Geiooflenlerlplirai Lapr Onderwijs. VERKÖOPiG Brieven uit Algiers. Geveilde eii veiloeiite onroerende goederen „Belipttllim In onze Staflpoota" Per Telegraaf. Openbare Vrijwillige v. A DVE R T E N T I H, Het eanige wat zij bawijzen kan, is, dat zij schier onmiddellijk vóór an na den moord ter plaatse aanwezig was. Gelijk vanzelf spreekt, noemt het publiek met deze verzekering geen genoegen. Do pars ontziet zich dan ook niet, den nieuwen hoofdcommissaris, Monro, hard te vallen, en dit te meer, daar hem sedert weken reeds schriftelijke wenken moeten zijn toegezonden, die hem op een hernieuwen der gruweldaden in Whitechapel om streeks half Juli hadden kunnen doen voorbereid zijn. Thans klampt de politie zich vast aan het ver leden jaar reeds geopperde vermoeden-, dat de moordenaar een zeeman, en wel meer bepaaldelijk een scheepskok of scbeepsslachter moet zijn, die min of meer goregeld na het volbrengen eencr reis te Londen terugkeert. Met hot oog op doze waarschijnlijkheid is er bevel gegeven tot het in stellen van een streng onderzoek aan boord van al de veebooten, die de Theems verlsten naar Oporto, Spanje en Zuid-Amerika. Dit bevel wordt thans reeds uitgevoerd. Ook op allo uitvarende passagiersschepen worden de opvarenden door de politie gemonsterd. Dinsdagavond zag men in de buurt van Bel- gravia, te Londen, een troep muzikanten en zangeis, die met begeleiding van mandolines en guitaren Italiaansche liedjes zongen en van de voorbijgangers giften inzamelden. Het waren een aantal heeren en dames uit de eerste standen, die eens in het jaar aldus verkleed collecteeren voor hot Hospitaalfonds. Te Manchester is een noodlottig ongeluk met een luchtballon geschied, oProfessor" Higgins, een parachutist, was er opgestegen en met zijn valscherm behouden neergedaald. Maar zijn assi stent Lennox, die in de mand bleef, viel door het springen van den ballon, van een aanzien lijke hoogte uit de lucht en kwam verpletterd te Burn age, oen voorstad van Manchester, neer. Prof. Higgins zou oorspronkelijk eon b valscherm- wedstrijd" gehouden hebben met een dame, miss De Voy; maar hij steeg zonder deze op, daar de ballon geen kracht bleek te hebben om hen beiden mee te voersn. Te Essen is 14 dezer een standbeeld voor Alfred ICrupp onthuld, dat door hot gemeentebe stuur tor eere van den beroemden kanonnengie ter en pantserplatenmakei is opgericht. Het beeld is door prof. Schapper ontworpen en steit Krupp voor in staande houding, het hoofd omhoog, de rechterhand steunende op een aambeeld, hoogo laarzen aan de voeten en een jagersmuts in de linkerhand. Aan do Russische grens wordt thans de invoer van bijbelsche voorwerpen streng geweerd. De Deensche consul te Moskou heeft de Deensche industrie daarom gewaarschuwd geen reproduc ties naar Thorwaldsen (zijn Christus enz.) naar Rusland te zenden, daar deze in beslag zouden worden genomen. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de stoom boot Anadyr bij Aden gezonken is. Do lading bestaat o. o. uit 474 kisten zilver, ter waarde j. van 300,000 gulden, bestemd voor de Indo- China-Bank, 123 kisten gouddraad voor Madras, 413 kisten horloges, eenige kisten juweelen voor Saigon, kostbare geweven goederen voor China, 800 kisten Bordeaux en 400 kisten Champagne, Deze schatten liggen nu op den bodem derzee, ter diepte van zeven vademen. 2 Juli 1889. I. Na een tijdlang in de natuur te hebben rond gedwaald, gaat men onwillekeurig weder naar de stad verlangen, ten minste dat is bij mij het geval. Die eigenaardige levendigheid, die be drijvigheid, welke er heersebt, men gewent er zoo aan, dat men er niet meer buiten kan, en al ademt men er buiten ook dikwijls veel ruimer «n gevoelt men zich dikwijls veel prettiger daar in de vrije natuur, waar men allo bekrompenheid, alle kleingeestigheid vergeet door hare grootschheid, toch heeft men de stad lief en is verheugd, wan neer men van verre weder hare poorten begroet. Deze waren ongeveer mijn gedachten, toen ik de poorten van Constantino binnenkwam, nieuws gierig als ik was, wat daar te zullen ontmoeten. Daar gij er wellicht ook belang in stelt, wil ik er in korte trekken het eon en ander van meedeelen, Majestusus is de eerste indruk, dien men krijgt, wanneer men van het station af de stad binnenkomt. Geheel op rotsen gebouwd, ver- beft zij zich tot eon hoogte van ongeveer zes honderd meter, en als een steile muur ziet