Gemengde Berichten. Kotta Pobama ligt aan de uiterste coorde- lyke grens van Atjeh, Tjade Kedjoeroean ligt er schuin tegenover, door een breed moeras daarvan gescheidenen is door kreupelhout gedekte Daardoor alleen laat het zich verkla ren dat men te Koltu Pobama van de toe bereidselen tot den vynudelijken aanval niets heeft bemerkt. Overigens verneemt het Vacl, dat naar 't gevoelen der regeering de algemeens toestand van Atjeh, ofschoon onverwacht door dezen uitval verstoord, steeds bevredigender wordt zoodat de minister van koloniën zich vleit eerlang aan de Staten-Generaal de noodige voorstellen te kunnen doen, om tot eeD vol ledige pacificatie te geraken. Een feest door een vijftigtal Nederlanders, thans te Laroehe in Belgisch Luxemburg verblijf houdende, georganiseerd tereerevan den geboortedag onzer Koningin, is uitstekend eslaagd. De beide zalen van het Hotel Ruyal" waren door de goede zorgeu der dames met groen, vlaggen en toepasselijke opschriften fraai gedecoreerd. De vaderlandsche driekleur wapperde op de hotels waar Nederlanders vei toeven. De feestvierenden met een 25-tal genoodigden, bestaande uit Belgen, Engelschen en Franschen kwameu omstreeks 9 uur des avonds byeen, allen getooid met de nationale kleuren, en hieven weldra het Nederlandsche volkslied aan hetwelk door het Belgische Engelsche en Fiausche gevolgd werd. Daarna Weid voorlezing gedaan van liet volgende telegram,vanwege H.M. ontvangen; ïKoningio jeer gevoelig voor gelukwenschen ontvangen van Nederlanders te Laroehe by uw telegiam yan hedenlaat u en verdere laudgenooten vriendelijk bedanken," Secretaris (get.) Dumonceau. Na een feestrede van professor Knappert, uit Amsterdam, werd de officieele dronk op H. M. en ons geliefd vorstenhuis uitgebracht, en verder de feestvreugde verhoogd door zang voordrachten en pianospel, waaiaan ook de vreemden een werkzaam aandeel namen. Het feest werd besloten met een zeer opgewekt bal, en nadat tot slot het sWsen Neerlandsch bloed" was aangehevenscheidde men reeds ver na het iniddernnchtelyk uur. Ook te Nassau, de bakermat onzer Oranje vorsten ging de verjaardag van H. M. de Koningin niet onopgemerkt voorbij. Van al de hotels wapperde naast de Duitsehe onze vlag terwijl met kwistige hand groen en bloemen waren aangebracht,Vooral heti>Nassauer-Hof" was recht feestelijk versierd, In den door lampions en van tijd tot tijd met Beugaalsch vuur phantastisch verlichten tuin had's avonds onder guustig weder een muziekuitvoering plaats, 's Morgens was er door de gasten eeu adres van gelukwensch aan H. M. de Koningin gezonden, waarop reeds des middags antwoord werd ontvangen. Een en aoder ging natuui lijk gepaard met memgen van vaderlandsliefde tintelenden toost. De opgewekte, vroulyke stemming der Hollanders maakte ook op onze Duitsehe broeders een guu&tigen indrukgetui gen eenige welgemeeude woordendooi Nas sau's burgemeester aan de kurgaiton en hunne vorstin gew'yd. NJt. Ct.) In het hotel Lippischer Hof te Delmoid was Vrijdag feest, ter viering van den ver jaardag van H. M. de Komogm der Neder landen. Eenige Hollandsche famihën zonden een telegram van gelukwensch, waarop vanwege H. M. door den kamerheer van dienst geant woord werd. Da heer Müller, eigenaar van het hotel, had de Nederlaüdsche driekleur uitgestoken de groote zaal, waarin het door Von Baiiriel vervaardigde origineel van hel Hermann-monu ment zich bevindt, was i ijk versierd met heesters en bloemen, en beneden de plaats voor het orkest was hetportiet van Koningin Emma met Prinses Wilhelmina, in een lau werkrans gevat, aangebracht. Aan den maal tijd bracht de heer "W. M. Logeman, van