Brieven uit Algiers. Gemengde Berichten, Felix Dahn en echtgenoote zyn teScheve- oiogen aangekomen. "Het onlangs nieuwgebouwde kevklokaal voor de doleerenden teOpheusden is verkocht aan een graanhandelaar en bestemd voor pakhuis. Te Meppel hebben drie beruchte kaartspelers pen boer, die Donderdag de markt aldaar bezochtmet hun spel eerst f 37.50 en later, naar men verhaalt, nog een aamienlyksom metje afhandig gemaakt. Binnen 24 uren ontrukte de dood gisteren aan S. Meyering te Smildo zyn drietal kin deren, knaapjes vao C, 5 en 3 jaar oud. Naar sneu zegt, zijn allen aan de croup gestorven. Te Tongelre, by Eindhoven, viel Woensdag middag zekere v. G., eon 20-jarig jongeling, van den kerktoren, waarop hy euoigwerkte verrichten Itad. De ongelukkige is, na eenige uren hevig te hebben geleden, aan de ge volgen overleden. Onder den titel »Des landverhuizers El Dorado" heeft de heer II. Tiedemnn te Londen, op uitnoodiging van de nUuion Steamship Company" een beknopt handboek voor reizi gers naar Zuid-Afrika geschreven, dnt voor de Hollnndsche reizigers dnarheen, die van de booleu van genoemde maatschappij gebruik maken, teo gids kan strekken, daar al hetgeen zy noodig hebben te weten io dit handboek is vermeld. Een 7-tal illustraties naar photographieën in Afrikaarische plaatsen genomen, benevens een kaart van Zuid-Afrika zyn aan dit werk toe gevoegd. Agenten van de ïUnion Steamship Com pany" zyn de hoeren Kuyper, Van Dam ea Smeer te Rotterdam en Da Vries en Co. to Amsterdam. Maassluis. In de gisteravond gehouden zittirg van den gemeenteraad werd aan den heer F. A. de Jongh te Schiedam concessie verleend tot het slichten en exploiteereu van eene drinkwatei leiding. Pernis. In de gisteravond gehouden zitting vau den gemeenteraad is de heer A. jBeyen als burgemeester geïnstalleerd. Den Haag. Aan het déjeuner dat II. M. de Koningin gistermiddag ten een ure in het paleis gaf, ter eere van prins en prinses Albert Vao Pruisen, natnen o. u. verder deel freule von Molkte, hofdame van H. K. H,, graaf von Scbulenburg-Wolfsburg, hofmaarschalk, juitennni-kolouel von Schrötter en majoor von Mttzlaff. adjudante.n van Z. IC. H„ knpitein von Krosigk, adjudant van den piins-regent van Biunswijk de heer Ziminermann, regeeripgs- raadmuj. dr, Schaefer, mevr. de gravin Du Munceau, dame du palais, en baronesVan Itter- auro, hofdame van LI. M., R J. graaf Schimmel- penninck van Nyenhuis, grootmeester en opperkamerheer, ridder Huyssen van Katten- dyke, kamerheer, en baron De Constant Rehec- que, hofmaarschalk van het huis van HH. MM. Te drie ureu reed II. M. met de Prinses uit in een galarytuig ft la Daumont gereden, met jockeys in geheel witte uniform en voorryder. De toer ging langs den ouden weg naar Scheveningen, Op den strandweg voor het Kurhaus werd op bevel van II. M. stapvoets gereden, en in een oogenblik vloeide daar van het stiand en het terras een groote menigte samen, die de Koningin en de Prinses met groote geestdrift begioetie. Langs den Nieuwen Badhuisweg werd daarop door de vorstelijke personen de tocht oaar het Rijnspoorwegstation aangenomen. Zoowel by het stappen uit het rytuig als by het gaan in den salonwagen ging er een alg» meen gejuich op ter eere der vorstelijke personen. Bij het vertrek werd H. M. door dezelfde autoriteiten uitgeleide gedaan die haar des ochtends hadden begroet. Thans \verd ook dr. Wnkbuyzen opgemerkt. H. M. en de Prinses blevenop het achter balkon vao den salonwagen staan, met de hand de menigte toewuivende, totdat de trein uit het gezicht was. Den Hang. Zekere A. de Kleer, alhier, dte op het Ziekeu een klein boter- en kaas winkeltje heeft, is Douderdagavond in zyna woning aangevallen, en met een mes in den buik doodel'yk verwond zooals wij reeds met een enkel woord in ons vorig nummer hebben vermeld. Als