Heroism Per Telegraaf. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Koloniën. De stoomvaartmaatschappg »2eeland" zond ons eeo Eugelsch exemplaar van haren juist verschenen reisgids voor het loopend zomer seizoen. De doelmatige inrichting evenzeer als de araaakvolte uitvoering met een in kleurendruk bewerkt Nederlandse!) omslag maakt deze reisgids, die in.de Engejsche en*Duitsche taal tweemaal 'sjaars gratig uitgegeven wordt, met eene jaarlijksche oplage van minstens 40.000 exemplaren tot eene uitmuntende handleiding. Van de gelegenheid om in dezen reisgids te adverteeren wordt reeds veel gebruik gemaakt. De levensverzekeringmaatschappij aUtrecht", te Utrecht, heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor een reclamebord, dat op goed gedachte wyze de levensverzekering aanbeveelt. Als prijs wordt uitgeloofd de som van <500. mits het ont werp wetkelijke kunstwaarde bezit. Bijaldien ten minste vijf ontwerpen mt Nederland zyn ingezonden, wordt eene premie voor de niet be kroonde, maar overigens beste Nedeilaodsche inzending uitgeloofd van l 250. l)e beoordeeling der ontwerpen zal geschie den door het bestuur van het schilderkundig genootschap sPulchri Studio", te 's-Graven- bage. Da inzending moet geschieden van 1 Januari tot 1 Februari 4890, aan het adres van voornoemd genootschap, Prinsengracht 57 te 's-Gravenhage, Ta Haarlem ontdekte "Woensdagmorgen do huisbewaarder van de firma J. H. Krelage en Zoon, bloemisten aan den Kleinen Hout weg, toen hij de inrichting wilde openen voor de werklieden, dat er ia het kantoor was ingebroken. By onderzoek is gebleken dat uit eene kast zijn weggenomen ruim hon derd tentoonstelling-medailles, en wel gouden, zilver vergulden en zilveren, te zameo een asnzienlyk bedrag vertegenwoordigende. By den braad, die te Apeldoorn op 3 Juni plaats had, bekwamen H, Broekhuis en zijn zoontje ernstige brandwonden. Nadat eerst het kind overleden was, is thans ook de vader bezweken. Nog altijd zoekt de politie naar de kwaad willigen die zeer waarschynlyk den brand hebben aangestoken. Botterdam. Een werkmaD, die Zondag by het oversteken van den weg aan het Rijn- spoor aan de kuit gewond werd, en ten gevolge van den schrik eene beroerte kreeg, is gister ochtend aan de gevolgen daarvan overleden. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen na. Delft. In de gisteren gehouden ver- eenigde vergadering van djjkgraaf, hoogheem raden en hoofdingelanden van Delfland zyn op de voordracht ter benoeming van hoog heemraad geplaatst de heeren J. J. Duynstee, te 's-Gravenhage, mr, W, K. S. van der Mandele, alhier, mr. Th. Bjjleveld, te's-Gra venhage. De rekening van het hoogheemraadschap san Dellland, dienstjaar 1S88, is vastgesteld in ontvang op f200,745.29, en in uitgaaf op f 124,786.49, sluitende dus met een saldo van f75,958.80. Amsterdam. Gisteravond is de voor stelling by Carré schitterend afgeloopeo. De shah benoemde Oscar Carré tot ridder der Orde van den Leeuw en do Zon. Amsterdam. De voorstelling in het circus Carré op Dinsdagavond voldeed Z. M. zoo goed, dat hy den heer Carré niet alleen ia zyu loge ontbood, om hem zijn bijzondereu dank en tevredenheid te betuigen, doch inede om een tweede voorstelling op gisteravond te viagen. Z. M. sprak daarbij den wensch uit om éen of meer van de balletten te zien, waarvan liy tydens zyn verblijf zooveel had hooren vertellen. Hel circus was vol, üe shafa zat tusschen den burgemeester en generaal Verspijck. De zg. levende talisman wiens tegenwoordig heid den vorst voor ongelukken moet behoe den in zilveren uniform