Maandag 8 Juli. N°. 7282. A". 1889. Drie-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Eerste Blade Binnenlandsche Berichten. UIT GEY£ ET jToDÉ. SVBEAV: HiRKT, U, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door hot gehoste Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85 - 2.50, - 0.10. Advertentieprijs: y»d 1—10 gewone ragela met inbegrip vu eene Courantf l(lti Iedere gewone regel meer ,lt, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend, Sciuebak, 6 Juli 1889. De Fransche Kamer van afgevaardigden ■viert op een eigenaardige wijze het eeuwfeest der revolutie van 1789. Vervelender, walge lijker lectuur dan het verslag van de zittingen der Kamer, die nog alt'yd over de begrooting voor dit jaar redeneert, is wel niet te denken. Leefde Napoleon I nog, h"y joeg de lummels met een compagnie grenadiers uiteengeluk kig voor de republikeinen, komt het meeste Jawaai en geschetter van de rechterzijde, dat is van de tegenstanders der republiek, die haar op deze w'yze zoo impopulair mogelijk trachten te maken. En ze maken daarvan volstrekt geen geheim. De Bonapai tistische af gevaardigde Cuoéo d' Ornano ten minste heeft op een bijeenkomst te Marseille, voegen weer bij, dat er gedronken werd onbewimpeld ver klaard het tegenwoordige gouvernement moet omverwe krygen in de plaats van de republiek wel geen keizer- of konmgschap; maar we nullen trachten Boulanger c-n met hem de dictatuur te verkrijgen, Eo wat er dan verder zal gebeuren, zeide de heer d' Ornano niet; misschien omdat hy er zelf niet het minste 'inzicht in heeft, 't Schijnt nu eenmaal in Frankr'yk, en ook elders, zoo te moetenals een regeering, onder welken vorm dan ook, de teugels van 't bewind in banden heeft gehad; -als er door of zonder haar medewerking fouten zyn begaan, dan wordt men haar moede. Een regeeiende partij verzwakt gaandewegen de tijd rjjpt voor een andere, om aan 't bewind te komen; maar terwyl elders de staatsvorm ■bewaard bljjft by zoodanigeD ommekeer, kiest Frankrijk dan tusschen de republiek en de monarchie. Het zyn niet meer in Frankrijk de tyden, dat eenvoudig Guizot aftrad om door Thiers vervangen te worden en omgekeerd, de republiek moet weg. En dit kan uiet gelukken, zonder dat de republikeinen, die feitelijk de meerderheid hebben,door tweedracht zelf de oorzaak van hun val worden. Het zou wel een zeer treurig uiteinde van het jubeljaar zijnals de algemeene verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden aan de reactio de zegepraal bezorgden. Ontevreden jepublikemen, vereenigd met Bourbons, Orlea- nisten en Bonapartisten, zie, dat is een vier voudig verbond, hetwelk klinkt als een klok; aan de uegeutiende eeuw was de treurige eer beschoren, zoodanig een in hel leven te roepen. Rusland heeft in Servië prachtig comedie gespeeld- Meu heeft daar feestelijk herdacht een nederlaag, die eenige eeuwen geleden werd ondergaao; dat was zeker óm den Turken pleizier te doen. Tevens heeft men er den jongen koning Alexander gekroond. Den vreemden gezanten te Belgrado was .gezegd, dat men hen onmogelijk by de plech tigheid kon uitnoodigen, omdat plaatselijke gesteldheid niet toelaat, hen behoorlyk onder dak te brengen; maar toevallig veiscbeener toch de Russische gezant met de meest mogelyke praal, en hij bereikte zyn doel; want zyn tegenwoordigheid baarde opzien, en voor het panslavisme was een steentje aangebracht. De Turken zien by dat alles natuurlijk verontrust op; ze begrijpen, het gaat om hun gebied in Europa. Rusland be mantelt zyn plannen volstiektniet. TeSebas- topol, de vermaarde stad