Art! 3. Aan fabrikanten vim in art. 2 opge noemde goederen, bestemd voor ö.m buitenland- schcn handel,welke granen als grondsto.Ton horigen, zal boven en behalve derzelvcr bevoegdheid lot het genot van entrepoteen krediet voor de rechten van drie maanden na den inslag van elke partij verleend kunnen worden, onder behoorlijke borgstelling. Hot bedrog der vergoedingen voor uitvoer zal hieropen wel door afschrijving or< den eerst vprvnllenden termijn, worden goko: t, en het res- teerendo ten vervaldage in contante geiden moeten aangezuiverd worden. De verdere bepalingen om trent de wijze waarop deze vergoedingen worden toegekendworden door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld. Art. 4. Het in voorrecht op gedistilleerd en allo daaronder begrepen vloeistoffen, bepaald bij art. 9 der wet van '1 Mei 1863 Staatsblad no. 47) wordt verhoogd van f3.50 tot f7. Art. 5. De woordenDilrie en een lutlvcn cent", voorkomende in litera b eet sto en tweede lid van art. 2 der wot van 25 Juli 1871, houdende bepa lingen omtrent don accijns op bier en azijn (Slhl. jlo. 92)worden veranderd in»twee en drie kwart cent". In een uitvoorige beschouwing geeft de heer Bahimann zijne opinie omtrent 'de landbouw- toestanden elders en hier te lande. "Van een invoering van eigenlijk gezegd bescher mende rechten is geen sprake. Ware er afdoende bescherming bedoeld dan had hot bedrag der rechten vcol hooger moeten zijn. Wat is dan de bedoeling goweost bij de indie ning van liet wetsontwerp? In hoofdzaak tweeërlei. In de eerste plaats om, zooals de rijkskanse lier zich bij de laatste verhooging dor graan rechten in den Duitsclien Rijksdag uitliet, in de Invoerrechten het middel te vinden om don vnder- Jandsclien landbouw te ontlastendoor op de fchouders van don "cnitenlnndsclier. producent een gedeelte der belastingen te leggen waaronder de binnenlandsche gebukt gaat. Men zal de objectie luide doen klinken, dat bij toepassing der voorgestelde maatregelen de broodprijzen eveneens zullen stijgen. De voorsteller Is van een ander gevoelen. Ginanrechten staan niet op éen lijn met een gemanlbelasting, en do ondervinding leert lang en al te duidelijkdat graanrechten .dot altijd parallel loopen met de broodprijzen. Bovendien zal liet volk niet meer betalen, wanneer, zooals da voorsteller vertrouwt, het ptovenuhetwelk uit do heffing der voor gestelde graanrechten voortvloeitzal besteed worden tot vermindering van den accijns op het zout, en zoo mogelijk tot gehceleafschaffing van den accijns op de zeep. Derhalve, in de tweedo plaats zullen de voor gestelde maatregelen ten doel hebben aan de regec- jdng die middelen te verschaffen, welke zij noodig heeft om bf andere schadelijke belastingen af te schaffen, öf den landbouw op een andere wijze te huip te komen. Men vergete toch niet dat land bouwscholen, proefstations, preiuiën tot veredeling van paardenras en fokvee maatregelen zijn dia geld kosten, een soort van landbouwbescherming, waartoe ook de graanbouwer zijne bijdrage moet leveren, al geniet hij van deze bescherming, aan den zuivelbcrcider en paard »ifokker verleend weinig of geen voordeel, (Lm niet te hulp te komen, maar toch te laten betalen voor de hulp aan anderen verleend, is en blijft een onbillijkheid. Eindelijk zal ook de zuivelbereiding voordeel trekken uit lederen maatregel waarbij het zout minder hoog wordt belast. Wat het finnncieele resultaat zal zijn, wanneer het voorstel van den voorsteller tot wet mocht worden verheven en in toepassing kwam valt moeilijk vooruit te zien en is slechts hij benade ring te ramen. Berekend over de hoeveelheden die in 1886 en '87 gemiddeld meer zijn in- en uitgevoerdna aftrek van