jMsIiTnTëm Ksihitm. K o o n i n. Land- en Tuinbouw. lïeclitzakeii. V s s c h e r ij. Marktberichten. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. To Breslau wordt nu een internationale schaak wedstrijd gehouden, waaraan de besta Duitsche schaakspelers: Schallopp, Bardeleben, Paulsen euz. deelnemen, alsmede de Engelsche Gunsbery, Blackburne, Burn, en Mason, do Amerikaan Gossip, do Russen Allapin on Shiffers en de Oostenrijkers Bauer en Berger. Er worden drie spellen per dag gespeeld en de wedstrijd duurt waarschijnlijk tot den 57n dezer. Het blijkt, dat de armoede van den schilder Millet en de zijnen, waarover, na hetverkoopen van l'Angelus voor zoo hoogen prijs, weder veel werd gesproken, niot zoo erg was als werd voor gesteld. Figaro ging bij 's kunstenaars familie in lichtingen vragen en deelt van wat hij daar ver nam in hoofdzaak het volgende mede: Millet moest, als vele andere kunstenaars, in het eerst een harden tijd doorkomen, maar nadat hij met le Vanncur in 1848 en fe Semeur in 1851 naam maakte, braken er betere dagen voor hem aan. Er werden hem wel geen buitengewoon hooge sommen voor zijne werken betaalW, maar bijna alle stukken uit zijn atelier werden met 1500 fr., 2000 fr., soms mot 4000 fr. betaald, en de onvermoeide kunstenaar verdiende met zijn pen seel zooveel, dat hij onbekrompen een gezin van negen kinderen kon onderhouden. Le Soir werd verkocht voor 16000 fr. foor het decorearen van het hotel Thomas ontving hij 30,000 fr.voor zijne s Vier jaargetijden" werd hem een gelijk be drag betaald. En de na zijn dood gehouden ver- kooping leverde zijne, weduwe cea som van 431,050 francs op. Do weduwe, die voorts nog een matig pensioen geniet, woont met een dochter, de eenige onge huwde, 's zomers te Barbizon, 's winters te Parijs, en al do kinderen van Millet met uitzondering van een der gehuwde dochters, die door da familie ondersteund moet worden verkesren in wel varende omstandigheden. Van de legende der behoeftige omstandigheden van Millet en zijne betrekkingen blijft dus niet veel over. Maar, zooals Renan zegt, ïde mensch- heid die bedrogen wil zijn, geeft dikwijls aan de legende da voorkeur boven de geschiedenis". In verscheidene streken van Australia is het gebrek aan dienstmeisjes zoo groot, dat een vrouw in een Westau.iralisch blad het ornstig gemeendo voorstel d( et, dat 't don mannen bij de wet veroorloofd moge worden, twee vrouwen te trouwen, opdat die beiden, zonder hulp, het huishouden kunnen waarnemen. Zou hier het middel niet erger dan de kwaal blijken 7 Volgens het te Bern verschijnende Journal Télégraphiqnc, is op den geheelen aardbol het aantal telegraafkantoren in 1888 met 7200 ver meerderd. De lieer J. Stephen Jeans hield onlangs te bonden een lezing over de toenemende bevolking van Londen. De toeneming der bevolking te Londen, welke op het oogenblik 4.5 mitlioen zielen telt, is zeer moeilijk te schatten. Wanneer men naar den zelfden maatstaf, gelijk nu, alle tien jaren 500,000 meer neemt, dan zal Londen op het einde dezer eeuw 7 millioen inwoners tellen, dat is meer dan Engeland en Wales te zamen in het jaar 4811. In het jaar 1603 had Londen een bevolking van 150,000 menschen. In de laatste 10 jaren is het aantal woonhuizen van 207,000 tot 320,000 geklommen. De grootste 6 spoorweg maatschappijen van Londen vervoeren jaarlijks 200 millioen reizigers. De paardentrams ver voeren 150 en de omnibussen 120 millioen per- sonen. Te Londen zijn 11,300 rijtuigen, welke jaarlijks ook nog 30 millioen personen vervoeren. Te Londen zijn in de