Jaszak heeft gestolen eene portemonnaie met eenig geld en een loterijbriefje. De 5-jarige R. v. J., wonende alhier, aan het Oostinolenpiein, is hedennamiddag te 5 uur by het dichtdraaien van de Koemarktbrug, door eigen onvoorzichtigheid met het rechter been tusschen die brugen een der lantaarnpalen aan de hoeken dier brug staande, bekneld geraakt, waardoor de groole teen is verbrij zeld, Hjj is naar zjjne woning gedragen, waar de geneesheer Rutschy hem hulp heeft ver leend. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en ny verheid op Zaterdag 27 dezer zal niet plaats hebben. De heer Huber, lid der Tweede Kamer, die eene nota betreffen de het wetsontwerp op hst leger onderwijs heeft ingediend, welke nota echter alleen aan de voorbereidingscom missie uit de Kamer is toegezonden, zai, om te voldoen aan veler verlangen, deze ineen di* Aeti-ruvolutionnaira bladen openbaarmaken. Naar gemeld wordt, zal een der afgevaar digden let' Tweede Kamer voor Amsterdam, de heer A. Gddemeester, eerhiDg als zoodanig altreden. Eene toenemende zwakte van gehoor belet hem zijne taak zoodanig te vervullen, als hy zich tot plicht rokent. Blijkens bjj den minister van buiteclandsche zaken vau het consulaat te Manchester ont- vangon bericht, is op eene talrijk bezochte vergadeiing vau invloedrijke katoenspinners aldaar, met het oog op den tegen woord igen toestand hunner industrie eenstemmig be sloten, alien katoenspinners aan te raden, te rekenen van 20 dezer, hunne productie op de helft te verminderen, en wel door sluiting hunner fabrieken, hetzij drie dagen per week, Jiatzy om de andere week, hetzij gedurende «ene maand. Deze vermindering zou echter eerst dan in praclijk gebiacht worden, wanneer de eigenaren van twee derden der weefstoelen jn de industrie hunne medewerking schriftelijk beloofden. (jSt.-Ct.) De Gelderlander plaatste als hoofdartikel eeD ingezonden stuk over de gemeenteraads verkiezingen te Eist. Het luidt aldus Als ware het de onverschilligste zaak ter wereld, en nis streed het in geenen deele met plicht en geweten, ontziet meu zich oiet, bij ^emeente-verkieziogen de voorkeur te geven "aan een modernen, ongeloovigen, katholieken hatenden libelant boven een partijgenoot. Bij verkiezingen voor de Tweede Kamer, en tegen woordig, Godilankl ook voor de Provinciale Staten sjnnt men alle krachten in om den liberaal het terrein te betwisten. Geldt het «venwel den Gemeenteraad, dan houdt men er geen beginselen meer op na en laat men zich uitsluitend door persoonlijke vóór- of tegeniugenomenheid beheerschen. Men be denkt met, of sr.h'ynt uiet te willen bedenken, dat men zoodoende het door de kerk ver oordeelde liberalisme zijdelings steunt en der .goedezaak een onberekenbaar nadeel toebrengt. Wat nl kwaad toch kan een liberale ge meenteraad niet stichten 1 Om slechts een paar punten aan te stippen De gemeenteraad juest uit 2"ya midden hat college van wet houders hy benoemt, schorst en ontslaat den gemeente-secretaris, den ontvangpr en stelt verder verscheiden andere ondergeschikte ambtenaren aan. Van welke kleur en richting nu de gekozeuen zullen zijn, als het libeiatisine in den gemeenteraad den boventoon voeit, behoef ik niet te zeggen. Wat zal er vetdur terechtkomen van de kiezerslijsten, bij welker samenstelling de wethouders, de leden van den raad, ja zelfs de secretaris een groot woord medespreken Eu wie keot niet den invloed van het gemeentebestuur op het openbaar onderwys? Die invloed zal nog toenemen na aanneming vaa het door de regeer'mg ingediende