'werpen is bepaald op morgen 41 uur, en daarna de huishoudelijke raming. Aan de orde was nu het ontwerp tot ont eigening voor den aanleg van een waterverver- eshingskanaal in de gemeente Schiedam. De ministt, van binnen!, zaken (de heer Mackay) deefljgjhede nadere inlichtingen van zijn ambtgenoot van waterstaat te hebben ontvangen, waaruit blykt dat de capaciteit van de schutsluis in den Scbiedamschen Zeedijk grooter kan gemaakt worden dan in het antwoord is vermeld. Ily wyst voorts op de onjuistheid van het beweren der Kamer van kouphandel dat da gemeenteraad niet gekend zou zyn in de keuze van de plaats der nieuwe schutsluis. Het ontwerp is hierop zonder stemming aangenomen, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Omtrent de voorgestelde bepalingen betreflendo een vooi tgozet onderzoek door een staatscommissie omtrent den nrboid in en omtrent den toestand van fabrieken on werkplaatsen mot het oog op de veiligheid en hot welzijn dor werklieden, is liet voorloopig verslag verschenen. Enkele leden waren van oordooi, dat voor Voortzetting der parlementaire enquête geene vol doende redenen bostondon, nu iubiieks-inspec- teurs zuilen worden aangesteld, doch do groote meerderheid doelde dit gevoelen niot, liet voor- Stel der rogeering, om den onvoltooid gebleven arbeid voor zooveel noodig op breederen grond slag te hervatten, was met ingenomenheid ont vangen. Van do aanstelling van fabrieks-inspee- teurs kon, naar do meening vun deze loden, voor het verkrijgen van konnis omtrent do verhouding van werkgevers en werklieden niet genoeg worden verwacht. Bij do bespreking van hot dool der enquête roos al dadelijk de vraag, of een onderzoek om trent do verzekerings- on ondersteuningsfondsen van werklieden daaronder begrepen was. Eeno belangrijke beperking in hot gebruik dor woorden fabrieken en werkplaatsen ziende, waardoor al aanstonds de veldarbeid buiten het mandaat der commissie gehouden wordt, hadden zeer velo leden ernstig bezwaar tegen deze beperking, dio te meer bevreemding wekte, na hetgeen bij de behandeling der wet op den arbeid van jeugdige personen on van vrouwen was voorgevallen. Andero leden evenwel kwamen hiertegen op, en vreesden, dat men, de enquête ook tol dit veelomvattend onderwerp uitstrekkende, de afdoening van het onderzoek zeer zou vurtrngen. Ook zijn personen, die op do hoogtelijn van fabrieksnijverheid en die op dien grond in do staatscommissie een plaats zouden erlangen, in den regel niet bekend met den veldarbeid. In de tweede plaats gaven sommige leden het verlangen te kennen, dat de voorgestelde enquête zich ook zoti uitstrekken tot do middelen van Vervoer. Ook werd betoogd, dat, waar een zoo veelom vattende enquête wordt noodig geacht, het de voorkeur zou verdiend hebben, indien de regoering jnet de indiening van dit voorstel had gewacht, totdat men gelegenheid had gehad kennis te jiemen vnn do uitkomsten der door do ingonieurs 6truvo en Beknor verlichte opneming van fabrie ken en werkplaatsen. Mivnr indien derhalve noodig was aan de commissie eeno ruime opdracht to verstrekken, dan mocht aan de andere zijde fliets nagelaten worden wat kan waarborgen, dat jhaar veelomvattende en 'r strekkende arbeid fip prnctische wijze wordt ingericht. De voorgestelde regeling kwam dus verschillenden leden niet voldoende voor. Zij meenden dut, in dien men het doel der enquête goed in hot oog Jiield, een betere wel te vei krijgen waru. Het doel is, dat die enquête over den maatschappelijke» toestand hot noodige licht zal verspreiden, ten einde daardoor verdere sociale wetgeving voor te bereiden. Om dat to bereiken, scheen liet vol- btrekt noodig, dat do leiding van hot werk in den hand, en wol in die van de rogeering gelegd werd. Andere leden wenschten dat ook do arbeid van volwassene mannelijke werklieden a*i» het onderzoek dor commissiezou worden onderworpen. Een