Binneniandsche Berichten. p-"i --'-•■■■' Gemengde Berichten, soldaten zelfs een bezitting van den Britsshen consul hebben geplunderd, dan moet dit geen verwondering wekken. Griekenland trekt zich het lot zyner stamgenooten op het eiland sterk aan. Of het echter alleen medegevoel is en er niet gedacht moot worden aan zeker spreek woord dat van visschen in troebel water gewaagt, wie zal dit uitmaken? De Grieken hebben nu eenmaal hun droomen SCniEDAM, 17 Augustus 1880. Naar wij vernemen, bestaat by de gymnas tiek- en schermvereeniging jPalaestra" het plan, om ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan een groot volksfeest te geven, waar aan kan worden deelgenomen door mannelijke stadgenooten boven 15 jaar. De datum van het feest is bepaald op 31 Augustus e. k., den verjaardag van H.IC.H. Prinses Wtlltelmina. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den minister van staat van Luxemburg, den heer Eyschen, opgedragen, Z. M. den keizer van Duitschland namens II. D. te Metz te gaan complimeoteeren bij diens bezoek aan Elzas- LothariugeD. De gewone audiëntie van den minister vau justitie zal op Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. De minister van koloniën heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, bepaald dat er voortaan geen luitenants van het O.-l. leger bij bet leger h. t. 1. zullen worden gedetacheerd, als het voorzien is, dat zij binnen 6 jaren voor bevordering tot kapitein in aan merking komen. Het Centrum vindt, de gewijzigde onder wijswet ungaande, dat de regeering eenige be zwaren der openbaar-onderwys-voorstanders, speciaal liriancieele, zwaar genoeg heeft geoor deeld otn daaraan te gemoet te komen. Ook is op sommige punten het byzonder onderwijs van beter conditie geworden. Het blad be treurt het gedeeltelijk herstel der vergelijkende examens, en komt voornamelijk op tegen het nieuwe leervak, du vrije en orde-oefeningen der gymnastiek en tegen het verbod aan 't bijzonder onderwijs, om meer dan twee uren per week aan nuttige handwerken te besteden. Het hoopt dat deze laatste twee wijzigingen weder verwijderd zullen v-orden. Om deze verandering zal de booze Eerste Kamer het ontwerp niet verwerpen. Het blad brengt ten slotte hulde aan de regeering voor de w'yze, waarop zij aan vele geopperde bezwaren is te gemoet gekomen, en meent dat de Eerste Kamer, als zij dit wetsontwerp verwerpt, Jeter heel wat anders 2ai hebben aan te nemen. Een dag later zegt hetzelfde blad dat zijn bezwaar tegen het verbod van nuttige hand werken is vervallen, omdat het bemerkt heeft dat er wel meer dan 2 uren aan besteed van den baron kussen, wat deze ovenwei niet toestond. Hij verbrak het zegel en opende het couvert. Tot zijne verwondering scheen het ledig. Er kwam geen papier of iets van dien aard, zooals hij verwacht had, te voorschijn. Met bevende hand nam hij een mes en sneed het couvert aan do ecne zijde geheel open. Daar ontdekte hij, in een der hoeken verscholen, een aantal kieino reepjes papier, 't geen zijne verbazing ten top deed stijgen. Ilij schudde ze uit en de twee anderen haastten zich, de op tafel uitgespreide papiertjes bijeen te voegen, doch tot aller teleur stelling scheen geen enkele der snippers aan de andere to passen. En toch schenen zij beteekenis tc hebben. Zij waren ongeveer vier centimeter lang, kegelvormig geknipt en op do eene zijde beschreven. Van het geschrevene was het echter niet mogelijk iets te ontcijferen, want zelfs aan het breede einde waren de strookjes slechts éen centimeter. Alleen bespeurde men op elko breede zijde een cijfer, op elk stukje papier een ander. «Niets waard," reide Frederik, die bet eerst van de poging tot ontcijfering van dit geheim afzag. «Niets waard," zeido rhilippohem na,insgelijks met passen ophoudend. mogen worden, zoodra men boven 't minimum van 18 lesuren komt. De Arnh. Ot. is aangenaam verrast doordat de regeering op sommige punten heeft toe gegeven, waarop het blad een