Brieven uit Algiers, I I I i u van de regeering zelve zal afbangen of de onderwijswet met meerder of minder spoed ral behandeld worden. Er zijn nadere opga ven gevraagd, waarvan do verzameling nog al eenigen t'gd zal kosten. Ook is het nog zeer de vraag, of de regeering onder de tegen woordige politieke omstandigheden behande ling in dezen zomer wel gewenseht acht. Noiens volens zal de regeering nu party moeten kiezen tusschen de meer gematigden, die op verschillende punten aan de wensghen der vrijzinnigen willen te gemoet komen, en tusscheu de dryvers, die nog meer willen dan titans in het ontwerp is voorgesteld. Van die laatste party is De Standaard het hoold. Volgt de regeerirtg de adviezen van Da Standaard, dan wordt het een strijd op leven en dood, maar het is te hopen, dat men dit in den minister raad zelf zal inzien en het aan de minderheid niet onmogelijk zal maken in verzoenenden geest tot een oplossing van den schoolstrijd mee te wet ken. liet is echter zeer wel mogelijk dat het ontwerp dan, ook uit een financieel oogpunt, zon ingrijpende wyzigiugen onder gaat, dat nadere overweging in de afdeelingen weer noodig wordt. Nog niemand kan derhalve met eenige zekerheid voorspellen, op welk tijdstip de eclioolwetherziening iu openbare beraadslaging zal komen. Ue heer L. van Riet, ouzo consul te Buenos- Ayresbetuigt in een schrijven den heer D. A. van Wnalvvykdirecteur van hel Nieuwsblad voor Nederland, zijne instemming met hetgeen de correspondent van dat blad broeder van den directeur, over Argentimé heeft geschre ven, IIg doet recht wedervaren aan de juistheid der mededeelingeo slechts id enkele opzich ten verschilt hij met hem van meeningo, a. wat liet oordeel over den vice-consul te Rosaiio betreftdien de heer Van Riet verdedigt. Daartoe was de chef dan ook min of meer gehouden. In den hoogen ouderdom «an 93 jaar is in Den Haag overleden de heer H. Warnar oud-stryder van Waterlooversierd met tiet Zilveren Kruis. By gelegenheid van den bakkerscursus aan aan de gist- en spiritusfabriek te Delft, zal daar een tentoonstelling gehouden wor den van brood uit alle oorden des lands. JBakkers die willeu inzenden worden uitge- ooodigd hun brood uiterlijk Woensdagmor gen a. s. aan de fabriek te bezorgen. Uit Boxtel wordt aau de N. 2Ï. Cf. van Don derdag gemeld Heden op den Sacramentsdag word ons dorp wodor, zooals allo jaren op dien dag hot geval is, door nundenlen bedevaartgangers uit Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en omstreken bezocht, om in de kerk on in de dion dag voor het publiek toegankelijke kapel van het kasteel van Stapelen te bidden en het mirakel to gedenken, dut, vol gens de goedgeloovigen, alhier bonderden jaren geleden moethebbon plaatsgevonden. Dit wonder zou zich als volgt toegedragen hebben: Ruim 500 jaar guleden was de toenmalige U.-k. priester aan de bediening der mis, toen hij, op het oogen- blik dat hij den beker met wijn in de hand hield, die, naar Roomser, geloot, in het bloed van Christus verandert, door twijfel aan zijn geloof aangegrepen werd. In zijne verwar ring hierover liet hij den bekermit de hand vallen, en stortte den inhoud, die inmiddels in bloed veranderd was, over een bij hem lig- genden doek. Haastig vluchtto hij hiermede naar da rivier de Dommel, en wel daar, waar zich toentertijd, en ook nu nog, een watermolen be vond. Hier trachtte hij den doek uit ta spoelen, doch tovergcefs, het bloed bleef er in, en zelfs nam de geheele livier een roodo kleur aan. Do molenaar, die dit tooneel gadesloeg, maakte het natuurlijk alom bekend, en do doek, waarin zich de speren ven het bloed nog moeten bevinden, wordt to Hoogstraten, in BelgiiS, ten toon gesteld. Da opbrengst hiervan komt alle jaren voor de helft aan de Ih-k. kerk alhier ten goede. Te Lobith zijn ruim 50 U.A. land door het wassend water ondergeloopen en is er met weinig hooi weggespoeld. Te Zevenaar zijn aenigt» perceelen hooi- en weiland ondergezet. Gelukkig is er een weinig val op de rivier. Botterdam. De collecte vanwege de collectanter.