regeling die feitelijk op belangrijke beperking van de enquête kon uitloopon, kwam hun niet wenschelijk en ook niet noodig voor. Voor sommige speciale onderwerpen als daar zijn: de veldarbeid an de vervoermiddelen, zouden afzonderlijke sub- kommissiën aangewezen kunnen worden. Wilde men eene practische regeling, dan be hoorde geen sprake te zijn van zich over alle Industrieën uitstrekkende onderzoekingen, betref fende speciale punten, maar moest het onder zoek, ten aanzien van eiken tak van nijverheid, alles omvatten wat binnen de gronzen vnn da -taak der staatscommissie valt. Alleen voor do eigenlijke ambachtsnijverheid zou hierop eene tützondeiing zijn te maken, omdat het niet wel doenlijk is deze industrie-gewijzo te onderzoeken. Stel dat er oen vierentwintigtal takkon van groot-industrie zijn, dan zouden drie subcom- rnissiën zich ieder met hot onderzook van acht daarvan kunnen bezighouden. De volle com missie zou telkens, na afloop van hot onderzoek van eene der bedoelde industrieën, van den veld arbeid of de vervoermiddelen aan de regeering verslag hebben uit te brengen. Op dio wijze zou men binnen niot al to langen tijd eene grondige kennis kunnen vorkrijgen van den maat schappelijke!» toestand dergenen, dio zich met handenarbeid bezighouden. Stond het vast dat de regecring dezen weg zou inslaan, dan konden deze leden zich met de aangegeven redactie wel vereenigen, en gaarne zouden wij vernomen, of de regeering gezind was hot werk der commissie op dezen voet te regolen. Enkele leden achtten het zeer bedenkelijk aan eene staatscommissie zoo groote macht te geven, als tot dusverre alleon aan parlemontairc commission was toegekend. Do vraug, of het raadzaam is in de com missie werklieden op te neraon, werd in ver schillenden zin beantwoord. Sommigo leden wa ren van oordeel dat werklieden, hoe kundig zij ook mochten zijn in hun vak. do noodige alge- meene ontwikkeling missen ora aan het moei lijke werk der enquête met vrucht te kunnen deelnemen. Anderun merkten op dat ook per sonen dia tot andere kringen der maatschappij behooren, gewoonlijk slechts met enkele vakken van industrie bekend zijn. liet verbod aan de ledon der staatscommissie om tegen den zin der werkgevers van hunne be vindingen eoriigerlei mededeelingen in hunne verslagen te geven of daarvan bij de verliooren iets te doen blijken, ging velon te ver. Algemeen had men met leedwezen gezien, dat do regeering zich bepalen wilde tot het opmaken van processen-verbaal J verheoren door de adjunct-secretarissen d( .ommissie. Waarom is, naar he' /oorbeeld der parlemen taire enquête van het opmaken van stenographischever .nietvoorgeschreven?En indien do regeering ,t antecedent is afgeweken, omdat buiten iiet korps stenografen van do Staten- Generaal geen voldoend aantal stenografen ver krijgbaar is, waarom kan zij zich dan niet de hulp verzekeren van tachygrafen Met klem werd op wijziging van het artikel in bedoelden geest aan gedrongen. SCHIEDAM 24 Juli 1889. Aan het verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het vonge jaar out- leenen wij het volgende De bevolkingdie op 31 Dec. '87 was geklommen tot 25 0C9, bedroeg op 31 Dec. van het afgeloopen jaar 25428 zielen, Waar van 1202 vrouwelijke meer dan mannelyke. Het aantal geborenen bedroeg 1004, het aantal overledenen 556. De gemeentebegrootiug voor 't vorige jaar bedroeg in ontvangsten en uitgaven de som van f 408106 75», terwyl de gezamenlijke gemeenteschuld een totaal beloopt van éen millioen twee en negentig dui/end gulden rentende 3Vs percent, waarvan de intrest alzoo bedraagt 38220 gulden. Bovendien rust op haar nog een kleine schuld van f 3500, ren tende 3 percent, als restant der leening, in 1872 aangegaan voor de overdekking van da koopmansbeurs. Uit het verslag blykt, dat het aantal aan sluitingen bij de drinkwaterleiding verleden jaar met 278 