Keriaienws. SleicIjU Nieuws. Geveilde en vertakte oiiroereiÈ wieren, Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i] s. £tecb.tzak©n. V i s s c h e r Ij. Do eerstvolgende verzendingen naar Curasao, na die van 27 Juli a. s., in aansluiting te New-York op bet vertrek op 17 en 31 Augustus, 12 en 21 September, 5, 17 en 20 October a. s. van een stoomschip van de Rod »D" line naar Curasao, zullen plaats vinden op 3, 17 en 31 Augustus, 7 en 21 September, 5 en 12 October e. k. met den trein van 7,22 a. van Rotterdam (Beurs) naar Vlissingen. mm Batavia» 22 Jnni. Aan hot verslag dor voornaamste gebeurtenissen jn bet gouvernemont Atjeh en Onderhoorigheden, Joopendo van 25 Moi jl. tot en met 8 Juni, wordt bet volgende ontleend: De nog op Edi aanwezige troepenmacht onder vond op door haar gemaakte verkenningstochten nergens verzot. Aan do te Edi plaats gehad hebbende rust verstoring zijn na ingesteld onderzoek do hoofden ter oostkust, oostwaarts van Djamboe Ajer, in meerdere of mindere mata schuldig bevonden, zij zouden ter zake worden beboet tot een bedrag, ongeveer gelijkstaande met de door ons gemaakte oorlogskosten en do aangerichte schade. In den voormiddag werd een patrouille te Edi, bestaande uit een Europeesch sergeant en tien minderen, nabij de poort van het Chineesche kamp plotseling door een Atjeher, die met een kort mes gewapend was, besprongen. Hij ver wondde den sergeant ernstig, docli niet isvens- gevaaiJijk, en twee minderen licht, en werd bijna onmiddellijk daarop neergeschoten. De gezondheidstoestand was gunstighet ge middeld aantal lijdors, in het militaire hospitaal te Panteh Perak opgenomen, bedroeg per dag 10, waarvan 1 1/g aan beri-bori lijdende was, zoo dat de stand dor ziekte iets minder gunstig was dan gedurende den vorigon verslagtijd. De ziekte en sterftecijfers waien beide laag. Aan het mail-overzicht van den Java-Bode is bet volgende ontleond Terwijl vroeger bij achterstallige pachtpennin- gen van opium nogal eens met den pachter en diens borgen werd in overleg getreden over do betaiing, gaat thans de vegeering dadelijk tot do strengste maatregelen over, toe beslaglegging en faillietverklaring, terwijl zij de pacht dan in eigen beheer overneemt. Deze wijze van handelen zal op de prijzen eener volgende pacht van grooton invloed zijn en die doen dalen, maar tevens wordt daardoor do toestand gezuiverd. Onmogelijk is het niet, dat de minister van koloniën op een aanzienlijke vermindering der pachtsommen hoopt, om dan met minder bezwaar te kunnen "overgaan tot afschaffing van een belastingheffing, die reeds lang door de geschiedenis is veroordeeld en ons bestuur tot schande strekt. Misschien hoopt de regeering evenzeer langs can omweg te zullen geraken tot een verminde ring van het aantal Makkagangers, die zeker wenschelijk moet worden goaebt, indien men in do hadjies een gevaar heeft te zien voor ons ge zag, Die omweg zou dan zijn do pest, die in Arable is uitgebroken. Yolgens een bericht in de Java scha Courant heeft de minister van koloniën dat feit hierheen getelegrapheerd en er bijgevoegd, dat in Algiers het gaan naar Mekka is verboden. "Zoowel het tele- gram van den minister als de openbaarmaking daarvan, hetzij geheel of gedeel telijk, wijzen or op dat de regeering in leder geval maatregelen zal nemen, hetgeen dan ook niet meer dan billijk is. Uit zeer goede bronnen verneemt bovenge noemd blad. dat generaal Van Hestoren, zoodra hij twee jaren zijn tegenwoordige!» rang bekleed heeft, met pensioen gaat Een vreeselijk