Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinböuw. {N. JR. Ct.) gebezigd, niet gevaarlijk. Voornamelijk is het groenklcuren der verduurzaamde levensmiddelen met koperzouten volstrekt onschadelijk." Na een lange discussie heeft de sAcadémie" daarop het volgende korte, rcaar duidelijke antwoord gegeven dit ook aan de regeering medegedeeldsKoper- veikindingen zijn niet alleen geheel zonder nut jn voedingsmiddelen, doch zij zijn ook schadelijk." Doch wanneer men hiorbij in aanmerking neemt dat de minister van binnenlandsche zaken jn Frankrijk het zoogenaamde snak leuren" met koperzouten veroorloofd heeft, daar de schade lijkheid volgens het tegenwoordig standpunt der wetenschap, niet bewezen is", zou hot voor ome fabrikanten hoogst wenschelijk zijn, indien onze regeoiing, door geneeskundige adviezen gesteund, hare meening betroirende deze zoo hoogst gewich tige zaak deed kennen,, en wel bij het toe staan der kleuring onder vermelding der maximale lioevoelheden koperzouten op het kilo groen n of vruchten. De nijverheid heeft dringend LeliOb.ce aan een duidelijk en beslist advies. Als een bijzonderheid in deze tijden van ontevredenheid onder vele wei kliedert jegens hun patroons mag niet onvermeld blijven, dat er dit jaar onder het personeel van den heer VV. G. Boele Senior, sigarenfabrikant te Kam pen, vijf en twintig werklieden gevonden worden, die 25 en meer jaren onafgebroken in dienst van genoemden heer Boele werkzaam zjjn. Men vindt er een met 41, een met 84, twee met 33, een met 31, een met 30, twee met 29, twee met 28, een met 27, drie met 26 en elf met 25 achtereenvolgende dienstjaren; dus wel een bewjjs dat de verstandhouding tusschen patroon eu werklieden aldaar zeer gunstig afsteekt bjj menig ander. De heer W. G, Boele Senior begon in 1847 met zyn vader, onder de firma C. J. Boele en Zoon, te fabriceeren en heeft thans in de voornaamste steden van Nederland en Nederl. Indië filialen en depots. De beerP. Stikkel, secretaris der gemeente Tesse!, heeft bij de voltrekking van het 1200ste huwelijk dat door hem ingeschreven werd aan het 1200ste paar, dat in den echt werd verbondeneen fraai geschenk vereerd. Men schrjjft uit Helmond, d. d, 30 Juni, aan de 's-JIert, Ct.Zondagnacht is onder de gemeente Zomeren, tusschen sluis 11 en 42 der Zuid-Willemsvaart, een Indisch mili tair vermoord. Nadare bijzonderheden ont breken, De marechaussees uit Asten en Weerd, met eeoige veldwachters, waren reeds ter plaatse aanwezig, teneinde de daders op het spoor te kamen. Te Weerdingermond is eeue vrouw, die op eea boerenwagen zat, welke door haren zoon bestuurd werd, ten gevolge van een zijsprong van het paard, waardoor de wagen een schok kreeg, daaraf gevallen, met bet ongelukkig gevolg, dat zii zwaar gekneusd en hevig bloe iende (zij was op een paal terechtgekomen) in eeue woning gedragen moest worden, alwaar zij, nog voor da dadelijk ontboden dokter was aangekomen, door bloedverlies is overleden. Utrecht. Naar wij vernemen, zal de ver- eeniging tot veredeling van volksvermaken de verjaardagen van Q, M. de Koningin en H. K. EL de Prinses van Oranje, op 2 en 31 Augustus, weder op gebruikelijke wjjze vieren, In de straten van Londen heeft men dezer dagen een proef genomen met een electrischen omnibus, van "Ward, welkè zeer goed voldeed. Het voerluig reed door de City, van Islington naar hot depot in James-street, met een snelheid van 8Vs mijl per uur. Dinsdag, de tweede dag der veiling van da beroemde schilderijen-verzameling des heeren Secrêtan te Parijs, was het de beurt der oude meesters. Een Frans Hals, portret van »Pieter v. d. Brooke", den stichter van Batavia, word