rogge en da gerstdio gerekend wor den voor de branderijen en bierbrouwerijen gebruikt te zijn, verkrijgt hij een opbrengst van i 5 536 492, zonder dat deze raming aanspraak pnoet ruaken op vertrouwbaarheid en juistheid. Verlenging van militiedieml. De regeering heeft geantwoord op het voorloopig verslag cm- {rent het ontwerp tot verlenging van den dienst tijd voor de landmilitie, lichting i 884, ep da zae- militio, lichting 1885. Zij handhaaft het ontwerp, verklaart dat zij niets liever wonsclit dan de in art, 181 dor grondwet bedoeldo wettelijke rege ling tot stand te brongen, dat aan de samen stelling van een daartoe strokkond wetsvoorstel boroids onafgebroken wordt gearbeid en dat het liaar ernstig stroven is, dien arbeid met spoed in gereedheid te doen brengen, geheel in overecn- eenstemming met de verklaring, op don 13nlu!i 1888 door don minister van oorlog afgelegd. Intusschen zal liet zelfs roet de meeste inspanning, ooi^ wegons den omvang van don aibeid, waarbij in vele opzichten op wetgevend terrein een ge heel nieuw gebied moet worden betreden, niet wel mogelijk zijn, dat het wetsontwerp nog in den loop van dit zittingjaar de Kamer bereike. Hoe de regeering denkt over de door de staats commissie gedane voorstellen en welk gebruik zij wenscht te maken van do voorlichting der com missie, zal blijken uit do in te dienen wotsvoor- dracht tot regeling van den verplichten krijgs dienst. Zij acht het niet wensclielijk op ditoogen blik het debat to openen over die voorstellen. Mot de indiening van hot wetsvoorstel beoogt de regeering niets anders dan, binnen de grenzen en op do wijze daarvoor bij de vigeerond» militie- wet aangegeven, te waken tegen een tekort op de organieke sterkte van liet leger en van zee miliciens. Zij vindt voor die zorg aanleiding in den algemconen politieken toestand in Europa, terwijl verlenging van den diensttijd voor éene lichting haar daartoe voldoende is voorgekomen. De voorgestelde maatregel moet dus worden beschouwd als niet ver reikend en slechts van tijdelijken aard. Bij de marine is er ten opzichte van het in oorlogstijd benoodigdo personeel en het thans aanwezige materiaal een tekort aan officieren on kader. De regeering stelt zich voor daaraan te gemoet te komen door bij mobilisatie op de ramschepen en monitors een luitenant ter zoo 2e kl. minder te plaatsen, vooits de beschikbare adelborsten le kl., zoomede do beschikbare luitenants dei- mariniers daar in te deeten, waar zij liet nuttigst kunnen worden gebezigd. Ook van de diensten der nog voor den dienst geschikte gepension- neerdo cn eervol ontslagen officierende laat-., sten voor zooverre zij zich daartoe aanmelden zal bij intredenden oorlogstoestand onmiddellijk gebruik gemaakt worden. De regeoring deelt .voorts mede dat zij eone bescheiden vermeerdering van liet aantal luitenants ter zee der le en 2e kl. bij de eerstkomende begrooting denkt voor to stellen. Wat het kader betruit, stelt de regeering zicli voor, zoolang dit in de hoogero graden onvol tallig is, welk gebrek gaandeweg minder wordt door opschuiving te voorzien en voor zooveel mogelijk bij de depots aan te vullen met de over blijvende sergeants en korporaals der mariniers; voor zoover deze nu mobiiiseoring bij do beschik baar blijvende mariniers kunnen gemist worden. liet tekort aan machinisten-personeel moet, naar gelang der omstandigheden, aangevuld worden door aanneming als tijdelijk machinist van het machinisten-personeel der alsdan stil liggende particuliere stoomschepen, dan wel door liet bezigen der geschiktste vuurstokers le ktesse ais machinist 3a klasse. