Gemengde Berichten. beeft bot ook bij do rogeoring bevreemding ge wekt, dat de Kamer van koophandel te Schiedam eerst bij do behandeling van het wetsontwerp bij de Eersto Kamer, on Jan nog wol op het laatsto oogenblik, bezwaren en grieven hooft te berde gebracht, en dit te moer, dnar het hier een zaak geldt die jaren lang aan adressante be kend was, torwijl door lmar noch aan don raad noch aan burgemeester en wethouders der ge meente Schiedam die bezwaren zijn konbuar ge maakt, veelmin door haar conigo poging is aan gewend en met burgemeester en wethouders overleg te plegen. Ook de Tweede Kamer liet zij geheel onkundig van hare bezwaren. Maar al worden die bezwaren nu to elfder ure inge bracht, dit neemt niet weg dat zij nauwgezet dienen overwogen te worden. De ingenieur Schotel hoeft vroeger de schut sluis onlworpon ton noorden van de spoorwogbrug, doch dut hield verband met het toen nog be staande plan om hot station te bouwen in den 's-Gravrlantlschen, polder. Later werd liet plan voor hot station gewijzigd, «n werd de sluis op do thans aangegeven plaats geprojecteerd. Op 10 Maart 188G besloot do gemeenteraad van Schiedam het kanaal uit te voeren mot de schutsluis op nader aan te wijzen plaats. Het is onjuist, dat do vaststelling van do plaats waar de schutsluis nu geprojecteerd is, zou zijn geschied buiten voorkennis en mede werking van den gemeenteraad. In de zitting van dien raad van 20 Januari 1888 werd de gewijzigde toestand aan den raad medsgodoeld bij do behandeling van het voorstel tot afstand door de gemeente Schiedam der door de llol- iandscho IJzeren Spoorwegmaatschappij voor den staat aan te koopen pcrceelon, gelegen tusschen Jiet ververscliingskanaul en den spoortvegdijk, Waarbij hot perceel no. 807 buiten tien koop werd gehouden, omdat dat terrein benoodigd was voor do te bouwen schutsluis. Nadat de daartoe betrekkelijke stukken mot daarbij beboe rende situatie-teokening, waarop do schutsluis jnede voorkomt, gedurende twee maanden voor de leden ter visie hadden gelogen, werden de bepalingen der koopsom en de voorwaarden vast gesteld, die bij het bouwen der schutsluis op de thans aangegeven plaats zouden zijn in acht te nemen. Art. 4 van het kon. besluit van 11 Sopt. 1885 (Staatsblad no. 181) geeft als afstand voor de etoppalen vóór deze brug van 2535 meter; aldus zullen nog schepen van 40 nieter voor de tluis kunnen liggen zonder de gestelde grens te overschrijden; dat veel grootere schepen de sluis zullen doorvaren, is niet to venvachten, doar de lengte der sluiskom van de kapitale schutsluis in fiohielnnds hoogen zeedijk nabij de beurs, die geen grootere lengte heeft dan de thans bedoelde, dit vnnzelf zou beletten. Het is niet te ont kennen dat elke schutsluis en elke beweegbare spoorwegbrug de scheepvaart belemmertmaar het kan niet toegegeven worden dat do plaatsing van dezo sluis die belemmering zal vermeerde ren hetgeen dienaangaande in liet midden wordt gebrachtwordt voldoende weerlegd door het overgelegde rapport tor weerlegging van de bezwa ren door oenigo gezagvoerders van stoombnoten geopperd tegen de voorgestelde onteigening. Het gedeelte van do bebouwde kom der ge meente Schiedam gelegen in den polder Ond- Mathenebseis niet begrepen in bet thans ontworpen waterververschiogsplandoch do golegenheid dat gedeelte van dien polder daarin te doen doelenblijft bestaanal wordt de schutsluis ten zuiden van de spoorwegbrug gebouwd. Tegen het bouwen van die sluis ten noorden van de brug bestaat een zeer gtoot bezwaut'gemelde polder, die een poil heeft van 1.66 meier onder bet boe/empoil der Schie en op de Schie uitmaaltzou alsdan zijn water loozen bezuiden de schutsluis; de daaruit voort vloeiende moeilijkheden zouden eerst moeten worden opgelost on het goheele