ongeluk meldt het Bat. llbld. heeft gisternumiddog (19 Juni) pmtrent zes uur alhier plaats gehad: een dame, in lichten rouw gekleed, vermoedelijk van Mr. Cornells, was Op Kampong Bali is een dos-a-dos gestapt en wilde na op Passar Baroo inkoopen te hebben gedaan, door den Gang Pooi huiswaarts keeren. Op de hoogte van den boekhandel van den beer Kroon gekomen, gelasste zij den dos-i-dos- voerder to stoppen voor de van boven komende tram doch deze, die zooals bijna al zijn collega's met den bijbelschen Jeliu wel dions onverschrok kenheid, maar geenszins diens handigheid cn krocht gemeen hebben, trachtte door de zweep over hot paard te leggen nog over de baan te komen. De dame, dio blijkbaar mot de onvor- scliillighoid der inlandsche koetsiers rekening heeft gehouden, sprong uit de dos-li-dos en had liet ongeluk te vallen, waardoor zij bijna op hetzelfde oogenblik onder de locomotief terecht kwam, waarvan oen der wielen haar de borst- streek geheel verbrijzelde, zoodat zij bijna op hetzelfde oogenblik den geest gaf. De politie, hiervan in kennis gesteld, was nog al spoedig op de plaats des onheils aanwezig in de personen van den assistent-resident voor politie en den schout Ilinne van Tanah Abang. Nadat dr, Kloos den dood had geconstateerd en het lijk op een bank ten huize van den heer Kroon was gelegd, werd aan de annwezigo Euro peanen de vraag gedaan of een hunnerde veron gelukte herkende, doch daar door do samenpersing van bloed on andere teedere doelen in het hoofd, het lijk onherkenbaar was, kon niemand in lichtingen verschaffen. Eerst later op don avond kon hare identiteit geconstateerd worden. Door den heer Vermaak uit de Transvaal thans tijdelijk hier te lando verblijvende, zijn een paar Groningerlandsche stieren aangekocht, om te dienen tot veredeling vau het vee in de Transvaal. Bij het gisteren te 's-Hage gehouden examen van de vereeniging van Nederlandsche toon kunstenaars, ter verkrijging van diploma van be voegdheid tot het gevon van onderwijs, heeft de heer M. Groeneveld, organist to Vlaardingen, liet diploma A (lager onderwijs) voor orgel ver kregen. Do lieer Groeneveld is leerling van den heer II. J. P. Textor te Schiedam en voor het theore tisch gedeelte van den heer Jos. Schiavesande te Rotterdam. Naar wij vernemen, zullen oen aantal Leidscho studenten gebruik maken van de uitnoodiging der dAssociation générale des Etudiants de Paris", tot bijwoning van de feestelijkheden ter opening dor nieuwe Sorbonne te Parijs. Hot Collegium Supremum" zal door do heet en Coster, praescs, en Van dei Schalk, ab-actis, worden vertegen woordigd. (JY. Jl. 67.) Het lodental van het sNederl. Onderwijzers- Genootschap" is ook gedurende dit jaar weder gestegen. Bedroeg hot aantal gewone loden op 1 Juni 188S 3641, op 1 Juni 11. was het ge klommen tot 3938, verdeeld over 165 afdeelingen, terwijl het getal algemeena leden mede gestegen was van 403 tot 596. Daarentegen verminderde het aantal leden van verdienste van 5 op 4, dat der honoraire leden van 154 op 152 en dat dor voorstanders van 119 op 111. Dat het aantal'gewone leden een vrij sterke vermeerdering onderging, was het gevolg van de oprichting van verschillende nieuwe afdeelingen. Terwijl Valburg, Idaarderadeel en Zoouwsch Vlaanderen O. D. werden opgeheven, verrezen er 9 nieuwe afdeolingen 's-Hertogenbosch Breda, Smilde-Norg, Noordenveld, (lostdongera- deel, Terneuzen, Bierum, Os on Noord-Bcveland. Blijkens hot jongste jaarverslag dor spaarbank van het genootschap, noemt deze inrichting