Binneniandsche Berichten. O O S T E N R IJ K. In hare nota ter beantwoording van Grie- kenlands rondschryven betreffende Kreta somt de Porte de maatregelen op, door haar ge nomen om de orde op het eiland te hand haven. Tegenover de gewelddadigheden, aan de Moslem ten laste gelegd, geeft zij eene lijst van vervolgingen, door de christenen tegeu de Moslem gepleegd, terwijl zy volhoudt dat er door de Moslem geene wreedheden be dreven zyn, evenmin ais er door de Turksche overheden wapenen zijn uitgedeeld. De Porte deelt mede dat zy Shakir Pasha heeft uitge zonden, die op het eiiaod den staat van beleg zal afkondigen, militaire rechtbanken oprichten en in gematigden doch vastberaden trant de opstandelingen zal vermanen tot het neerleg- der wapenen. De Porte vertrouwt dat deze maatregeleu doeltreffend zullen blijkeo tot het herstellen der oide, ZWITSB JlliO, De Bondsraad beeft besloten het houden van het internationaal congres, dat Bebel en Liebknecht te Bazel in September wilden doen plaats hebben, te vei bieden. Het plan tot het houden eener conferentie tegen de slaverny is voorgoed opgegeven. ITALIË. Koning Humbert zond een brief van rouw beklag aan de weduwe van Benedetto Cairoii, waarin hij zeide: sik heb een oprecht vriend en trouw raadsman in hem verloren. Met Benedetto Cairoii is een geslacht van dappere vaderlanders uitgestorven. De her'mneringaan zyn persoon en zyn naam zuilen in mijn hart en dat der natie blyven voortleven, zoolang vaderlandsliefde, onbevlekte eer en alle hoogste deugden zullen worden gewaardeerd." Ook koningin Margaretha zond een troostbrief, vel betuigingen van achting, aan de weduwe. Zaterdagavond is het lyk per spoorweg naar Gropello, by Padua, waar Cairoii geboren werd, overgebracht, om in het familiegraf te wor den bijgeret. In optocht werd de iykbaar daarheen gebracht. Crispi en de burgemees ter van Napels hielden in 't stationsgebouw lijkredenen. Volgens officieele opgaven hebben de be lastingen in Juli II. 8,868000 frs. meer op gebracht daa in diezelfde maand van het vorige jaar. Zoo men zegtis er eene gedeeltelijke mioisterieele crisis in aantocht. De minister van oorlog Bei tola Viale wil nl. zijn ambt nederleggen. SERVIE. De nieuwe gezant van Oostenrijk heeft zijne geloofsbrieven aan de regenten Protitch en Nbeleiï Markovitch oveihaudigd. Hy ver klaarde belast te zyn niet het uitspreken der gevoelens van vriendschap en welwillendheid, welke Oosteorjjk steeds jegens Servië aan den dag legt. Protich antwoordde in denzelfden geest, rnet eene verzekering dat de goede verstandhouding zou gehandhaafd wordeu. ZUID-AFRIK A. Volgens een bericht van den gouverneur van Lorenzo-Marjuez aau den Portugeescben consul te Pretoiia, zullen de werken van den Delagoa-spoorweg einde September voltooid SCHIEDAM 14 Augustus 188». De gemeenteraad aihier zal Vrijdag den 16n Augustus a. s., des namiddags ten kwar tier vóortwee uren, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde zynde onder werpen zijn Ingekomen stukken, waaronder een voorstel van burg. en weth., tot ver- grootinit en verbouwing der 2e openbare armenschool, overeenkomstig het daarvan ontworpen en door den districts-schoolopziener goedgekeurde plan en bestek, welke stukken Zyn ter visie gelegd, tenemde te worden behandeldonderzoek der geloofsbrieven van de benoemd raadsleden, de heeren A. Schie- veen, C. J. P. van der Schalk, G. Visser Bz,, dr. B. de Brnyu, I. Hoogendam en K. J. van Erpecumrekening der stedelijke gasfabriek over 18S8 en rapport der financieels com missie daarop; rekening over 1888 en be grooting voor 1890 van het St.