Gemengde Berichten. «tond in eene aangename stemming. Het aan afwisseling zoo rijke programma werd jnet eene prijzenswaardige vlugheid afgespeeld. Moe.i!yk zou het zijn de talrijke nummers daarvan, welke alle met luidde toejuichin gen werden bekroond, elk afzonderlijk te be spreken, enz. Gisteravond ten S'/a ure is brand ontdekt jn een onbewoond huis uaast den smid Baten burg, aan de Hoogstraat alhier. By onderzoek bleek dat in dat huis een driedubbele houten vloer in brand stuud, die onmiddellijk greusde aan den schoorsteen in de smederij van Batenburg, Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door een gebrek dat aan dien schoorsteen is ontdekt. De politie heeft met behulp van eenige burgers de brand gebluscht. By do op den 5 deter aan hul departement van. waterstaat, bandelen nijverheid gehouden aanbesteding van het herstellen eu vei beteren van rgkstelegraailijnen in de ufdeeling Arnhem {raming f'1225) was de laugstoinschrijver de beer K. Snoyders do Vogel, voor f845. We ontvangen het ïVers'ag der Neder- Jandsch-Zuid-Afrikaanache Vereeuigmg" over 1888/1889. Gaarne deelen wo het een en ander om trent het doel dezer vereeniging mede. Ze stelt zich ten doel om binnen de perken, door du internationale rechtsverhoudingen aan gevreten, door alle wettige middelen nl datgene te doen wat strekken kan om: 1°, de banden met onze stnmgenooton in Zuid- Afrika nauwer toe te halen en in overleg met ben, aldaaf hulpbronnen voor landbouw, nijver heid, handel on andere stoffelijke belangen te «penen en to ontwikkelen of do opening en ont wikkeling daarvan to bevorderen; 2°. de publieke opinio, zoo ten onzent als in het buitenland, over toestanden in Zuid-Afrika voor te lichten, Elk streven om bij wijze van propaganda op de zedelijke of godsdienstige gesteldheid der be volking dezerzijds invloed uit te oefenen blijft daarbij uitgesloten. Het lidmaatschap dezer vereeniging be draagt drie gulden per jaar. Aangaande haar bemoeiingen lezen we: Ten gevolge van de groote belangstelling in deZuid-Afriknansche Republiek,door de ontginning der goudvelden en wat daarmee samenhangt gewekt, is het aantal onzer landgenootan, die op de een of andere wijze met Zuid-Afrika in betrekking staan in dit jaar aanmerkelijk toe genomen. Er zijn naast do sedert lang beslaande «Maat schappij tot bevordering der Handelsbetrekkingen tusschen Nederland on Zuid-Afrika", de iMaat schappij tot Exploitatie van vasto goederen in de Zuid Afrtfe. Rep.", van welke in 1883 de vestiging der kolonie Grootsuikarboscbkop is uitgegaan, do Nederlansch-Zuid- AfrikaanschSpoor- Weg-Maatschappij en de Nederlandsche Bank- en Credietvereeniging voor Z. A., van welke tweo Jaatste wij de oprichting in het vorig verslag ver meldden, tal van andere maatschappijen op gericht, die hun arbeidsveld in Zuid-Afrika zoeken. Wij vinden het niet noodig hier die Maatschappijen op te noemen, daar de op richting van de meeste buiten ons om geschied is, dikwijls door personen, dio geen lid zijn van onze Vereeniging en wier belangstelling voor Zuid- Afrika eerst in de laatste maanden wakker schijnt geworden te zijn. Wij maken evenwel oeno uitzondering voor de in Januari -1880 opgerichte Witwatersrnndsche Mijnbouw-Maatschappij «Elsburg", omdat haar ontstaan het gevolg was van hot ter plaatste ingestelde onderzoek van den mijningenieur J. JJojlshokf, dien wij met oen consortium van belangstellenden in aanraking gebracht hadden, gelijk op blz. 7 vat) ons vorig verslag vermeld is. Evenzoo mogen wij niet nalaten te vermelden dat het Nederlansch-Zuid-Afnkaansch IJandels- cousoriiura