dader is gearresteerd de schoenmaker F. van Prielen, die eenigen tijd by hetn als commensaal had ingewoond, doch aan wien wegens achterstand in het betalen van de huur de verdere inwoning was opgezegd, De getroffene stortte onmiddellijk dood ter narde. De dader nam terstond de vlucht in de richting van den Rijswykschen weg, doch werd weldra door eenige personen, die het voorgevallene hadden gezien, achterhaald, gegrepen en naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven overgebracht. Bij zijne vlucht had by eerst gepoogd de aandacht der om- staoders van zich af te leiden door zelf mee te roepen: slloud 'ml" By zijne arrestatie legde hy groote koel bloedigheid en onverschilligheid aan deu dag. Prinses Beatrice hoeft heden to Southampton den eersten steen gelegd voor een Ier herinnering aan generaal Gordon op te richten stichting. De Engelsche dichter Tennyson beeft den 6n dezer, ondoralgameene belangstelling, zijn 80sten verjaardag geviord. Niet alleen Engolsclio, maar ook Amerikaanscho en nadere buitonlandsche bladen wijdden lietu woorden van hulde. De Neiv-ïor/; Herald dringt aan op het stichten van een of ander zichtbaar eereteeken, dat den dichter nog voor het te laat is getuigt van de bewondering, hem toegedragen door landgenoot en vreomdeling, door geheel het Engolseh sprekend en Engelsch lezend publiek. Men zal te North Berwick op eon rots aan" zee een gedenkteeken plaatsen voor Kate Watson, de jonge dame, die daar onlangs om liet leven kwam bij het redden van drie kinderen, die zich te ver in zoe gewaagd hadden. Woensdagmorgen is in do gevangenis van Traloe (Ierland) hot doodvonnis voltrokken aan Lawrence Rickey, die in Nov. jl. zijn schoon broeder, Denis Daly, vermoordde. Te Toulouse is eon sedort zes maanden in voile weiking zijnde fabriek van valsche bnnk- biljctton ontdekt. De rfabrikanten" zij,. gear resteerd eti al de werktuigen in beslag genomen. Woensdag kwam eene elegant gekieodo vrouw, vergezeld van twee kinderen, in een restaurant van den Boulevard Voltairo te Parijs en deed zich eon goed middagmaal opdienen. Toen zij goed ge goten had, verzocht zij deu patroon op do kinderen te willen letton, totdat zij in de buurt eene bood schap gedaan had. De dame vertrok en beloofde bij haren terugkeer te betalen. Een uur later, ver moeid van 't onbewegelijk op bunnen stoel zit ten, begonnen do kinderen te weenen. Da vrouw van don patroon pachtte hen te troosten door to zeg gen, dat hunne moeder weldra zou terugkeeren. Tot liaro groote verwondering echter zoidon de kinderen dat het hunno moedor niet was, dat zij zelfs geen broeder en zuster waren. Die vrouw had hen op straat ontmoet, hun lekkcrnijon beloofd indien zij wildon meegaan, en zij waren aldus met haar in den restaurant gekomen. Men bracht de kinderen naar dan politie-conimissaris, die zo aan hunne ouders terugbezorgde. Iletschijnt dat dit niet het eerste proefstuk der ndarne" ge weest is. Aan den voot van den berg Goutfell, op het Sehotsche eiland Arren, is na langdurige na sporingen het lijk van eon jongen toerist, Edwin Roso, gevonden, die vermoedelijk door zijn reis genoot, zekeren Anatidale, van zijn geld beroofd en in een afgrond geworpen is. Er verliepen een paar weken voordat de ongelukkige jonkman go- vonden werd, en ondertusschen heeft Anandalo zich uit do vooton gemaakt. VII. 21 Juli 1880. Op oen morgen word ik iti Constantino heel aangenaam uit mijn slaap gewekt, 't Was nog zeer vroeg, en als ik or bij zeg, dat hot nog donker was, dan zult gij mij wel niet van luiheid beschuldigenomdat ik nog te bed lag. Jt hoorde iots, doch kon er mij maar geen rekenschap van gaven, wat het waswol oen bewijs, dat tk goed geslapen had. Ik wreef mijn oogen uitluisterdo nog eens goeden jawelliet was muziok, wat ik hoordeik sprong hot bad uit, liep