men de rotsen zich van uit de diopte verhef fen. Een kolossale brug, van den eenen rots wand tot den anderen strekkende, geeft toe gang tot de stad. In het nieuwa gedeelte komt men aan. Zeer gezellig ziet het er daar uitlevendig en be drijvig, om er zich dadelijk op zijn gemak te gevoelen. Telkens wordt het oog geboeid door interessante figuren en fraaie kostumes, waar van men hier nog moer te zien krijgt dan in Algiers. Arabieren, Cabylen, Negets, Turken, Israëlieten en Europeanen, allen vindt men door elkaar, ieder met zijn eigenaardig karakter, hetgeen een rijkdom en variatie oplevert, die men met belangstelling gadeslaat. Maakte Al giers den indruk van een stad van weelde, Constantino is de stad, waar handel en nijvtrheid het meest van alle plaatsen in de provincie Algiers zijn ontwikkeld. Zeer interessant is het, om alles in vollen gang te zien. Laat ik u daarom in het oude of Arabische gedeelte der stail binnenleiden het is daar, waar de nijverheid haar zetel heeft gevestigd. Echt karakteristiek Arabisch en reeds zeer oud ziet het er hier uit. Evenals in Algiers, is het ook hier weer een waar doolhof; met moeite vindt men een plek, waar men eenmaal geweest is terug, zoo onregelmatig loopt alles dooreen. Hier een heek om, daar weer een, nog een, tot men eindelijk bij een straatje komt, dat een halve minuut recht loopt; maar aan het einde daarvan gekomen, heeft mon weder zooveel richtingen, dat de keus werkelijk te ruim isen men kan in geen enkel zien, waar men zal uitkomen want, heeft men twintig passen in éen richting gedaan, dan moet men weer een boek om. Als men nu ergens spoedig moet zijn en men kent den weg nog niet goeddan is dat niet aange naam maar anders is hot amusant, er eens goed in te verdwalen, des te meer krijgt men te zien. Niettegenstaande de overeenkomst, maken deze straatjes toch een geheel anderen indruk dan die van Algiers. In de eerste plaats zijn de huizen hier over het algemeen niet zoo hoog als daar; ook vindt men hier de uitbouwsels der boven verdieping; i niet zooveel door die balkjes onder steund maar meer trapsgewijze gemetselde ondersehragingenvan uit den muur ontsprin gende en wat wel een groot verschil van indruk teweegbrengtis, dat hier alle huizen wit gepleis terd of gekalkt zijn. Ik kan u wel aanbevelen hier een zwarten bril op te zettenwant het licht op die witte muren is verblindend, en zelfs na die tempering is het lichteffect nog vee! sterker, dan dat van de Hollandsche zon. In Holland zou men zeker bij zooveel wit bevriezenmaar hier maakt de zon het tot eon opwekkende, vroolijke kleur door den warmen gloed, welken hare stralen er over verspreiden. Een gedeelte dezer straten zijn gevormd door woonhuizen, afgewisseld door een enkel winkeltje of Klein Moorsch café. Men treft er ook lange straten aan, die trapsgewijze tot beneden aan de stadloopen. Daar is bet rustiger en zijn het slechts de voorbijgangers die er eenige levendigheid in brengen. Sombere huizen, zoo van buiten gezien, met dia kleine gaatjes als vensteropeningen waar gijin plaats van een (bloempje er voor te zien, dat'u vriendelijk tegen lacht niets bemerkt dun ijzeren tralie»die u schuw, ais voor oon gevangenis, zouden doen •voorbijgaande arme bewoners beklagende. Daarbinnen is het echter niet zoo doodscli, als gij zoudt verwachten. Een binnenplaats is er in het middendaar heeft het licht ruim baan en daar houden de bewoners zich dan ook hoofd-' zakelijk ophunne woonkamers zijn er omheen gebouwd en dienen slechts om er de nachten door te brengen of als- schuilplaats voor de zon of het slechte weder. Maar ik raak op die manier van mijn apropos. Ik zou u in die bedrijvige buurten brengen en ban nu juist in een stilio wijk; maar neemt me niet kwalijk, ik kon ook den weg nog niet goed en kan daarom ook verdwalen. In ieder geval kan men hier eens op zijn gemak bewonderen, hoo interessant de zon zulk een witte opper vlakte maken kan. Do murenwaarop zij hare ontembare kracht vrij kan uitoefenen, schitteren u togen, en tegen doze trillende warme licht vinkken staan de koelere schaduwvlakken in strakke, interessanto contouren, hier en daar onderbroken door diepe tonen cn geestige lichten, welke een zonnestraaldoor een kleine opening dringend, or op werptde straat doet zij lichten en in de schaduwen op de muren haar bezie lenden gloed reilecteören, en boven dat alles een uitspanseltintelend vari blauw. BBM 1IAAG, 20 Juli.