halsstarrig vast houden aan met zekeren ophef vooropgestelde beginselen meende te moeten verwachten. Ten aanzien van twee punten vooral, en wel hoofdpunten van debat, acht zij de in de antwoorden van den minister van binnen iandsche zaken op da bedenkingen van de Kamer aangeslagen toon vry wat lager dan die, waarin de memorie van toelichting was geschreven; en die hoofdpunten zjjn:demet veel nadruk aangekondigde rechtsgelijkheid voor byzonder en openbaar onderwijs en de onbeperkte vrijheid, voor de gesubsidieerde seetescholen geëischt. In het gemeen overleg tussehen regeering en vertegenwoordiging wordt het motief van rechtsgelijkheid ver op den achtergrond geschoven om het subsidie stelsel voornamelijk uit het oogpunt van bil lijkheid te beschouwen, en terwijl de vage bepalingen van het oorspronkelijk ontwerp, welke zekeren schijn van waarborg tegen mis bruik van het subsidiestelsel heetten op te leveren, met opzet zóo waren geredigeerd om ïde vrjjheid van onderwijs, m gezonden zin opgevat, volkomen ongeschonden" te lateu, heeft de minister thans daarin eenige stellige voorschriften opgenomen, die althans eenigen wezenlijken waarboig opleveren, maar dan ook de ïoomisbare vrijheid van de bijzondere school", waaraan eerst niet getornd mocht wordenmoeten aantasten. Te beginnen met 1S90 zullen de »ver- guuningsrechten" in eeu aantal gemeenten een verhooging moeten ondergaan. Volgens de drankwet mag die belasting van 1 Mei 1890 30 April 1895 niet minder bedragen dan 120, terwyl tnans het minimum f 15 is. De bakkery-teutoonsielling te Bolsward, die thans gesloten is, werd door ongeveer 5000 persopeu, de geabonneerden niet rnedege- tekend, bezocht. Zondag li. was het bezoek zoo groot, dat het publiek bij gedeelten in het huoidgebouw moest worden toegelaten. Aan de heeren C. J. van Houten Se Zoon te Weesp is door den Koning vergunuiog verleend hunne fabriek te mogen nuetneu ide Koninklijke Van Houtens Cacaofabriek". Hetgeen aan die omlei scheiding dubbele waaide geelt, is de omstandigheid, dat het veizoek tot het mogen voeren van dieu naam is geschied op eeu uituoodiging daartoe, welke Z. M., met betuiging van 's Konings tevreden heid over hunne cacao, aan die heeren had laten doen. Als verdacht in den afgeloopen nacht te hunnen huize brand te hebben gesticht, waar-, door de bovenverdieping hunner woning met een groot gedeelte der meubels is vermeld, zyn de tapper en logementhouder II, V. O., nGij vergist u beiden," sprak de jonge baron. iMijn vaders zegel is mij een waarborg, dat liet door ons gevondene van groot gewicht is. Laten wij dus voortgaan den sfeutel van dit geheim te zoekon." Hij zette zich aan tafel neder en spreidde do snippers voor zich uit, terwijl do beide andoren zijne bewegingen met opmerkzaamheid volgden. Zoo uitgespreid, meende hij op te merken, dat de cijfers dor papiertjes op elkander volgden en, ze rangschikkende, telde hij geregeld tot acht tien. Hij bracht alle spitse einden aan elkaar en verkreeg zoo een gesloten cirkelviak. Doch toen hij op dezo wijze trachtte het geschrevene to Jezen, bleef iiij weer even wijs. Do woorden of letters sloten niot aaneen; er was niets uit op te maken. De baren liet zich echter door deze eerste mislukte proef niot afschrikken. Hij logde de papiertjes in omgekeerde orde en nu beurtelings met de breede en spitse zijden naar boven ge keerd, zoodat er een regelmatige langwerpige vier hoek ontstond, en beproefde opnieuw iets te ontcijferen doch alweder tevergeefs. Hij rang schikte ze nog weer anders, maar mot even weinig gevolg. Na een uur vruchteloos op deze wijze bezig aan de Waalkade te Nymege», en diens buis vrouw M. V., door da politie in verzekerde bewaring genomen, J3jj de ontdekking van den brand waren beiden gekleed, niettegen staande het omstreeks 3 ure was, terwyl de vrouw een aantal gouden voorwerpen en andere zaken van waards bij zich droeg, zoodat zij blijkbaar op alles voorbereid waren. De 77-jarige Geesje-moei