naar het venster, en daar zag ik in de verto een groepje rnonschon aankomon. Veel was er nog niet van to onderscheidonwat ik meer aan da duisternis toeschreef dan aan mijn nog slaperige oogen. Zachtjesaan naderde de stoetsteeds muziek makendedio mij heel oigenaardig toeklonk zoo vroeg in den morgenen zoover was ik dan toch wakker, dat ik do tonen van violenman- dolinen en tnmboorijnon ondersclieiddowaarbij door vrouwen on mannen een vroomdeeenigszins eentonige melodie werd gezongen, doch die zulk een eigenaardig karakter had, dat ik met belang stelling blcof luisteren. Meer en meer naderde do stoet; voorop werd een grooto versiering gedra gen uit groen en bloemen samengesteld, waar- tusschen overal kaarsjes brandden. Mijn buurman, dio ook liet hoofd buiten het venster had gestoken, vertelde mij, dut het een Israülietische bruilofts stoet was, en jawel, achter deze lichtende ver siering liep hot bruidje, in een prachtig satijnen kieed met oen rooden zijden sluier, die, om het hoofd goslagon, zoowel van achteren als van voren bijna tot op den grond reikte en bezaaid was mot zilveren sterretjes. Magniliek zag zij er uit, en de kaarsjes belichtten haar op een tooverachtige wijze on deden do zilveren starretjes schitteren. Naar den bruidegom keek ik tevergeefsdie was er den ook nooit bij, verteldo mijn buurman mij. Dat vond ik jammer, niet zoozeer voor mij als wel voor het bruidje, dat nu tussohen twee oude Israëlieten in liepwat ze toch bepaald niet zoo aardig kon vindenen dio baar vasthielden, alsof ze wilde wegloopen. Een groep vrouwen on meisjes liepen er om heen, allen in de klcurigste kestumesrijk mat goud en zilver versierd en de mannen ook in hun feestgewaadmet de roode mutsen met lange blauwe pluimen en de witte mantels over hun rijk geborduurde jassen. In een opgewektefees telijke stemming bewoog de groep zich voort, Tooveruchtig was het geheelals uit een sprookje van sDuizend en een Nacht", in dat liefelijke waas, hetwelk do aanbrekende dag er over ver spreidde, en daartusschen die vrooüjke kleurtjes der kostumes <»n die glanzende lichtjes, welke da kaarsen op het goud en zilver wierpen. Jammer, dat hot zoo spoedig voorbij wasik zag nog een hoop nieuwsgierigenmaar de stoet was reeds verdwenen en een oogenblik later waren ook de laatste tonen der muziek geheel weggestorven. Op do bruiloft was iknietgenoo- digdwat mij erg speetdaar ik gaarne van de partij was geweest en ik er u dan ook wat meer van had kunnen vertellen. Nu ik evenwel toch bozig ben, wil ik u nog wat meer van de Israélieten, voornamelijk van de Israélietischo vrouwen in Constantine vertellen die door haar veelal fraaie figuren en schilder achtige s een groote bekoring in de straten opleveren. Men vindt zo ook daarwaar de Arabieren wonen. Ilaar deuren zijn evenwel niet zoo gesloten en op een vriondelijk verzoek laten ze u met genoegen eens op de binnenplaats komendie omgeven is door de woonvertrekken. De muron zijn er blauwachtig sviteen volstrekt niet on aangename dikwijls prettige kleurterwijl do vloer met tegelsmeestal van verschillende grootteis belegd. "Van uit deze binnenplaats komt men in do woonkamerwaar een dour in den muur, boel eenvoudig in elkaar gezot en met dezelfde kalk als deze besmeerdtoogang geeft. Zeer onregelmatig is do inrichtingde eene kamer is hooger dan de andere, zoodat mes eonige treden op moetom er in te komen. Een stcenen trap leidt naar do woonkamers der tweede verdiepingen hier on daar ziet men een opening in don muurdie als venster dienst doetook vindt men wel een balkon, hetwelk dan onder steund is door enkele kolommen, waarboven een gemetselde boogwat aan da plaats eon chic aan zien verleent, Do vensters zijn overliet algemeen zeor klein en aan de benedenverdieping ontbre ken zij meestal geheeldaar verkrijgt aion het