Gemengde Berichten. ïl e c li tzaken. V s s c h e r ij. In den ouderdom van 84 jaren is te Voor scholen overleden da heer J. B. Tetar van Elven, wiens naam in de schilderswereld algemeen bekend is. Na zich eerst op staalgravuren to hebben toegelegd, wijdde hij zich later hoofdzakelijk aan de schilderkunst, waarbij do kerkelijke bouwkunst hem het meest aantrok. Te Kampen is in den ouderdom van 80 jaar overleden de oud-strijder A. C. Elemaasver dediger der citadel van Antwerpen en drager van het Metalen Kruis. Te Cbaam, nabij Breda, is in 85-jarigen ouderdom overleden de oud-strijder A. van Gogh, versierd met het Metalen Kruis. Hij nam als korporaal bij de kurassiers deel aan den tiendaagschen veldtocht en werd door de Franschen krijgsgevangen gemaakt en naar Frankrijk gezonden. Daar wist hy echter te ontsnappen, trok door België naar ons land en trad daar weder in dienst. Te Noordwijkerhout is dezer dagen een der oud-strijders van-1830 overleden, en wel Petrus Smit, oud-fuselier der 9a afdeeling infanterie. By gelegenheid der onlusten in België ward hy by het mobiele leger.geplaatstwoonde de beschieting en overgave der citadel van Antwerpen bij, en werd als krijgsgevangene naar Frankrijk gevoerd, waar by van29 Dec. 1832 tot 16 Juni 1833 vertoefde. De congressen der sociaal-democraten te Parijs wordeu door BecM voor allen seene grootsche manifestatie van hunne macht" ge noemd. Hit de verslagen blijkt echter, dat het grootste gedeelte der samenkomst werd doorgebracht met het bespreken van geschillen in eigen boezem, en deze waren van zulk een priucipieelen aard, dat men scheidde in twee groepende Marxisten en de possibilisteo. De zittingen werdeo ingenomen door het Uitbrengen van rapporten over den toestand der sociaal-democraten in verschillende lan- deD, die, zegt B. v, A., beter achterwege waren geblevenmen had ze over de post kunnen verzenden. De beraadslagingen wer-' den tot het einde van het congres uitgesteld en gehouden na de stemmingen. Wie het woord wilde voeren, werd daarin belemmerd door de aaobnngers van den voorzitter. Een Italiaan, die het wat lastig maakte, werd een voudig de zaal uitgezet. Terecht vraagt de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct.: als de primi inter pares zelfs geen zelfbeheersching genoeg hebben om behoorlyk een congres te leiden, boe zon het dan wel gaan als zy de macht in handen kregen en geroepen werden als wereldher vormers op te treden 7 De mannen die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de redding der opvarenden van het op de Bazende Bol gestrande Engelsche barkschip Scottish Bairyzjjn: Th. Bijkers, als schipper; C, Bot, O. Prins, It. Spits,F. van Brederode, S. Diedenhoven, H. Kuiper, J. van Dok, S. Kuiper en F. van Dok, als roeiers der reddingsboot. Als een bewijs van vriendschappelyken verkiezingsstrijd wordt aan N. 12. Ct. gemeld, dat bij de jongste gemeenteraadsverkiezing de heereu Njjdam en De Jong, respectievelijk condidaten der liberalen en anti-revolutionnai- ren, met hun beiden in één sjees naar Joure reden om hun kiesplicht te vervullen. Samen daar aangekomen, gingen zy met hun tweeën naar de stembus, lieten na elkander hun briefje in de bus glyden, gingen daarna samen Daar de herberg, om, nadat er inge spannen was, naar huis te rjjdeu zooals zij gekomen wareo. Daarna ging ieder naar zjjn huis, om den volgenden te hooren dat de libe raal den strjjd had gewonnen, waarin zy samen zoo broederlijk tegen elkander hadden gestreden. Met den guldenstrein van