Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. RecÏLtzaken. V s s c h e r ij. 1 Ternis. Tot leden van dan gemeenteraad ïjjn gekozen de heerenA. Zeeuw (a.) en H. Struijk (t.), aftredend lid. Amsterdam. In den Dacht vbd den 3n op den 4n dezer werd er diefstal met inbraak gepleegd ten huize der familie D. aan da Hemonykade alhier. Het is de politie gisteren gelukt de daders over ta leveren aan de justitie. Het z\ju v'uf opgeschoten jongens, van welke J-- oudste achttien jaar is. Door de rechercheurs van het hoofdbureau werden reeds eenige voorwerpeD, van den diefstal afkomstig, op gespoord. Volgens een telegram uit San Francisco, te Iiondon ontvangen, it de Cantonrivier buiten hare covers getreden er. zijn 10 000 personen ver dronken, 10 000 huizen weggespoeld en 10 000 menschen zonder dak. In do stad Princeton, Ohio (Ver. St.), zijn door een hevigen orkaan dertig huizen geheel vernield en vijftig menschen om het leven gekomen. Do verwoesting in oostelijk, midden- en Zuid- Dtiitschiand, aangericht door liet het hevig on- weder van 12 Juli, is zeor groot; van alle kanten komen berichten van schade door storm en hagel slag. To Crimmitsehau, Saksen, zijn bijna alle vensterruiten verbrijzeld door de hagelsteer.en, waaronder vele waren ter grootte van een ei. De shah van Perziö hoeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Sheffield en in den namiddag de «Atlas Works" der firma John Brown Co. bezichtigd. Toen hij onlangs ergens Gladstone ontmoette, verhaalde men hem, dat die staatsman eerlang zijn gouden bruiloft zal vieren. Do shah wist niet wat dit beteekendo, en toen hem gezegd werd, dat een man zijn gouden bruiloft vierde, als hij vijftig jaren lang mot een vrouw had ge leefd, sprak Z. M. blijkbaar aan zijn harem te Teheran denkende het woord van Oost,er- .gchc wijsheid«Het is beter vijftig jaren met éone vrouw te leven, dan oen jaar met vijftig vrouwen". Prinses Louise van Wales gaat, volgens liet oud gebruik van Engelsche prinsessen, van haar verlovingsdag af uitsluitend in het wit gekleed. In den avond van den dag harer verloving werd zij in liaru kleedkamer opgewacht door hare kameniers en een paar arme meisjes, onder wia zij hare tot dusverre gedragen toiletten verdeelde. Daarop bracht hare moeder haar naar eene nieuwe met witte bloemen versierde toiletkamer, waar zij een kleine, maar keurige verzameling witte kleederen, voor de bruidsdagen, vond. Alleen in dagen van bofrouw wordt op dit gebruik een uitzondering gemaakt; maar ook dan draagt een bruid in da koninklijke familie in huis altijd witte klcederen. Voor dia bruidskleederen wordt noo't zijde gebruikt, maar alleen wol, fijn batist of kantstof. Da landgraaf van Hessen zal trouwen met een der dochters van don prins van Wales, de erfprins van Hohenlohe-Langenburg met de jongste dochter van den prins, zegt Truth, In Engeland worden plannen beraamd voor een wereldtentoonstelling to Londonte houden in 1801. Het zal dan veertig jaar geleden zijn dat de eerste der wereldtentoonstellingen in Groot- Brittannid's hoofdstad plants had. Te Parijs is een vrouw van Naderlandscho afkoms*, Jaqueline Stakenburg, in hechtenis genomen wegens hot vermoorden van haar 13- jarig dochtertje. Op het lichaam van het kind vond men een aantal wonden door kokend water veroorzaakt. De twee zoons der beschuldigde hebben voor den rechter van instructie verklaard, dat hunne moeder onlangs gepoogd heelt, hun zusje op te hangen. Jaqueline Stakenburg is een 43-jarige geschei den vrouw, van niet onbesproken gedrag. De Pruisische minister van handel heeft aan de Kamers van koophandel het volgende geschre ven; «Sedert eenigen tijd worden door de firma J. Ileckhausen