plan van water- verversching van Schiedam op de lange baan worden geschoven. Tor beantwoording von de door een lid gedane vraag diene, dat het plan der vaartverbetering tusschen den Rijn en de Schie zich niet verder uitstrekt dan tot Leiden eonerzijds en Delft anderzijds, omdat de Rijn tot eerstgenoemde) en do Schie tot aan laatst genoemde plaats voldoende afmetingen hebben voor het chaitor van schepen waarvoor men de bestaande vaarten tusschen Rijn en Schie wil inrichten. De bedoeling is, dat deze verbeterde vaart van Delft tot 's-Gravenlmgc zal kunnen bevaren worden door do grootste binnenlandtcbo vaar tuigen en Rijnschepen van do kleinere soort, en dat van die tusschen 's Giavenhage en Leiden de kleinere en middelsoort Fnesche tjalken, echter zonder beduidenden opperlert zullen kannen ge bruik maken. Voor de scheepvaart tot Delft in verband met dezen verbeterden waterweg dient niet de Scbiedamsche Schie, Te Delftshaven wordt do gemeenschap met de rivier verkregen. De sluis te Delftshaven heeft grootere wijdte dan die te Schiedam, en bet kanaal meerdere copaciteit, zoodat er geen enkele reden bestaat om van do Schiednmscho Schie gebruik te maken, tenzij dan dat oenig vaartuig tegelijk voor Schiedam en Delft of 's-Gravenliage is bevracht. SCHIEDAM 23 Juli 188», II. M. de Koningin is voornemen», aanstaan den Vrjjdagdes avonds te 7 uren, met het Prinsesje en gevolg de reis naar Pyrmont aan te nemenen van daar den 28n weer naar bet Loo terug te keeren. H. M. zal aldaar hare zuster,de hertogin van Albany ontmoeten. Zaterdagochtend brachten de prins en de prinses van Bentheim een bezoek ten paleize het Loo. II. M. de Koningin onderhield zich den geheelen dag met hare bezoekers en bracht hen 's avonds te 8 uren zelf in haar rijtuig naar het station, alwaar harieljjk afscheid genomen werd. H. M, de Koningin woonde Zoodag, onder het gehoor van ds. Hattiok, de godsdienst oefening bij. Onze stadgenoot de heer F. L. Schappert herdacht Zondag jl. den dag waarop hg 25 jaren werkzaam was in de zaken van de firma J. J. Meder Zoon te Amsterdam, waarvan de jubilaris het grootste gedeelte te dezer stede de betrekking van administra teur dier firma vervulde. Bjj deze gelegenheid gaven zyn patroons persoonlijk den jubilaris een vereerend blijk hunner ingenomenheid met de uitstekeude wijze waarop hjj steeds hunne belangen heelt voorgestaan en behartigd. Ook van vele zijner stadgenooten mocht de heer Schappert blijken van belangstelling ontvangen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 25 dezer, en die van den minister van marine op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. De minister van finauciöo maakt bekend, dat het saldo van 's r jjks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Nederlnndsche Bank f 14,937,850,77 en by de betaalmeesters. 1,440,036.98 Te zaroen f 16,378,487.75 Staatsblad no. 93 bevat de op 31 Mei 1889 te Brussel tusschen Nederland en België ge sloten overeenkomst, tot regeling der weder- keerige uitlevering van misdadigers. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft d« belasting op het gedistilleerd opgebracht f 11,140,639, z'ijnde f20,71G meer dan over dat tijdsbestek in het vorige jaar, en ver tegenwoordigende 185 077 HL. Door den minister van bionenlandsclie zaken is aan 'sKomngs commissar issen me degedeeld, dat het den minister van oorlog wenscheljjk is voorgekomen, ter voorberei ding eeuer eventueele mobilisatie der schut terijen, in het bezit te zjjo van numerieke opgaven aangaande de sterkte der schutterij ia elke gemeente, met aanwijzing van b'>t aantal der tot de schutterij behoorendeo, die vroeger by het leger of de zeemacht ge diend hebben. In verband hiermede zyn de gemeente besturen uitgenoodigd op 15 Augustus de verlangde