Haarlem, als voorzitter van het feestcomité, eenen feestdronk op Hare Majesteit uit, welke ook door de aanwezige Duitschers met warmte werd toegejucht. Het >Wien Neerlandsch bloed" weerklonk daarop door de zaal. Naar men aan De Maasbode mededeelt, zal kardinaal Lavigerie, als hy geheel her stellen mag, in het laatst van September a. s. ons land bezoeken. De kardinaal zou zich naar verschillende steden des lauds be geven, bepaaldelijk naar Amsterdam, Rotter dam en Schiedam. ïOi'sclioon wy", zegt De Maasbodeïdit bericht uit goede bron hebben, zullen wy er nadere bevestiging vaa afwach ten". De Belgische regeering heeft besloten tot den aanleg van een kunstweg van Rethy naar de Nedei landsche grenzen, mits zekerheid worde gegeven, dat de weg op Nederlandsch grondgebied worde doorgetrokken. Met den in aaolegzynden kleiweg Ililvarenbeek—Mierlo Reul is de aansluiting met België voor die streek van groot belang. In de A". Drielscha Courant lezen wy het volgende bericht uit Rokkanje: Dezen zomer, zoolang er gleed en geur in de lucht was, bezochten tal van vreemdelingen onze rots, onze eenige duinen en strand, onze sRonde Wei", onzen Gelderschen Stuifakker enz. enz. Zelfs sloeg een veci tien dagen geleden, tot ons groot genoegen, een landschapsschilder zijn tenten in ons dorp: de heer P, J. Mak uit Schiedam, vrien het hier zeer scheen te bevallen, niettegenstaande het buiige weer der laatste dagen hem schrikkelijk dwarsboomde in zijn plannen. Toch is het onzen ijverigen schilder gelukt, tussehen de buien door, oen tiental studies in olieverf te maken, dio even voor zijn vertrek wel willend voor ieder belangstellende in de kunst door hem werden ter bezichtiging gesteld. Ook ons werd eeu blik gegund en wij stonden werkelijk eenigen tijd opgetogen voor deze intressante studies, die de schilderachtigheid tan deze streek zoo meesterlijk doeu uitkornon. Een groot doek zagen wij van Iitd Schapengorsduin, zooals zich dat in ai zijn bekoor lijkheid vertoont in de nabijheid van de woning vail den heer J. v. d. Linde Lz. Aan de fraaie boomgroep, die daar het duin zoo schilderachtig stoffeert, ont leende de heer Mak de stof tot eeu tweede studie, dia evenals de eerste al zeer gelukkig geslaagd mag beschouwd worden. Een drietal andere studies verplaatsen ons in het oud-Rokkanjesche duin. Een eenvoudig duinhuisje met wat tegen den wind beschuttend geboomte en een strookje tuin, lief gelegen tegen het blonde duin, inspireerde den heer Mak hier tot liet vervaardigen van een paar fraaie doekjes, waoiop te staren een wezenlijk genot is, vooral voor hein, die in een duinstreek zoo gaarne verwijlt, maar wien do om standigheden dit beletten. Eeu fraaie peppel, een dorre duinvlakte sierende, leverde in dezen hoek ook nog de stof tot een ander kunststukje. Uit Stuifakkcrsduiu zagen wij uitstekend weergegeven de bekende armoedige hut en haar om geving. »0p rotte muien hangt een waggelend dak" preekt ons deze aangrijpende schets en ties pauvres gens" van Victor Hugo koir.t ons aanstonds in de gedachte. Maar hoe aanlokkend ziet het duin er uit. waarop deze treurige woning staat. Bij hot turen op dat duiubrok men herinnert zich immers aanstonds dat weemoedvolle woord van De Genestets zDaitle Levenslust": »'t Is ook versterkend, 'tlekkre zand, Gestoofd door zonnegloed Naar buiten wi! ik, de eeiste week, De tweede week van Mei, Liefst naar mijn duinen, zoo liet mag; Daar ademde ik zoo vrij, Daar was ik iedren zomer toch Altijd zoo heel gezond O I 'k zal genezen in die lucht En op dien dierbren grond 1" enz. Twee andere studies geven eenige impressies weer' door den schilder