SiiïïïïjTfiïiifr" Kertiiem Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Marktberichten. V i s s c h e r ij. antwoord kon geven, en oelfs den nanra zyner aanstaande niet met de nooriige zekerheid wist te zeggen, moest de voorbereiding tot't huwe- jyk tot nader worden uitgesteld. Op het gemeentehuis te Borger zyn aange bracht twee groote en zeer gave urnen, ge vonden in het heideveld te Buineu, bij het delven van keisleeneu, door "VV. Eüders te Drouwenerveen. Deze urnen zijn veel grooler en gaver dan die men hier tot nog toe vond, en zelfs wil men gelooven, dat zy in grootte al de in Drente voor en na gevon den urnen overtreffen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de grootste dezer urnen is hoog 23 cM., de middellijn van de opening 2 dM., de middellijn vau den grootsten om trek of buik 2.5 dM„ en de middellijn vau bet voetvlak 9 cM. Deze urne is lichtgeel van kleur en heelt aau den bovenrand en roudom den buik kringen van kleine gaatjes, in loodrechten stand, by yvijze vau versiering. De kleinste urne mist deze versieriugsteekentja en is donkerder van kleur. Daarvan is de hoogte 2 dM., de middellyn aan het bovenvlak of opening 1.6 dM,, van den grootsten omtrek of buik 2 dM., aan den voet 8.5 cM. Beide urnen hielden eene menigte verkoolde been deren in, zelfs zooveel, dat die, nadat z'y van aarde ontdaaD waren, uog half den iuhoud vulden. De grootste dier beenderen hebben eene vingerlengte. Beide voorwerpen staan aldaar ter bezichtiging en zullen ten bate van den vinder, dia tot den geringen stand be hoort, worden verkocht aao musea ot andere belangstellenden. Fernls, De heeren A. Bouman en J. C. Speelman zyn door Ged. Staten opgeroepen om a. s. Maandag in hun college te verschyneu, teneinde gehoord ie worden iu zake het besluit van den raad, waarbij de heer Speelman als raadslid is toegelaten. ScliCToningon. Het uit Engeland terug- keerende Duitsche eskader, dat den keizer uit Engeland naar Duitschland terugvoertpas- seeide gistermiddag onze kusten. De schepen waren hier met het bloote oog duidelijk waar te nemen. Amsterdam. Den 16n dezer 2a! het 25 ..jaar geleden zijn, dat het Paleis voor Volks vlijt alhier op plechtige wijze, in tegenwoor digheid van Prins Fi'edeiik, werd geopend. Omtrent den brand te Spokane-falls, in den slaat Washington, in het N. W. der Vereonigde Staten, worden enkele nadere bijzonderheden ge meld. Daar de telographische gemeonschap is vor- stoord, weet men er nog weinig van. Het blijkt intusschen, dat de nog nieuwe, doch reeds sterk bevolkte (20000 inwoners tellende) stad, welke grootendeels uit houten huizen bestond, bijna ge heel is vernield. De schade bedraagt 15 milliocn dollars. Spokane-falls is in grootte do derde stad van staat Washingtonze volgt op Seattle, dat niet lang geleden mede geheel afbrandde. Do brand ontstond Dinsdagavond te 0 uren in een restau ratie in een oogwenk stonden 21 huizenrijon in vlam, waaronder het spoorwegstation, de opera, eenige hotels en publiebo gebouwen. Van per soonlijke ongevallen spreken de nog onvolledige berichten, die tot 's nachts 2 uur reiken, toen de vlammen nog voortwoekerden, niet. Koninginnon dia verhooging der civiele lijst vragen, zijn in het Westen niet onbekenddoch een keizerin die op hare uitgaven eik bedrag, hoe klein ook, bezuinigt om te kunnen weldoen, vindt men in Japan, waar de liefdadige instellingen te Tokio, vooral die, Welke bestemd zijn voor vrou wen en kinderen, van da mildheid hunner vorstin weten te gewagen. liet voornaamste hospitaal voor