voort durend in bloei toe. Do boekhouding OTer het het jaar 1888 begon met een kapitaal van f2,450,947.94, welke som vermeerderde met 910 plaatsingen, te zamen groot f303,851.65. Terugbetaald werd f217,009.85, zoodat het totaalcijfer der deelnemingen op 31 December f 2.027,789.73 bedroeg. Er werden geono verliezen geleden aan kapitaal of interest. In verband met de» lagen prolongatie- koers der laatsto jaren werden verscheidene effecten aangekocht. Het bedrag der netto-winst is 111,747.42. Na aftrek van 1 pCt. voor het garantiefonds en 2 pCt. voor de directie, kan aan de deelnemers 4'7,0. pCt. worden uitgokeerd. Het gerechtshof to 's-I!oge, gisteren uitspraak doende in de zaak tegen den meesterknecht in ecno branderij te Schiedam, door de Rotterdam- sche rechtbank veroordeeld tot vijf dagon gevan genisstraf, wegons het beletten van eene arrestatie, heeft dio straf veranderd in eono geldboete van f15. SCHIEDAM. Heden kwam van deharing- visscherij binnen de logger Excelsior, st. L. Bakker, met 21 last haring. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbren gende 84 last baring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 8 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1708 ton haring. KRALINGSCUE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 389 zalmen, die de groota voor r 1.10 en do kleine voor f 1. per Va kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 168 St.-Jucobszalmpjcs en 3 steuren. N'ed. Hort. Kerk. Beroopon: te Houtrijk en Polanen ds. J, J. van Koetsveld te Oosterhout; te Vera ds. J. van den Bergen, te Gelselaar, die voor Holten heeft bedankt. Bedankt: voor Koevorden door ds. E. A. Lazonder, te Oosterwoldo bij Elburg. De heer J. C. Montijn, predikant te Schiedam, beroepen naar Groningen, zal in do voormiddag- godsdienstoefening van Zondag a. s. van zijne gemeente afscheid nemen. In do 7de zitting van de Algcmeene Synode herinnerde de president na do opening der zitting, onder warmo instemming der vergadering, aan de belangrijke gebeurtenis, heden voor 257 jaren voorgevallen het sluiten namelijk van den godsdienstvrede te Neurenberg. Hij schetste in breede trekken aan welk gevaar hot Protestan tisme in DuUschland, na den rijksdag te Augs burg, maanden lang was blootgesteld geweest en hoe ten gevolge van de eendracht der Evangelische vorsten, die te Smalkalden zich verbonden, elkander bij te staan en getrouw te verdedigen tegen een gemeenschappelijke» vijand en met de hand op het gevest van hot zwaard, onversaagd 's keizers Kareis aanval afwachtten, die zich genoodzaakt zag den godsdienstvrede te Neurenberg te sluiten, waarbij den protestanten gewetensvrijheid word toegestaan en beide par tijen zich verbonden elkander te verdragen en niet aan te tasten tot op de algemeono kerk vergadering die bijeengeroepen zou worden. Het dreigend govaar was dus ten minste voor dat oogenblik afgewend door de eendrachtige samen werking der Evangelische vorsten. Die gebeurte nis gaf den president aanleiding, een woord van opwekking tot de vergadering te richten. Hij herinnerde daarbij aan de wenken, door den tijdelijke!! voorzitter in diens schoone openings toespraak gegeven, waarin hij gewezen had op de teekenen des tijds en met name op de gevaren die de Neder!, licrv. kerk bedreigenaan den eenen kant de wassende stroom van het materia lisme en aan den anderen het steeds driester optreden van het Katholicisme, dat met de moderne maatschappij een strijd op leven en dood tot herkrijging der opperheerschappij, welke