inrichtingen van dr. Barnardogedurende zijn 22-jarigon arbeid ruim 11,000 kinderen opgenomen geweest, waar van er in de laatste 6 a 7 jaar 4000 naar Canada zijn verhuisd. Tegenwoordig gaan er jaarlijks 400 a 500 derwaarts en de aanjagen zijn zoo tulrijk, dat men de ruimste keuze heeft in de plaatsing. In Canada heeft men twee ge bouwen, een voor jongens en een voor meisjes, waar de jeugdige landverhuizers van 13 a 14 en daarboven heengezonden worden en van waar zij verder hunne bestemming bereiken, terwijl er in Manitoba een zeer uitgestrekt terrein van hondorden hectaren is aangekocht, waar oudere knapen in den landbouw worden opgeleid. Men is zeer gelukkig in de landverhuizing, daar volgens berekening slechts 1 a 2 per honderd mislukken, maar al de andere in hunne maatschappelijke positie vrij wel slagen. Dr. Lowe wijst in de Analyst op het gevaar van het gebruik van gekleurde bougies, die veel tijds met arsenichoudemle verv on worden geklourd. In Engeland werden bij 20 kinderen en cenigo volwassenen, die deel hadden genomen aan een kerstfeest, waar een kerstboom had gebrand, versierd met op dergolijke wijze groen gekleurde kaarsjes, den volgenden dag vergiftigingsver schijnselen waargenomen. Eerst had men gedacht dat de vergiftigingsverschijnselen aan de eet- en drinkwaren moesten toegeschreven worden, dit bleok echter niet zoo te zijn, daar vele kinderen ziek geworden zijn, die niets daarvan hadden gebruikt. Eindelijk viel dc aandacht op do ge kleurde kaarsjes. Op 13 kgr. was, zoo bleek uit een. nader ingesteld onderzoek, worden 431 gram arsenic gebruikt. Reeds 24 kaarsjes kunnen in eene matig grooto kamer nadeeüg op de daarin aanwezigs porsonen inwerken. Ook de rood ge kleurde kaarsen zijn als kwikhoudend niet te vertrouwen, terwijl ook de gele loodhoudend kun nen zijn. De blauwo lijnen, waarvan gewoonlijk de schoolschriften voorzien zijn, moeten, naar men meent ontdekt te hebben, nadeeüg zijn voor de oogen der kinderen. De gezondheidsraad te Parijs houdt zich thans bezig met een onderzoek, en als da blauwe lijnen werkelijk nadeeüg blijken to zijn, zullen zij verboden worden. Batavia, 14 Juni. Te Serang zou do rogent den 31 n Mei jl. een groot feest gevenwaarvoor de uitnoodigingen reeds waren rondgezonden, doch op verzoek van den resident is dat feest niet doorgegaan, omdat «en plan werd ontdekt om bij die gelegenheid de Europeanen te vermoorden. De aanleggers daar van werden bijtijds gevat. Geen wonder dat onder de Europeesche bevolking te Serang weder veei onrust heersebt. Zaterdag a.s. zullen teTjilegon de vijf ter dood veroordeelde muiters worden opgehangen, aan wie door den gouv.-generaal gratie is geweigerd. Omtrent het onlangs door ons vermelde ontslag van den hoofdpanghoeloo te Serang en den pan- ghoeloe teTjilegon meldt da Java-Bode o.a. hot volgendsAlhoewel het bestuur hen reeds lang verdicht had, met de hoofdbewerkers van den opstand geheuld te hebban, kon het toch longen tijd niets te weten komen van hunne handelin gen desbetreffende. Eindelijk en na rusteloos zoe- kens kwamen zaken en feiten aan het lichtzoo compromitteerend voor beide panghoeloes, dat da resident tot de noodzakelijkheid van hun ontslag moest besluiten. Dadelijk na hun ontslag werden beiden onder scherp politietoezicht gesteld, te gelijk met nog twee hadji's, nl. hadji Ahmad, panghoeloe van het district Tanaraen hadji Mohamad Arsad TawiJ. Alle vier ondergingen daarop een scherp verhoor omtrent hunne han delingen, in verband staande met de Tjilegonsche onlusten. Het voornaamste van het