vrouwen aldaar, dat noodzakelijk uitbreiding behoefde, had van de keizerin toezegging ont vangen dat elk bedrag, 'twolk op hare huishouding kon worden bespaard, aan die inrichting ten goede zou komen dit beliep in éen jaar het niet onaan zienlijk bedrag van ruim achttien duizend gulden, waarmede het gebouw voldoende kon worden vergroot. liet behoeft geen betoog dat dezo daad bij de Japanners evenveel bewondering als iiefde heeft gewekt en dat, wam- zóo wordt voorgegaan, bot volgen niet zal uitblijven. Een rijke dame, Miss Bruce, te New-York, heeft een som van f 120,000 bestemd voor bet vervaar digen van een buitengewoon groot toestel om photograpliisclienfbeeldingen van den sterrenhemel te maken. Het objectiefglas (60 centimeter in middellijn) wordt geslepen op de wijze der zoogenaamde ïportret-lenzen". Met een dergelijk, maar veel kieinor glai moet prof. Pickering, te Cambridge (Ver.-St.), verrassonde uitkomsten hebben verkre gen. Zooals men weet, is liet gebleken, dat op zulke photographischc afbeeldingen sterren zichtbaar zijn, welke zelfs met de grootste kijkers niet waargenomen kunnen worden. liet toestel zal waarschijnlijk op een sterren wacht in Californie Worden geplaatst. De »Golignanystichting", op den Boulevard Bineau te Neuilly (Parijs), bestemd voor oude en behoeftige schrijvers, journalisten, geleerden en boekhandelaren, is dezer dagen plechtig ge opend door don prefect der Seine, in het bijzijn van vertegenwoordigers der Académie, van hot stedelijk armbestuur en voie belangstellenden. Dit gesticht, waarvoor de gebroeders Galignany een som van 5 millioon francs nalieten, is be stemd voor 100 personen. Vijftig liunnon er kost, inwoning en verpleging bekomen voor 500 fr. per jaar en vijftig anduren kunnen kosteloos in hot gesticht opgenomen worden, op voordracht van bijzondere cummissien, welke door de stichters zijn aange .vezen. De verpleegden hebben ieder oen net gemeu belde slaap- en zitkamer. Voorts is er een ontvan- zaal, een eotzaai, waar de maaltijden gemeen schappelijk gebruikt worden, een leeszaal en ge legenheid tot verschillende spelen. Door de stichters is bepaald, dat de verpleeg den in het geslicht zooveel mogelijk vrijgelaten moeten worden in hun doen en laten, zoodat deze door de fortuin roisdeelden zicli er onafhan kelijk gevoelen. De Pransche veearts Laquerrièr» heeft in de llijpp, Revue eenige opmerkingen geschreven naar aanleiding van liet voeden der paarden mot vleesch, die wij onzen lezers niet willen onthou den, wijl het larig niet algemeen bekend is, dat paarden zonder veel moeite tot bet eten van rundvleosch gebracht kunnen worden. Gedurende het beleg van de vesting Metz is vleescli als paardenvcedsel met veel succes aan gewend. De afkoer van vleesch bij paarden is lang zoo groot niet als men wel vermoedt. Als mon de porties goed toebereidt en langzamerhand do rations haver en hooi vermindert, zal mon eens zien, hoe spoedig het paard aan vleeschvoeder gewend raakt. Zoowel rauw als gekookt vleesch verteert bet paard niet het meeste gemak, ja zelfs beter dan plantaardig voedsel. Het met vleesch't zij gehooi, 't zij gedeel telijk gevoede paard blijft in goede conditio verkeeren het wint aan kracht en energie. Steeds moot het vleesch fijn gebakt en mot andere bestanddeelen, als bladeren, stroo, hooi, meel of klaver vermengd worden. Is het voorhan den, dan verdient het aanbeveling een weinig zout in het mengsel te doen. Aanvankelijk dione men het vleesch in kleine hoeveelheden toe, die dagelijks kunnen vergroot worden. In