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 2 Juli. De zomervergadering weid door deo voorzit ter, mr. C. Fock, commissaris des Konings, geopend met een woord van hulde aan de verdiensten van wyleo den heer Kikkert en van den heer Veth, die hebben opgehouden leden der Staten te zyo, en aan die van de oud-leden, die zich in Mei niet weder be schikbaar hadden gesteld of wier mandaat niet vernieuwd is geworden. Van alle d«2en mocht worden veiklaard, dat zy naar hunne beste vermogens de belangen der provincie hebben behartigd. De geloofsbrieven van de herko ">d of nieuw- gekozen leden weiden door den voorzitter commissoriaal gemaakt. In handen van de hoeren Stoop, Booozajer eu Van Driel werd gesteld een bezwaarschrift van de heeren Van der Laan en Van den Heuvel, tegen de geldigheid der verkiezing in het district Sliedrecht, wegens beweerde onregelmatigheden, welke in bijzonderheden in het adres worden uiteengezet. Naeen kort tijdsverloop hare rapporten uitbrengende, concludeerden de verschillende commission tot toelating van al de herkozen of nieuwbenoemde leden. Wat Sliedrecht betreft, heeft de derde com missie (by monde van den heer Stoop) ver klaard, dat in dit district geen zoodanige af wijkingen hebben plaats gehad, welke de verkiezing zouden moeten vjcieerenwél was de commissie eeDparig van gevoelen dat er bij de stemming handelingen hebben plaats gehad, die niet kiesch kunnen genoemd, veeleer zeer onkiese!) moeten geacht worden. De vergadering vereeuigde zich qebter- volgens met de conclusion tot toelating van al d"e leden. -Deze werden binnengeleid, door den voorzitter beëedigd en gelukgewenscht en namen daarop zitting. Tegen morgen is aan de orde gesteld de behandeling van het ongunstig praeadvies van Gedep. Staten op het adres van L. Steenhoek, te Maasdamom hem de gelegenheid te openen tot het verkrijgen van abonnement voor de passage over de brug over de Oude Maas, SCHIEDAM, 3 Juli 1889# Bij kon. besluit van 30 Juni is benoemd tot dykgrauf van het heemraadschap Nieuw- Mathenesse c. a. de heer P. J. Van Djjk van Matenesse. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 Juni bedroeg: by de Nederlandsche Bank f20,450.476,20 en bij de betaalmeesters. 1,705.731.96 Te zamen f'22,156.208.16 In de Maandag te Arnhem gehouden ver gadering der Ileide-maatschappij bracht da voorzitter hulde aan den Koning, voor den genoten moreeien en financieelen steun. Het verslag omtrent de aanvankelijke werk zaamheid en het programma der verdere weikzaamheden werden goedgekeurd. De rekening werd vastgesteld in ontvangsten 11180 en in uitgaven f 661, saldo f 519, behalve de nagekomen eontributiën, die van Arnhem en Utrecht samen f 271 bedragen. Als commissarissen werden herkozen de heeren De Vos ved Steenwyk, Schober, Blydenslein en Magne. Het hoofdbestuur werd gemachtigd aan de afdeeüngen zekere tege moetkoming tue te kennen voor oprichtings kosten enz. Op de zuid-oostelijke kust van Ierland zijn de Britsche autoriteiten op den uitkijk naar een Ilollandsehen logger, een dryveu- den drankwinkel, Jl. Maandag legde de Ier- sche politie te Goleen de hand op eeoe hoe veelheid tanak, welke waarscbyulyk van dit scheepje afkomstig was. Men vermoedt, dat de overeenkomst be treffende deze coopers of drijvende drank winkels tusschen de verschillende Noord- Europeescbe zeevarende mogendheden ten ge volge heeft gehad, dat deze schepen niet meer in de Noordzee hun verderlelijken I ca det di ij ven kunnen, en dat zy daarom thans op de lersche kusten hun slag trachten te slaan. (N. v. d. D.) Namens de studenten die te Delft voor civiel en bouwkundig ingenieur sludeeren, werd Maandag door de heet en A. A. H. W. Konig en J. E. v. d. Pek, bij monde van eerstgeuoemden aan prof, E. Gugel een eiken