licht door de deur, die op den duur openstaat. Gij zult dat misschien we! een beetje onvrij vin den, maar ter geruststelling kan ik er bijvoegen, dat er meestal nog een gordijn voor de deur opening hangt. In do kamer is niet veel bijzonder» te zien: de steonen vloer is met matten belegd, die ook tot op zekere hoogte tegen do muren staan; stoelen en tafels zijn onnoodig, doordat de lui altijd op den grond zittenzoodat, wanneer vader, moeder en kinderen ieder oen stukje mee dragen het geheolo huisraad bij het verhuizen in eens over is Laten wij dus liever nog eens buiten op de plaats een kijkje nomon daar is het wel zoo gezellig. Een menigte vrouwen en meisjes zijn er neergehurkton mot genoe gen kan men kijken naar die aardige groepen, welke zij vormen, de eeno in oen roode, anderen weer in een blauwe of groene japon alle kleuren vindt men er onder en werkelijk schilderach tig zijn dio kostumes, hoowsl zij toch zoo eon- voudig gemaakt zijn. Laat ik ze u even beschrij ven. Hot is namelijk een gandoera of naar onder wijd uitloopende japon zonder mouwenuit de wijdo armsgaten komen tulen mouwtjes te voorschijn, bevestigd aan een hemd, dat daaron der gedragen wordtdoze mouwtjes worden op genomen en op den rugbij den hals, aan elkaar vastgeknoopt. In do japon zijn geen andere plooien dan die welke er in veroorzaakt worden door een ceintuur of doekjo, dat om hot middel geslagen wordt; verder ontstaan zij slechts door de bewe gingen van het figuur, waardoor zij altijd zeer fraai vallen. Om hot hoofd wordt een doekje gedragen, dat er op zeer schilderachtige wijze met een lossen knoop wordt omgeslagen, waardoor de uiteinden sierlijk neerhangen een stijf mutsje, in een punt uitloopend en uit vorschillende stukjes fluweel samengesteld dragen de meisjes schuins op het hoofd als bekroning; ook wordt het doekjo wel over het mutsje hoen gedragen. Allerbekoorlijkst kunnen zij er daarmede uitzienbovalligcfiguur- tjos vindt men er onder met prachtig gevormde kopjes, waarin oen paar donkere oogen fonkelen, en omlijst door prachtige donkere haarlokken. De voeten worden meestal bloot gedragen alleen de toonen zijn in kleine muiltjes verborgen. Gaan zij naar buiten, dan wordt veelal oen lange zijden sluier, zeor doorschijnend, met gouden of' zilveren sterretjes bezaaid, om het hoofd geslagen, het gelaat evenwol vrijlatendde lange einden han gen dan tot ver over den rug af en ton over vloede is een grooto zijden of satijnen doek op do meest verschillende wijzen los om het lijf geslagen. "Vooral op Sabbath ziet men de rijksteen lclourigste stoffen dragen hetwelk een verruk kelijke stoflage oplevert in dezo zonnige om geving. Geon kleur is hier te stoutdaar de overweldigende invloed der zon alles toch weer tot oen schoone harmonie vereenigt, In huis dragen zij natuurlijk niet zuiko rijke stoffen, maar toch altijd zien zij er schilderachtig uit in haar kleurige japonnen en met haar sierlijke hoofddoekjes. "Vele huizen ben ik zoo binnengeloopen, en tel kens zag ik tafereelen, dio bet oog boeiden. Nueens waren er vrouwen neergehurkt voor een komfoor, waarop een ketel water stond en waarvan zij het houtskoolvuur steeds dapper aanwakkerden, door er met een waaier langs to zwaaien, of roerende in een grooton houten bak met koeskoes, een echt Arabisch voedsel, dat staat in do maag. An deren wa'ren weer aan het wasschen of naaien, en zoo had elk haar bezigheid. Enkole snoezige kinderen, waarvan men er gewoonlijk een zwerm vindt, daar er dikwijls wel tot vijftien en meer families in zoo'n ark wonen, brachten er nog wat moer levendigheid bijzij sprongen er rond en kraaiden van pleizier, soms tot ergernis der vrouwen, die dan een Arabische boetpredicatie hielden, welke evenwel niet veel meer scheen uit

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2