Metz verstrekte men per dag 2 tot 3 Kg. aan elk paard. Enkele paarden eten uit de hand; dernecste echter moeten het vleesch-ration in den voederbak vóór zich hebben, anders talen zij er niet naar. De heer Laquerrière heeft opgemerkt, dat mon zelfs vele paarden wennen kan aan het eton van niet toebereid vleesch, als men slechts in het begin er voor zorgt, hot stuk in een paar bladeren te wikkelen. Blijft een paard hardnekkig weigeren met vleesch gevoed te worden, dan gwe men zich de moeite koeken te maken, die uit plant aardige voedingstoffen en gekookt vleesch bestaan. Geen paard zal deze koeken onaangeroerd laten. Perzisch spreekwoord»Als gij ton oorlog gaat, doet dan éen gebed gaat ge op zoo, doe er twee; als gij trouwt, bidt dan driemalen". Vamvoge de afdueling Viaarmngan en Ylaar- dinger-Ambacht der iloilandsche maatschappij vnn landbouw zal er op Dinsdag 3 on Wo ons- dag 4 September oen tentoonstelling woiden gehouden van vee, wolvee, varkens en pluimge dierte, voortbrengselen der zuivelbereiding, werk tuigen voor do zuivelbereiding, veevoeder, granen on inzendingen ter opluistering; alles wat tot den landbouw in betrekking staat, ook al is het niet in bet programma genoemd. Do Noordhollandsche veeboeren hebben een good jaar. Do hooibouw was overvloedig 011 het vee blijft duur. Dit najaar behoeft 01" geen vee uit gebrek aan voedsel verkocht te worden; do markton zullen daarom klein zijn. De kaas, het hoofdproduct, is ook prijzig; goede waar geldt om 011 aan f 30, on uitgelezen makers krijgen tot f35 toe. Het weiland in de provincie vertoont overal een prachtig groen. Men schrijft uit de provincie Groningen aan hot iV. u. d. I). De varkensziekte is bijna in al de 57 gemeen ten dezer provincie uitgebroken. Het spek enz. is dan ook schromelijk in prijs rijzende en kost bijna zooveel als puik rundvleosch. Varkens, die geen eetlust toonen, het begin dor vlekziekte, worden terstond afgemaakt en voor 12 cents en nog minder per huif kilogram van do hand gezet. Thans zijn de groote jaarlijksche verkoopingen van fruit in de Betuwe in vollen gang. Vooral voor appelen worden over het geheel genomen op den boom ferme prijzen besteed. Voor enkele extra fijne soorten wordt gemiddeld betaald f4.50 a 5.50, en voor de gewone soorten f2.50 a 3 per HL. Ook voor de vroege soorten peren en witte pruimen zijn dit jaar buitengewoon lioogo prijzen besteed geworden. Hot ongunstige weder dor iaatsto weken dreigt een hoogst schadelijken invloed op den toostand der veldgewasssen in Friesland te zullen uitoefe nen. Inzonderheid de rogge heeft veel geleden. Door de voortdurende en dikwijlszccr zware regens zijn do halmen tegen don grond geslagen, waar door de korrel niet tot vollen wasdom gekomen is. De minst zware halmen, dat zijn dus die welke op den schraalsten bodena zijn verbouwd, hebben nog het minst geleden. Ook de aardappelen dreigen tegen de ai te over vloedige vochtigheid niet bestand to zullen zijn. In het loof begint de ziekte zich hier on daar reeds te vertoonen. De knol is nog niet aangetast, en is over het algemeen van uitmuntende qunli- teit. Komt er echter niet spoedig eene kentering in de weersgesteldheid, dan zullen de goede ver wachtingen omtrent den aardappeloogst vrij zeker niet verwezenlijkt worden. De oogstberichton in Engeland zijn, over het geheel, zeer gunstig. Al hebben de gewassen bier en daar door hagel, wind en regen iets ge leden, de tarwe-oogst wordt in 100 van de 200 rapporten (48.0 pCt.) geschal boven de gemiddelde opbrengst; 42.7 pCt. rekenen