uit den oorlog van '54, kan geen strookje grond afgezonderd wór den voor handelsbelangen; de Russische marine eïscht alle beschikbare terreinen voor oorlogs schepen, en kazernen worden aangelegd voor 50.000 man openhartig wordt er bygevoegd, dat die het bezettingsleger van Constantinopel moeten uitmaken. Voor de oud-Russische party moet het wel een hartverheffende gedachte zijn, dat Rusland taeerscheu zal van de Witte en de Oostzee tot aan den Bosporus, en terwyl men op het Balkan— schiereiland loert, tracht men Lyfland en Esthland en Koerland te russiRceeren, zooals men het met Polen heeft gedaan. Ook daar moet de taal weg; ook daar moet de gods dienst veranderen, ook daar m et het Duitsche element verdwijnen, en dat moet op allerle geniepige manieren gebeurende Oostzee, die historisch niets bezit, wat Russisch is, moet, zoo met goedschiks, dan met geweld, Russisch worden. Verklaarbaar is de woede der Duitsche pers tegenover Ruslandreeds nu is het een ware oorlog op het papier; wee de arme menschen- levens, als de oorlog met het zwaard begint I De shah van Perzië is thans te Londen. Hij werd er met buitengewone plechtigheden en eerbewijzen ontvangen. Practisch als altoos, heeft de Eogelschman gedacht, dat de groote komng, die by zyn vei trek uit Petersburg een krachtige les van den czaar heeft mee gekregen om niet naar de Engelsche zyde te zwenken, een tegenwicht daarvoor moest oot- vangen. Is Rusland groot, Engeland is machtig met dezen indruk moet de groote vorst weer naar zijn land gaan, en als zyn hart tusschen die twee balanceert, hopen we, dat zyn gezond verstand hem uit den brand zal helpen; be nijdenswaardig is zijn toestand niet. Zwitserland heeft, naar thans blykt, drie nota's van Bismarck ontvangen over de han gende quaesties. Met de gewone brutale openhartigheid wordt aan de Zwitsersche regeering tekortkoming in het vervullen barer plichten verweten. Duitschland is daardoor wel genoodzaakt geworden., politie-spionnen als Wohlgemuth in Zwitserland te onderhou den, De prins verwacht van de Bondsregeenng dat dit in de to"«omst anders worde. Hoewel niemand ontkennen zal, dat de Zwitsersche gastvryheid meermalen is misbruikt, en de Zwitsers zeiven daarvan ook wel overtuigd zijn, blykt toch uit de verschillende berichten daar te lande, dat da vrije bevolking van den eed genootschappenen staat door het optreden van Duitschland met verontwaardiging is bezield. Kom den Duitscher niet aan de beurs, en strek de hand met uit naar de vryheden van den Zwitsei 1 Dat is nu eenmaal zoo. Ouze bladen waren deze week opgevuld met mededeelingeu over de bijeenkomsten der Pro vinciale Staten en over de gemeenteraadsver kiezingen. De Gedeputeerden in Gelderland, voor zoover ze liberaal waren, zijn door anti liberalen, twee katholieken en een anti revolutionair, vervangen. Voor het buitenge woon lid, den heer Henny, liberaal, die te Arnhem woont, koos men een anti-rev. baron uit het hartje van de Veluwe. Wanneer derhalve onverwachts het optreden van het buitengewoon lid noodig wordt, kan men naar de Veluwe zendenDat is wqze politiek. De burgemeester van Amsterdam heeft ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezingen het verstandigste woord gesproken van alles, wat we er over JazeD. Hij heeft deze verkiezingen gestempeld tot politieke verkiezingen, en bij beeft daarmede een waar woord gesproken. Men moge bet feit betreurenhet bestaat alleen is het te hopen, dat het gezond ver stand in onze gemeenten een woord blyve meespreken. SCHIEDAM, C Jnlt I88D. De „Splitsing-wet". Het Dagblad vraag met