onder directie van de heeren Tilanus en Van Gwethuuzen ons door eene belang' - e jaarlijksclie bijdrage steunt. De werkzaamheden van ons Bureau van Infor matie, sedert October 1887 gevestigd in de War moesstraat No. 144, en waarover in het vorig verslag op blz. 9 het een en onder is medege deeld, waren zoo tijdroovend dat wil roods in Juni 188S besloten het te reorganiseeren. Zoo mogelijk wenschton wij iemand aan het hoofd to stollen, die eon groot gedoelte van zijn tijd aan dit bureau zou kunnen wijden, wat den vroogeren president en secretaris onmogelijk was. Het was echter niet gemakkelijk een geschikt persoon te vindon, die een dergelijken last gratis op zich wilde nemen. Thans echter meenon wij daarin geslaagd te zijn en benoemden tot chef van hot In formatie bureau voor Emigranten naar Zuid-Afrika den heer Mr. E. J. Evor wijn Lange Jr., Froderiksplein 41 alhier, die reeds sedert 1 Juni ioderen Woensdag en Donderdag van 1 tot 4 ure gelegenheid geeft- tot mondelinge inlichtingen te zijnen huizeen voorts zooveel mogelijkoschriftolijke inlichtingen verschaft over Zuid-Afriknansche toe standen. Dit informatiebureau is ingericht met het oog op personen, dio, zelf over landverhuizing denkende, onpartijdige en betrouwbare inlichtin gen wenschen. Maar het geeft ook, voor zoover dat kan, mondeling advies aan degonen, die om eene andore reden iets over Zuid-Afrika wenschen te vornemen. Verder heeft de maatschappy zich bezigge houden met do uitgave van schoolboeken voor de Zuid-Afrikaansche scholen. Reeds is van een aardrykskunde vau Zuid-Afrika de hand leiding voor dan onderwyzer, alsook een rekenmethode en rekenboekjes verschenen, ea weldra wordt een schoolboek over de ge schiedenis van Zuid-Afrika in hetNaderlaudsch uitgegeven. Ook zijn drie onderwyrers door bemiddeling van de maatschappg naar Pretoria vertrok-- ken en daar met goeden uitslag werkzaam. Verder steunt zy de bibliotheken in de Transvaal, in het kort, zg tracht daarginder den Nederlandscheu geest op te wekken en te verlevendigen. Men sleune haar daarom, om haar bevor dering van een nationaal belang. Zuid-Afrika toch kan voor menigen Nederlander, die hifer geen plaais kan vinden, een gelukkig toe vluchtsoord worden. Dinsdag had te Bakhuizen, onder een toe vloed vrouwen en mannen uit eiken stand, de janrljksche epenbare vergadering plaats van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. De voorzitter der vereeniging opende de vergadering met een hartelijken welkomstgroet. Sprekers waren: dr. Schartsn, van Amsterdam, dr. Spaander, van Abbekerk en de meester-timmerman Kuyler, uit Mid delburg. De eerst8 sprak naar aanleiding der opschriften van het brief-omslag der vereent- ging, over den sterken drank als een zee van jammeren, als een geesel des tnenschdoms, als een vloek «oor den soldaat, als een vyand van huiselijkeu vrede en algemeene welvaartde tweede spreker, die reeds als student een trouw aanhanger was van drankafschaffing, gaf uit zijn veeljarige plattelandspiaktijk aan grijpende schetsen, ten betooge hoe ook de drank en drankzucht hun vernielingswerk op breede schaal aanrichten, en hoe daartegen slechts éen onfeilbaar voorbehoedmiddel be staat in jniet-drinken en niet-scheuken", ook niet in den vorm van cognac, en welke cognac als versterking bg melk of ei door sommige geoeesheeren aanbevolen. Hg begroette de pogingen tot oprichting van een herstellings oord .voor onvermogende dronkaards als een gunstig teeken van ontwakend volksbewustzijn. De sterke drank moet als volksdrank afge schaft worden. De meester-timmerman Kuijler boeide