-vereenigiug s Waterloo en 1830", den 19u en 20o dezer alhier "gehouden teu behoeve van den gewapendea dieust in de Nederlanden, heeft opgebracht de som van f 1195.5Gys. Botterdam. De sbah van Perzië kwam gistermorgen even na 11 uren per Rijnspoor alhier aan, ontvangen door den burgemeester, de wethouders, den secretaris en verdere autoriteiten, terwjjl eene divisie mariniers op het perrou als eerewacht stond geschaard, te zamen met het korps hoornblazers der schut terij. De vorst besteedde den korten tyd, dien hij voor zyn verblijf te Rotterdam be schikt had, goed. Met de Uaasnymph No, '1 maakte hy een watertochtje in oostelijke richtiug, alwaar de rivier met hare menigte schepen en booten een grootsch schouwspel opleverde, dot tuu zeerste de aandacht vau Z. M. trok. Langs struten eu kaden was natuurlijk eene ontzaglijke uiensehenmiissa geschaard eu de kauonueei booten die metr voorbijstoomde, losten saluutschoten, terwij! de bemaumng paradeerde. Herhaaldelijk viueg de veist om inlichtin gen, vooral by hel betichtingen der huudels- inriclitiugen, alwaar de m de wei king zijnde kolentip in niet geiioga mate de aau- uacht trok. Aan de Wostei kade aangekomen, nam het liooge gezelschap plaats iu gereed staande lijtuigen, wraunede men een tochtje door de stad maak. a teu slotte uf te stap- peu aan de woning van den burgemeester, alwaar geluncht werd, Ten 2 u. 25 vertrok de shuli met een extra tieiu naar 's-Ilage, onder het kanon gebulder der kauonneerbooteu. Botterdam. iledeumuniddag te ruim 2 uren kwam de shuh van Perzië perextin trein Uit Amsteidain aau hei station Deiflsche Pooit alhier aan eu vei toefde daar eenige «ogenblik ken om vuu locomoiiel ie vei wiss der. Generaal Verspijen, geneiaul-udjudaut des Kouiugs ueed den shati uitgeleide. Op het peirou was een gedeelte vao* bet garnizoen als eeiewachl opgesteld. De buigemeestei' en verschillende autoritei ten waren aanwezig om üeu sbah een alscheids- gioei ie biengen, liy aankomst vau den trein ptesenteeide de eerewacht het geweer eu deed het muziek korps der schuttei y het Perzische volkslied huoreo. De shah verscheen groetend aan het open portier van den salouwagen, maar verliet dezen met. Naiiat de burgemeester den sbah een woord tot alscbeid had toegespiokeu, dut door den vorst op waardeerende wyze werd beautwooid, gaf hy teu slotte den burgemeester de hand, waarna de trein naar Antwerpen vei trok. Een ontelbare menigte had zich iu den ounrek vau het station veizameld. 's-Hage, Gisteren is aau hetdepait. van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed het herstellen en vei beteren van rykstelegraaf- lyeen m de afdeehng Uti echt, in twee per ceelen. Minste insein ijver voor beide perceelen was de heer K. Suejjilers de Vogel te Schiedam, resp. voor f1560 en f 1545. Den Hang.Na afloop van het gala-diner ten hove heeft de shah van Perzië een tele gram gezonden aan Z, M. den Konii g. De shah dankt daarin voor de vriendelijke ont vangst hem hier te laude, meer bepaaldelijk in Den Haag, namens Z. M. bereid eu spreekt zyn leedwezen uit duL de omstandigheden hem het voorrecht eener ontmoeting niet den Koning en de Koningin hebben onthou den. Amsterdam. Voor zijn vertrek werd den shah van Perzië eeu dejeuner aangeboden waaraan de ministers vau binnen), zaken, van justitie en van waterstaat, generaal Versp'yck, de commissasis des Koniogs, de burgemeester en enkele militaire autoriteiten met de groot- waardigheidsbekleeders van den shah deel namen. De shah verzocht in een toost den burge meester Z. M. den Koning dank te willen betuigen voor hetgeen te zjjner eere was gedaan, teiwijl hij de beste weuschen uitte voor 's Koniogs gezondheid. Daarna vertrok, de shah te halfeen naar Antwerpenhij word met groot militair eerbe toon uitgeleid. Een geheel escadron huzaren omstuwde de verschillende rjjtuigeo, wat een schoonen stoet vormde. Aan liet centinul-station diukte de shah allen nogmaals hnrteljjk do band tot afscheid, waarna de trein veitrok onder de tonea van het Perzische volkslied en het