gekleed, viel telkens ia slaap, zoodat het ventje weinig aan de voorstelling had. De dressuren der paarden, de kluchten der clowns, de toeren der acro baten, euz. werden luide door den shah toe gejuicht. De Perzische vorst moet verbazend hebben opgekeken van de torpedo-proeven en de tocht aan boord van de Hercules beviel hem uit stekend. Als een bijzonderheid meldt men dat nu en dan een der beambten uit het gevolg van den shah ean guudeo trekpot kwam brengen, waarvaD Z. M. dan familiaar de tuit aan den mond zette. Waarschijnlijk hield da trekpot koude thee in, een drank, dien de shah ook te Buiüju veel gebruikte. Op rlen terugtocht naar Amsterdam werd nog Zaandam aangedaan, om den shah hét Czaar-Peler-huisje te doen bezichtigen, by welke gelegenheid de burgemeester van Zaan dam, de heer Versteeg, den shah tot gids strekte. Aangezien de shah van den watertocht eerst te 8 uren te Amsterdam teruggekeerd was, werd zijn bezoek aan het Yolkspaleis een paar uur vertraagd. Eerst bij tienen verscheen hy met den burgemeester en ge volg. Z. M. werd door den directeur Delle- baire en den piesident-commissans Iliiizinga ontvangen. De feestelyk versierde zaal was stampvol, liet meest vermaakte Z. M. zich met de aanschouwing der dansen van deschooue Abdullahs, waarvan vooral deDanse de Veu- tre - een soort van Oostenrykschen cancan hem buitengewoon bekoorde. Over elven vertrok de shah inet zyu gezelschap, na zyn groote tevredenheid aau de directie te hebben betuigd, Heihaaldel'yk heelt de shah trouwens zyn ingenomenheid te kennen gegeven over de ont vangst welke hem hier te lande werd bereid. In de meest welwillende bewoordtngea liet de Perzische vorst zich by elke gelegenheid uit. Hjj noemt zich yl'ami des Hollandais" en zeide het zeer te betreuren dat hy onzen Koning niet koo ontmoeten. Gisteren ontving Haarlem den beheerscher van het rijk der zoa. Ongeveer te 10 uur kwam Z. M. met een groot deel van zyn gevolg per extra (koninklijken) trein aldaar aan. Aan het station was opgesteld een compagnie infanterie als eerewaebt, met de muziek van da stedelijke schuttery. Voorafgegaan door een peloton huzaren, begaf zich de stoet naar het raadhuis op de Groote Markt, waar ooder leiding van den burgemeester bet museum van schilderijen en oudheden werd bezichtigd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de St.-Bavo-kerkwaar door den organist W. Egerman eenige composities werden ten gehoore gebracht. Hierop begaf zich de stoet naar het museum vau kuostoy verheidwaar behalve het koloniaal museum ook dat vau kuostoijverheid werd in oogenscliouw geno men, om vervolgens naar de buitensociëteit »Trou moet blycken" te gaan, waar te 1 uur een déjeuner-dinatoir werd gebruikt, Na een rjjloer over Overveen en Bloamen- daal beerde de vorst naar Amsterdam terug, om na het diner de voorstelling bjj Carré te gaan by wonenwaarbij nu Hippos door Juno 13 verdrongen. 0JB1V MA AC», 24 Juni, De Perzische monarch kwam te 3;15 per Rijnspoor in de residentie aan. Na uit den koninklijken salon wagen te zyn gestegen, stelde generaal Ver spijck de autoriteiten aan hein voor, onder meer de ministers van buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken, justitie, den commis saris des Konings, den burgemeester, den waar- nemenden gouverneur der residentie, den plaatsetjjkeu commandant eu de adjudaoten. De shah inspecteerde daarna de grenadiers en jagers, die op het perron geschaard stonden, evenals de oud-gedienden en de leden van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen, terwijl de koninklyke militaire kapel hel Perzische