Zaterdag 22 luni. KENNISGEVING. Dne-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berechten. Binnenlandsche Berichten. IT GEVER: T~0 D f 1.85 - 2.50. - 0.10. BDKBAV: RABK1, B, 12 4. Advsrtsnthsprijb; «an 1—10 gewon# regels met inbegrip van eeno Courant114 Iedere gewone regel -neer- .10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers Buuge,heester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten Dat op Zondag, don 23 Junij e.Ic., na het ein digen der Voormiddag-Godsdienstnefoningen, aan de huizen der Ingezotenen eeno algemeene bol lede zal geschieden ten behoeve van het Fonds tol aanmoediging on ondersteuning van de gewa pende dienst zn de Nederlanden met uitnoo- diging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en al/oo mede to werken aan de vor/orging van verminkto krijgslieden en do tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied waar liet behoort, den 21n Jumj 1889, Burgemeester an Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN WATENESSE. I)e Secretaris, A. W. MULDER. ENGELAND. De Times verneemt dat de vorst van Mon tenegro alle weerbare Montenegrynen opge roepen heeft om hunne namen in te schrijven 35000 zullen vermoedelijk daaraan gehoor zamen. Vau Kreta wordt aan óf* Times gemeld dat de Turksche commissaris een verzoenende houding toont en de ontevredenen heeft tiilgenoodigd een deputatie te zendenten einde over de grieven te spreken. Men gelooft dat de zending van den commissaris slagen zal. Fergusson heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Delagoa-spoorweg tot moei lijkheden aanleiding geeft. De Portugeesche regeeriog beweert het recht tot confiscatie te hebbenaangezien de Portugeesche maat schappij, die de concessie heeft, hare ver plichtingen niet is nagekomen. De Engelsche regeeriog wendt al haren invloed aan, opdat Portugal eiken maatregel verdane, welke En gelsche belangen zou kunnen schaden. F R A N K R IJ K. De ministerraad heeft besloten, onmiddellijk oadat de begrooting zal zyn afgehandeld, by. de Kamer ep beraadslaging over de legerwet aan te dringen. Db ministers zullen als reden doen gelden dat die wet noodzakelijkerwijze tot stand dient te komen voordat de Kamers uiteengaan, ZWITSERLAND. Do Bondsraad heeft het voorstol gedaan tot het aanschaffen, binnen den kortst iriuho- ljjken tyd, van nieuwe vuurwapenen, waar voor in de volgende zitting een krediet zal worden aangewezen. Inmiddels is de Bondsraad gemachtigd tot het sluiten eener leening van 16 millioen. In den Nationalen Raad is door tien af- .gevaardigden eene interpellatie ter tafel ge bracht, om van den Bondsraad inlichtingen te vrageD omtrent het conflict van Zwitserland met andere landen. De president van den Bondsraad zal morgen daarop antwoorden. I) D I T 8 C U L A N D. Da Norddeutsche Allgemeine Zeitung meldt dafde stappen, den I3n dezer door Duitsch- land en Ruslnnd te Bern gedaan, olficieel zyn ondersteund door den aldaar aanwezigen Oosteorykscheu gezant. De Norddeutsche Allgemoine Zeitung behelst een heftig artikel tegen de misbruiken, waar aan Zwitserland door het bevorderen der sociaal-democratie schuldig is, en die, zoo zij tusschen groote staten zich haddeD voorgedaan, tot oorlog geleid zouden hebben. Zwitserlands neutraliteit wordt onnatuurlijk en onhoudbaar, als beleedigende minachting der belangen van een naburtgen staat als gerechtvaardigd be schouwd wordt. OOSTENRIJK. Eeu linie-regiment is naar Gladna gegaan wegens de werkstaking der toynwerkers. ITALIË. De Tempt meldt dat men in het archief van het ministerie van onderwijs een document van zeer hooge staatkundige en historische beteekeüis heeft teruggevonden. Het is de minuut der rede, door graaf Mamiami den 9n Juni 1848 (hy was toen eerste minister van Pius IX) bij de opening van het Romeinsche parlement uitgesproken. In die rede verklaarde hy, dat de paus volstrekt niet hechtte aan het behoud zyner wereldlijke macht; liy verkoos liever in de sfeer van zyn geestelijk gezag te blijven, teneinde in den kalmen vrede van dogma's te kunnen leven, der wereld het woord Gods te verkondigen, te bidden, te zegenen en vergiffenis te schenken. Daar Pius IX later in eene te Gaëta ge- houdene allocutie uitdrukkelijk ontkend heeft, dat hy zijn minister gemachtigd had deze woorden te bezigen, zoo is het van te meer belang te constateeren, dat de teruggevondene minuut verbeteringen en aanteekeningen draagt, die ontwijfelbaar van de hand van Pius IX zyn. De Italiaansche regeering hecht zooveel ge wicht aan deze vondst, dat zy bevel heeft ge geven het document te laten photographeeren en een exemplaar 5a elke openbare bibliotheek van het koninkrijk te plaatsen. De begiooting van buiteulandsche zaken is afgehandeld. Heden heeft de geheime eind stemming plaats gehad. I P B E IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porte, met het oog op de onlusten die den 26n dezer, den verjaardag van den slag ',jj Kossovo, in Servië kunnen plaatshebben, hare maatregelen van voorzorg aan de Tuiksch Servische grenzen ijverig voortzet. Er moet tusschen het regentschap en het