wets ontwerp tot wyziging der schoolwet, wijl daarin het beginsel van ïdecentralisatia" wljselyk gehuldigd wordt. Het kaa niet uit blijven, onder een liberale gemeente-regeering zal het onderwijzend personeel aan de open bare scholen zeker zoo ultra-liberaal mogelijk gekleurd zjje. Geen kosten zullen aan het openbaar onderwys gespaard worden met de wet in de hand zal alles op het weelderigst worden ingericht: schoollokalen, onderwyzers- woningen en wat dies meer zij. De beste en rneest vrijzinnige schoolwet zal ouder de handen der liberale gemeenteraadsleden een doode letter zjjn. Men zai voortgaan met het bijzonder onderwys in 't geheim tegen te werken en het een onedele concurrentie aan doen, door de openbare onderwijzers zoo hoog mogelyk te bezoldigen en van de kioderen, welke de openbare school bezoeken, slechts een gering schoolgeld to heffen. En mocht dat ooderwijs al enorme sommen gelds ver slinden, wat maakt bet uit, de gemeentekas, d. w. z. de beurs der belastingbetalenden, is er goed voor. De gemeenteraadsverkiezingen in Schoter- land vormen eene merkwaardige toelichting van die voor de Tweede Kamer. in Schoterland bekwamen vau de 270 stemmen de radicalen er 79in Utiugeradeel waren de ejjfers 200 en 79; in Eogwierden 100 en 19; in Haskeriaod was er geen enkele stem op een radicaal uitgebiacht. Alleen in Opsterluud kreeg de liberaal, die den steun der radicalen had, 90 stemmen meer. Uit die cijfers blykt alzoo, dat de radicalen verre de mindeiheid hebben. Toch werd Dornela Nieuvveohuis gekozen. De bewering dat de auti-revolutiounairen die veikiezmg bewerkten, wordt hierdoor opuieuw bevestigd. Bjj de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te Gt.-.lansteen (prov. Zeeland) heeft zich het volgende geval voorgedaan. Na de opening der stembriefjes bleek dat de drie caudidateu allen de vereischte meerder heid van stemmen hadden bekomen. Wie was van de beide laatstea nu de gekozene? Volgens eene vroegere beslissing der Staten vau Zuid-Ilolland is tn dit geval ten eerste degene, die de meeste stemmen verkreeg, de veikozene, en ten tweede degene, die de oudste in jaren is. Aan Gedep. Staten van Zuid-Hoiland is het volgende adres aangeboden Geven eerbiedig tc kennende ondergoteekenden, scheopsreedcrs zeilmakers taners van visch- nettenvoerlieden boeters van netton, kuipers van visclitonnenscheepmakers en bokking- rookers alien tc Scheveningen elk hoofdelijk voor zich dat zij de wet van 5 Mei '89Slbl. no. 48, houdende bepalingen tot het tegengaan van over- roatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen gelezen hebben en zich genoopt zien Uw College de vrijstellende vergunning te verzoeken, bedoeld bij de navol gende nrtikolenart. 5 2e lid, art. 7, 3o lid, art. 11 2o liden wol op grond dat het vol slagen onmogelijk ismaar ook bij benadering don juisten tijd van aankomst van visch- of haringschepen te bepalen zijnde men bovendien te Scheveningen geheel afhankelijk van het getij als wanneer slochts kan worden geland en afge varen dat daardoor ook des nachts werkzaam heden moeten verricht worden, zonder welke het onmogelijk is, het visschersbedrijf uit te oefenen; dat bovendien het tanen drogen van notten en repareerer. daarvan, zoogenaamd boeten, niet altijd kan geschieden binnen den tijd der werk uren door de wet bepaalddat ook rekening moet gehouden worden met de weersgesteldheid die niet altijd toelaat dat gewerkt wordt op het land met de netten dat bij nacht, ook des Zondags, ofschoon de arbeid op Zon- en feestdagen