en Woies, te Keulen, onder den naam van «Gussen's kunstkoffia" in den handel gebracht nagemaakte koffteboonen, welke zoozeer gelijken op natuurlijke gebtande koffieboonen, dat zij met deze tot bcdriegclijke doeleinden vermengd kunnen worden. Volgons do schei kundigs ontleding bevatten de bedoelde kunst- boonenaan water en vocht 2,26 pGt., aan aethor-extract 2.78 pCt., aan water-extract 27.58 pCt., aan stikstof houdende bestanddeelen 11.46 pCt., aan suiker 1.94 pCt., aan asch 1.77 pCt., aan coffeino 0.55 pCt. voor de gezondheid schadelijke metalen zijn er niet in gevonden. In het glazuur bevindt zich veel (ijzer blnuw- kleurende) Jooistof met harst. Het groote stikstof gehalte komt van lupine, de codeïne van kola- noten De bovoogde autoriteiten zijn aan geschreven, ingeval doze boonen met bedoeling om bedrog te plegen worden gebruikt, dit to belotten op grond van 10 der wet op de voedingsmiddelen van 14 Mei 1879", Volgens een Duitsche brandweerstatistiek wer den in Duitscliland gedurende een tijdsverloop van acht jaren niet minder dan 6000 branden veroorzaakt door liet spelen van kinderen met lucifers. Daardoor werd in 13,000 buizen een schade veroorzaakt van 24 miliioen mark en 42 kindoren kwamon bij dia branden om iiet loven. Te Parijs verscheen onlangs het elfde en laatste deel eener op kosten der fransche regeering be werkte vertaling van don Talmud. Do vortaler is do geleerde bibliothecaris der Parijsehe nationale bibliotheek, dr. M. Schwab. Voor dezen reusach tiger. vcrtalingsarbeid, die tot dusverre voor on uitvoerbaar doorging, besteedde hij twintig jaren zijns levens. Hiermede is een der meiksvaardigste en meestomvattande voortbrengselen van den mensclielijken geest der wetenschap gemakkelijk toegankelijk gemaakt en den geest van onderzoek een nieuw gebied geopend. Het «Goethe-huis", te Weimar, met het museum en het archief, daarin bewaard, heeft groot ge vaar geloopen van te voi bianlsn. Vier aangren zende huizen in de «Seifengasse" zijn nl. tot den grond toe afgebrand, maar men heeft het vermaarde huis ongedeerd weten te houden. Het gunstige weder er was volstrekt geen wind droeg veel bij tot afwending van lietgevaar. Schiller's letterkundige nalatenschap is nu naar Weimar overgebracht om bewaard to worden in het Schiller-Goethe-archief aldaar, liet zijn 20 kisten met 's dichters boeken en handschriften. Of onder de manuscripten nog iets belangrijks ontdekt zal worden, is nog niet te bepalen. Do «voetkunstenares" Auguste Hartwig is dezer dagen te Lomnitz (Silezié) overleden. Het meisje, dat 26 jaren oud werd, was zonder handen ge boren en leerde van jongs af aan alles te doen met hare voeton schrijven, breien, naaien, haken, enz., wat zij alles zeer «handig" deed. Zij speelde zelfs buitengewoon goed piano en harp. Een merkwaardig klaverblad zijn de drie ge zusters Welt, uit Ozernowitz, die alle drie gepro moveerd zijn als doctor in de geneeskunde. Twee harer zijn to New-York gevestigd, do derdo, die te Genève practïzeert, is op het oogenblik to Weenen, om daar de inrichtingen voor vrouwen ziekten to bestudeeren. Te Chicago is eanc groote openbare bijeen komst gehouden, onder leiding van eenige der voornaamste burgers. Er werden motiiin aan genomen, waarbij de vergadering hare veront waardiging uitdrukte over den moord op dr. Cronin en aandrong op het nemen van door tastende maatregelen, om de samenzweerders te strafTen en het land van vereenigingen als de broederschap van Clanna-Gae), eene sver- eeniging van moordenaars", te zuiveren. Het geneeskundig onderzoek omtrent het ver giftigde bruiloftsmaal te Tomblaine heeft aan het licht gebracht, dat de vergiftiging door arsenicum