volkslied speelde. In hofrijtuigen werd de tocht naor he tlluis ten Bosch en het Mauritshuls ondernomen. Na gala-diner ten paleize brengt de shah een bezoek aan het ICurhaus, Een groote menigte juichte den vorst toe. Batavia47 Mol. Volgens de Pinang Gazette waron do vijanden, die onzo benting to Edi aanvielen, 3000 in getal en werd hot garnizoen geholpen door eon troep matrozen van de kanonneerboot Macassar, Te Pinang zijn aan boord van bot stoomschip Rajah, dat op liot punt was naar Atjoh .te stevenen, twee grooto vaten, tlio sodawater heetten te bevatten, doch kruit inhielden, in beslag genomen. De afzender word gevangen genomen en tegen een borgtocht van 2300 dol lars op vrije voeten gostcid. Voor den bouw van eene ijzeren brug over de Tjioedjoeng- rivier op den groeten postweg van Serang naar Batavia, is aan de regeering eene som van f72,000 aangevraagd. De Menado gouvornements-kollieoogst word op ultimo Maart geschut op 23,250 pikols. Blijkens eon van den chef over den genees kundigen dienst ontvangen telegram, heeft de cholera in de onder-afdeoling Krideh op het eiland Flores, residentie Timor, sedert 7 April jl. opgehouden epidemisch to bestseller), in verhand waarmede do quarantaine-maatregelen worden opgeheven. Uit Atjoh wordt bericht dat de gouverneur ziek is en aan hevige buikaandoeningen lijdt. Twee Rotterdamsche kooplieden, van wie dn een, oud 54 jaar, zich als patroon, en do ander, oud 26 jaar, als knecht voordeed, verkochten den !)n November van bet vorige jaar aan oen juffrouw te Schiedam een stuk linnen, dat 88 el groot zou zijn, tegen f 0.50 per oude el, alzoo voor f 44, nadat zij f 1 por el gevraagd hadden. Do patroon sprak een vreemde taal en de knecht fungeerde tevens als tolk. Zij prezen hun artikel aan als spuik linnen", geweven on gedragen door de Zwitserscho nonnen, en verhaalden geld noodig te hebben, omdat de patroon zich naar Amerika wilde begeven. Toon do vorkoopers verdwenen waren, bleek liet dat hot linnen half linnen was, 78 el groot was en 22i/s a 25 cent verkoopwaarde had. Ten gevolge hiervan werden de beide kooplieden voor de rechtbank te Rotterdam gedagvaard wogens oplichting, on het O. M. eischto hunne vcroordeoting tot een jaar gevangenisstraf, doch de rechtbank ontsloeg hen van rechtsvervolging. Tegen deze uitspraak kwam het O. M. in liooger beroep, zoodat de beklaagden gisteren ter ver antwoording waren geroepen voor het gerechts hof te 's-Gravenhage. Er werden als getuigen gehoord de juffrouw die het linnen gekocht had en haar aanstaande echtgenoot; in hoofdzaak bevestigden zij de be kende feiten. De tweede getuige verklaarde boven dien, dat tot den koop wus overgegaan, nadat de tweede bekl. (de knecht) hem 2 gulden had ge geven in vermindering der som, waarvoor bij later (wanneer de patroon er niet bij was) de helft van het linnen van do lo getuige zou overnemen. Na deze verklaring meende advocaat-generaal mr. Teïders, dat de zaait van meer gewicht was geworden, en er alleszins termen voor een ver oordeeling aanwezig waren. Hij requireerde ver nietiging van het Rotterdamsche vonnis en veroordeeling der beklaagden tot 8 maanden gevangenisstraf. Mr. F. I. Munzebrock, de verdediger, meende dat juist de verklaring van den 2n get,, die het O, M. van zooveel gewicht achtte, thans van minder belang was, omdat aanvankelijk door dezen een tegenovergestelde verklaring is afge legd. Overigons betoogde pleiter dat geen oplich ting was gepleegd, en dat de voorspiegelingen een reclame waren om veel te \crkoopon. Hij concludeerde dus tot bevestiging van het vonnis. Uitspraak