Bïnnenlandsehe Berichten. Gemengde Berichten. jSBQval ook op do rivieren eeoe belangrjjke taak te vervullen hebben. Ia de Hongaarsche delegatie heeft de com missie voor bet krijgswezen de gewone leger- begrootiog aangenomen. RUSLAND. Naar aanleiding van graaf Kalooky's rede, zegt het Journal da St. Pitersleurg, dat ook Rusland het .recht der Balkan-Staten op on afhankelijkheid erkent, en, zonder zich eenigs- zins in Servië's binnenlandsclie aangelegeo- heden te willen mengen, toch met voldoening keonis neemt van de werkzaamheid van het regentschap, hetwelk te kennen heeft gegeven, geen enkelen staat, ook Oostenrijk niet, vijan dig gezind te zijn. Is het regentschap al teruggekeerd tot op de oude, intieme betrek kingen met Rusland, dan strijdt zulks niet met het verlangen naar onafhankelijkheid, welke Rusland zeker niet wit aanranden. Tevens wijst het officieuse orgaan er op dat graaf Kalnoky gewaagd heeft van Oosten- ryks vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden en in het bjjzonder ook met Rusland. Naar aanleiding van de zinsneden omtrent Bulgarije iu het antwoord van graaf Kalnoky in de Hongaarsche delegatie zegt het Journal de Sf. Petersiourg >Wat dit ongelukkige land aangaat, is Ruslands standpunt, hetwelk op het recht en den eerbied voor de verdragen steunt, allen bekend, zoodat wjj daarop niet nader behoe ven terug te komen." ITALIË, In het- protest, gisteren door do kardina len tot den paus gericht, wordt het protest tegen de oprichting vau het stanbeeld van Giordano Bruno in krachtige woorden her haald, De heiligste zaken zoo wordt in dat stuk gezegd zjju bij die gelegenheid Aangevallen. De overheid heeft deze dingen voorbereid en openlijk in de hand gewerkt bet is smartelijk dat men in de stad Gods een godloochenaar heeft verheerlijkt, door het oprichten van een monument van verfoeiing en van rouw. De paus maakt dit feit aan het gansche katholieke heelal bekend. De beweerde hulde, aan den paus gebracht, is veranderd in beleedigingen. Men wil van Rome de hoofdstad maken der goddeloosheid. Be paus doet uitkomen, dat Italië drijft tot een oorlog tegen het pausdom. Io weer wil van zijne hooge jaren zal hjj echter blij ven stiijden, gesteund doorzjjoe hoop op de goddelijke voorzienigheid. SPANJE. De ministerraad heeft besloten de bogroo- ting te doen behandelen, terwijlingeval zy door de oppositie verworpen wordt, deregee- riog handhaving der tegenwoordige begrooting zai vragen. PORTUGAL. Naar uit vertrouwbare bron verzekerd wordt, Zal Portugal een scheidsrechterlijke uitspraak in zake den Delagoabaai-spoorweg aannemen, wanneer de Engelsche maatschappij zulks ver langt. T U It K IJ E. De berichten omtrent het uitbreken van oolusten te Novi-Bazar worden beslist tegen gesproken. In de gansche provincie heerscht volmaakte rust. EGYPTE. In tegenstelling met de Engelsche berichten dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk ga Engeland ter zake dar conversie zouden jtfgebroken 2'yn, heeft Frankrijk verklaard geen antwoord te kunneo geven tegen 30 Juni, dsarby volhoudende waarborgen voor de ont ruiming vanEgypte te blijven vragen. Frankrijk blijft steeds den ernstigeo wensch uiten, tot fea overeenstemming te geraken. AMERIKA. De regeering der VereeoigdeStaten is hoe genaamd niet voornemens een oorlogsschip paar de Delagoabaai te zenden. SCHIEDAM, 2 Juli 1889. De gewone audiëntie van deu minister van oorlog zal op Donderdag den 4den en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 6 Juli niet plaats iiebben. Daar er blijkens bericht van den gouverneur- generaal van Neder). Indië by het leger in dia gewesten een overcompleet aan onder officieren der infanterie bestaat, worden, in afwachting van nadere beschikking, geen onderofficieren meer bij het Nederl.-Indische leger gedetacheerd. Blykens door den minister van buitenland- sche zaken ontvangen bericht van 's Konings minister-resident te Lissabon is doordePor- tugeesche Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp aangenomen, waarbij o. a. de invoerrechten op brandewijn en zuiveren alcohol in vaten of demyohns gebracht wor den op 1800 (thans 1500) reis per decaliter en die op biandewyn en zuiveren alcohol in fiessehen, kruiken of dergelijke recipiënten en op niet gespecificeerde dranken op 2200 (thans 1900) reis per decaliter. Het is waarschijnlijk dat dit thans bij het Hoogerhuis aanhangige wetsontwerp spoedig tot wet zal worden verheven. Volgens een telegram van den 29stenJuni uit St.