gebulder vau het kanon. De sbah heeft den burgemeestar f 1000 ter hand gesteld om te verdeelen over de velschil lende weeshuizen alhier. Z. M. de shall van Perzië heeft benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van deu Leeuw en de Zon nor. G. van Tienboven, burgemeester van Amsterdam, generaal Ver- spyck en scliout-bjj-uacht Cramer. Mevr. Vau Tienhoveu, ue ochtgencote van den Amsterdauisclien burgemeester, ontving van den shah ten geschenke een ring van tuuikouizeu met diamanten omzet. I. (Vervolg,) 28 April 1889. Al liooget' cn hooger klimmen wij. Vele gl'oon- tenwinkeitjos merkt mon op koop er gerust van. De groenten zijn hier goed on biliijkoen sinaasappel laat zich onderweg wel gebruiken jammer dat de tijd er van weer bijna voorbij is. Hebt gij ook honger, hier is een bakker en daar een slugermaar dan zie ik liever een Hol- landschu slagerij, daar ziet het er heel wat Irisscher uit. 't Gobruik van vloesch is hier ook mei zoo noodigmon moet zells vermijden veel vleesch te etenin warme landen is dat minder aan bevelenswaardig. Maar wat is dat 'f Een timmermanswerkplaats, een apotheek en een Europuescho schoenmakerij. Neen, wij zijn hier toch nog te veel in het nieuwere gedeelte maken wij, dat wij verder komen maar nog oven hier ingekeken. Een interieur van stoelenmatters. Europoosch natuurlijk, maar ziot, hoe niooi van toontwoa bejaarde vrouwen verrichten op het oogenblik huishoudelijke bezighedon, een kmd zit op een bloei zijn kousen te stoppen, d. w. z. hij steekt or zijn boenen in. Do baas is zeker uit, want de oonigo levende wezens, die er zich verder nog bevinden, zijn drie kutten, die aantuonen dat de lui beier in de ratten z>< .tin dan in hun 'geld. Maar go wilt iels echt Afrikuansch zien Nu, ik ook verder dus. 2iet, 'der zijn ze weer aan het schenden. Een geheele ruïne van Moorsehe woningen alleen aan do nissen, ondersteund door kolommen, herkent ruen ze nogoverigens- is alles weg. Een aantal ezels, aan weerszijden met man den behangen, doen dienst voor opperlui; ze worden er goed voor betaald, want hun huid wordt met gespaard. Gelukkig ten minste dat ze op vier pooteu staan, want van zulke op stoppers kondon zij licht hun evenwicht verliezen. Geduldig wachten zij oven wei alles af en dragen het puin weg, om daarna weder mouwe steenen aan te voeren. Maar nu zal het pas gaan komen Hier een straatje, daar een, daar weer een, links, rechts, schuins nu wordt liet een waar labyrinth. Welko straat nu le kiezen i Ziet die muurtjes liter eens interessant worden. Overal uitbouwsels; de eene veidieping springt voor de amlero heen en wordt don ondersteund door een aantal gebogen balkjes, geheel ongelijk van vorm, die gedeeltelijk in horizontale, ge- dceltolijk in schuins upstaande richting uit den muur komen. Do buizen zijn alle verschillend van hoogte. Ziet, daar breidt oen plataan enkeio zijner takken, door de zon beschenen, over den muur uit; hoe liefelijk dat heerlijke groen; wat tiibch komt dat af tegen die diepe, krachtige, kleur, veroorzaakt door oen oiidur.ehi aagd gedeelte. "Weer een gedeelte, dat naar boven voerteen boogvormige 4 opening verschaft den toegang daartoedaarboven schijnt weer een straatje links te gaan, hetgeen het felle licht, dat boven langs den muur schuift, verraadt. Ik kan het best begrijpen, dat zich daar een schilderes heeft neer gezet om dien indruk te kunnen meenemen het contrast van dat felle licht tegenover de duis ternis van de muren, waarlangs men naar boven gaat, is ook verrassend. Zij zal ar echter moeite aan hebben, dit weer te geven, want tubes zonlicht zijn nog niet in den handel: het is dus door een zeer juiste tegenstelling, dat men dat effect eenigszins kan bereiken. Hier hebben zich een paar Afrikanen op een mat neergezet en spelen een kaartje; zij zien liever het zonneijc in do verte, dan er in te werkennu, daarin kan ik ze geen ongelijk geven, want het is aardig warm. Rusion wij dan ook eon oogenblikjehier is juist een interessant gedeelte. Ziet, hoe de straatjes door on in elkaar