opgaven te vermelden op een staat, waarvan het model door den minister van ooi log is bepaald. Uit Dan Ilaag wordt gemeld dat de heer O M. de Muomck, resident van Batavia, is benoemd tot gouverneur van Sumatra's West kust, ter vervanging van den heer Kroegen die onlangs bevorderd werd tot lid in den Raad van Nederlandsch Jodie. Gelyk men weet, bevat dit reglement die overtredingen tegen de krijgstucht, waarop straffen zijn gesteld, die niet door de krijgs raden, maar door de commandeerende officie ren of detachements-comroandanten kunnen worden opgelegd. Door de Delftsche kolfclub is uitgeschre ven een onderling concours voor leden van den Ned. Kollbond, op Zondag 11 Augustus a. s., in de baan der sociëteit aEensgezind- heid". Uitgenoodigd zyn de kolfgezelschap- pen Schiedam, Overschie, Gouda en Dor drecht. In het hotel >Kaufman" te Zaodvoort is aangekomen aartshertogin Stephanie, de we duwe vaa kroonprins Rudolph vao Oosten rijk, met haar gevolg, om aldaar tot bet einde vaD Augustus te vei toeven. Aan een reeds meermalen uitgespioken wensch om voor den landbouw krediet-iostel- lingen in het leven te roepen, zal, naar het Utr. Dajbl. verneemt, bmnenkoit worden te gemoet gekomen. Men meldt aan genoemd blad namei'yk, dat de oprichting eener Neder- laodsche Landbouwbank ia wording is, die haar hoofdzetel te Utrecht zou hebben en in alle provinciën zou werkzaam zijn. Hoogge plaatste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarbij betrokken zijn. De commissie voor de militaire wetboe ken, welke, zooals gemeld is, met het mili tair strafwetboek gereed is en dat ontwerp uan de regeeriog heelt ingediend, heeft een aanvang gemaakt mei de samenstelling van een leglemeut van kiygstucht. Aan de firma 3. II. de Swart en Zn. te 's-Gra- venhage is door burg. en weth. der residentie opgedragen liet maken van een nEyffeltoren" op een tiende gedeelte der ware grootte welke in den vijver op den Vjj verberg geplaatst en by gelegenheid van den vei jaardag van Prinses Wilhelmina schitterend verhent zal worden. Van den pleiziertrein van Arnhem naar Rotterdam ie Zondagavond op den terugtocht omstreeks halitien oabjj Gorinchem een waggon omgevallen, Eeoige passagiers werden licht gewond. Het ongeluk had eene vertra ging van een uur m den loop der treinen ten gevolge. Uit Renkum, gein. Tubbergen, wordt aan de Tw, Ct, omtrent de jpetroleumbroo" nader gemeld, dat de put, na leeggepompt en droog geveild te zyn geweest, deu volgenden dag door het dag. bestuur m loco is onderzocht, waarby toen op het water, dat er weer ingeweid was, eena zeer geringe hoeveelheid petroleum werd waargenomen, in de verte niet inde vei hou ding van de eerste ontdekking. De tjjd zal dus moeten leeren of men met een bron van petro leum of van teleurstelling te doen heelt. De bannekeroaaier V. heeft tegen de Staats- spoorwegmaatschappij te Utrecht een ver volging ingesteld, omdat hjj, in het begin dezes jaars op het station Groningen zjjnde, om zich op reis te begeven, niet tijdig is gewaar schuwd geworden, dat de trein vertrekken zou, waai door hij op den reeds m beweging zjjuden trein springen moest en ten gevolge daarvan verminkt werd. De lechtbank in de zaak uitspraak doende, heelt genoemde maatschappij veroordeeld om aan V. levenslang t5 per week schadever goeding te betalen, alsmede een zeker bedrag voor den tyd, dat hy werkeloos in het zieken huis heeft moeten liggen. De kosteu van het pioces moeten eveneens door haar worden gediageu. Zondagmiddag is in de Bakkerspoort te Uli echt een jongmensch van 18 jaar, H. Sl. uit het raam eener bovenverdieping op straat gevallen en 760 gekwetst, dat hij een uur later overleed. Zuid-Limburg wordt in de laatste dagen door een zwarte bende bezocht. Kerk en andeie diefstallen zyn