Servische ministerie volslagen oneenigheid bestaanhet regentschap zou hoegenaamd geen gezag hebben. De Pdrte heeft een circulaire aan hare vertegenwoordigeis by de giootemogendheden gezonden om dezen te vragenwat zy over le gebeurtenissen in Servië denken. evggi i i- -, i ss i EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Juni. In de zitting van heden is aangenomen het voorstel tot wijziging van artikel 40 van het reglement van orde. Mede zijn aangenomen het wetsontwerp tot aanvulling van het wet boek van strafvordering, waarbij Hoorn en Alkmaar worden aangewezen voor de berech ting van overtredingen door meerdere personen in niet ingedeelde territoriale waterenna best.jjdmg door den hper Van Royen, met 34 tegen 6 stemmenhet ontwerp tot verlenging van den duur der voorloopige maatregelen tot behoud der vicariegoederen en het ontwerp lot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1888. De discussie over de boterwet is aange vangen. De heer Muller bestreed de boterwet als een mengsel van welwillendheid en inconsequeutie, van protectionjsme en vryhandel, schadelijk voor de natuur- en kunstboter-industrie, zonder de reputatie der natuurboter te verbeteren. De heeren Van Lier en Bultman ontkenden ten stelligste dat dit ontwerp protectie in zich sluit; het is in het belang van het algemeen, daar nu ook de margarine naar haar mnerljjke waarde zal verkocht worden. De heer Van der Breggen constateerde dat de landbouw alleen wil den verkoop van kunstboter onder haar waren naam. De heerVan Geonep vreesde dat vervaisching vau marganne niet zal kunnen worden onder zocht. Het ontwerp werd verdedigd door de minis ters van waterstaat en van justitie, wanrbjj een onjlei zoek werd toegezegd om botervervakching in Iodië tegen te gaan. Voor ontlasting van inlandsch vet bestaal geen aanleiding. Het ont werp is aangenomen met32 tegen lOstemmen. De Kamer is tot nadere bjjeenroeping ge scheiden. Voorlooplg verslag der commissie van rapporteurs over liet ontwerp van wet tot onteigening voor aanleg van een watcrvcrverschlngskunaal ln de gemeente Schiedam. By de behandeling van dit wetsontwerp in de afdeetmgen werden naar aanleiding van de daartegen door belanghebbenden ingebrachte bezwaren de navolgende punten ter sprake gebracht en werd de wensch uitgesproken van deRegeering daaromtrent, zoo noodig na in gesteld onderzoek, inlichtingen te ontvangen. "Wel had het eenige bevreemding gewekt, dat de Kamer van koophandel eerst by da behandeling in deze Kamer en zoo op het laatste oogenblik met hare grieven is komen opdagenmaar daaruit meende men met zonder nadere overweging tot de ongegrond» heid der bezwaren te mogen concludeeren. De bezwaren tegen bet by dit wetsontwerp bedoelde werk zijn alle gegrond op de plaatsing van de schutsluis in de Schiedamsche Schie ten zuiden van de spoorwegbrug. De Kamer van koophandel en fabrieken ts Schiedam beweeit in haar adres op 12 Juni jl. aan deze Kamer gericht en door de kaar ten ter griffie overgelegd, beide geteekend door den heer J. Schotel en beide gedateerd September 1885, schijnt die bewering te wor den bevestigd dat de schutsluis oorspron kelijk ten noorden der brug is geprojecteerd. Jntussrhen erkeoren adressanten, dat de ge' meenteraad van Schiedam op 19 Maart 1886 besloten heeft het kanaal uit te voeren met de schutsluis op nader aan'te wijzen plaatt in de Schie. Maar de Kamer van koophandel beklaagt zich, dat eene dergelijke nadere aan wijzing door den gemeenteraad niet heeft plaats gehad. Men wenschte derhalve uau den Minister te vragen of deze klacht gegrond is. In de tweede plaats is het de afstand van 65 meter tusschen de spoorwegbrug en de noorde lijke sluisdeuren, die by «ie adressanten de vrees doet ontslaan, dat door gebrek aan ruimte de scheepvaart belemmering zal ondervinden, omdat, volgens de Kamer van koophandel, krachtens art. 4 van het reglement vastgesteld bjj koninklyk besluit vau 11 September 1885 (Staatsblad no. 181), in verband met den plaatselyken toestand, de schepen op een afstand van 35 meter van de spoorwegbrug zouden moeten bljjven. Liet de plaatselijke toestand in verband met het Koninklyk besluit toe, dat hierdebjjdat Koninklyk besluit bedoelde minimum-afstand vau 25 meter voor den stoppaal werd aan genomen, dan bleef er eene luimte over van veertig rr.éier. De Kamer van koophandel vermeent echter, dat ook die ruimte nog te klem zoude zyn met het oog op het te ver wachten grooter charter van schepen. Ook omti ent de viaag,- of voor deze verwachting redelijke giond bestaat, wenschte men het gevoelen der Regeeriog te vernemen immers sommige leden deelden die verwachting niet, onzeker als zij waren of de schutsluis in den SchielainLchen zeedyk ruimte genoeg voor schepen van grootere afmeting laat en ove- ngeus ook met het oog op de statistieke gegevens volgens welke in 1887 de Schie damsche Schie is bevaren door 57075 schepen inhoudende 605 716 ton, en de Delftsche Schie door 15505 schepen inhoudende 812187 ton. De schepen op eerstgenoemd vaarwater

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1