vermeerderde, waardoor, behalve scholen, gestichten, fabrieken enz., op 31 Dec. II. 3224 woningen van gezuiverd water werden voorzien. Het aantal inrichtingen voor den vei koop van sterken drank in het klein, die oorspron kelijk 98 bedroegen, was op 31 Dec. van het vorige jaar nog 80. Tweemaal kwam er brand voor vaneenige beteekeois. Xu het Sint-Jacobs-gasthuis werden 97 per sonen verpleegd, m de hofjes van Be!uis86. in het stads-ziekenhuis 96, waarvuu 87 voor rekening van het gesticht. Het kapitaal der spaarbank klom tot éen millioen driehonderd acht eo vjjttig duizend driehonderd vier en dertig gulden 04 en een halve cent, behoorende hiervan zeven en zestig duizeud zevenhonderd vier en dertig gulden zestien en een halve cent tot bet reservefonds. De vereeüiging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden bezit 112 woningen, die steeds f 1.40 en f 1.60 wer den verhuurd en alle betrokken zyn geweest. De uitgaven voor bestrating, rioleeriDg enz. bedroegen f 8060.60. Aan de aandeelhouders werd 6 percent dividend uitgedeeld. De havens der gemeente werden bezoebt door 625 rivierschepen en 4410 binnenvaartui gen, terwyl uit zee aankwamen 178 schepen, waaronder C8 stoombooten. Door het postkantoor werden verzonden 104 489 stuks postpakketten, werden uitge geven 51 nieuwe spaarbankboekjes en zijn 408 inlagen geschied tot een bedrag van f 11 407.93. Het telegraafkantoor behandelde 52 44S telegrammentegen 49 931 in '87. De opbrengsten van de Hall. IJzeren- Spoorwegmaatschappij bedroegen in 't vorige jaar de som van éenhonderd vijf en dertig duizend dertig gulden 53 cents. De commissie van voorbereiding voor de schoolwet komt aanst. Vrydag bijeen tot het overwegen van het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag. In een der lokalen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zyn Maandagavond de leden der anti-revoiutionnaire partij en gisteren die der katholieke partij byeengeweest. Zyn wy wei ingelicht, dan zyn de clericale Kamer leden van oordeel, dat de onderwyswet in Augustus moet behandeld worden. Vad Nu heet het weder, dat de onderwijswet nog wel dit zittingjaar zal worden behan deld, niettegenstaande de leiders der anti liberale partij met den minister de latere be handeling begeerden. De dii minores, zooals de Zib. Ot. hen noemt, waren van oordeel, dat het uitstel een verkeerden indruk op de kiezers zou maken. De Kamer zou byeenko- roen op 20 of 27 Augustus en de wet vóór de sluiting der zitting worden afgedaan. De houding van de Eerste Kamer zou vol gens genoemd blad afhangen van de houding der liberalen in de Tweede. Verklaarde deze zich byoa eenparig er tegen, dan stond de kans bij de Eerste Kamer hachelyk. Zy wasechter geneigd, zoo lang inogelyk een conflict te vermijden. De Standaard meent dat de Eerste Kamer, beducht voor de gevolgen die de verwerping hebben zou, haai zal aannemen, ook omdat, in haar oog, de beste kans voor de liberale party om aan het roer te komen, bestaat in het van de baan schuiven der onderwysquaes- tie. Te voorspellen wat de Eerste Kamer doen zal, nu nog mat eens bekend kan zijn hoe, na de behandeling in de Tweede Kamer, het outwerp luiden zal, hetwelk haar wordt voor gelegd, gaat wei wat ver. Wij zouden het echter kunnen begrijpen, dat de Eerste Kamer, ter vermyding van een conflict, dat misschien nog ernstiger gevolgen zou hebben dan de aanneming van de wet, gedoogde dat deze tot stand kwam, al acht zy de veranderingen geen verbeteringen, onder dit stellig voor behoud echter, dat er waarborgen bestaan voor goed onderwijs en de hoofdzaak niet worde overgelaten aan de wisselende, afwij kende en vaak bekrompen opvattingen van henop wie de uitvoering zou aankomen. (Arnh. Ot.) Maandagmiddag werd te Rotterdam het jaarlijksch examen gehouden aan de inrich ting voor doofstommen-ouderwijs, hetwelk door zeer vele,belangstellenden werd bijge