-Petersburg bepaalt eene op dien dag afgekondigde wet dat voor spiritus, na den In Juli (o. s.) gebraad, eene uitvoerpremie van 5 pGt. zal worden verstrekt. Ter vervanging van het voor vervoer van hout van stations der Beiersche staatsspoor wegen naar stations der Nederlandscbe spoor wegen bestaande uitzonderingstariet van 1 Mei 1887, zal binnenkort een nieuw verlaagd tarief worden ingevoerd. Deze vrachtverlagingen zijn daarvan het gevolg, dat de Pruisische staats spoorwegen geen afstands-toeslagen voor bruggen over den Rjjn enz. meer berekenen. Het bestuur der liberale kiesvereeniging te Naaldwijk zegt in een ingezonden stuk iu de 2V. 22. Ct. van heden dat bet den heer W. F, Tak van Schiedam niet heeft uitgenoodigd om een politieke rede te houden. By den Zondag jl. door de sportvereeniging »De Phoenix" te Haarlem gehouden perso- neelen kegelwedstrjjd werd door onzen stad genoot den heer A. H. van der Most de eerste prjjs behaald, zjjnde een gouden medaille. Zaterdagavond is te 's-Gravenbage over leden de heer mr. E. G, Ph. Gertsenoudste raadsheer in den HoogeuRaad der Nederlanden. Na gedurende vele jarea te 's-Gravenhage als advocaat de piaktijk te hebben uitgeoefend, werd de heer Gertsen benoemd tot rijks advocaat te Maastricht en vervulde die betrek king totdat hij in 1868 zyn tegenwoordige betrekking aanvaardde en daarin, niettegen staande zyn hoogen leeft jjd by was ruim 82 jaar met veel toewijding werkzaam was. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juni 1889 656,929 reizigers met een opbrengst vau f48,338.45 tegen 546,333 reizigers met een opbrengst van f40,643.55 in Juni 1888. Het totale vervoer over de 6 afgeloopen maanden van 1889 heeft bedragen 2,863,395 reizigers met een ontvangst van f213,794.43Vv, tegen 2,571,404 reizigers met een ontvangst van fl93,195.16i/a over datzelfde tjjdvak in 1888; gevende dit jaar een vooruitgang van 291,991 reizigers en van f20,599,27 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1889 beliepen f 79,889j31, terwjjl die over datzelfde tijdperk van 1888 f 75,249.84 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1889 beliep f 293.683.74V3, terwyl die over datzelfde tjjdperkinl888 268,445.00y3 baliep. De heer P, van Vliet Sr., oud-strijder van 1830 en banierdrager der vereeniging »Het Metalen Kruis", is- te Helder in 77-jarigen ouderdom overleden. In uNatura Artis Magistra" te Amsterdam is een zeeleeuw Otaria Qilletpiigeboren. Merkwaardig is de zorg der moeder, voor haar jong aan den dag gelegd. Zy verborg bet bij de geboorte op 10 Juni acbter m de grot en belette het tel kens, wanneer het daartoe lust betoonde, in bet bassin te gaan. Wanneer het haar ontsnapt was, biacht ze bet, door het met den mud te grypen, weder op bet droge en liefst in de grot terug. De moeder legt zich op de z'yde wanneer zy het jong zoogt; zij laat het, klaarblijkelijk in kiacht toegeno men, thans vrjjelyk te water gaan, doch be waakt het ook dan nog met teedere zorg en komt het onmiddelyk te hulp, zoodia zij bemerkt, dat het uitstygen met eenige moei te gepaard gaat. Gedurende de eerste dagen na de beval ling scheen bij de moeder volstrekt geen behoefte aan voedsel te bestaan. Zy weiger de zelfs de haar in de grot toegereikte visch. Dit verschijnsel komt geheel overeen met hetgeen by deze diersoort in den natuurstaat is waargenomen Ook daar zondert zich de moeder van de kudde af en zoekt landwaarts in, dus ver van bet vischwater verwijderd, eene veilige plaats ora haar jong ter wereld te brengen. ILbli De stoomtram van den Holl. spoorweg naar Scbeveningen vervoerde Zondag ODgeveer 10.000, de Rijnstoomtram 10.000 reizigers. Volgens den regenmeter der rykslandbouw- school te Wageniogen bedraagt de gevallen regen over de maand Juni jl, 39'/s mM„ tegen 99 mM, over dezelfde maand van het vorige jaar. Te Valkenburg isZoudag de gedenkzuil, ter herinnering aan de vijftigjarige vereeniging van Limburg met Nederland, plechtig onthuld. 