Amsterdam en Utrecht naar Den Haag werden gisteren ruim 1275 reizigers vervoerd. Door de stoomtram van Gouda op Bode graven is Maandagnacht zekere Cornelis Krom, oud 32 jaar, overredeu. Tijdens het vervoer naar het gasthuis bezweek hij aan de gevolgen. Te Buinerveen heeft een man vun reeds bijna 86 jaren, de landbouwer K. Boekhoudt, dit jaar nog al zyn koren, tezamen ongeveer 3200 schoven, gebonden en zou wet dit koren als zyn hooi bij het invoeren op den wagen geiadeo. Maandagvoormiddog, bij aankomst van den trein van Drachten, is te Heerenveen de aan de maatschappij verbonden schilder tijdens het rangeeren zoodanig tusschen twee waggons be kneld geraakt, dat de dood onmiddellijk volg de. De ongelukkige, te Gorredyk woonachtig, laat een weduwe met vier kindereu na. Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur geraakte aan liet kruispunt van den Ringdjjk met de Oosterspoorlijn (Watergraafsmeer) een jong- mensch, 27 jaar oud, ouder den van Amsterdam komeadüQ aprucessie-tiein", met het treurig gevolg, dat hem de beide beenen tot bij het ondeilyf weiden afgereden. Nog levend werd het zwaar verminkte lichaam, dat reeds wegens een vroeger ongeluk aan het bovenlijf van een kunstarm voorzien was, naar het Gasthuis ver voerd. Maandag vood men te Made, bjj 't afbreken van een oud onbewoond huis, op deu zolder het in verregaanden slaat van oatbinding ver- keerende !jjk van Johanna van Rfayo, oud 64 jaar, laatst weduwe van Z. Langeweg, wonen de te Terheidea. Deze vrouw werd reeds vjjf weken vermist. Er waren geen teekenen van geweld aan het lijk ie bespeuren. Te Arcen (L.) is de matroos Schreurs, op de stoomboot van Botterdam naar Venlo, Maandag van boord iu de Maas gevallen en verdronken. Zijn Ijk is nog niet opgehaald. Hij iaat eene weduwe met 6 kinderen achter. Uit hetgesticht voorkrankzinnigen te,Utrecht wist jl. Zaterdag een dame te ontsnappen en klom op het dak van een huis in de Eiken boomstraat, Een dienstbode uit hetgesticht haalde baar van het dak en bracht haar in het gesticht. V. Sr. vraagt in het Botterd. HU. 3>Wie had voor houderd jaren geloof kunnen hechten aan de wonderbare scheppingen, die dagelijks de aandacht trekken van bijna elkeen 7 Wel kan de wetenschap wonderen verrichten en alles tot stand brengen, ais Eiffeltorens, luchtspoorwegeo, halsbrekende parachute-dui kelingen, actiëu-regeu, en een legio onbegrij pelijke vindingen, te veel om op te noemen, maar waarom laat ze es» probleem van soo ingrijpenden aard onopgelost, namelijk het vinden van een aldoend middel tegen de pijnigingen van den. t Muggenbeet" Kan onder de veelvuldige congressen niet een be legd worden tot opsporing van een vertrouw baar wapen tegen een vijand, die óns de nacht rust ontneemt en die zelfs niet terugdeinst voor geest vaa Hartshoorn 7" In da ontvangen Araerikaanscha dagbladen vinden wy eene medëdeeling van den direc teur van den dierentuin te Washington. Men had aldaar ergen last van ratten en slaagde er slechts, op zeer onvolkomen wjze, in ze te vangen. Met allerlei lokkend voedsel waren tevergeefs proeven genomen, toen de directeur op den inval kwam, zaad van zonne bloemen in de val te werpen. Nn worden dag aan dag zoovele ratten gevangen als de vallen slechts kunnen bevatten. Indien de proefneming hier ook gelukt, doet men ons genoegen ons dit mede te deelen. (fl.) KraHngeu. Maandagavond viel een knaapje te water aan de Groene Wetering alhier. De moeder sprong onmiddeilyk haar kind na en had het geluk, na veel krachts inspanning, het