veroorzaakt is. Er worden nog verdere onderzoe kingen ingesteld. Zooals men weet, zijn drie dor vergiftigden overleden. Een andere, die lang bedenkelijk ziek was, schijnt nu buiten gevaar en de overigen zijn allen herstellende. De Portugeesehe regeering heeft de inenting voor allo in dienst tredende militairen verplich tend gesteld. Wanneer de inenting niet het gewenschta succes heeftzal zij moeten herhaald worden, tot zij met goed gevolg is toegepast. In Ganjam (Madras) zijn de vooruitzichten zeer vorbeterd, het heeft flink geregend en van regeeringswege wordt graanzaad uitgedeeld, waardoor de vrees voor verderen hongersnood is verminderd. Inlusschen zijn in de laatste week nog 602 personen aan de cholera overleden. De nieuwe verjongingskuur. Men herinnert zich de opzienbarende ontdekking van den be jaarden geleorden Franscben geleorde dr. Brown- Séquard, die verklaarde zich zeiven tien jaar ver jongd to bobben met onderhuidsche inspuitingen van levende cellen, verkregen door zekere deelen van konijnen of marmotten te vermalen en in gedistilleerd water te verdunnen. Uit achting voor den geleerde bewaarden velen het zwijgen op deze mededeeling en aan ongeloovige spotters heeft het in en buiten Frankrijk niet ontbroken. Thans echter behelst do Figaro breedvoerige mededeelingcn van dr. Vuriot, die da ontdekking in een hospitaal met do verrassendste uitkomsteu heeft toegepast op drie volkomen verzwakt» werklieden. Hot eerstvolgend nummer van het Bulletin de la Sociótó do Biologie zal daarvan een wetenschappelijk verslag opeubaarmaken. Een treurig ongeluk heeft op de Mauritsiivier, in Canada, plaats gehad. Een voerstoomboot is daar in den waterval bij Three Rivers goraakt, (waar do rivier van een hoogte van 100 voet stort) en met 20 petsonen die er op waren ver ongelukt. Het weder was zoo onstuimig, dat slechts wei nige menschop, den overtocht over de rivier durfden wagon. Toen de boot midden op de rivier was, geraakte de machine onklaar en het vaartuig werd nu door do sterko strooming naar den waterval gedreven, zonder dat zij die er op waren of de menschen aan den oever iets daarentegen konden doen. Een Amerikaansch blad maakt melding van een stalen bestrating, welke goedkoopor en duurzamer moet zijn dan een bestrating van steen of hout. Onder leiding van den arrondisscments-school- opzierver hield de algemeens ondorwijxers-ver- eeniging, gevestigd te Rotterdam, op Zaterdag 13 Juli, in het sociëteitsgebouw der Rotterdamsclio diergaarde, haar 51e jaarvergadering, die dooi den districts-schoolopziener van Rotterdam en den arrondissements-schoolopzioner van Schiedam en ruim een veertigtal onderwijzers werd bij gewoond. Nadat de voorzitter een woord van welkom gericht had tot de leden en daarbij herinnerd had aan de feestviering in het voorgaand# jaar, bij welke gelegenheid zooveel wenschen voor den bloei der vereeniging waren geuit, en na een blik te hebben geslagen op den tegenwoor- digen stand van zaken, het lager onderwijs be treffende, las de heer P, Haverliorst het jaar verslag, waaruit bloek, dat de opkomst der leden beter was geweest dun in vorige jaren, hetgeen zoowel aan den aard der onderwerpen, die er 2ijn behandeld, als aan den vernieuwden ijver, die is gewekt, mag worden toegeschreven, vvaartoa vooral de commissie voor het program krachtig heeft moegewei kt. Daarna trad do heer J. M. Vos Mz. als spreker op tot het houden der feestrede. Spreker, die in een aovelfistUchen vorm zijne denkbeelden had ingekleed, had tot onderwerp gekozen «de kunst om zich boos te maken". Wijzende op den geest van lauwheid en egoïsme, die dooi' onze maat schappij gaat, stelde hij met geestdrift den plicht des