23 harmonie- en zacggezelschappeo waren tegenwoordig. Feestredenen werden uitgespro ken door -de heeren Loisselburgemeester Plet, voorzitter der vereeniging ïHet Geuldal", en Brouwers, pastoor te Boveukerk. Duizenden woooden deze plechtigheid bij. De vereeniging »Het Geuldal" zond een tele gram van huldebetoon aan Z. M. den Koning. Het feest werd besloten door een fraai vuur werk. Men meldt uit Delft: Zaterdagochtend om streeks 3 uren geraakte een victoria aan de Haagpoort te water, met het gevolg dat het paard verdronk. De in het rjjtuig zittende heer sprong intyds er uit; de dame verkeerde in zinkenden staat en werd met moeite gered, evenals de koetsier, wien evenwel het sleutel been van een der armen ontwricht was. Zaterdagmiddag is de heer R, J. Scberius te Scbeveningen, toen by een bad in zee wilde nemen, even nadat hjj m het badkoetsje in het water was gereden, door een toeval ge troffen, ten gevolge waarvan hij voorover op den bodem viel. Niettegenstaande oogenbhk- keljjk hulp werd verleend, gaf bij nagenoeg onmiddellijk den geest. Toch werden gedu rende geruimen tjjd door den badarts, dr. Francken, alle middelen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. De heer Scherius bad juist dien dag z'yne studiën als student aan de polytechnische school bekroond gezien door de toekenning van bet diploma ais technoloog. Te Leiden werd in den nacht van Zaterdag op Zondag eene ernstige mishandeling ge pleegd door een vader op z'yne 10-jarigo dochter. De onverlaat, te 2 uren in beschonken toestand tehuis komende, herinnerde zich dat zjjne voornoemde dochter den dag te voren een kwartje ontvreemd had, nam het slapende kind uit bed en smeet het tegen den grond, daarbjj als een razende schoppende en slaande. De moeder, door het geschreeuw wakker ge worden en ziende wat de ontaarde vader deed, vloog in nachtgewaad de straat op en riep om hulp. Al spoedig verschenen er buren en een politie-agentterwyl middelerwijl het meisje de straat op snelde, o. a. ernstig aan het hoofd verwond. Ter verbinding werd zij naar het academisch ziekenhuis gebracht, terwyl de Vader door de politie in verzekerde bewaring werd genomen. Tegem hem wordt proces-verbaal opgemaakt, zoodat hy zich voor den strafrechter zal hebben te verantwoorden. Toen gistermorgen de trein, die te 6.50 van Arnhem naar Utrecht vertrekt, reeds in gang was, wilde een heer nog voor den trein over- loopen, waarbij hij het ongeluk bad te strui kelen. Beide beenen werden hem afgesneden. De ongelukkige is onmiddellijk per bancard naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hjj reeds des middags is overleden. De man, die, verdacht van te Stompwyk een moord te hebben bedreven, dezer dageo voorloopig uit hechtenis werd ontslagen, is niet de beklaagds Taselaar (de Hoagscbe vis- scherdie een boerenzoon moet hebben doodgestoken), doch degene,die verdacht wordt een herbergier te Stompwyk naar het leven te hebben gestaan. Het slachtoffer van zyn aanslag is wel zwaar gewonddoch niet overleden. Te Olst brak Donderdagmiddag een hevig onweder los. Ongeveer te 7 uur kwam er tusscben Wjje en Olst een hevige wind op, vergezeld van geweldigen regea en hagel buien, Er vielen als het ware stukken ijs uit de lucht. Vrijdagochtend vond men nog hagel korrels op den weg. Aan sommige boomeu en aan den te veld staandeo oogst is groote schade toegebracht. Eernis.—Onze burgemeester, de beerW.G.D, Murray, heeft aan Z. M. den Koning eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Barendrccht. Voor de drinkwaterleiding te Ridderkerk (concessionaris de heer De Jongh te Schiedam) is terrein aangekocht in den polder Donkersloot, tot plaatsing van de benoo- digde gebouwen; ook is het kapitaal bjjna geplaatst. Er ontbreekt nu voornamelijk nog een overeenkomst met de polderbesturen tot het leggen der buizen door djjken cn wegen. Door deze concessie zullen de gemeenten Ridderkerk, Barendrecbt, IJselmonde en Hen- drik-Ido-Ambacht steeds van goed drinkwater 'voorzien worden. De oudste dochter van den prins van Wales, Louise, zal in den echt treden met graaf Fife, den afstammeling van een dor oudste geslachten in Schotland (de Fifcs zijn graven sedert 843). Na zich lang tegen het huwelijk te hebben verzet, heeft koningin .Victoria eindelijk haar toestem ming gogeven. Lord Fifo is pair van Engeland en Ierlandhij is 40 jaar, dus nagenoeg 18 jaar ouder dan de prinses, en een intiem vriend van zijn a. s. schoon vader. Zijn vermogen is zeer aanzienlijk; hij is een dor grootste grondeigenaars van het konink rijk en deelgenoot in de bankfirma van sir Samuel Scott. Het vrouwen-congres is Woensdag jl. te Pa rijs geopend in de zaal van het Aardrijkskun dig Genootschap. Mile, Marie Deraismes hield een toespraak, waarin zij op de emancipatie der vrouwen aandrong. Door aan da goede vrou wen de plaats te weigeren, die haar toekomt de schuld der theologen, die het opvoedings;

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2