onstuimig onge duld, waar toch de regaering blijft met de voordracht tot splitsing van de groote ge meenten in enkelvoudige districten voor Kamer-, Staten- en Raadverkiezmgen. Wat geeft onze zuster thans weer aanlei ding, om op dit aanbeeld te hameren 7 De tijding, dat de anti-revolutionuairen, katholieken en radjralen te Amsterdam niet meer zulien samengaan heeft het oude lie velingsdenkbeeld weer doen opkomen. Want als de coalitie ophoudt (wat 't 2Dagblad o zoo erg toejuicht!) dan moet er toch een ander middel zyn om de anti liberale minderheid recht te verschaffen. En dat middel dat eenig en alleen de splitsing Vreemde logica, zouden we zoo zeggenals men 't met de hulp van Jan Rap en 2yn maat over het gausche uitgestrekte veld niet tot een legerke kan brengen, in staat om ook maar eenigea weerstand te bieden, hoe wilt ge daD dat uit een hoekje de in groe pen verdeelde minderheid de sterke tegen- party slaat 7 Dat is al de zonderlingste toepassing van het xdivule et impera Het Dagblad is ook in deze zaakonbillyk tegenover de regeenug, die da splitsing-wet in de troonrede beloofde, maar nog niet gaf, »Zou zij onderweg ook gevallen zijn over den angst voor de tegenwerking der liberalen 7 Maar bezit dan het Kabinet niet langer de meerderheid in de Tweede Kamer? Of zou zjj beducht wezen, dat de Eerste Kamer ook zulk eene biliykheidswet verwerpen zou? Zoo luidt de naïeve vraag. Weet het Dagblad dan niet meer, dat or verkiezingen hebben plaats gehad voor de Provinciale Staten en dat daarbij over heel het tabel-geknoei der regaering, na de Staten ook door de natie een oordeel is geveld, dat een omzichtig Kabinet tot nadenken moet stemmen? Vad.) De sOfficieren-Vereeniging" heeft tegen de aanstaande kermis in de eerste plaats, als naar gewoonte, aau de kinderen der leden gedacht»* Het kinderfeest wordt, als naar gewoonte, Maaodag- en Dinsdagnamiddag gehouden het is onnoodig tot een druk bezoek aan te sporen. Waar den jongeren gelegenheid tot ge past vermaak wordt gegeven, en de ouderen zich meten om de jongeren kunnen vermaken, daar is het succes verzekerd. Ook Zondag, alt ter inwijding der feesten, de traditioneels luchtballons zullen opstijgen en Egeners kapel zich zal doen hooren, is bij gunstig weder de tuin zeker met bezoekers gevuld. Het komt ons voor, dat de heeren Van Lief met de keuze huoner stukken, voor de opvoe ringen in den tuin bestemd, gelukkig zijn ge weest, en wat den Zaterdagavond betreft, als in vorige jaren zal het gebouw dan waarschijn lijk te klem zyn. Maar dan iest voor hen, die daar geen plaats kunnea bekomen, de ver lichte tuin, terwijl ieder van een uitstekende bediening verzekerd kan zyn. Okhuysen is op de kermis en opent Maandag aanstaande voorstellingen in zijn Tooverpaleis. Okhuysen is een goed vriend van oude en jonge Schiedammers; zijn inrichting behooit tot dezulke, waar men op kermistijd met het meeste genoegen een avond doorhieogt. Dat bleek verleden jaar; dat zal ook ditmaal blijkea, nu hij iu vereemging met den heer ptof. tlenri voorstellingen komt geven. Men leze o. a. wat uit Den Haag over zyn voorstellingen wordt geschreven, en dan gaat men er zeker heen. Het groot caghostro-theater, onder directie san de hh, Henri de Bruxelles en M. P. Ok huysen van Rotterdam, professeurs-prestidigi- tateurs, gaf voor eene stampvolle zaal zyne eerste avond-voorstelling. De smaakvol inge richte en rjjk verlichte tent leverde een ge- zelligen aanblik op eu de nette, voorkomende ontvangst bracht de toeschouwers reeds terf

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1