hun ten laste gelegde is, dat zij reeds, to beginnen mot Sept. 4887, vergaderingen van kiai's bijwoonden,waarin de plannen van den opstand besproken en voor bereid werden. Die vergaderingen vonden plaats zoowel in bet Serangscho als in het Anjersche en worden gehouden bij hadji Wasid van Bedji hadji Iskak van Sanedja, hadji Asnawie van Ben- doenglampoejanghadji Mardjooki van Tanara en hadji Mohamad Sangadolie ter hoofdplaats Serang. De laatste dier vergaderingen had plaats te Sanedja op Zaterdagnacht vóór den opstand, toen tal van kiai's teTjilegon op het feest waren van hadji Acliia, een der ter dood veroordeelden, die nu eerstdaags aan de galg zijn leven zal laten. Hetgeen sinds jaren te Oude-Pekela vanwege liet depaitement der M. t. N. v. 't A!g. aldaar ge schiedt ter bevordsiing van den welstand der arbeidende klasse, en wel mot het beste govolg, verdient elders bekend te worden. Onder den naam van tuinkampon bestaat nl. aldaar eene instelling, die grond koopt of huurt en gosehikt laat maken voor tuinen. Aan ongeveer 200 minvermogenden zijn nu, voor zeor matigen prijs, zulke tuinen verhuurd. Do huurder, die geregeld zijne huur botaalt, blijft eigenaar van den tuin, die zoo groot is, dat voor eon vrij talrijk huisgezin daarin do noodige tuinvruchten, ook de wintervoorraad, kunnen verbouwd wor den. De jaarlijksche inspectie van de tuinen door do leden van het departement beeft dezer dagen plaats gehadalles stond uitmuntend. Uit Tilburg schrijft men: De overdreven berichten omtrent het heer- scheu van de aardappelziekte in doze zandstre ken kunnen wij gelukkig tegenspreken. Door de felle liilte in do maand Juni en den daarop gevallen regen is het loof der vrooga soorten wel verdord en verspreidt daardoor op de akkers een onaangenamen geur, doch de knol is nog gezond en onaangetast, terwijl zoowel liet be schot als de qualiteit van den anrdappei niets te wenschen overlaat. Bij eon landbouwer alhier is als een merkwaardigheid ten toon gestold een aardappelstruik, geteeld op nieuwen met kunst meststof bewerkten grond, waaraan 96 volledige aardappelen prijken. In het jongste numrner van Samper Virens wordt de vraag of het wenschelijk is uit aard appelen de bloemen te verwijderenin bevesti genden zin beantwoord,evenwol met de opmerking, dat de bloemen eerst goijd ontwikkeld moeten Zijn, Als een voorbeeld, dat de verwijdering van de bloemen anti do knollen ton goede komt,wordt gewezen op de behandeling van bloembollen. Alle bol- en knolgewassen, van welko men geen zaad wenscht te winnen, kunnen op deze wijze worden behandeld ten voordeele van den knol. De- landbouwers in Indiana klagen over de verwoesting, dit jaar door een vreemdsoortig insect in het koren aangericht. Het insect wordt door de bewoners sde groene vlieg" geheeten, tot dezelfde familie behoorendc als »de roode vlieg", die de zoogenaamde roest in hot koren veroorzaakt. Bij duizenden strijkon Je diertjes op da velden neer. Zij klauteren langs den sten gel tot aan de aar der tarwe, zuigen het sap er uit, on de nauwelijks gevormde aar moet verdrogen. Daar zij zelden verschijnen, heeft men de middelen nog niet kunnen ontdekken, om deze vijanden te vernietigen. Na gehouden overgangs- examen zijn aan hot gymnasium te Schiedam bevorderd, van de ie naar de 2e klasseA. J. Bosman, D. van Har wegen den Breetns en C. do Wilde, voorwaar delijk 2, afgewezen 4; van de 2e naar de 3e klasse: H. Dubbetd, A. Groeneveld en J. II. Ruijs van Dugteren, afgewezen 2 j van de 3e naar de 4e klasse: J. Bouman, voorwaardelijk 4 van de 