houten boekenkast aangeboden, ter herinne ring aan zjjn 25-jarigen werkkring als hoog leeraar in de tchoone bouwkunst aan de pol. school. Door de remonte-commissie werd in Februari een paard van den heer H. Botjes, te Stads- polder, afgekeurd. Het ongeschikt verklaarde paard werd later verkocht aan den paarden handelaar P. Veerhuis, te Utrecht, voor f600. Hetzelfde dier is nu als zeer geschikt voor de remonte bevonden en reeds door een kolonel aangekocht. DordCt.) Op initiatief vau de Arasterdamscha tim merlieden zal te Amsterdam een arbeiders- enquête gehouden worden. liet comité voor de eoquête is benoemd in een vergadering, door de timmerliedenvereenigiDg gehouden met de besturen van 25 andere weiklieden- vereenigingen. De redenen van dit optreden zijn, volgens het (Radicaal Weekblad, in het kort deze, dat sinds lang onder de arbeiders de wenschelyk- heid was uitgesprokendat de tairyke grieven die voor de werklieden bestaan, zooals onvol doend loon, te lange werktijd, slechte inrichting- van werkplaatsen en fabrieken, misbruiken door tariefwerk, uitbestedingen, kindr-- en jongmaatjes-arbeid enz. enz.na een nauw keurig onderzoek zouden worden aan het licht gebracht, wat strekken zou èn om de beiders meer tot elkander te brengen en daardoor hun stryd te vergemakkelijken, èn om den welgezin- den onder de meergegoede standen om van de regeering niet te spreken de overtuiging te schenken dat de grieven der 'arbeiders gegrond zyn e*> dat die grieven bij goeden wil kunnen worden weggenomen. De nieuwe Maasbrug, welke ons land met. België te RoosterenMaeseyck verbindt, werd Zondag in tegenwoordigheid van verschillende Belgische en Nederlandsche autoriteiten in gewijd. De heer De Bruyn, minister van openbare werken in België, voerde in het Vlaamsch het woord, daarna de beer mr. Lambrechts, lid van de Tweede Kamer der Nederlandsche- Staten-Generaal. Een groot banket, daarna bai en eene illumi natie der stad Mveseyck vereenigden Je ver schillende autoriteiten tot laat in den nacbt. Aan toosten, zoowei op het Huis van Oranje als op den koning der Belgen, ontbrak het nietr De juiy voor de st-toone kunsten op' de tentoonstelling te Parys heeft in de afdeeling schilderkunst eene eere-medaille tpegekend aan den Nedeilandscben schilder Jozef Israëls- Aaa de schilders Mesdagen Jacob Maris werd eene eerste medaille toegekend. Voorts werden o. a, eere-medaiües toege kend aan onzen vroegeren landgenoot Alma Tadema, te Londen, aan de Belgische schilders Courtens, Alfred Stevens en Wauters, en aaa den Hongaarschen schilder Munkacsy. Aan een ps ticulieren brief ontleent het Dagblad het volgende omtrent den moord, op den controleur 2e kl. A. F, P. Graafland te Indragiri (Ned. Indië) gepleegd ïUen 15u Mei, des namiddags, ging de heer Graafland met echtgenoote en kindereu eene wandeling doen. Bij den iuitenant- Chinees gebruikten zy een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er eene prauw was aangekomen, waarvan de opvarenden ongezind waren om te doen onderzoeken wat er in was. De heer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen wa ren gezeten, eo beval hun dat zij de kagaogs zouden ontladen. »Dit weigerdeu zy, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppas ser te nemen, hetwelk hjj begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den heer Graafland met eene kris te lijf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en da controleur had zijn geweer; bi) den voet. toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnam en met de bajonet eene diepe dywond toebracht. DeheerGiaaf- land trok de bajonet uit de woud en eene

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2