Binnenlandsclie Berichten, Gemengde Berichten. de zaak willen smoren, maar de minister van lonitenlandsche zaken, de la Vego de Armyo, wilde daarvan niets weten. De aanklacht tegen den heer de Benomar luidt: lo. weigering om zijn post te Berlyn te verlaten, nadat h'y bericht had ontvangen Van zijn ontslag; 2o, volgens eigen bekentenis Staatsstukken te hebban medegedeeld aan een staatsman der oppositie. Het hof van cassatie heeft een zyner leden aangewezen voor de instructie der zaak, en deze raadsheer had bereids een langdurig onderhoud met graaf Beoomar. SCHIEDAM20 Juli 1880. Terwjjl er in de Tweede Kamer een wetsont werp van den heer Bahlmann op behandeling v/acht, waas in voorgesteld wordt, het buiten- landsche graan te weren door een invoerrecht te heffen, wordt, volgens de Ned, Bakkers Ct., door de bakkers steen en been geklaagd over pjeelgebrek. Als er partijen meel te Amsterdam aan komen, wordt er als het ware om gevochten. Overal is behoeite, overal is men verlegen, terwyl alle fabrieken hare grootste krachten inspannen, om uaar voor een deel aan de vraag te kunnen beantwoorden. Da Ned. maal-industrie staat op het oogea- blik op hare hoogste spanning, zoodat ver schillende merken voor dadelijke levering van de markt af en niet meer te koop 2jjn. Vele ooi zaken liggen aan deze veranderde toestanden ten grondslag. 4°. Het tydelyk verminderd productie-ver mogen der Nedetl. maal-industrie, door het verbouwen der meel- en broodfabrieken Bol land, Ceres en De Leeuw te Amsterdam, en bet opbouwen der nieuwe meelfabriek te Middelburg, in plaats van de afgebrande fabriek ie Goes, 2°. Het onbeduidend weinige gebruik van Amerikaanse)] meel, ten gevolge der ongun stige marktverhoudingen. 3°. Het ontbreken van Duitsche, Hongaar- scheeu Belgische partijen meel van eeutg belang. 4\ Het wachten van enkelen, bjj voorkeur op nieuwe tarwe. 5°. De speculatie van enke fabrikanten. Al deze oorzaken hebben gezamenlijk het gevolg, dat er gebiek is aan meel. Bevraag ligt voor de hand; zal die toestand nog lang kunnen aanhouden? Als men er met in slaagt, zich in het buitenland te voorzien, dan is het einde van dezen toestand met te zien. Vele maanden zal bet nog duren, voor de stilstaande fabrie ken weer kunnen leveren. De andem fabrieken kunnen onmogelijk poeer malen dan ze op heden doeo, de fabrie ken, die achter zijn in de levering, komen hoe langer hoe verder achteruit, en ais het buitenland niet afdoende byspringt, is er vooreerst nog geen einde aan dit gejammer. (N. 22. Ct.) Den 15den Juli II. is door den heer M, Tolens lizn., commissionnair in effecten te Uithuizen, aldaar op de post bezorgd een aangeteekende brief, inhoudende eene waar de van pi. m. f 7000 aan effecten en cou pons, en geadresseerd aan de heeren Va a Harspen en Rodenberg te Amsterdam. Bjj opening van het pakket aan bet post kantoor te Onderdendam werd de brief met bybehoorend advies vermist. De politie is met de zaak bekend en doet jjverig onderzoek, Ooder de gemeente Zwollerkerspel is gister morgen vroeg door eenige arbeiders van de spoorlijn gevonden het ijjk van een onbekend man, die waarschjjk den vorigeo avond door den laatstee trein uit Meppel is overreden. De linkerarm was van het lichaam gescheiden en het hoofd verminkt. Men schrijft uit Delft aan de N. 22. Ct. De laatste der vele groote buitenplaatsen, die in vroeger jas en den 's-Gravenhaagschen straatweg tusschen hier en de Hoornbrug op luisterden en tot een aangenamen rjj- en wandelweg maakten, zal eerstdaags gesloopt worden. De plaats Pasgeld