opgevangen in den schoonen Stuif akker, die wezenlijk hier en daar iets Geldersch heeft. Een arbeiderswoning met een fraaicn abeel voor, oen wilg achter het huis en hooiland terzijde ziet men rechts. Links rijpend graan naast een spiegelglad slootje. Het geheel geeft dat recht lande lijke weer, dat vooral voor den stadsbewoner zoo hooge waarde heeft. De woning van Plooster, zoo vriendelijk getooid met wingerdblad, vormde een nieuwe studie; even eens werd door den heer Mak vereeuwigd het in teressante gezicht aan den Waalschen dijk, dat aan stonds in het oog valt, wanneer men van uit don Boomweg de woning van Noordermcer nadert; zoo ook de kom van ons dorpje zoo schilderachtig, als zij dnar zich aan ons vertoont van uit den Oudenvveg gezien. Behalve deze studies in olieverf werden in het schetsboek nog tal van impressies vastgelegd, zoodat Rokkanje, waar het door zijn rots reeds in de weten schappelijke wereld bekend was, nu ook door zijn schilderachtige natuur meer en meer kans heeft, gezocht te worden. Groot was de belangstelling hier in des schilders werk. Zaterdagmiddag is ook het lyk van P. Kort land. op ongeveer dezelfde plaats als dat vaa den lieer Von Lindern dryvende in de rivier gevonden en aan den wal gebracht. Nabij het Pompstation van de 's-Graven- haagsche waterleiding werd gistervoormiddag eea proef genonuen met een Zandduifcor naar het deukbeeld van den ingeuieur VermeuleD. De toestel is even vernuftig als eenvoudig. Door middel van de waterleiding of een pers pomp wordt in het zand eerh gat gespoten, zooals men dit in den iautsten tyd wel eeos ziet bij het iobrengen van palen in plaats vau met een heitoestel. In de ontstane ruimte daalt een duiker af, die op de gewone wijze, door middel van eene luchtpomp, van versche lucht wordt voorzien. De gisterochtend genomen proef gelukte slechts gedeeltelijk. Toen deduikeropongeveer 3 meter in het zaod was gedaald, sprong de slang der waterleiding en kon de man dus niet verder in den bodem doordringen. De bedoeling is om langs dezen weg wrak ken van schepen te naderen die in het zaod zijn gewoeld. Zondagavond ten halfacht ure is er brand uitgebroken in de woning vao den pachter der stadsgehoorzaal te Leiden welke brand zoo snel toenam, dat spoedig de geheele zaal in vlam stond. De brandweer heeft alleen de belendende huizen bunnen sparen. De brand is ontstaan op den zolder der woning, waar de kinderen sliepen. De pachter was met vrouw eo twee kinderen naar het station gegaan om een familielid weg te brengen, terwijl de kinderjuffrotiw met twee kinderen van vier en zeven jaar tehuis was. De oudste dier kinderen was door haar naar bed gebracht, kort waarna de brand door haar ontdekt werd. Men vermoedt dat dit kind met lucifers gespeeld heefthetgeen het wel meer deed. Gedurende den braud werd het kind vermist welks verkoold iykje dan ook gisterochtend onder de puinhoopen gevonden weid. Te Warroenhuizen is io den ouderdom van 89 jnar overleden P. Vlam, oud-slryd'er van de citadel te Antwerpen. De vorigs week stierf in eeno der armoe digste stegen der gemeente Utrecht eene hoog bejaarde vrouw, die bij haie behoeftige kin deren lowonende, nog tot het laatst van haar leven door uit werken gaan en vooral door het ontvangen van giften en bedeehng in haar onderhoud voorzag. Na haar overlijden opende men eene oude kist, die door de vrouw als stoel gebezigd en steeds gesloten gebleven was, en vond daariu, behalve ruim f 100 aan geldspecie, verscheiden schuldbekentenissen in behoorlij ken vorm van ouderschelden personen wegens geleende gelden, te zamen een vry aauzienly k bedrag uitmakende. De stoomtram