nog behouden op het droge te kiijgen, Toen evenwel het knaapje op het droge was, zonk de redster, uitgeput van vermoeienis, in de diepte weg, doch het gelukte den tuinman van den heer K., die de vrouw naspiong, al spoedig, haar, hoewel bewusteloos, op het droge te brengen. Na eenigen tyd werd zy door geneeskundige hulp tot haar besvustzyn teruggebracht. Den Hun?. Ter eere van den Priasessedag zal in de residentie op den avond van den 30n Augustus, als inleiding van den feestdag in het eleclrisch verlichte Willemspai k, het »Vlaggelied" van Vei buist, sllolland's Glorie" van Hol en oud-Hollandsche liederen van Gevaert worden gezongen door een groot koor onder leiding van den heer Richard Hol. De Koninklijke militaire kapel zou dien avond met eenige nummers het programma aanvullen. Da volgende avond, 31 Augustus, zal be stemd zijn om in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene volksuitvoering te geven. Een gedeelte van deri avond zal be stemd zijn voor gymnastische oefeningen door de Haagsche gymnastiekvereenigiugen, teiw'yl op het concert door do vereenigde zangers eenige nummers zullen worden uitgevoerd. Waarschijnlijk zullen gekozen wordeu: s Willem I voor Damiate" van S. de Lange, soldatenkoor uit jHeiligerlee" van Hol, en »De Oianjevaan" van Ileinze. Oud-Beierland. Vanwege eene Engelsche maatschappij zijn alhier opmelingen gedaan voor een locaalspoorweg BrielleOud Beier land, in verbinding met de Staatsspoor te Barendrecht. liet'duel van die maatschappij is, om na coucessie van het rjjk, de provincie en de gemeenten bekomen te hebben, spoedig met den aanleg te kunneu beginnen. Dezer dagen is te Antwerpen voor het eerst oene grooto partij olifa' 'standen van den Congo verkocht. Do 1139 siuks brachten 400,000 francs op. De Angelus, van Millet, blijft, alsvorens naar Amerika te verhuizen, nog G maanden in Europa en zal in de voornaamste hoofdsteden ten toon worden gestold. De rcgoering der Vereenigde Staten heeft den lieer Sutton do invoerrechten vrijgcsclionken, hetgeen gelijkstaat met eon gift van 200,000 francs, daar het invoerrecht op kunstwerken 33 pCt. van de waarde bedraagt, Tusschen Pusihan en Meyzieua, in do nabijheid van Lyon, is Dinsdag, onder een lievig onweder, veel sneeuw gevallen. Do reizigers zagen, niet zon der verbazing, «en wit sneeuwkleed van eenige centimeters dikte over een afstand van 2o kilo meter over de vlakte uitgespreid. Uit Lausanne bericht men, dat ook daar sedert Zaterdag de borgen die bet meer van Gonëve omringen, met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt. Uit de Rliöno bij Arles werd dezer dagen een vrouw opgehaald, die, volgens verklaring van een paar mannen die haar zagen, maar niet tijdig konden redden, zich in do rivier verdronken hooft. De doodo werd herkend als de dienstbode van een oude dame, mevr. Daumas, bij wie zij dertig jaren in betrekking was geweest. Een bloedvenvanto van mevr. Daumas ging naar de oude dame, om haar den dood der dienst bode voorzichtig mede te deelen. Maar het huis was gesloten, en toen de politie zich met geweld toegang verschafte, vond zij daar do oude dame vermoord. Naar vorschïllondo omstandigheden te oordeolen is het zeer waarschijnlijk, dat de dienst bode haar meesteres heeft vermoord. Een verschrikkelijke geschiedenis viel onlangs te San Francisco voor. Een jonge dame, Eva Atkins, wat verloofd met een rijkon Engelschman Raymund Pierce, doch oen dag vóór het huwelijk mot hem liet zij zich in stilte trouwen mot een vriend van haar