zyn talrgke hoorders door zijn onge kunstelde voordracht, zyu levensgeschiedenis in opzicht tot den drank «boe hg dien als jongen op den winkel had leereh drinken, zonder echter ooit beschonken te zijn geweest, maar ook hoe hg den drank had leeren vlie den en op de voordracht van een spreker te Middelburg, wjjlen jhr. De Junge,als lid tot de vereeniging toegetredensedert dien tijd de heilzame gevolgen der onthouding in zijn zaken, huisgezin en gemoed meer en meer had leeren waardeereu en nu zich bevoegd eo geroepen achtte, om alle werklieden aan te sporenden drank als hun grootsten vyand te schuwen," De laatste voordracht was die van mej. Scholtenpresidente dsr hulpvereenigiDg voor vrouwen van de afd. Amsterdam, Da begaafdheidwaardigheid en kalme zekerheid der spreekster, de eerste van haar geslacht die in eenige afschaffmgs- vergadering is, opgetreden, waren een vol komen succes. Zij noemde zich geen geëmanci peerde en betoogde dat de vrouw, naar hare overtuiging, geheel behoort aan het huisgezin, als echtgenoote van haren inan, als moeder van hare kinderenen deed dat in de meest treffende beelden en onberispelijke taal, met ingetogen ernst, maar indrukwekkend. De luidste toejuichingen waren haar rechtmatig deel, v In De Zofstem, orgaan van den bond van christelijke zangvereenigingen in Nederland, lezen wij het volgende Van een negental ingekomen composition op woorden van den heer J. II. Hansen «Een Nederlandsch Volkslied" is dat van den heer H. Snel te Rotterdam gekozen en aangekocht door den bond van christelijke zangvoreeni- gingen in Nederlaud, en voor rekeniog van dienzelfden bond uitgegeven voor gemengd koor. Voor schilderkunst zijn op de Par'ysche tentoonstelling aan Nederlandsche kunstenaars elf tweede medailles toegekend, namelyk aan de heeren Kaernraerer, Gabriel, Neuhuys, Roelofs, W. Alaris, BakhuyzeD, Bisschop, Breitner, Luyteo, mej, Therese Schwartzeen den heer Hubert Vos. Het gemeentebestuur van Venlo heeft, in navolging van het R.-k, armbestuur, dat eene vervolging heeft ingesteld tegen de afgetreden regenten, tot terugvordering van door onvoor zichtigheid verloren kapitalen, eene zelfde vervolging willen instellen tegen de regenten der Heutz-sticbting en R.-k, burgerlijke Gods huizen, waartoe dan ook in den genauenteraad besloten is. Gedeputeerde Staten hebben intusschen hunne bewilliging daartoe niet gegevau, maar de beslissing daarover voorloopig verdaagd. Dit college weoschte dat de regenten dit zouden doen, doch daar deze voor levenslang benoemd zgn door den erflater, zal de regent toch niet tegen zich zelt kunnen procedeeren om gelden terug te betalen, die verloren zgn. Aan de wegwachteres op wachtpost 52 tusschen Venlo en Eindhoven is door den directeur-generaal der maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen eene gratificatie, bene vens eervolle vermelding geschonken wegens op 23 Juni jl. betoonde activiteit in de uit oefening van haren dienst. Donderdag werd te Raalte aangehouden en onder politiegeleide getiansporteerd de, met achterlating van een aanzienlijk tekort in de kas, voortvluchtige commies der postergen V. D., van het postkantoor te Helder. De beide personen uit Wageuingen, die op vermoeden van valsche kwartjes te hebben gemaakt en uitgegeven, eenigen tyd te Arnhem in voorloopige hechtenis waren, zijn thans weder in vryheid gesteld. Omtrent den persoon, dia Woensdag in het Spui te Rotterdam is verdronken, kan gemeld worden, dat deze woonachtig was te Amsterdam, gehuwd en vader van vier kin deren is. Hq was werkzaam op den modder- molen, geplaatst op de