tellitwellingerga, in Friesland, die vóór eenigen tijd met haar kiein bootje, hetwelk slechts Óen persoon kun bevatten, de reis naar Koetille onder Midium met behulp van een paar roeiriemen heeft ondernomeu, is thans van daar op de zelfde wys, nu tevens met behulp van een klein zeiltje, waar het te gebruiken viel, naar haie woning teruggekeerd. Zeker een kras stuk voor de oude vrouw, als men bedenkt dat de afstand langs de waterlijn nagenoeg 8 uren bediaagt. Aingtardaiu. Deze week overleed alhier zekere Jan Smit, wonunde iu de Schouten- steeg, ia den oudetdoui van 89 jaar. II y was daar algemeen bekend onder den naam van jOompie" of «Janoom". Deze man heeft indirect zeer veel bijgedragen tot de uitbieidmg van het café Krusuapolsky, want daar hy bezitter was van onderscheiden huisjes in genoemde steeg, heeft hy door ver koop er van medegewerkt lot de vergrooting van dat café. Eén huisje slechts, hetwelk onmiddellijk aan den tuin grenst, en hetgeen de heer K. ook gekocht had, moest blijven staan en door hem tot zijn dood bewoond bly ven, waarvoor hy dan ook van den heer K. wekelijks eene toelage en eeu paar flessohen wyn kreeg. Zjju leven was gelyk aau dat van eeu arinen kluizenaar die, hoewel hy het er ruimschoots van nemea kon, dit alleen met deed, maar zells uit zuinigheid, ot liever gierigheid uiets het reinigen, en zelfs zyn eigen lichaam op dat punt geheel verwaarloosde, totdat eene nicht van hem in huis kwam, en een eu ander schoonmaakte en op ome bracht. Nu hij echter dood is, kan het café-Krasna- polsky, zoo noodig, al wederom door vergroa- ting vao den tuin worden uitgebreid. Voor 8 jaar ongeveer werd bij genoemden Jan Smit een zak met i 1000 gestolen, waarvan de daders nimmer ontdekt zijn; wel een bew'ys dat de man, die als een behoeftige leefde, er zeer goed bjjzat en een beter leven had kun nen hebbeo. Versmallende bewoners der Schoutensteeg zyn door hem in zijn testament bedacht. De bewoging ten gunste van mevrouw Maybrick duurt voot t. Een verzoekschrift om gratio werd in het Lagerhuis door een vijftigtal leden onder teekend; en in de stad Liverpool heeft men onder een soortgelijk stuk reeds 50,000 namen weten bijeen te krijgen. Do minister van binnen- landscho zaken echter moet (naar men verzekert) te zijn geweest, liet hij de handen zinken. «Morgen zullen wij onze proef voortzetten?" sprak hij, »'t is nu te laat." nDus gij zoudt donken, waarde heer, dat deze snippers ons werkelijk conig bericht omtrent den vermiste zullen geven vroeg Frederik twijfelend, sik laat de hoop nog niet varen," was het antwoord. »Mag ik ook eens eene opmerking maken vroeg Philippo, mZog vrij uivo meening, jonge vriend nik ben verplicht u te waarschuwen, edele heer, voor een onbekenden vijand. Ik deel uwe over tuiging, dat het gevondene eene groote waarde hoeft, maar ik weet ook, dat het juist daarom niot veilig is voor een geheimen aanslag." «Maak je daarover niet bezorgd, Philippo. Ik zal het couvert terstond wegsluiten bij mijne andere stukken van waarde, die goed verzekerd zijn." «Geen sloten of grendels rijn hier tevortrou- wen signore. Ook zonder sleutols of breekijzers woet men ze te openen." »Wantrouvvt gij onzen vriondelijken en gedien stigen waard Baptist» Zou doze nu en dan als een speurhond rondsluipen en de eigendommen zijner gasten aan eene visitatie onderwerpen voor al het misbaar ten gunste der veroordeelde- volslagen doof zijn en bij hot nemen eenor be slissing slechts met hot advies van rechter Stephen te rade willen gaan. Niet zonder beteekenis is do uitspraak van het geneoskundig blad Lancet, dat, na vijf kolom men aan een zifting der medische en chemische getuigenisson te hebben gewijd, tot do slotsom komt, dat sliet vonnis, over de beschuldigde ge veld, door de aan de jury voorgelegde gegeven» ten volle gerechtvaardigd wordt". Hoe ver onder liet publiek de overspanning wol gaat, kan blijken uit liet schrijven van ceneis werkman, die (volgens de Liverpool Mercurtj