aanstanndo Neil Ilohbs. Bij lmre moeder teruggekeerd, ontmoette zij or Pierco, die buiten zicli zelve was. Ilij grijpt haar aan, dreigt haar to vermoorden en lost inderdaad eenige schoten op haar. Dan komt Ilohbs binnen. Er ontstaat een vreeselijlt gevecht, waarbij Ilobbs on Eva tal van wonden ontvangen. Als Pierce moent dut zijn slachtoffers dood zijn, gaat iiij, hoewel ook gewond, naar zijn eigen kamer, legt zich ean handdoek met chloroform op het gezicht en sterft kort daarna. Dienzeifdcn avond stisif ook Ilobbs aan de bekomen verwondingen. De trouwelooze Eva zal waarschijnlijk herstellen. Dat te Spokane-falls, uena stad in den staat Washington, in hot N. W. der Vereenigde Staten, een hevige brand is uitgebarsten, is reeds gemeld, liet blijkt nu, dat do stad, welke grooteudeels uit houten huizon bestond, bijna geheel is vci- nieid. Do schade bedraagt *10,000,000 dollars. Spokane-falls is oone betrekkelijk nieuwe stad, welke reeds 20,000 inwoners telde. Op do Wabash-Western line is bij Kansas-City een trein uangovallen door roovers, die met revol- vers gewapend de reizigars dwongen alles, wat zij aan gold bij zich lutddon, af tc geven. Nadere berichten over den vicosolijken brand to Loochow, in China, zijn thans over Amerika ontvangon, Er blijkt uit dat de op 27 Juni uitge broken brand clrio dagen aanhield87000 huizen werden Vernield en 1200 personen kwamen in de vlammen om bovendien stierven tal van men- schen van de 170000 inwoners, die in do open lucht moesten overnachten, door gebrek aan voed sel en dekking. De biand was 's nachts ontstaan en word door een fellon wind aangewakkerd zoodat velen, die in rust waren, gorn tijd meer hadden, de brandende huizen te ontvlieden. Ande ren waren, bij liet zien der vlammen, naar dodaken gevlucht en werden bij hot instorten der huizen onder 't brandend puin bedolven. Honderden per sonen sprongen uit de vensters der brandende huizen, en daarbij alleen verloren or ongeveor 400 liet leven. De Hoogs Rand heeft verworpen liet cassatie beroep van den kleermaker te Batmen, die wegens onzedelijke handelingen en wegens doodslag, gepleegd aan een pasgeboren kind, door het ge rechtshof te Arnhem tot 10 jaren gevangenis straf is veroordeeld. "VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnengekomen 12 schepen, gezamenlijk aanbren gende 276 last haring. PERNIS. De botvisschers zijn gisterochtend uit den Waterweg alhier binnengokomen mot besommingen van f 13 a 16. KRALINGSClIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 309 zalmen, die do groote voor f 1en de kleine voor f 0.90 per i/2 kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 425 St.-Jacobszalmpjes en 1 steur. GORINCHEM. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd en verkocht 117 znllmen prijs 57 a 70 ets. per i/a kilo. 1IARDINXVELD. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd en verkocht 144 zomer- zalmon prijs f0.59 a fl.en 4 steuren, prijs 27 a 33 ets. per i/a kilo. WOUDRICHEM. Do vorige week zijn in bet vischwater dezer gemeente en tor markt alhier aangevoerd en verkocht G5 zalmen; prijs f 0.70 a 1.2029 St.-Jacobsza!mpjes; prijs 80 a 85 ct. •1 steur; prijs 25tyjalles per Vs kilo. Te Kassei werd de laatste dagen een ver gadering van visscherijvercenigingen gehouden, waarop, naar Ilct Yad. meldt, ook Nederland door dr. P. p. C. Hoek vertegenwoordigd was, De vergadering nam resoluties aan, waarvan de strekking was, dat op de rivieren de kunstmatige

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3