toch is voor een groot deel onteigend ten behoeve van de vaartverbeteriog tusschen Rijn en Schie. Deze buitenplaats ontleende haren naam in den goeden ouden tijd aan de gewoonte der veer schippers, die om het half uur met hun trek schuit van hier naar 's-Hage voeren, om op die hoogte het ruim der schuit binnen te gaan met hun smorgen" of savond vrinden, pas ja geld af, aan da Ruit er uit" (de buitenplaats De Ruit lag toen aan de overzijde). Uit Reutum, gem. TubbergeD, wordt aan de Tw. Ct. geschreven Vrjjdagjl. heeft men alhier de volgende wonderbare ontdekking gedaan. De kastelein G. J, Meusink, of wed. A. Koopman, beeft een waterput, die nu tevens eene petroleum bron is geworden. Reeds vele jaren was het water uit dien put ondrink baar, en gebruikte men het alleen bjj het schrobben en dergelijke handelingen. Toen men nu Vrijdag eene zeer grooie hoeveelheid had verbruikt, ontdekte men dat het geheele huis naar petroleum begon te rieken, Men pompte voort, deed eens wat io de lamp en zie bet brandde helder op I Uren en uren achtereen heeft men er reeds van gebrand. Als men den put eeuigen tjjd met rust iaat, pompt men eeist weer water, en ten slotte weer petroleum. Ilae bel duar zit in het diepe der aarde, heeft meu oog niet kunnen onderzoekenmaar dat het er zit gelijk boven beschreven weid, is ontwijfelbaar zeker. En geene kleine hoeveelheid is het, maar gansche vaten vol. Schrjjver dezes heeft er eigenhandig wat uitgehaald, in de lamp gedaan en gebrand. Het zou ons in onze nederige buurtschap voorzeker groot plaizier doen, wanneer verder mocht blijken, dat het licht hier voor ons uit den grond wilde komen en het financieel geluk er bjj 1 Uit West-Grafadjjk wordt gemeld Een zonderlinge vangst deed de heer W. te Asseudelft, die in de weide een schildpad ving, welke zjju paard aan den neus hing. De eigenaar verloste zija paard en bracht de schildpad, die een ongeveer 6 vierkante deci meter groot schild had, naar zjjne woning. Reeds heeft by het beest voor 10 gulden verkocht. Onlangs vierden de heer Thomas Boersma, landbouwer in bet Heidescbap onder Workum, en echtgenoote hunne vijfentwintigjarige fichtveieenigitig. Op zich zelve geen bijzon - detbeid, wordt dit door de vermelding, dat de echtgenooten al hunne veertien kinderen zjj hebben er met meer gehad dien dag rond zich hadden. Een photograaf heeft de gelukkige groep van zestien personen netjes afgebeeld. Botterdam. Donderdag werd in den ge meenteraad door burg, en wetb. een voor stel ingediend om tot den Koning een der gelijk adres als Amsterdam te richten, waarin gewezen wordt op de bezwaren, welke voor de gemeente-financiën ïullen voortspruiten uit het wetsontwerp tot regeli.-g van het lager onderwys. Nog kwam een voorstel in om het zieken huis voor syphihtische vrouwen aan de Hoog- stiaat op te heffen en die Ijjderessen over te brengen naar het gioote ziekenhuis, Het subsidie voor de mrichling voor doof stommen-onderwijs werd met f 1500 verhoogd en gebracht op 15000. Goedgekeuad werd ook het voorstel van burg. en wetta, om stappen te doen tot verkrijging van een betere grensregeling voor deze gemeente aan de zijde van Charlois, IJseimonde eu Overschie. Da heer v. Heukelom interpelleerde burg, weth. over miahaodelmg, welke, volgens inge zonden stukken in de N. Jtott. Ct., zouden hebben plaats gehad in het krankzinnigen gesticht. Een ingesteld onderzoek en eea rapport van twee deskundigen loonden echter aan, dat die geruchten van allen grond ontbloot waren. Amsterdam, Gedeputeerde Statist, van Nourd-Hollumi, aan