-Jacobs-Gast- buis rekeniog over 1888 en begrooting voor 1S90 van de hofjes van Beloisbenoeming van een ambtenaar van den burgerijjken stand benoeming van een onderwijzer der 3e klasse aan de tweede openbare armenschool; adres der Schiedamsche KuDstvereeniging om con tinuatie der huur van een lokaal in den voor- maligen St.-Joris-Doelen adres J. W. Kleiss om continuatie zijner wekelyksche toelage; adressen van N. II, de Ron Jr., H. Planten A. Molenbroek om afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting; rapport van de commissie tot herziening der plaatselijke belastingen, betieffende het aanhangige voor stel tot wijziging der verordening op de heffing vau het havengeldnader verslag van de commissie totoaderzoek uanr de ptacttsche uitvoerbaarheid der oprichting eener inrichting voor de theoretische en prnctische opleiding van branders, En verdere voorstellen en mededeeliogeii. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Wydag a. s. niet plaats hebben. De minister van buiten), zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de politieke agent en consul-generaal te Kaïro aan zijn departement te spreken zal zyn op Donderdag en Vrijdag dea 15a en 16n e. k„ des voor- middogs van 1012 en des namiddags van 2—4 uur, In de vergadering vau Gedep. Staten van Zuid-IIoilaad zijn Maandag jl, de belang hebbenden gehoord in zake het protest van den beer A. Bouman, lid van den gemeente raad van Pernis, tegen een besluit van dien raad, waarbij de geloofsbrieven vau het her kozen lid, den heer J. C. Speelman, zijn goedgekeurd. De uitspraak is bepaald op Vrjjdag aanstaande. Vele belangstellenden uit Pernis woonden de vergadering by. De heer A. Moens, inspecteur van het lager onderwjjs in de 2e inspectie, ie sedert een paar dagen ongesteld. Naar wij vernemen, moet zijn toestand reden tot bezorgdheid geven, (N. v. d. D.) De Londensclie correspondent der JV. JB. Ol. seinde gisteien aan dat blad Sir Edward Birkbeck zal overmorgen de aandacht der regeeting vestigen op het besluit van het bestuur der centrale Karner van land bouw, waarby de geheime raad weder Uitge- noodigd wordt het toelaten van levend Iloi- landsch vee te verbieden, allhaos andermaal uit te stellen. Birkbeck zal aan de reseerin» O viagen of zij daartoe genegen is, en zal mede eene motie voorstellen, waarby het Lagerhuis den wensch te kennen geeft, dat de uitvoering van de wetgeving betreffende veeziekten, vooral ter zake san het aimaken, rechtstreeks door het gouvernement geschiede. De Middtslb. Gt. bevat een in het Duitsch gedichte welkomstgroet van Smit Kleine aan Carmen Sylva. Gisteren bezochten 35 adelborsten van he; tydelyk te Amsterdam liggende Fransche oorlogsvaartuig de residentie. Uit Christiania wordt aan de N. B. Ot. ge schreven, onder dagteekening van 10 Augustus: Onze hoofdstad heeft weder het genoegen gehad de Hoilandsche vlag te zien wapperen, en wel vertegenwoordigd door Zr. Ms. schroef- stoom booten le klasse Tromp en Atjehres pectievelijk onder bevel van de kapiteins ter zee K. A. Stakrnan Uosse en J. P. Mercier, Deze schepen zyn tijdens hun vei blijf alhier door een aanzienlijk aantal personen bezich tigd. Voornamelijk Zondag jl. kwamen er vele bezoekers aan boord, die allen met bijzondere welwillendheid in de gelegenheid werden gesteld deze twee groote _en welingerichte oorlogsschepen te bezichtigen, De dagbladen alhier hebben de welwillende ontvangst ver meld. Naar