—Tweede Kamer. Heden is het regeenngs-antwoot d op de schoolwetherzienmg ontvangen. Verkocht: 20 Juli. Notaris P. F. J. tak der Heijsen. Eon uitgebroken dubbele branderij, gistpakhuis, mouterij, kantoor en ruime open grond, alles bij elkander gelegen, uitgang hebbende aan de Lange Ilaven en Westvost, te zamen groot 840 vierk. ellen, in veiling branderij, mouterij en kantoor f7280, afbiaak branderij en grond branderij f3645, afinaak mouterij, kantoor en de grond f2500. Gecombineerd verkocht voor f8180. Notaris H. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis met vergunning, met open grond, plaats en erve, staande aan den Langen Achterweg, wijk C, no. 190, groot 112 centiaren, in veiling f 1440, verkocht voor f 1865. Vier woningen en erve, staande aan de ge dempte Roosbeek, wijk C, no. 205, groot 80 centiaren, in veiling 1. f380, 2. f320,3. f360| en 4. f360. Gecombineerd verkocht voor f1480. Een winkel- en woonhuis met plaats, loods, open gang cn erve, staande aan den Langen Achterweg, wijk C, no. 198, groot 57 centiaren, in veiling f2400, verkocht voor f2400. Voor de blijken van belaugstellmgbij myne herbenoeming tot Lid van den <Be- mccnlcraad out- mgeu, betuig ik mya hartelykeu dunk. A. SCHIEVEEN. ga: - De DIRECTIE van het sedert fe -r 1843 alhier gevestigde Begra fenisfonds heeft volgens gebiuik per gedrukte ciicu- laire de Leden met de rekening over bet gesloten dienstjaar bekendgemaakt. Teneinde deze bloeiende plaatselijke inrich ting meer ter algemeene kennis te brengen, wordt uit genoemde rekening geciteerd, dat de staat van het Fonds was 34 Mei 1889 f 29782-96'. 31 1888 - 28657.00s. Avance f 1,125.95, niettegenstaande de Leden gedurende 3 maanden van contributie werden -vrijge steld en ƒ1344.aan begrafenisgelden weid uitgekeerd. De Directie voornoemd: W. VAN ZON. N. BIJLO. J. VAN RIET. II. RIS Hz. De aanmelding van WIEUWE LEER- LOfCBW voor de OPENBARE SCHOLEN voor Gewoon en Meer Uitgebreid Lager Ouderwjjs behoort te geschieden vóór Kater- dag, 27 till a. s., voor Meisjes bij Mejuffrouw J. J. VAN DRIEL en voor Jongens bij den Heer A. II. E. TIJL. I De Notaris P. F. J.VAN DER HEIJDEN te Schiedam zal in fiet openbaar vcr- koopcu t I. Een aangenaam gelegen en goed inge richt WOOWUUI» met TUIN of open plaats, KOEBEL, bergplaats enERVE, in de nabijheid van den Tuin der Olficieren- Vereeniging te Schiedam, wyk B 1557, kadaster sectie F, no. 1245, groot 116 centi aren, met het recht van roede-eigendom in een laan langs het perceel loopende, kadaster sectie F, 1197 en 1200, groot 84 centiaren. Verhuurd tot 1 Februari 1891 voor f300.— '8 jaars. Te bezichtigen Dinsdag en "Woensdag vóór de veiling van 11 tot 3 uur, op vertooa van eec toegangbiljet, afgegeven door voornoemden Notaris. II. Een WOXÏMCr en ERF aan de Breed- straat te Schiedam, wijk F 135», sectie A no. 999, groot 14 centiarente aanvaarden by de toewijzing. Bij veiling op Vrijdag 26 «Juli 1889, 's morgens ten elf ure en bij afslag daags daarna, 's avonds ten acht ure, in het Ver kooplokaal aan :1e Korte Haven te Schie dam; zijnde inmiddels inlichtingen te beko men ten kaDtore van den Notaris VAN DER HEIJDEN voornoemd. VAN I. Een net ingericht en goed onderhouden JIEEREN13MI8, voorzien van gas- en waterleiding, met KOETSHUIS, PAAR- BEMSVAL, TU1W eu ERVE, te Schiedam, aan den Overschieschen straatwegwyk A, nrs. 154 en 153, kadaster sectie G, no. 1169 gedeeltelijk, geheei groot 395 centiaren; II. Een stuk TUINGROND, aan den Singel te Schiedam, achter perceel I, groot ongeveer 121 centiaren, kadaster sectie G, no. 1169 gedeeltelijk; lil. Een WINKELHUIS met Boven woning, met afzonderlyken opgang, voorzien van waterleiding, Keuken, Plaats en Erve, in het Korte Groemoeegje, op den hoek van den Saam, te Schiedam, wijk F, nrs. 262 en 262a, kadaster sectie A, no. 419, groot 54 centiaren. By veiling op Vrijdag den 26 Juli 1889, des voorm. ten 11 ure, en afslag op den volgenden dag, des avonds ten 8 ure, beide in het Yerkooplofeaal aan do Korte Ilaven te Schiedam; zyude de goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag voor de veiling, van des voorm. 10 tot des nam. 4 uur, op vertooa van een bewijs van toegang door den Notaris H. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegeven, ie wiens kuutoie inlichtingen te bekomen zyc.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3