Woensdag 7 Augustus A0. 1889 N7303. POLITIE. 3Dre-en-veer tig-st Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonder- Dinsdag. U IT geverTX'o D Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnewkntspbub, per kwartaal Sitxnco per post, door het gehsete Rijk Afzonderlijke nominers f 1,35 - 2.50. - 0,10. BVttEAVi HARKT, B, 121, AnvBRTBKTiBPiuis: van 1—10 gawon* regain met inbegrip v»n eene Courantl,lt. Iedere gewone regel sneer- ,10, Dkjkmaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat zijn nis op straat gevonden aangegeven: eeo koperen gewicht van 5 gram, een grijs jongensbrocbje, een bruine rozenkrans, een 3 strengs bloedko ralen ketting met gouden slot, een porte- monnnic met f 1.30, eau koperen gewicht van 2 decagram, een zilveren oorbel, een zilveren broche en een sleutel. EN (J E t A D, Keizer Wilhelm is tot eere-admiraal in Engelschen dienst benoemd. De keizer kwam Vrijdagavond te Osborne aan, waar alles over eenkomstig het vastgesteld programma is afgeloopen. Het jacht Osborne, met den prins van Wales aan boord, ging de TLohenzollern te gemoet, waarop de keizer zich bevond, tot hu liet fort Nab. Toen Z. M. tusechen de Engelsche vloot doorvoersalueerden de Duitsche schepen, hetgeen door de Eogelsche pantserschepen beantwoord werd. In de baai van Ccwes begaf de prins van "Wales zich aan boord t,er Hohentollern en begroette den keizer zeer hartelijk. v Toen de keizer op Osborne House aan kwam, steeg de koningin, die het lint van de orde van den Zwarten Adelaar droeg, van het terras, vergezeld |vau prinses Beatrice, ten einde den keizer te ontmoeten. De koningin kuste Z. M. op beide wangen en heette bem welkom, terwijl lord Salisbury en de andeie hooge personaadjes aan den keizer voorgesteld werden. Het banket dat later volgde, werd door alle leden der koninklijke familie bijgewoond, waarbij de keizer aan do rechterband der koningin zat. De tuinen en het kasteel waren verlicht. De baai van Cowes vertoonde een schitterend iooneel. De jachten waren met duizenden lichten getooid. Lord Salisbury en graaf Bismarck ge bruikten het middagmaal in eene zaal naast die der souvereinen. Wegens liet slechte weder is de maritieme revue uitgesteld tot Maandag, Na de godsdienstoefening in de kapel van Osborne House bezocht de keizer met den prinses van Wales, prins Albert Victor en prins Christiaau een tiental Engelsche oorlogs schepen, die ieder een andere type vertegen woordigden. Gisteren heeft de prins van Wales bet Duitsch eskader een bezoek gebracht om dit te inspecteeren. Als het weer goed is, zal de koningin waarschijnlijk den keizer verge zellen by de revue der vloot, die te halfvier zal plaats hebben. Naar uit Portsmouth wordt gemeld, iade gisteren gehouden wapenschouwing over de Engelsche vloot schitterend geweest. Te halfvier in den namiddag scheepte de Duit sche keizer, vergezeld van prins Hendrik van PruisftD, van den prins en de prinses van Wales en den hertog van Cambridge, zich in aan boord van het koninklijke jacht Victoria and Albert. Toen werd de optocht gevormd met het jacht Qalatea aau de spits en ver volgens de Victoria and Albert, de Holten- tollern, de Osborne, de Enchantress eo de Maydalena, welke laatste den lord-mayor en de schepenen ven Londen aan boord had. Dit jachten-eskader voer langs de limëo der oorlogsschepen, welker bemanningen op de ra's en in het want paradeerden en hoera riepen. De wapenschouwing duurde tot halfzes, waarna de admiralen en kapitein der Britsche vloot door den Duitschen keizer ontvangen werden. De Daily Neias verneemt uit Athene, dat er toenemende anarchie op Kreta heerscht sedert de onderhandelingen mislukten tot het benoemen van een commissie om de wenschec der Kretaansche Nationale Vergadering over te braDs""\ Be christelijke meerderheid in oit lichaam begint zich te wapenen en bedreigt de minderheid. Men vreest botsingen tusschen deze beide christenpartijen. Generaal Grenfell heeft Vrydag de derwi- schen by Toski een gevecht geleverd en hen volkomen geslagen. Hun aanvoerder Wad-el- Njumi werd gedood; hun verlies wordt op 1500 man begroot, dat der Egypteoaren had niet veel te beteekenen. De nederlaag van "Wad-el-Njumi wordt bevestigd; hjj werd met twaalf emirs en de meeste zijner stryders gedood. Er werden vijftig vaandels buitgemaakt. Het overschot der derwischen sloeg geheel op de vlucht, In een telegram aan de regeering bevestigt generaal Grenfell de nederlaag en den dood van Wad-el-Njumi. Het telegram schat de sterkte van Wad-el-Njuini's strijdmacht op 3000 man en een talrijk gevolg, terwijl voorts aan het bericht wordt toegevoegd dat alle Engelsche troepen thans naar Caïro kunnen terugkeeren. F K A N K it IJ K. Luidens de Temps heeft de president van den Senaat, Le Royer, zyne mede-senatoren opgeroepen tot bijwoning van de zitting van het hooggerechtshof op Donderdag a. s. By de herstemming zijn gekozen 112 repu blikeinen, 45 conservatieven en 7 Boulan- gisten. De XlXe Siècle