wie de beslissing over de verkiezing vao een lid der Prov. Staten van Noord-Holland te Nieuwer-Amstel was over gelaten, hebben thans beslist, dat op grond der niet-toelating van den heer Ledeboer, eene vacature in de Staten is en daarom eene nieuwe vrjje verkiezing moet plaats hebben. dus juist 20 jaren geleden, werd bjj het af treden van den heer Stolzenbprg Sr. als lid van den gemeenteraad, van katholieke zjjde de heer jhr. L. Michiels als zijn opvolger aanbevolen en ook gekozen. Deze zelfde can- didaat werd onlangs van liberale zjjde aanbe volen voov de verkiezing van 47 Juli 4889- (voor 5 leden), toen o. a. de heer Stolzen- berg Jr. aftrad. De heer M. is nu wederom een der gekozenen, niettegenstaande by met alle mogelijke, eerlijke en oneerlyke, middelen door de ciericale partij en de geestelijkheid werd bestreden. Verder komt nog een der liberale candi- daten in herstemming. Een dergelijke uitslag werd tot heden nooit alhier verkregen en is een ware triomf voor de liberale partij. Het bljjkt hoe langer hoe meer, dat in onze katholieke stad de burgerjj langzamerhand het ciericale dryven moede wordt. Dit komt vooral doordat men ziet, dat voornamelijk mannen in de Tweede Kanoer en den gemeente raad worden gebracht, die de zoogenaamde ^katholieke beginselen" toegedaan zyn, terwijl de rest bjjzaak is; verder doordat do beide ciericale blaadjes alhier (in haoden der gees telijkheid) steeds andersdenkenden verdacht maken en uitscheiden, en ook dooi dat de geestelijken steöds als verkiezingsagenteu dienst doen, de stembriefjes van de goedgeloovigen en van ben afhankelyken invullen, en aldus de geestelijke waardigheid misbruiken tot bereiking van politieke doeleinden. Dit allee opent het volk langzamerhand de oogeD, zooals ook nu weer bleek bjj de gemeenteraads verkiezing, vooral omdat gekozen werd de candidaat, wiens naam het meest door de geestelijkheid is door het slyk gesleurd, nl. de voorzitter van de liberale kiesvei eenigmg alhier, afgevaardigde naar de Liberale Unie, en dus (zooals onze Maas- en Boerbode steeds zegt) volgeling van »den jood-vrjjmetselaar" LevyJ Roermond. In da Maaten Boerbode (een clencaal blad alhier) van 47 Juii 4869, Prinses Louise van Wales krijgt als huwelijks geschenk een diamanten halsketting van de dames van Engeland. Niemand mag meer dan 6 gld. bijdragen. Het Parijsche congres tegen het misbruik van tabak heeft den wensch uitgesproken: dat een wet zal worden gemaakt om minderjarigen het ge bruik van tabak to verbiedendat soldaten niet zuilen mogen rooken in d# chambréedat niet zal mogen gerookt worden buiten op omnibussen en trams, wanneer die niet gesloten zijnd3t koetsiers in de uitoefening von hun functie niet zullen mogen rooken. Duitschlond geeft, zooals men weet, jaarlijks een som van 430 mUlioen mark voor zijn leger uit; maar het verteert niet veel minder aan staiken drank, nl.406 millioen mark per jaar Uit de statistieken blijkt voorts, dat 30 per cent van alle krankzinnigen, 50 percent der ver armden en 70 percent dör misdadigers drinkers zijn. »'t Zal gelukkig niet lang duren, of u zult te Fiorenzuolo zijn, en de weg is voortreffelijk." süoch hoe is 't gesteld met de veiligheid in deze streken Nog gisteren heeft men ons gewaar schuwd niet te laat te rijden en ook den weg naar Fiorenzuola bijzonder gevaarlijk genoemd. In den laatsten tijd waren daar nogal reizigors overvallen." ï\Vie dat gezegd heeft neem mij niet kwalijk, excellentie heelt u voor den gek willen hou den. Mij althans is van dergelijke voorvallen niots