over hun zoo dierbaar vaderland. Uwer Majesteits steeds getrouwe onderdanen" (volgen handteekenin- gen). De oorkonde is geschreven op stevig kar- too. Op het eerste blad staat in fraai gekleurde letters het adres, op het tweede de inhoud; het derde, vierde enz., zyn bestemd voor de liandteekeoingen van de leden der vereeni ging. Alle bladen zyn omlyst met verschil lende prachtige randen. De bladen zullen te zamen gehecht worden' met linten, de kleuren van Neerlands vlag toonende, en in eene verzegelde blikken doos naar Nederland gezonden worden. Twee middernachtszecdelingen zyn van- Amsterdam naar Utrecht vertrokken. Zij zjja> reeds in eene der meest beruchte straten straten met hunne wei kzaamheden begonnen.- De hoofdcommissaris van politie beeft hurt' zyne hulp toegezegd. Het Leidsche stuüentenkorps heeft als onder werp voor de in 1890 te houden maske rade vastgesteld: ïDe intocht van Karei V binnen Nijmegen in 1546". Daarin komen 5 hoofdpersonen voor en 36 anonymi. Voorts moet er gebruik worden gemaakt van 70 i 80 paarden en eenige muilezels en ossen, terw'yl er 58 reilen voor ruiters en 87 voor' voetgangers zijn. De 4 groepen der maskerade zyn: de regee ring van de stad Nyrnegen, die den keizer inhaalt, de vertegenwoordiging van de regee ring van Gelderland, de afdeeling, waarin de keizer zelf voorkomt, en eindelijk de groep van bisschoppen, abten en geestelijken; een afdeeling vau ruiters en leden van het keizer lijk huis besluit den trein. Zaterdag is de nieuwe spoorbiug over der

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 4