woond, o. 8. dooi den minister van binnen- landsche zaken. De voorzitter, de heer B. Mees, deed eenige mededeelingen, waaruit bleek, dat da cursus begon met 194 leerlingen, waarvan slechts 3 het volle schoolgeld betaalden, 116 kosteloos onderwijs genoten en 75 tevens kostelooze verpleging. Wat de geldmiddelen aangaat, moet nog steeds op meer ondersteuning worden aange drongen. Voor de uitbreiding van da inrich ting, waarvan de kosten geraamd werden op f 50.000, werd tot nu toe f 27.000 aan giften ontvangen, terwyl enkelen hun subsidie ver hoogden, waaronder ook de provincie Zuid- Holland en de gemeente Rotterdam. Ook heeft men hoop, dat de pogingen, bij het rijk aangewend tot verhooging der subsidie, met succes zullen bekroond worden. De directeur, de heer Jc. Bikkers, hield vervolgens een boeiende voordracht, waarin by de methode van het onderwys uiteenzette. Daarna viDgen de examens aan, welke ver rassende resultaten opleverden. 22 leerlingen verlieten de school, waarvan 1 uit Amster dam. Een hunner hield een duidelijke toe spraak. De voorzitter bracht daarna dank aan allen, inzonderheid aan den mwaner Mackay, voor de betoonde belangstelling, en drong nogmaals aan op meerdere ondersteuning en op ver hooging van de subsidie van het rijk. II. M. de koningin-moeder van Spanje (Isabella), incognito reizende onder den naam van gravin Da Toledo, wordt aanst. Vrijdag ochtend met groot gevolg in de residentie verwacht en zal haren intrek nemen in hek jiHotel den Ouden Doelen". Op een tijdstip, waarop tegenspraak niet meer mogelyk was, verscheen in een plaatse lijk blaadje te Tessel een advertentie van een anti-revolutionnair, waarby een smet geworpen werd op een der aftredende raadsleden, W. Bakker Kz. Hoewel te toeleg, om aldus een anti-revolutionnair ïd den raad te brengen, mislukte, werd de liberale candidaat niet by1 eerste stemming herkozen. De heer Bakker heeft intusschen een aanklacht wegens laster tegen den schrijver ingediend, IXbl Voor behoeftige Nederlanders in den vreemde Door onzen consul te Parijs, den heer Vaa Lier, is hier te lande een circulaire verspreid,, waarin de finaocieele steun onzer landgenoo- tan wordt gevraagd tot oprichting van een Nederlandse!» hoppitaal te Parys, ten behoeve van het groot aantal Nederlanders dat in die wereldstad verblyf houdt. De heer Van Lier, die reeds niet onbelangrijke toezeggin gen in Parys zelf ontving, berekent f150.000' noodig te hebben benevens een jaarljjksch bedrag van f15000. In de papierfabriek nDe Mol", van de firma- A. Kroesen en Co. te Krommenie zyn iade vodden eenige coupons gevonden. In het eerste bericht werd de waarde vat» bet gevondene op eenige duizenden guldens geschat, doch dit schijnt wel wat overdreven, aangezien de waarde niet meer dan eenige honderden guldens .moet bedragen. Er waren reeds en kele van verkocht', doch de meeste 2ijn nog- niet vervallen. De politie heeft zich bij den eigenaar der fabriek om inlichtingen vervoegd. De trein uit Hengelo naar Rotterdam, die te 9.50 te Arnhem aankomt, is Maandag ochtend aan het station te Arnhem ontspoord door het springen van een rail. De locomotief en een bagagewagen geraakten buiten de rail. De machinist viel van de locomotief en was korten tyd buiten kennis, doch is niet ernstig; gewond. Verdere persooniyke ongevailen zyn niet te betreuren. Te Eestrumin Frieslandis de bliksem geslagen in de woning van den bakker M. B, De vrouw werd door de woonkamer geslin-- gerd, het aardewerk in een paar kasten WRrd" aan stukken geslagen, op verschi!lende plaatsen werd het behangsel vernield. Op een bedstede, waarop een driejarig kind sluimerde, werd bet beddegoed zoodanig door elkaar geworpen, datf het kind er van alle zijden door ingewikkeldf en bedolven raakte; gelukkig bleef het onge deerd.Overigens kwam men met den schrik vrj,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2