toege wezen voor 110,300 fres.de portretten van nScriverius en zijne vrouw", door denzelfde voor 90,000 fres.eon HolJandscli Binnenhuis" van Picter do Ilooghe voor 276,000 fres.een v. d. Meer van Delft voor 75,000 fres.een Metzu ïHet ontbijt", voor 80,000 fres.Rubens' »David en Abigail", voor 112,000 fres. Dit waren de hoogste prijzen. Van vier stukken van Rem brandt haalde een portret van zijne zuster 29,500 fres.de overige brachten nog minder op. Albert Cuyp's «Cuyp teekenende naar de natuur" gold 41,000 fres. De gcheele opbrengst van dezon tweeden dag was 1,901,355 francs. In Frankrijk is de vraag gedaan of niet iets van de ontzaglijke opbrengst van Millet's «Angelus" ten bate zou kunnen komen aan de nog lovende weduwe van den bij zijn leven totaal miskenden en verwaarloosden schilder. Het verschil tussrlien het half nullioen voor dit eene doek en do kom mervolle omstandigheden, waarin Frankrijk den grootsten schilder zijner eeuw heeft laten leven, is zoo groot, dat de vraag naar eenige vergoeding vanzelf oprijst. Over dien zwaren levensstrijd, en met name ook over het lot van de veelbe sproken i Angelus", heeft do zoon van den schilder, zelf een schilder met talent, den dag na de veiling het een en ander verteld, al vielen de herinnerin gen hem blijkbaar pijnlijk. »lk was toen, 34 jaar geleden, nog jongacht jaar zeide hij maar ik herinner mij die Angelus" nog goedwaarover tegenwoordig zoo veel gesproken wordt. Mijn vader kon het doek maar niet verknopenof hij 't al aan dezen en genen liet zien, niemand wilde er aan. Op zekeren dag doet eon Ametikaansch liefhebber een bod; mijn vader had dringend geld noodig en nam het bod blijde aan. Den volgendon dag kwam er een brief van dien lieermet bericht dat hij zich bedacht had en do schilderij voor dien prijs niet groot genoeg was. Later slaagde mijn vader er in, de schilderij aan den heer Alfred Feydeau te verkoopen, ik meen voor 1800 francs. «Ach, ge hadt mijn vader eens over dit werk moeten liooren spreken 1 De heer Feydeau heeft later ontzaglijk veel moeten hooren over het koopen van deze schilderij en de critiek was destijds zeer streng vooreen man, dien zij nu den schilder van Frankrijk noemt. Denk eens aan men vond de landschappen en de landlieden van mijn vadft' vrevolutionnair". Een schrijver van gezag destijds zeide, dat men achter de schil derijen van Millet het schavot zag oprijzen." Met betrekkelijk kleine sprongen is verder de zAngolus" van do eene hand in de andere ge gaanin 1870 was ze nog voor 3000 francs te koop. Met belangstelling zal ons publiek ver nemen, dat er op de veiling van Maandag nog oen bod van 230 000 francs voor gedaan is door den heer J. de Kuyper, voor de Rotterdamsche kunstclub. Men weet, dat ten slotte de strijd ge voerd vrerd tusschen de kapitalen van Amerika en de nationale eer van Frankrijk. De heer Proust, directeur der schoone kunsten, en de minister, met wien bij overlegd had, deden een stout stuk door eenigszins op eigen gezag zulk een belang rijken aankoop voor den staat te doen. Het schijnt dat niet alle Amerikanen ingeno men waren met het denkbeeldaan Frankrijk dozen kunstschat te ontrukken. Een hunner heeft zich bij den hoer Antonin Proust vervoegd, hem gezegd hoe hij met leedwezen gezien haddat door het opjagen van zijne landgenooten de prijs zoo hoog was geloopen, en hem verzocht 10000 francs te aanvaarden als bijdrage in dan prijs. Onder Fransche kunstvrienden was te voren 250 000 francs bijeengebrachtals bijdrage voor don aankoop. Twee Parijsche bankiers, Pary en Chapotat, en nog eenige andere personen, zijn gevangenge nomen in verband met het geheimzinnig verdwij nen van