alhier zooveel mo gelijk vermeden wordtsomwijlen werkzaam heden door de voorliedenscheepmakers enz. moeten worden verrichtals zijnde onafschei delijk van do uitoefening van het bedrijf der zoevisscherij dat van overmatigon of gevaarlijken arbeid van alle aan do zoevisscherij aanverwante vakken geen sprake isdie nooit of nimmer van volwassenen, noch vrouw noch jeugdig persoon wordt gevergd; dat het rooken van haring tot bokking vooral in den drukken tijd noodzakelijk bij nacht moet voortgezet worden teneinde den overvloed te kunnen bemachtigen. Redonen waarom zij Uw College eerbiedig verzoekenliun allen zonder onderscheid de ver langde vergunning te willen vorleenen. Het bestuur der Liberale Unie heeft aan heeren afgevaardigden kennis gegeven, dat het voornemens is, in het aanstaande najaar een aigemeene vergadering bjjeen te roepenter bespreking der belastingvoorstellen van de heeren inr. Goeman Borgesius c. s., en dat iiet tot voorbereidiug daarvan een commissie van bevoegde mannen heeft uitgenoodigd tot het uitbrengen van een praeadvies. Nu de genomen proef met het oprichten van eau remonte-depot aan de verwach ting heeft beantwoord, is thans tot eene defiuitieve vestiging en inrichting van zulk een depot in de legerplaats bij Milligen be sloten eu zullen aldaar voor den krijgsdienst geschikte paarden worden aangekweekt. Onder de ingezetenen van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht wordt eene eucuiaire verspreid vanwege de commissie, aan wie opgedragen is het noodige te verrichten voor het houden van eene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor de zuivelbereiding, veevoeder en pluimgedierte, waartoe door de vergadering van de afdeeling Vlaardiugen en Vlaardinger-Ambacht van de Hollandsche maatschappij vau iandbouw be sloten is. Bedoelde circulaiie verzoekt le de zaak krachtig ie steunen en 2e daarvoor eene geldelyke bydiage beschikbaar te stelieo. Naar aanleiding van de eenparige weigering der Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, om toe te geven aan het verlangen der Prui sische staatsspoorwegen wat betreft de bere kening der nieuwe Nedei landsch-Italiaansche goedereutarieven, is door de Pruisische staats spoorwegen het vooistel gedaan, in eene door vertegenwoordigers der betrokken spoorwegen te houden bijeenkomst umtrent de bestaande verschilpuuteo van gedachten te wisselen, ten einde zuoduande het tot stand komen van het nieuwe tarief ie verzekeren. Naar meu verneemt, heeft de commissie, welke onlangs te Rotterdam bjj de ingezete nen pogingen in het werk stelde om gelden byeen te krijgen voor de doofstommen-inlich ting, teneinde die school le vergrooten, het geen f 50,000 zou kosten en om het iaar- lyks-che deficit vau 8 a 10 mille te dekken, alle succes gehad met haar streven. Er is reeds geteekend, voor 27 mille en voor f1000 aau nieuwe ol verhoogde contributiën. Boven dien hebben de provincie Zuid-IIoilaod en de gemeente Rotteidam het subsidie met f 1500 verhoogd eu op f5000 gebracht. De directie der Rotterdamsche tramweg- maatschappij heeft, naar gemeld wordt, een goed voorbeeld gegeven. De koetsiers en con ducteurs, in dienst der maatschappij, hadden tot dusver oin de vyf dagen een huiven vrijen dag. Thans heelt de directie, geheel uit eigen beweging, zonder aanzoek van de zjjde der koetsieis en conducteurs, bepaald, dat zjj voortaan om de vier dagen een geheelen dag vrij van dienst zuilen zijn. Te Haarlem is het denkbeeld in overweging om het water uit de Dyseriuckbron iu de Haarlemmermeer