4e naar de 5e klasse: S. A. W. Vrijland; van de 5e naar de 6o klasse: J. C. Ilankes; 1 nam aan het examen geen deel en 1 werd afgewezen. Toegelaten zijn tot de ie klasseD. Plooij en K. Snoijders de Vogel, J. De Bruin, van Ylaar- dingon, W. J. A. Roldanus, A. Heijman, P. B. Bouman en J. J. van der Hoek, beiden van Pernis. De heer J. van Yooven Jz., hoofd der op. school no. 1 (op het dorp) te IJselmonde, heeft tegen 4 October a. s. ontslag aangevraagd. Tot lid in het hoofdbestuur van het Neder- landsch onderwijzersgenootschap is benoemd de hear H. Hinse, hoofd der Rozenschool te Amster dam. Sinds het jaar 1870 is erin Frankrijk 4305 millioen francs voor onderwijs uitgegeven, dit is gemiddeld per jaar tachtig millioen francs, of R. Per inwoner. Niettegenstaande deze uitgaven, zijn er nog 32 gemeenten zonder school. Er bestaan 4950 bijzondere meisjesscholen. Toch is in de laatste achttien jaren het onder wijs zeer veel vooruitgegaan. Ten tijde van het tweede keizerrijk was de toestand van liet onder wijs zoo gebrekkig, dat er nog jaren noodig zullen zijn om het achterstallige in te halen. Vooral te Parijs is het zeer moeilijk, in de behoefte aan onderwijs te voorzien. In een der laatste jaren vestigde zich de helft dor bevolking des lands in deze stad Nauwelijks een derde deel der Parijsche bevol king is in de hoofdstad geboren. Van do 37 millioen inwoners dezer democra tische republiek met algemeen stemrecht, waar van 35V» millioen Roomsch-kathoiiek zijn, ont vangt thans nog bijna een derde deel geen onderwijs. Door de commissie te 's-IIage is voor de nood lijdenden in de kolonie Curagao reeds f4000 overgemaakt. De rechtbank te 's-Gravonbage veroordeelde den Haagsche metselaarsknecht, die te Stompwijk een landbouwer mot een mes zoodanig verwondde, dat de dood daarop volgde, tot 4 jaar gevange nisstraf. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier binnen 6 schepen, gezamenlijk aanbrengende 440 last haring. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen oen sloep met 95 ton zoutevisch, die voor f 27.25 a 27.50 por ton word verkocht. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 474 zalmen, die de groote voor f 1.20 en de kleine voor 90 ct. per Va kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 265 St.-Jacobszalmpjes en 1 steur. Noil. Ilerv. Kerk. Beroepen: te Grosthuizen c. a. ds. L. Knappert, te Kwadijk. Bedankt: voor Liosssens door ds. O. ter Spill, te Avereest; voor Elburg door ds. J. J. O. van Toornenbergon, to Putten o/d. Voluwe voor Nieuwerkerk door ds. H. J. Hulscher, te Reeuwijk. Ckr. Ger. Kerk. Beroepen: to Nieuwolda ds. J. Veldman, te Arum. Ned. Geref. kerk (doleereud). Beroepen: te Maassluis ds. E. Eisma, te Bennekom. Boomsch-kntholleke Kerk. De Provinciale Staten van Limburg hebben over 1S90 nog de navolgonde subsidien toegekend, als voor de restauratie van het R.-k. kerkgebouw te Mesch f 1000idem te Weert f1000; idem te Sustenen f1500: idem te St. Odiüenberg f 500 idem van St. Servatius te Maastricht f1000; idem van O. L. Vrouw aldaar f1000. Deze subsidiën zijn gedeelten van reods vroeger toegekende subsidiën ten bedrage van f40,500. BURG ERLiJKE STAND. Geboren; 19 Juli. Johannes Leonardos, zoou van J. Visser en L. vae Vliet, Buiten- havenweg. Overleden: 19 Juli. ICIatina Krommen hoek, oud 2 maauden, Heerenstraat, bOtilËUAM 20 Juli. Rogge en gerst zouder handel. Reutivlja: noteenog der makelaars f 10. Jenever: Amsterd. pioei f 14 per beet. Ct, zonder lust en zouder belasting.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 7