een gewezen kamerdienaar Caudrian, die voor eenigen tijd een som van 100,000 francs erfde en daarna eenigszins in zijne geestvermo gens was gekrenkt. Onder de in hechtenis genomen personen is zekere Mangin, dien men voor den uit den weg gcruimden Caudrian heeft laten doorgaan en die de noodige volmachten geteekend heeft voor het losmaken van liet grootste deel van Caudrian's kapitaal, dat door can bank to Parijs werd be waard. Ook is daaronder do sscribtijn Favrelles van een kerk in de wijk Batignollos, die zich kostbaar heden hooft toegeëigend, welke Caudrian daar in bewaring gaf. Wat er van Caudrian gowoidon is, of hij in een krankzinnigengesticht opgesloten woidt gehouden of om liet leven is gebracht, lieeft de politie nog niet kunnen ontdekken. De lieer Pasteur hoeft in de academie van wctenschappon een statistiek medegedeeld van dollehonds-büten, in het instituut-Pasteur behan deld van 1 Mol 1888 tot 1 Mei 1889. Dam uit blijkt, dat 1073 personen behandeld werdon1487 Franschen en de anderen vreemdelingen. Tien lijders kregen de dollehondsziekte onder de behan deling. In liet geheel zijn er drie, na een volledige bpbap',e]ing ondergaan te hebben, overledenalzoo ée. de 557 lijders. Het hoofd dor Zondagsschool, wier leerlingen het noodlottige uitsiapje van Armagh naar War- renpoint mankten, dat doos- de bekende spoorweg ramp zoo allerdi oevigst gestoord werd, ontving dezer dagen van de spoorweg-maatschappij eene rekening van ongeveer 40 p. st., wegens 941 kaartjes, die door hem voor zijno leerlingen ge nomen waren. Ilij achtte dit eone onbeschaamd heid on heeft de betaling geweigerd, daar de maatschappij, in plaats van zijne leetlingen naar Warrenpoint te biengen, hen maar een paar mijlen ver had gebracht en toen door schandelijke onbezonnenheid een ongeluk had veroorzaakt, dat aan 76 hunner het leven gekost en aan 400 wonden en kneuzingen bniokkend had. Het onlangs te Londen in den Theems bij zAlbert-bridge" gevonden verminkte vrouwen lichaam is nu eindelijk het kond als dat van Elisabeth Jackson, eon gescheiden vrouw, die in den Ioatston tijd een losbandig loven leidde. Die omstandigheid en eenige der verminkingen, aan het lichaam gepleegd, geven eenigen grond aan het vermoeden, dat deze moord weder een mis daad is van den beruchten »Jack the Ripper". Een Engelscliman, die zich Vrijdag jl. bevond in het Bridge-hotel te Llandrindod-Wells, werd onaangenaam ven ast, toen in don namiddag van dien dag een leeuw in zijn kamer binnendrong, die spoedig gevolgd werd door een oppassor van het circus, waai uit het beest ontsnapt was. Ilij ried den reiziger zich stil te houden, en het ge lukte toen een zak over den kop van den leeuw te werpen on zoo het dier weer te vangen. De proeftocht van het voor rekening der Ilamb.- Amerikaansche pakketmaatschappij nieuwgebouw de dubbel schroefstoomschip Columbia is zoo gun stig uitgevallen, dat de vertegenwoordigers der maatschappij het stoomschip van do bouwmeesters in volle zee overnamen en in de Iersche Zee do En- gelsche vlag werd neergehaald en de Duitsche in hare plaats werd geheschen. Het ss. legde in i u. 45 m. een afstand van 40 knoopen af. Op de reis van de Mersey naar Hamburg werd met geringe stoomkracht een vaart gemaakt van ge middeld 18 knooponin het uur. Hot s.s. Columbia werd te Birkenhead gebouwd door do firma Laii d Brothers, en heeft machines van meer dan 13000 paardekracht, Het is het grootste schip dat tot heden aan de Mersey werd gebouwd. Uit Broslau kwamen meer dan 100 Joodscha gezinnen in zeer berooiden toestand te Berlijn aan. Zij waren emigranten, op weg naar Zuid- Amerika; de agent had hen in den steek ge laten