ioopenhier eea naar boven, daar een naar benedondit recht doorloopend, dat draaiend, en daarin al dia Afrikanen hoe .mei kwaardig, hoe schilderach tig f Wat zijn die muurtjes rijk van kleur; hierop heeft do tijd zijn omvangrijk palet uit geput en hot zonnetje komt te hulp om dien rijkdom van kleur nog te verhoogon. Ziot, haar fol io stralen werpt zij overal door, waar zij zich slechts een weg kan banen, en doet alles schit teren. Hier is haar de doortocht bolotvandaar die tegenstelling van diepe kracht onder de ge welven en uitbouwsels,1 die mooie, tonige vlak ten, door schitterende kantlichtjes verlevendigd en daar alles in vaste lijnen, die zoo eigenaar dig grillig van vorm kunnen zijn door den vreemden bouw der huizen, do schitterende, zonnigo plekken, die, onderbroken door krach tige toetson, welke de kleine vensteropeningen en deuren veroorzaken, hun licht nog afstralen en in de schaduwen warme, zonnige rellectios werpen. Hier is liet heiligdom, hot labyrinth der Afrikanen. Alleen zij zijn hierop hun plaats, alleen zij kunnen de bokoring van zooveel schoons vorhoogen. Do vrouwen, het gelaat bedekt, zoo- nat alleen de oogen vz'ijkoraen, met een langen sluier, bijna tot aan den grond reikende, ver- hoogen het mystieke. Ziet, daar gaat er een haar sombere woning binnen laten wij iiaar volgen om er een blik in le slaan. Daar opent zij de zware deur, die niet veel hooger is dan om er een mensch door te laten (dikwijls nog lngor). Hoe donker is het daarbinnen. Bom 1 daar gaat de deur dichtin haar heiligdom zullen geen vreemde blikken doordringen, en, teleurgesteld als ik bon, bekijk ik den kunstig bewerkten deurklopper, die mij evenwel geen toegang kan verscbalfen. Ja, nu wij toch opgestaan zijn, zullen wij maar verder gaan. Wat een beweging, wat een drukte f Daar komt oon kolossale Arabier, met een stok ge wapend, met statigon tred naar beneden. Wat doet zoo n figuur toch grootsch door zulk een kostuum; men gevoelt er zich klein tegen met zijn modern pakje, ja, zells in een gekfeede jas mot een cylin- der op. Een ander zit aan de deur op een soort gitaar te speleneen zeer eentonig geluid, wat hij trouwens zoit ook schijnt te vinden, want bij soest langzaam in. Een neger in een gestreepte- draperie van Jichtfi stof, met een roodo muls op, waarmede hij er zeer schilderachtig uitziet, houdt een praatje met een Europeaan, wien ik het bijna kwalijk zou kunnen nemen, dat hij hier den indruk komt verstoren, als ik het zelf ook niet deed. Hier is weer een groepje kinderen, dat de aandacht vraagt. Aardige kindertjes, snoezige kop jes, ton minste van twee er van. (Men treft hier heerlijke kinderkopjes aan.) Even ruimte gemaakt voor eenige langooren, die, aan weerskanten met manden beladen, het vuilnis langs do deuren ophalen. Een Cabyl is hun geleider; met een bel duidt hij zijn komst aan en met een schop iaadt hij de manden vol en dient hij zijn lastdier zoo nu en dan een slag toe, die het te kennen geeft, dat zijn taak nog niet volbracht is. Ook do mijne is niet volbrachtmaar voelt gij uwe knieën niet? Niet? Nu, ik welen daar wij nu toch boven zijn, zullen wij een poosje ons gemak nemen. Dan zullen wij eens kijken, wat er boven is te zien, en ik hoop daar dan ook iots van te vertollen. Tot later dus. n 2 Ingezonden medededlngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Cents per regel. »e zlcli altijd verjongende natuur! In den loop van net jaar scheidt het meu- schelyk lichaam geduiig onbruikbaie stoffen af, die, als zy niet bijtijds er uil verwyuerd worden, vele en dikwijls hevige ziekieu kim-- ueu ten gevolge hebben. Om die overtollige» in het lichaam afgescheiden stoffen (gal ea slyin), die de werkzaamheid der verschilleuda oiganen belemmeteu, uit te dl y vou door eeue regeliechte, voor het lichaam onschadelyka kuur, en zoodoende andere kwalen door die afgescheiden stoffen verooizaam, le voorko- men, daarvoor zijn vooijaar eushei 1st de bester tijdstippen. Men kao er Dooit genoeg op aau-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2