NymegenHeesNeerbosch heeft zyu eindpunt op ongeveer 10 minuten afstand van de weesiDrichting te Neerbosch, hetgeen voor sommige bezoekeis dier instel ling bezwaar oplevert. De heer Kuitenbrou wer directeur van de ponytram te Breda heeft nu den heer Van 't Lindenhout aange boden hem behulpzaam te zijn in het leggen van een tramverbinding tussehen den stoom tramweg en de weesinrichting. Aan den Java-Bode wordt een geval mede gedeeld van hersenvlies-ontsteking bij een klein kind, ontstaan door de gewoonte vau de min om het over den schedel te wry ven, teneinde het in slaap te krygen. Het kind is gestorven. Ben Haag. Naar wij vernemenisH. M, de Koningin voornemens Donderdag a. s, een bezoek aan de residentie te brengen. Waar schijnlijk zal II. IC. H. PrinsesWilhelmina Hare' Moeder vergezellen. Het verblyf van H. M, zal slechts eenige dagen duren. Vrydag zullen prins en prinses Albert van Pruisen deelnemen aan een déjeuner ten liove. Ben Ilaag. De eerste der Haagsche vacantie-koloniën keerde Maandagmiddag n o terug. De kinderen werden gewogen, geme ten en hunne spierkracht onderzocht. Allen waren in lengte, gewicht en kracht toege nomen de grootste vermeerdering iu gewicht bedroeg 5, in spierkracht zelfs '12 kilogram men. Nadat hel onderzoek, door eenige dames en> heeren, ouders en familieleden bijgewoond, was afgeloopen, zongen de kinderen het comité- een danklied toe, waarna, als gewnonlyk, de voorzitter van het comité, de heer dr. Van' Reysen, hen in bevattelijke taal toesprak. De vroolijke, frissche gezichtjes der kleinen en een stevige handdruk van vader of moeder vertolkten den leden van het comité op welspre kende wijze de erkentelijkheid van allen. Morgen vertrekt de tweede kolonie naar Leur (Noord-Brabant). Amsterdam. De Oostenryksche kroon prinses Stephaniedie Vrijdagavond ruim 10 uren met klein gevolg in het Amstel-Hotal is afgestapt, maakte Zaterdagmorgen een r'y'toer van een paar ureo door de stad. Na het déjeuner reed het gezelschap te haifdrie nogmaals uit tot een bezoek aan de overzyde- van het IJ en Schellingwoude. De prinses vertrok dien dag per trein vaa- 5 uur naar Zandvoort. Amsterdam. Het programma der hard draverijen aanstaanden Zaterdag 10 Augustus op de terreinen achter het rijksmuseum door de yAmsterdamsche Sportclub" te houden, isr als volgt samengesteld I. Sportclub-prgs (handicap). Harddraverij voor paarden van alle landea en rassen, drie jaar en ouderingespannen voar twee- en vierwielige rijtuigen, Afstand 2800 meter. Pry^ f850, waarvan f600 voor den eersten, f200 voor den tweeden en f 50 voor den derden, II., Korte-baan-prys. Harddraverij voor paar den van alle landen eri rasseningespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand circa 300 ineter. Prijs f 100 voor den eersten, f 25 voor den tweeden. III. Sportblad-prys (handicap). Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, drie' jaar en onder, voor twee- of vierwielige rijtui gen. Minimum afstand 4200 meter. Bekend making der afstanden Zaterdagmorgen in de- »Tip" van het sportblad. Prijs f650, waarvan f 500 voor den eersten, f 100 voor den tweeden en f 50 voor den derden. Er is wederom een dichtwerk van Carmen Sylva (koningin Elisabeth van Rumenië) ver schenen. Het is getiteld»Der Rhapsode der Dim- bovitza". Het zijn liederen uit het Dimbovitzadal, uit don volksmond opgeteekend door Helene \nca- resco en door de gekroonde dichteres in het Duisch vertaald. Eduard Grieg, de beroemde Noorsche toon dichter, heeft een groot concertstuk voor solisten. Voor en orkest gecomponeerd, naar den tekst

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2