het in de middeleeuwen bezat, heeft aanvaard. De president voegde nog daarbij den binnen- iandschen vijand, die de kerk onzer vaderen, op de gewetensvrijheid gegiondvost, bedreigt bet streven naar leerdwang, de vergoding der letter van de belijdenis, zoo doodolijk voor de levende vroomheid des harten. Over die geduchte vijanden zou echter de Volkskerk, welke allen liefhadden, triomfeeren, evenals in Duitschla.nd de zaak van het Protestantisme ton jare 1532, wanneer lmre zonen eendrachtig pal stonden «schouder aan schouder", gereed lmar met de geestelijke wapenen van de persoonlijke toe wijding, liet woord on het vooibeold to ver dedigen, éen in liefde voor en vcreering van het Hoofd en don oversten Leidsman des gelooft., en in liefde ock voor het door Hem gestichte Godsrijk en in het streven om dit te bevorderen. Met den wensch, dal die eenheid bij alle verschil van dogmatische gevoelens, de vertegenwoordi gers der Nod. herv. kerk steeds mocht verbinden, en hun voorbeeld gunstig zou wei ken, en dus do eendracht ook thans macht zou blijken te maken, stelde hij voor, over te gaan tot do ge wone wetkzaamlieden. Aan do orde waren o, a. do aangelegenheden van de algomeene kas. De rekening van den quaestor-generaal met do daarbij beboerende memorie van toelichting en do opmerkingen der synodale commissie, naar aanleiding van bot onderzoek der rekening, werden voor konnis- geving aangenomen. Er bleek o. a. dat ontvangen was aan toelage van het rijk f39,899.24, quota's f 23,800 buitengewone ontvangsten f2371.50, te zamen mot liet saldo van hst vorige jaar t 87,807.29Vj. In uitgaaf waren o. a, ge bracht voor synodale kosten f 10,912.911/2, prov, kosten f 12,119.80,classicale kosten f29,025.02U,, burgoriijke en keikelijke proceskosten f 5725.46, enz. In het geheel is er uitgegeven f 07,850.50 Batig saldo alzoo f 10.797»het kapitaal is groot f 23,500 Inschr. 3Va pCt, Grootboek. Bij de behandeling der aangelegenheden van liet hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten werd het voorstel dor commissie, tot vaststelling der uitkeering in dit jaar op f100, na eenigc discussie goodgokeurd. Mevrouw do wed. F. 11. Pont, geboren Van Bommel, te Amsterdam, heeft, uit naam van wijlen haren echtgenoot, aan den kerkeraad te Edam in vollen vrijen eigendom aangeboden, haar groot huis met uitgestrokteu tuin, om te dienon voor diaconie-armenhuis voor ouden van dagen. De kerkeraad heeft het geschenk dankbaar aan vaard. Cltr. Oer. Kerk. Beroepen: to Aalten de heor J, M. Mul der, cand. te Kampente Nieuw-Leuzen de lieer II. L. Beijer, cand, to Kampen. Ned. (lorei, kerk (doleereml). Beroepen: te Hceg ds. W.RingnaldaGz., to Ilarmelen. B URGEHL1JKES T A N D. Geboren; 25 Juli. .Waehiel, zoon van G. Schuurrnaus en M. G. E. Ratel, Leliestraat, Hendnkus Jobmnea Cornelia, zooovanJ. Herabach an J. W. Landsbergen, Broertveld. 26. Margeretha Johaona, dochter van J. C. Bosaelaar en A. van der Linden, Warande. Dirk, zoun van J. Groeneweg en A. C. La Roij, Hoofdstraat. Onder Iron (ril25 Juli. L. de Regt en J. van Schyndel. G. Hille eu C. Hagen doorn. J. H. Meerhof en M. C. van ter Tooien. A. Eenhuizen en E. Ai. Ilille. H. Scholte en A. Behing. Geveild26 Juli. Notaris P. F. J. van dek Heijben, Een woning met tuin of o-en plaats, koepel, bergplaats en erve, staande nabij de Offieieren- Vereeniging te Schiedam, wijk 11, 155', groot 116 centiaren, met recht van mede-eigendom in een laan, groot 84 centiaren, f3250.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3