op een middel-oogst en slechts 8,7 pCt. (18 rapporten) verwachten een geringen dan gewonen oogst. Met gerst en haver is het wat minder gesteld, ofschoon de stand niet ongunstig iserwten en boonen zullen iets minder dan een gemiddelden oogst geven. De hooioogst maakt intusschen 'tjaar voor den landbouw goed; in 89 pCt. van do rapporten wordt een voordeelige oogst geconstateerd en slechts éen noemt de opbrengst onbevredigend. Rapen, aardappelen die goed van qnaliteit en overvloedig zijn en andere knolvruchten, be loven een flink goivas. Blijkens het laatste verslag dor vereeniging tot opvoeding der weozen in huisgezinnon z'jn er sedort de oprichting der vereeniging 341 weezen (172 jongons en 109 meisjes) opgenomen, terwijl er voor 708 weezen m hot vijftienjarig bestaan der inrichting plaatsing gevraagd was. Gebrek aan geld was de oorzaak, dat niet aan alle aan vragen kon voldaan worden. Het ci, er der contri butie is echter in liot laatste jnat' toegenomen en het bedrag der giften is in het laatste jaar niet minder dan vroeger. Van de 192 weezen, dio nu in de verzorging der maatschappij zijn, wor den 19 voor oen ambacht on betrekking opgeleid, zij verdienen iets, hoewel lang niet genoeg voor hun onderhoud; de overige 175 zijn nog in do schooljaren. Door mej. Barbara de Jong, te Gorinchem over leden den 3tsten Juli 11., is bij uitersto wilsbe schikking gelegatoerd, vrij van successierecht, aau de diaconie-arme® der hervormde gemeente te Gorinchem on aan het kerkgenootschap der her vormds gemeente te Gorinchem iodor f lüOO. YLAARDINGEN.Gisteren ziju alhier binnen gekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbrengendo 90 last haring, benevens eenige bommen met vollo lading. PERNIS. De üotvisschors die gisteren bin- nonkwnmon besomden f22 a 33. De schokkers zijn de guheelo week niet uitgeweest. KRA.LINGSCI1E VEER. Gisterochtend wer den alhier tor markt aangevoerd 205 zalmen, die do groote voor fl.15 en de kleine voor f 1.10 por '/a kilo werden verkocht, en 187 St.-Jabobs- zalmpjes. Ned. ilct'T. Kerk. Beroepen; te Doeveren ds. II. Visch, te Herwijnen, te Klaaswaal ds. J. G. Deur, te Leerbroek. Aangenomen; het beroep naar Jutfaas door ds. E. S. Postma, te Maria llooreheko (Belgie). Bedankt; voor Bruchem, Kerkwijk en Del- wijnen door ds. E. A. Lazonder, te Oostorvvolde, bij Elburg, C'ltr. Ger. Kérk. Boroepen; te Makkum de heer T. Oegema, cand. te Dokkum; te Nieuwolda do heer G. van dor Munnik, cand. te IJselmonde. ïiert. Werof. kerk (doleorentl). Boroepen: te Broek-op-Langendijk ds. L. Adrinnse,' te Zeist. BURG E U L IJ K li S T A N D. Geboren: 8 Augustus. Josina Oathanoa YVilhelmina, dochter van B. Boersecna en J. F. 't Hart, lleeremiraat. 9. Herman Heinricb, zoon van .1. F. Fiiring en A. C. A. Geul, Broarsveid. Freuciscus Henricus Antonius, zoon van II. J. Bertels eu E. C. S. Thienoan, Dam, Overleden: 8 Augustus. Cornelia Jacoba Rodi, oud IS jaar eu 7 maanden, "Lange Haven. 9. Sara van Dommeie, oud 1 jaar, Tee<stoof. Gerrit Korpel, oud 7 maanden, Bagijnhof 10. Johannes van Boehove, oud 3 maanden, Oroeticlaan. ScitlEtiAM, 10 AugUStUS. Kogge en Gerst zonder handel. Montwun5 noteenng der makelaars ('10%. Jenever Amsterd. proet f'147-t per heet. Cl. zonder lust en zonder belasting. gpuellngbeurs1 0.40 per ketel. By de Scinedamsehe Spoeling-V«r«entging f 0.70 per ketel. Leioen, 9 Augustus. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van lieden waven als volgt84 stieren f 54 a 250, 134 vette

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 7