op 28 dezer. Voor de Ilaarlernscho rechtbank werd gisteren eon hoogst treurige zaak behandeld. Tc verant woorden toch had zich Agatlia EickhoÜ', oud 14 jaar on geboren te Haarlemmermeerzij ziet er uit als eon vroeg ontwikkeld meisje van 18 jaar, doch draagt ilo sporen van onnoozeiheid op het gelaat. Deze jeugdige beklagenswaardige wordt volgens do akto van verwijzing ton laste golegd, dat zij to Haarlemmermeer, in don middag van 20 Maart jl., in een vertrek der woning van Cornells ilozée, bij wien zij als dienstbode in woonde, opzettelijk, met het voornemen diens dochtertje Catharina Jacoba, omstreeks 10 maan den oud, van het ievea ta berooven, althans dat kind zwaar lichamelijk letsel toe to brengen, een brandenden lucifer ofander voorworp heeft gehou den op of dicht bij het overtrek van de zitting van don stool waarop dat kind was gezeten, en de kleoderon dio hot droeg, zoodanig dal zij, be klaagde, kan en heeft voorzien, dat liet vuur of de vlammen moesten ovorguan, hotzij op gemeld overtrek en van daar op do hiermede in aanra king zijnde kleoderon van bet kind, hetzij onmid dellijk op die Moedoren zelve, ten gevolge waar van die kleederen dan ook werkelijk in brand zijn geraakt, en het kind daardoor op verschillendo plaatsen des lichnnms ernstige brandwonden heeft bekomen, waardoor liet loven van dat kind in gevaar werd gebracht, een en ander inet liet gevolg, dat het kind voor altijd het gebruik van de linkerhand zai liobbon verloren en oon brnik- baren duim en pink van dia hand zal moeten missen, terwijl de beoogde dood van liet kind daardoor alleen niot werd veroorzaakt, vormits liet vuur toevallig niot een der voor bot leven van gemeld kind onmisbare organen hoeft beroikt, en het gunstig verloop der geneeskundige behan deling der brandwonden oen doodolijken afloop hoeft voorkomen. Als getuigen in deze zaak waren, behalve nog 9 andore, gedagvaard de doctoren WutzeSncthlaga to Aalsmeer, llendiik Ludwijn v, d. Linden van don Heuvel te Haarlem, Willem Court te Bloe- mendaal en A. VV. Goldschmidt Nannings te Aalsmoor, Door twee hunner was het visum reper- turn geleverd omtrent de brandwonden dor kleine, terwijl de beide anderen een verslag hadden op gemaakt omtrent den geestestoestand van bekl., waarin zij mededeelden, dot deze ontoerekenbaar, en liet noodig was, dat zij in eon krankzinnigenge sticht word opgenomen. De overige getuigen haal den staaltjes op van de onnoozeiheid van be klaagde. Reeds van kind af had zij de neiging tot kwaad doen en tot onheil stichten. Bij ver schillende personen waar zij diende, vernielde zij zonder eenige oorzaak kleedercn en huisraad en ook op school haalde zij allerlei dwaze streken uit. De eisch van den officier strekte tot krank zinnig-verklaring van liet meisje. Over 8 dagen uitspraak. VLAARD1NGEN. Volgens telegram van den. supcrcarga was te Lerwick 400 ton haring, zijnde de vangst van 70 schepen, boven water ter inla ding in de stoomboot JVodun\ binnen enkele dagen is dus de nieuwe üollandsche jaugtmnng te wachten. KBAL1NGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 302 zalmen, die de groote voor fl .30 en de kloino voor f 4. per kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 3 St.-Jacobszalmpjes en 5 steuren. Als eon zeldzaamheid bericht men ons uit Venio, dat in de Maas aldaar een ievende schildpad ge vangen is, van middelbare grootte. Ned. Herv. kerk. Beroepen: te Berkenwoudeds.A.Meer berg Snarenburg, te Heutnen te Varik (toez.) de heer C. R. van Lehjveld, cand. te Utrecht;

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3