heeft aangeboden voor tnovrouiv Maybrick de doodstraf to ondergaan, 's Mans redeneering is dat, indien or eon onschuldig leven moet worden opgeofferd, het zijne daartoe even na is, als dat van deze sonschuldig veroordeelde". Hot ware inderdaad moeilijk, con sterker voorbeeld van ziekelijke afdwaling der oponbara mconing aan to wijzen. Geheel dezo beweging toch is niet gericht tegen do doodstraf in hot algemeen, maar uitsluitend togen de doodstraf in het geval van de weduwe Maybrick. Wie er ook hangen moge deze vrouw moet vrijge sproken worden. En dit niet alleen: zij moet (zoo wil het do volksluim) verheerlijkt en tot den rang verhevon worden van martelares en heilige. Het gerechtelijk onderzoek naar den jongsten of achtsten vrouwonmoord te Londen, in White- chapel, liep Donderdag af en leidde tot dezelfde uitkomst als in zake de zeven vorigo gru weldaden; sEen vrouw vermoord. Dader of daders onbekend". Intussehen trachtte do coroner aan deze bekentenis van machteloosheid namens da1 Londenscho politie een paar nuttige wenken vast to knoopen. Hij achtte het raadzaam vooreerst, dat elke parochie van het West-end eene missie openein het East-end, tot verbetering van het zede lijk gehalte der bevolking en ten tweede, dat het East-end, en met name do beruchte buurt, ook langs stoflelijken weg krachtig worde onder handen genomen, en wel door het afbreken en wogruimen van een aantal dier stegen en sloppen, voor menscheüjko wezens onbowoonbaar, waarin da laagste ondeugden hare broeinesten en schuil hoeken vinden. Volgens de verklaring van den geestelijke Barnott moeten do pogingen sedert lang reeds tot het brengen van licht en lucht in die postilento buurt aangewend, afstuiten op den onwil van «enen enkelen huisbaas. Zondagnamiddag te halfeen barstte or brand uit in de magazijnen van de firma Pigott en Co., tontmakors Booth-street to Londsn, onspoedig; stond het gehcole gebouw in brand. liet vuur was ontstaan in het benedengedeelteon daar mon de paarden vrildo redden, deed men de deuren open; maar juist daardoor kreeg hot vuur lucht en verspreidde do brand zich met ongelooflijke snelheid, liet orgste van al was echter, dat die magazijnen tussehen een doolhof van gebouwen liggonallo van vijf of zes verdiepingen en alle dicht bewoondzoodat men het vuur niet kon bereiken. Een politie-agentreddo zes kinderon uit een dor huizen. Daar al de bewoners bun goed door de vensters begonnen te werpen, heerschte er een ongelooflijke verwarring. Verscheiden kin deron worden nog vermist, en men zegt dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Ta! van personen zijn gekwetst door uit do vensters te springen. Do pompiers hebben enkel de niet aangetaste gebouwen kunnen behouden. Thomas Alva Edison,do groote uitvinder op wien thans, bij zijn bezoek aan ons werelddeel, weder de algomeene aandacht is gevestigd, word den llden Febr. 1847 te Milan (Ohio) geboren, als do zoon van eon braaf handwerksman van Hot zij verre van mij, den waard van zoo iets te verdenken; toch heb ik alle reden om u dringend aan te raden, signore, neem in acht." ïOm alle gevaar te vermijden," viel Frederik in, «zouden wij het couvort gevoeglijk in handen van Philippo kunnen laten." «Die raad is nog zoo slecht niet," zei de baron na eenig nadenken sdoch ik dacht daar aan nog een audoro,voorzorg tegen een ongcwenscht onder zoek onzer koffers. Gij zijt schrijver van beroep, Philippo zoudt gij geen afschrift van deze achttien strookjes papier kunnon makon, in zoover er van- verschillend, dat zij anders beschreven zijn?" #Dut zal mij een lichte moeite zijn." «Tracht echter hot handschrift zoo goed moge lijk na to makon en kom mij morgen vroeg uwe proef brengon. Tot voorbeeld geef ik u een dozer achttien snippers mee en tevens een sommotje op afbetaling der schuld, welke ik nu bij u heb aan gegaan. Ziehier twintig Koomselio daalders als eerste voorschot op die som." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2