opvoeders in het licht, om een geslacht te kweekon, dat in staat is tot verontwaardiging, dat zich ergeren kan aan wat ergernis geeft en dat, mede door die verontwaardiging, kracht krijgt om te strijden tegen al wat laag en onedel is. Spreker deed hierbij een scherpen aanval op liet neutraliteitsbegrip, dat liij hoogst verderfelijk voor de opvoeding noemde. Met een woord van dank, gebracht aan den heer P. Ilaverhorst voor het jaarverstag en aan den spreker, die zoo bereidwillig en ten genoe gen van zijne hoorders zijne taak liad volbracht, sloot de voorzitter de vergadering, waarna dertig onderwijzers zich aan een gemeenschappelijken disch verccnigden. Voor de betrekking van leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan hot gymnasium te Leiden wordtter voorziening in de vacatuie welke 1 September ontstaan zal door het vertrek van dr.W. G. C. Bijvanck, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend door curatoren in de eerste plaats aanbevolen de heer K. Wieringa leeraar aan het gymnasium te Gorinchem. Tevens is door hen op de lijst geplaatst de hoer I. F. Nieumijer, onderwijzor aan de rijks-normaalschool te Hoorn. De arrond.-reclitbank to Rotterdam behandelde in hare zitting van gisteren het hooger beroep tegen een vonnis van het kantongeiccht te Schie dam, waarbij A. L., 31 jaar, straatmaker, was vrijgesproken van de aanklacht van het in dienst hebben van een kind benedon den leeftijd van 12 jaar. Uit het thans gehouden getuigen verhoor bleek, dot bekl. bedoelden jongen had gebezigd tot het aanbrengen van steenen, be- noodigd bij hot bestraten van den stationsweg te Schiedam, en dat hij een gulden daarvoor had ter hand gesteld aan de tante van dien jongen. Bekl. ontkent, den jongen in dienst geliad of eenig loon of vergoeding voor hot aanbrengen der steonen te hebben gegeven en zegt dat de jongen uit eigen beweging de steenen, door een ander aangebracht, nader bij hem gebracb* '«ad, en dat hij dit heeft toegelaten om den jongen, die van de school was weggejaagd, van de straat te houden. Deze laatste opgave werd wel door de tante van bedoelden jongen bevestigd, doch deze vrouw voegde daaraan toe nog leertjes ge sneden te hebben voor haar neefjes handen, be- noodigd bij het dragen der steenen, en dus ge weten te hebben dat haar neefje daarvoor zou gebezigd worden. N llet 0, M. vorderde vernietiging van het vonnis a quo en veroordeeling tot f3 boete, subsidiair een dag hechtenis. Tegen den beklaagde in deze zaak vorderde hot O. M, ook nog zeven dagen gevangenisstraf, omdat hij op den 22n Mei jtoen eerstgenoemde zaak voor het kantongerecht gediend had, aan den verbaliseeronden ambtenaar, als getuige ge hoord, had toegevoegd, «jou valscheeodzweerder". Gelijke gevangenisstraf voi derde het O. M. tegen A. M. V., huisvrouw C. A. R., werkster, wonende te Schiedam, die mede bij genoemde terechtzitting dienzeifdsn ambtenaar heeft toege roepen «Je hebt een valschen eed gedaan". Over 8 dagen in doze zaken uitspraak. YLAARD1NGEN. De stand der haring- vistclierij is heden, in vergelijking met andere jaren, ais volgt; Tot heden zijn aangebracht gedurende de jagen; 2076, door verschillende loggers en bommen 10,804, te zamen 12,880 ton. In 1888 jager;] 1013, loggers en stoombooten 2490, te zamen 3503 ton. In 1887; jagerij 7081, loggers en bommen 8530, te zamen 15,611 ton. In 1886: jagerij 1345 loggers en stoomboot 4830, te zamen 6175 ton. Gisteren zijn alhier binnengekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 71 last haring. PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 2 schepen, te zamen aanbrengende 205 ton zoute- visch.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3