Beeningeo, - Opmerkelijk is het, dat deze persoon kon zwemmen en de geredde niet; hg had als zeeman tweemaal schipbreuk geleden. Van Terschelling wordt gemeld: de land bouwer Pais alhier was met zyne vrouw en huu kindje bezig te hooien en was op 't punt naar huis te rijden, toen de paarden op hol geraakten. Ily zelf kwam met den schrik vrg; de vrouw, dm met het kindje op het voer hooi zat, wierp de kleine'op een hooibergr zoodat het geen letsel bekwam, en wist toen-- beneden te koinen en de teugels te grijpen. Doch de hollende dieren sleepten baar van den wagen, die over hare boenen reed em deze ernstig kneusde. Da wakkere moeder had echter haat' kind gered. Het 27. D. maakt melding van het navol gend schrgven vau een uitgever, die zgn fondi? te koop aanbiedt: ïM. Tot antwoord dient, dat ik mijn geheels fonds wil overdoen. Ik krijg in den loop van- ditjaar eene benoeming als burgemeester en daarom wil ik mij van alles ootdoeD. Mijn fond& voor de Chr. school is de beste, die er bestaal", enz. enz. Bg de uitgevers Gebr, Van Noortwgk alhier is verschenen het eerste nummer van een «Weekblad gewjjd aan de belangen van Handel' eu Nijverheid". Den lluag. De heer P. F. Brunings, da bekende letterkundige en laatstelijk hoofd redacteur vau De Avondpost, is alhier op 69- jarigen leeftijd overleden. Omtrent de mijnontploffingen bij St, Etienna wordt gemeld, dat het aantal dooden waarschijn- 180 bedraagt. Tot dusver zijn nog- slechts 14- mijnwerkers levend naar boven gobracht, waar van 4 ongewond. Het reddingswerk wordt belemmerd, doordat een der mijnen overstroomd en oen andere door het brandend binnenwerk versperd is. Zestig paar den zijn verbrand. In den tuin der Tuilerieën te Parijs beeft heden en morgon een -groot muziekfeest plaats. Daarbij zullen o. a. niet minder dan 28,000 personen gezamenlijk do Marseillaise ten gehooro brengen. Er is nu te Parijs door een groot aantal winke liers een bond gevormd tegen de groote mode magazijnen I'rinlempsDon Marchd enz.), welkr inrichtingen naar den geest des tijds, die concen tratie, handel op groote schaal, wil, den kleinhandel zeer benadeelen. Deze bond »Ligue syndicale pour la defense des intéréts dn travail, de l'industrie et du commerce" telt reeds 11,000 leden. Tegen prins Albrecht van Pruisen was door den vroegeren postbeambte F. eene klacht in gediend, omdat hij in 1886 ten gevolge van de gladheid vóór het paleis van den prins gevallen was, waardoor hij zoodanig letsel kreeg, dat hij voortdurend onbekwaam was zijn ambt waar te nemen. De rechtbank te Berlijn heeft tlmns den prins veroordeeld, aan F. levenslang eene maande- lijkscbe som van 75 mark uit te keeren. Te Berlijn is op dit oogenblik eene veelbelo vende reuzin te zien, een Kozakkenmcisje van 11 jaar, dat nu reeds eone hoogte van 2 meter bereikt heeft en dus, indien het zoo door blijft groeien, vermoedelijk een wandelende Eiffeltoren zal worden. De gedachte dat oen volwassen mensch bier als kind wordt voorgesteld, is op- 't minst zeer onwaarschijnlijk. Houding, vormen en gebaren laten geen twijfel, of 'tkind heeft inderdaad den opgegeven leeftijd. Het lichaam is nog in don ontwikkelingstijd en de «kleine" weet niet goed, wat zij met armen en beenen beginnen zal. Bovendien zijn handen en voeten zoo groot als waren ze voor eene dubbel zoo groote reuzin bestemd. Reeds in den .eerstvolgenden winter zullen de Egyptennren van Cairo naar de oude en eerwaardige pyramiden per stoomtram kunnen komen. Dn kbedivo heelt althans vergunning voor tien aan leg daarvan gegeven,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2