zegt, dat in eene belang rijke vergaderiug, die gisteren by Boulanger zou worden geboudeo, zyne vrienden hem een soort van ultimatum zouden stellen, waarin hem de keuze wordt gelaten 6f voor het hooggerechtshof te verschijnen èf af te zien van den steun zyoer partygenooten. De bekende revolutionnair Féhx Pyat is overleden. DOITSCIILAS». Een deputatie van het eerste dragonder regiment dat den naam der Engelsche koningin draagt, is naar Londen vertrokken om aau H. M. een verslag van het regiment aan te bieden. ITALIË. Volgens de Agence Stefani te Rome heeft generaal Baldighiera den 3n Juli Asmann bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. De Hi forma spreekt het gerucht tegen, dat- de betrekkingen tusschen Rusland en Italië gespannen zyn. SPANJE. De opbrengst der belastingen overtreft met negen millioen pesetas die van het daarmede overeenkomend tijdperk in 't vorige jaar. OfQcieele Mededeellngeu. Af BÜ kun. besluit is tot hoogleraar in da faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te LeideD, om onderwijs te geven in het Romeinsche recht en zyne geschiedenis, benoemd mr. H. L. Drucker, hoogleeraer aan de rijks-universiteit te Groningen, uit welke laatstgemeide betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Bij kon. besluit islo. aan dr. J. Pijnappel eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetui ging voor de door hem, gedurende vele jareu, den lande bewezen diensten; 2o. met ingang van den dag, waarop liy, van verlof uit Ned. Iudië teruggekeerd, zyne lessen zal hebben aangevangen, tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aau de rijks-universiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de Maleische taal en letter kunde en da algemeene taalkunde van den Indischeri Archipel, benoemd: dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan voornoemde universiteit, uit welke betrekking hem, met ingang van hetzelfde tijdstip, eervol ontslag wordt ver leend eo 3o. aan II. C. Klinkert, lector aan de ge meente-inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren te Leiden, opgedragen het geven van onderwijs in de Maleische taal en letter kunde aan de rijks-universiteit aldaar, tot den dag '..aarop dr. C. Snouck Hurgionje zijne lessen als hoogleersar zal hebben aangevangen. SCHIEDAM, 6 Augustus 1889. H. M. de Koningin werd door Z. M. den Koning op haar veijaardag verrast duor een span prachtige vossen van Hongaarsch ras. De daarbij behoorende equipage is nog niet gereed, doch zal later in gebruik genomen worden. hebben de agent van politie B. G, van Meurê en de nachtwaker L. Hossel uit de Wester- haven gared den schippersknecht v. "W.did in half beschonken toestand daar te water was geraakt. Hij hield zich aan eeu boot boven water, en op zijn hulpgeroep schoten voor noemde politiebeambten toe. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank f 17,797,23Q,80Vj en b'y de betaalmeesters. 1,850,893,W/t Te zamen f 19,054/130.02 lu den oacht van Zaterdag op Zondag By de op den In Aug. jl. gedane peilingen in den Nic-wen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomen: iu de Westgeulaan da zwaite-toonenzyde 64.0 decimeter; 50 meter benoorden de Ijjn der roode geleidelichten 70.0 decimeter; op de lyn der roode geleideiichtett 73.0 decimeter 50 «-«ter be2uitten Au !jju der roode geleidelichten 69.0 decimeteraan dff witte-tonnenzjjde 50.0 decimeter; vei der bin nenwaai Is van af bovengenoemde lijn50 meter benoorden de lyn der groene geleide- lichten 72.0 decimeter; op de lijn der groend geleidelichten 70.0 decimeter; 50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 69.0 deci meter; grondslag voor getijseinen, by gewoon laag water, bij dag en nacht 69.0 decimeter/ Als grondslag voor de getyseinen wordt, bij gewoon laag wa« er, aangenomen 69 AM., zyndef het minste watei in de 100 M. breede vaaigeal, gerekend v&n meter benoorden tot 50 metetf bezuiden de hchteniijnen. Aan het tweede gedeelte van de statistiek dar scheepvaart over 1888 is het volgende ontleend Het aantal zeerampen op de Nederlandsche kust bedroeg in 1888 23 tegen 34 in 1887. Van de 21 schepen vergingen of weiden wiak 15; 23 schepelingen lieten daar by het leven. Aan 29 Nederlandsche schepen overkwa men zeerampen buiten onze kustin 't Behaal weiden 31 Nederlandsche schepen door zee- inmpen getroffen; 3 schepelingen ver'oreu daB' hy het leven. Het station Zieriksee van de No, -J- en Zuidholiaodsche reddingmaatschapp'y is opge heven. Volgens het Vaderland was het telegram uit Atjeli reeds Vrydagmorgen bij liet depar tement van koloniën ontvangen. Om de feest vreugde ter gelegenheid van den v 'jaardag der Koningin uiet te verstoren, maar tevens om vooruf de hier te lande woonachtige betrekkingen van de in het telegram als gesneuveld opgegeven officieren van het treu rig feit in kennis te stellen, schortte de minister van koloniën de puHiekmahiug tot Zaterdagavond op.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1