aan de orde van den dag. Ju den nacht vau Donderdag zyn weder dieven ingebroken by den herbergier Joegen op den Steenweg te Gulpen, in de onmiddel lijke nabijheid der marechaussee-kazerne, Zij verschaften zich toegang door het uitsnijden eener vensterruit, braken de buffetlade open en ontvreemdden daaruit circa f 12. Breek- werktuigen werden door hen achtergelaten. De vrouw, die door het gedruiscb was wakker geworden, liet omiddellyk de marechaussees waarschuwen, die de dieveu tot in de gemeente Mechelen-Wittem hebben achtervolgd. De vier kinderen, van welke juffrouw K. te Zutfen dezer dagen is bevallen, zijn allen overleden. Rotterdam. Zaterdagnacht ruim 12 uur werd een schipper, die met een vrouwspersoon door de Vierwindenstraat alhier kwam, aldaar aangesproken door een Italiaan, die hem had opgewacht. Na eene woordenwisseling trok de laatste zijn mes en bracht den schipper drie levensgevaarlijke wouden toe, een in het hoofd, een in de borst en sen ïd den buik, terwijl de vrouw eene snede over den pols bekwam. Daarna nam de moordenaar de vlucht, maar werd op het Roode Zand aan gehouden door de politie, die veel moeite had, om hem tegen de woede van het toe gesnelde volk te beschermen. Dr. Eshuys kwam spoedig ter plaatse waar de moord aanslag had plaats gehad, en deed de beide- gekwetsten, waarvan de schipper in bewuste- loozen toestand verkeerde, naar het ziekenhuis brengen. De vrouw werd daar verbonden, de- aangevallene wordt er verpleegdgisteroch tend was by nog iu het leven. De dader toont, groote onverschilligheid; hjj heeft vroeger in het Indisch leger gediend en liep hier ter stede met beeldjes te koop, (Maasbode,) Deu Haagr. Evenals in het vorige jaar, besteden piiDs Fnedrich Heinrich en prins- Joachim, de oudste zoons van Z. IC. H, prins Albrecht van Pruisensedert jl. Donderdag dagelyks eeuigeD tijd aan het aanleeren der Nederlaodscbe taaionder leiding van de» hoofdonderwijzer D. C.F. Piera. Ook de jongster zoon, prins Friedrieb Wilhelm, volgt do lessen en geeft daarby eveneens blijken van belang stelling en aanleg. Don Hang. Het adres, houdende verzoek aan den gemeenteraad tot hei vatting van de- waterverversching ook in deu zomertijdis bjj den raad ingezonden. Het is voorzien van ongeveer 4000 handteekeningen. Het adres is behalve door zeer vele bewo ners en bewoonsters van grachten dia den meesten hinder van het slaken der spuiiog ondervinden, onderteekend door verschillende geneeskundigen, medische autoriteiten, hygië nisten, leden der buitenlandsche diplomatie, mannen van naam op het gebied der water bouwkunde en hydrographie, hooggeplaatste- staatsambtenaren, burgerlijke ambtenaren en miiitahe officieren,vertegenwoordigers van den militairen geneeskundigen dienstzeer velen uit de aristocratische wjjken en door honderd tallen uit den arbeidenden stand, onderschei dene met familie en huisgenootenin den woord door peisonen uit alle kringen van de burgerij. Bij de jongste trekking der Brnsselsche loten viel de prijs van 100,000 frs. op eon lot van de stad zelf, die 20 millioen aan obligaties had ge houden. Uit Londen wordt omtrent den moord van Wbitechapel gemeld, dat gisteren een Engelscli-- man van hooge gestalte, blond van uitzicht en met het voorkomen van een militair, is gevat. Hij bekende schuldig te zijn aan den moord op Alice Mackenzie, die hij met een gewoon mes ter dood had gebracht. Deze persoon beweert geen onderkomen te hebben, en eerst kortelings uit'het buitenland te zijn teruggekomen. Geon enkel wapen werd bij hem gevonden Zijne zonder linge gedragingen doen onderstellen, dat hij niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogen» is. Ilot is gebleken dat deze persoon, dio John Harris1 I

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2