wjj vernemen, heeft het optreden der officieren overal een aangenamen indruk achtergelaten. Als een teeken van sympathie verdient ver meld te worden dat, toen de officieren en adelborsten een van de laatste avonden zich in Tivoli bevonden, het orkest het j>Wien Neér- lansch bloed" heeft gespeeld, waarvan eene herhaling werd verlangd, en welk lied de oificieren met ontbloote hoofden aauhoorden, waarop een sLeve de Hollanders I" door het publiek werd uitgebracht. Nadat de kolonel Stakman Bosse Maandag avond aan boord van de Tromp een prachtig diner van dei tig couverts aan dames en heeren gegeven had, zyn beide oorlogsschepen Dinsdag van hier naar zee vertrokken. De bakkery-tentoonstelling te Bolsward werd Zondag door ongeveer 4000 personen bezocht. De lnêépendance verklaart, dat prof. Van Hamel (van Amsterdam) op het congres der vereeniging voor strafrecht te Brussel zyne denkbeelden even gelukkig in bet Franscb als in het Duitsch uitdrukte en van veel dienst was, door de heldere en beknopte wijze waarop hy vau de Duitsche redevoeringen in het Fransch en van de Fransche in het Duitsch een overzicht gaf. Een dergeljjke getuigenis legt het Journal des Débats af omtrent, 's professors tweeling broeder, den Gronïogschen hoogleeraar, die aan een Woensdag gehouden banket der ïFransche alliantie" te Parijs (da bekende vereeniging welke de verbreiding van de Fransche taal buiten Frankrijk en alzoo van Frankryks invloed beoogt) eene rede hield tot lof van de Fransche taal, uitgaande van Bornier's gezegde: ïElk mensch beeft tweeërlei vaderland: het zyne en Frankrijk", Hij deed zulks met een geest en eene verheffing, zegt de Débats, welke vele Franscheu hem zouden kunnen benijden". Uit een algemeen overzicht van de Zaterdag en Zondag te Nijmegen gehouden wielerwed strijden blykt, dat de Nederlandsche wiel rijders door hunne Engeische en Duitsche mededingers in hoofdzaak geheel geslagen zyn, zoowel op Zaterdag als op Zondag. Vooral de kampioen Iluijsser heeft niet aan de verwach tingen beantwoord. M. Gerritzen heeft de eer van Nymegen zeer flink opgehouden en heeft ieder over zijne vorderingen verbaasd. Ilij be looft nog veel voor de toekomst. Lehr, Jeuckel, Bramson, Bruce, Basil en W. Crump hebben zich als meesters doen kennen en hielden de vlag hunner natiën hoog in top, zoodat de hun gebrachte hulde alleszins verdiend is. Men merkte algemeen op, dat het jammer was, dat onze vermaarde Piw» niet in het krjjt was getredenwant diens roem leeft hier nog steeds voort. Hy maakte de •wedstrjjden dan ook zeer interessant, zoodat zyn gemis ten zeerste gevoeld werd. De tweede dag weid met een concert in de sociëteit sDe Vereeniging" en een groot vuurwerk besloten. Voor de aanstaande wedstrijden tusschen da Nederlandsche universiteiten, den In Sept. dozes jaars te Scheveningen te houdeo, zyn de ploegen van Leiden, Delft en Utrecht voor- loopig vastgesteld als volgtLeiden DelBaero en BieckrnannUtrecht Thiebout en Koch; Deift Korthals Alles en Kerkhoven. Delft moet dit jaar zijn overwinning ver dedigen,het zal, volgens JDe Ned. Sport, echter een lang niet te minachten tegenstander aan Leiden hebben. Een correspondent van de Uaarh Ot. geeft in zyne bespreking van de harddraverij, Zondag jl. op het museumlerrein te Amsterdam gehouden, den volgenden behartigenswaardi- gen wenk; »Maar in al mijne onkunde in zako de edele s/wAvctenschnp, heb ik toch met belangstelling het verschil opgemerkt tusschen de buitenlanders en onze landgonooten. Of is niet kenschetsend voor