bekend." ?Dus zoudt gij denken, dat wij onze reis Onbezorgd kunnen voortzetten?" sprak de jonk man. »De straatweg is even veilig, ook bij avond, als bet slotplein van den hertog van Parma raidden op den dag I" ïGaut de weg door bebouwd land of wordt hij ingesloten door bosschen?" sliet eerste half uur voert hij door wei- en bouwlandendan volgt, doch laags een korten af stand slechts, eenig geboomte. Na een kwartier rij- dens heeft men dat achter zich." »'t Is goed vriend," sprak de jonkman, zich van den waard afwendend. »Ga eens kijken, Fredorik, of de paarden hun voer op hebben, dan willen we zoo spoedig mogelijk vertrekken. Hier nu lang te vertoeven is geen zaak, ik verlang naar rost." De dienaar volgde dit bevelde vreemdeling haalde een goedgevulde beurs uit, die duidelijk de begeerigo oogen van den waard tot zich trok, cn be taalde het vrij hoog berekende gelag met voorname onverschilligheid. Eenige oogenbükken later zaten de reizigers weer te paard. De waard deed hun strijkenden buigend uitgeleide en riep hun nog achterna: sDe Heilige Maagd neme uwe genade in bescher ming! Gelukkige reis! Wel te rusten!" Toen zij uit het gezicht van het dorp waren, reed Frederik zijn heer op zijde en zei: »Ik vertrouw dien waard niets, mijnheer. Ik houd mij aan de waarschuwing, die men ons in ons Jaatsto nachtverblijf meegaf." ïZoo denk ik er ook over, Frederik. Laten wij onze pistolen voor elk mogelijk ongeval gereedhouden!" Zoo reden zij verder en hielden een oog in 't zeil. Doch niets verstoorde de eentonige stilte, die alleen afgebroken werd door het hoefgekletter der paarden. De weg begon lang zaam te rijzen en geleidde over een in de verte zichtbaren heuvelrug, oone verbinding tusschen Alpen en Apennijnen. De paarden liepen stapvoets. Da maan scheen de wolken voor zich uit te drijven en wierp haar bleek licht over de uitgestrekte velden, doch bescheen ook de aan de rechterzijde van den weg opdoemende bosschen en bot heuvelachtige terrein op den achter grond. Na een lange pauze ving de jonkman weder aan sDit is zonder twijfel dezelfde weg, die door mijn armen vader bereden is, Frederik, toen hij vijf jaar geleden naar Parma toog om de erfenis van mijn oom in ontvangst te nemen. Ik herinner mij nog levendig zijne beschrijving van don weg, vóór hij Parma bereikte." sVervloekte reis," hernam do dienaar op ver trouwelijk eerbiedigen toon, »die mijn roeester naar dit land van dieven en moordenaars voerde •n hem zijn dierbaar leven kostte!" sliet is mij nooit duidelijker geweest dan tbans, nu we ons dagelijks omringd zion van dit krui pende, buigende en toch zoo arglistige, trouwelooze volk, dat do oprechte, edele man zich door hunne streken in den val hoeft laten lokken." allunne geldzucht is het geweest, edele heer?" Vijftigduizend dukaten, een vorstelijk vermogen f Een enkele dolkstoot heeft ze misschien in handen gebracht van een of meer der schurken, die wij op onzen weg ontmoetten." »Ja, die som is mijn vader door de beambten ter hand gesteld. Daaromtrent laten hunne ge tuigenissen en de laatste eigenhandig geschreven berichten van mijn vader geen twijfel. Wat er van dit geld geworden is, weet niemand.» Wordt vervolgd.) 'j wei scli euz Bla do Bau I: wed 11 Milk van wen gest licht nam M het hij 1851 hem Ei sonu alle 200C onvei seel negei verkt het 1 zijne drag koopi franc De genie huwd en al van onder varen Va van I veel heid i legtmc In gebrel vrouvt gemee de we te tro huishc Zou blijker Volj Télcgt aantal moerdi

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6