en was met al hun geld er van door ge gaan. Op den Norfolk- en Western-spoorweg in de Vereenigde Staten is ton gevolge van liet weg spoelen van een stuk dijk nabij Liberty (Virginia) een trein ontspoord. De locomotief en verscheidene wagens vielen ter zijde van den weg in de diepte.' Vijf personsD, voor het mcerendeel treinbeambten, werden gedood en een aantal gewond. Eenige rijtuigen geraakten in brand, waardoor nogeen aantal monschen ernstige biandwonden bekwamen. Volgens bericht uit Liberty zouden niet minder dan 40 personen het leven vorloren hebben. Uit Nieuw Calabar (West-Afrika) wordt be richt van groote menschenolfers, welke in Eboe hebben plaats gevonden. De koning van dat land was voor eonigo maanden gestorven en eenige kooplieden uit Nieuw Calabar gingen den nieuwen koning hunno gelukwonschen aanbieden. Zij meen den, dat de plechtigheden, aan den dood des vorigon konings verhonden, do offers aan de Ju-Ju- goden, vooibij zouden zijn, maar toen zij kwa men, vonden zij die afschuwelijke plechtigheden in vollen gang. Veertig mensclien waren or reeds geslacht, om de Ju-Ju-goden to bevredigen. De oude ko ning lag in een diep graf, en bij hem lagen zijne jongeto vrouwen, die men onder afschu welijke martelingen, welke vior of vijf dagen duurden, had ter dood gebracht. Oji verschillende plaatsen van do stad wer den nog mannen opgehangen, onthoofd enz. Do handelaars, dio getuigen waren van een paar dior gruwelen, verlieten de stad weder zoo spoodig mogelijk. Eene poging tot het stui ten van dio «godsdienstige plechtigheden" zou hun het leven gekost hebben. In do oorstvol- gondo tion maanden moeten nog 70 monschen (7 in elke maand) aan de Ju-Ju-goden geoflciti werden. Een van de gevolgon der vrijmaking van de slaven in Brazilië, zoo vei haalt Figaro, is duurte in de corsetton aldaar. De negerinnen dragen er corsotten, als toeken harer vnjhoid. Do geheele voorraad dier leest-omklemmende vrijheids-symbolen is er uitgeput, en men komt nog te kort. Volgens do Statistische Manatschrift is de verhouding van hen, die niet kunnen lezen en schrijven tot de bevolking ongeveer als volgt: Ruraenid, Sorvic en Rusland staan bovenaan mot 80 pCt. Onder do Latijnsche volken komt eerst Spanje met 63 pCt., dan Italic met 48 pCt,, vervolgens Frankrijk en Belgid met 15 pCt.in Hongarije bedraagt het aantal van hen die niots geleerd hebben 43 pCt., in Oostenrijk. 39 pCt., in lailand 20 pCt., in Engeland 13 pCt., in Nederland 10 pCtin N.-Amerika (blanken) 8 pCt., in Schotland 7 pCt., in Zwit serland ruim 2 pCt.,'in Duilschland 1 pCt. In Zweden, Denemarken, Beieren, Baden eu Wur- tombsrg kan iedoiecn lezen en schrijven. De gelegenheid tot verzending der eoires- poodentie naar Noord-Amerika, van Amster dam, bestaat door middel van het stoom schip JP. Cahnd. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 6a Juli, des morgens ten 5.40 uve. De wijze vaa verzending behooit duidelijk op het adres vermeld te worden. De aanvoer aan do kriekenmarkt te Ond-Beier- land was beden niet groot on f9.25 a 10.50 per 50 kg. De vroege krieken zijn thans te rijp om naar Engeland verzonden te worden. De hooioogst der eerste snede zal te Kampen nog wel eenige dagen duren vóórdat alles binnen is. Men hoort over 't algemeen niet anders dan van een bijzonder ruime opbrengst en de qualiteit van het artikel uitstekend. De handel neemt langzamerhand toe. Het hoogst besteed is f13 por 500 kg. Van enkele plaatsen word reeds vermeld, dat de aardappelziekte zich aan het blad of aan den stengel vertoondete Ileinkenszand is zij bij enkelen ook aan den knol waargenomen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3