heel ons volkskarakter, dat cr zooveel on beslistheid en halfheid blijkt te heerschen in de wijze, waarop onze landgenooton deze zaak op nemen De wijze, waarop zij hunne paarden behandelen de Amerikanen hulden 20 terstond 11a eiken rit zorgvuldig in een dekkleedzij ge« bruiken goene zweep en zaten onbewegelijk toont hetzeirdo gebrek aan methode als in onzen landbouw, onze zuivelbereiding zoo vaak gegispt wordt. Voor de Amerikanen geldt blijkbaar ook in sportzaken de leusWhat ever you (to, do it with all your might (Wat ge ook doet, doe list met al de macht, die in u is). En bet is door dit zich mot do borst toeleggen op hun vak dat zij zooveel vermogen. Namen wij de dingen wat minder leuk en kalm op, brachten wij diezelfde leus meer regelmatig in practijk, legden wij meer volharding en nauwgezetten ijver aan den dag, wij kondon heel wat moer tot stand brengen." De Hol!, yz, spoorweg vervoerde gister voormiddag met den plmziertrein 2e en 3e klasse, van Helder naar 's-Graveohage en Rotterdam, ongeveer 1200 personen. Uit Müncheu ontvangen wy het volgende bericht »Da jury, die benoemd wns door het Hoofd comité der eerste internationale jaarlijksche tentoonstelling van scboone kunsten" iu die slad en waarvan Z. K. II. de Prins Regent van Beieren het beschermheerschap aan vaardde, heeft gisteren uitspraak gedaan. »De Nederlaudsche kunstenaars hebben vau alle internationale inzenders naar verhouding de meeste en hoogste onderscheidingen mogen verwerven. ïDe gouden medaille eerste klasse werd toegekend aan "Willem Maris. De gouden medaille tweede klasse aan F. J. du Chattel en Albert Neuhuijs. sDeze uitslag is te verbly dender daar de jury voor de geheele Duitsche school slechts 4- tvveede medailles toekende. «Buiten mededinging bleven Louis Apol, A. Artz. C. Bisschop, J. II. L. de Haas, Jozef Israels, K. Klinkenberg, Jacob Maris, II. W. Mesdag en Ph. Sadee". (zV. v. d. D.) Dezer dagen werd medegedeeld, dat de heer Talens te Uithuizen uit eikentelykheid aan den beambte by de rijkspolitie De Boer te Onderdendam, veor diens activiteit een belooning had toegekend van f 350. Gemakkelijk, zoo schrijft men aan de W. Ort., is de heer Talens weder in 't bezit van zijn rechtmatig eigendom de beambte voornoemd aan het douceurtje van f 350' gekomen, en 'wel door de eerlijkheid van den dief. De beklagenswaardige postbode P., gezegend met zeven h acht kinderen, wier moeder ten vorigen j'are, na een lang ziek bed, aan gade en kroost werd ontnomen, was ten einde raad. Onder meer schulden had hy een rekening van den geneesheer ten zijnen laste van, zoo wordt beweerd, ongeveer f 100; die vordering had reeds als bewijsstuk gediend bij een verzoek aan Z. Exc. den Minister van W., H« eu N. om, zoo mogelijk, een gratificatie te bekomen in z'yo benarden toestand, welke poging echter vruchteloos bleef. Eindelyk vergeet zich de man en bedrijft da daad, die hem aan zyn gezin en aan zlju ambt ontruktdoch wat hy in het pakket vindt is hem vreemdhy is met do bonte papieren (efiecten) vol vreem de woorden niet bekend, hy begraaft den schat in den grond en delft iiem weer op, doch kan er niets mee beginnen. Daarbij bekruipt hem de vrees, dat een ander zal Wl fie so br te acl aai in vat kos sch een van kan zam er rnao De va a verd eers zeke wra zilve D ledei allen T< Utre, hij 1 staan steik plots, leven ge bra hem Ta geval vrouv den, da gr dat c is. D en da Als zaal Li Ij egi leeltiji te voi om zi bergen «narscl houder

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2