naar het Fiederikspark te leiden en daar een gebouw met baden, lees- en conversatiezalen te stichten. De bron, die' in 1854 werd ontdekt, moet, volgens dr. S. Posthuma, voortreffelijker mineraalwater be vatten dan eenige andere iu Europa. Aan den beer W. te Riele Gz. van Deventer is bjj de academie ï>St,-Lucas" te Gent da groote gouden medaille of eerste prjjs toege kend, voor het maken van een ontwerp voor een groot hospitaal met bjjbehoorende ge bouwen. Voor rekening van den heer Brouwer uit Weesp, is de boerenarbeider W. Laugbroek inet vrouw en vijf kinderen naar de Argen- tjjnsche republiek vertrokken, om zich daar op eene woning van genoemden heer als be- drjjfboer te vestigen. Eene bezending Hol- landsch vee was reeds vroeger verzonden. In den provincialen raad van Luxemburg heeft een beraadslaging plaats gehad over de veroieling der veldvruchten door de muizen. De schade die zij aanrichtten bedraagt in sommige gemeenten reeds verscheiden duizen den francs. De raad heeft een krediet van 100Ü francs toegestaan om de gemeenten toe te laten, premies uit te deelen aan de personen die deze knaagdieren vangen en vernielen. De jaarlyksche nationale wedstrijd vanwege het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kolfbond zal 9 en 10 September te Goes plaaUt hebben. In eene te Amsterdam door eenige typogra fen gehouden bjjeenkomet is besloten eene Roomsch-kaiholieke typografen-vereeniging op te richten. By gelegenheid der roeiwedstrijden, door de Amsterdamscbe roei- en zeilvereeniging »De Hoop" Zaterdagavond op den Amstelgehouden, gebruikte de verslaggever van het Sportblad' een uit Zurich aangekomen naphta-stoom- bootje, oin de wedstrijden te volgen. Deze stoombootjes, van de nieuwste constructie, bieden zeer vele voordeelen. Door het stoken van miphta ontstaat er geen rook of roet, men wordt derhavB niet vuil. Verder is een machi nist onnoodig, daar de vlam, zich zelf regu- leerend, steeds onveranderd blijft, terwjjl door liet heen en weer drnaien van een wieltje iedereen de machine gemakkelijk bedienen kaor Na enkele minuten is het bootje op stoom. De snelheid bedraagt 10 A 12 kilometer per uur. Daar de naphtastoom veel krachtiger is dan waterstoom eu zich ook veel vlugger ont wikkelt wordt niet alleen minder brand materiaal verbruikt, maar heeft de machioe ook kleinere afmetingen uoudig, Voorop in da boot is een reservoir, dat eene voldoende- hoeveelheid naphta bevat om gedurende 24 uren te atoomen. Met den guidenstrem van den Rijnspoorweg van Arnhem naar Amsterdam en terug werden gisterochtend niet minder dan 800 personen- vervoerd. De spaarbank te Koilum is ontbonden. De winst, groot f 700, is aan eene nuttige instelling ia dat dorp geschonken. De Italiaan, die in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag in de Vierwindenstraat te Rot terdam een schipper ernstig ea eeue vrouw licht verwondde, is, nadat proces- ver baal tegen heut was opgemaakt, voorloopig op vrjje voeten gesteld, in afwachting dat zijn zaak vonr de rechtbank komt. De wonden van de, .-•.-'•pper blijken minder gevaarlijk te- zjjn dan den aanvaog scheen. Eenige dagen geleden werd de vermissing' vei meld van een taschje met kostbaarheden eo geldswaarde, o, a. twee kredietbrieven, elk van 500 pond sterling, ten nadeele van den- Amerikaan Hiriz, tydens zijn verblijf iu het jiBible-Hótel" te Amsterdam. Dit taschje is thans teruggevonden, vei borgen in eeu kastje- in de zitting van een der privaten vao het-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2