öinnenlandsclie Berichten. op drie na al de blanken zijn vermoord. Door den Volksraad der Zuidafrikaaosctie repu bliek" is naar Chafiking geseind om volledig bericht; Door Portugeezan zot te Mponda aan het meer Nyassa in Afrika een katholieke zen- dinspost wordao gevestigd, met het doel ker ken en scholen op te richten, het omringende Jand te bevolken en den slavenhandel tegen te gaan. DIIITSCHIAKD. De geheele dagbladpers, de Nordd. Allg. Zeitung niet uitgesloten, neemt een officieus artikel uit de Ilamb. Garreep. over, waarin een bezoek van den czaar voor het al of niet behouden van den vreia onverschillig wordt genoemd en aangetoond wordt dat aan de toenadering tusschen Duitscldand en Engeland veelal te weinig waarde wordt gehecht. Deze werdzegt de Ilamb, Oorretp.sedert lang voorbereid en heeft tijdens het verblijf van keizer Wilhelm in Engeland haar beslag gekre gen. Naar het ech'ynt is het tijdperk der onwerkdadige buitenlandsche politiek in En- geland gesloten, althans zoolang lord Salisbury eerste minister is. Door het bezoek vnn keizeit Frans Jozef to Berlijn is de vroeger niet aityi!) bestaan hebbende eensgezindheid tusschen Duitschland an Oostenrijk tegenover Rusland hersteld. Graaf Herbert von Bismarck gaat eerstdaags te Ostende de zeebaden gebruiken. Het bezoek van den czaar schijnt nu toch ophanden ta zyn. Volgens berichten uit Kopenhagen zou de Russische keizerin met de jongste kinderen aldaar vóór haren gemnai verwacht worden, tarwyl volgens berichten uit St.-Petersburg het volkomen juist is, dat de czaar met zijna gemalin en zjjne kinderen morgen over zee de reis aanvaardt. In ver band daarmede zou dan de komst van den czaar met den troonopvolger den 28sten Augustus moeten worden verwacht. De Natio nal Zeitung weet zelfs mede te deelen dat het bezoek te Potsdam, maar zonder eenig militair vertoon, gebracht za! worden. ZWITSERLAND. De regeeriug van het kanton Bern heeft de voorlezing der pauselijke allocutie van 30 Juni in de kerken verboden. ITALIË. Da te Rome verschijnende godsdienstige bladen maken de jongste encycliek van den paus openbaar, waarbij Z. H. de leer van den Heiligen Jozef aanbeveeii. Leo XIII be gint met- te zeggen dat de katholieken op geeoerlei menschelijkc hulp moeten rekenen en dat hunne voornaamste hulpbron in het gebed is. Vervolgens zich tot de weiklieden richtende, zegt hij hun dat de heilige Jozef, hoezeer uit koninklijk ras voortgesproten, zyn gansche leven lang handenarbeid wilde verr'chten, teneinde den arbeid ta eeren, Hy beveelt hun asn dien grooten heilige te volgen, in plaats van te luisteren naar de raadgevingen van hen die de maatschappij omverwerpen. Omtrent de overeenkomst tot aanleg van de Simpioatunnel wordt nader gemeld dat een uitgang van de tunnel; aan Italië zal behooren, welk rijk voor 15 millioen frcs. in da kosten bijdraagt. De Duitsche kapitalisten, die de samensmelting der twee aannemers- inafttschappijen wisten te verkrijgen, verschaf fen 3ü mdlioen frcs, H U S L A .V 1>. Volgens het gerucht is de broeder van den gewezen minister graaf Ignatiew benoemd tot gouverneur-generaal van Xiew, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Augustus. De beer Van Houten opende het algemeen debat over de onderwijswet. Hij zette uiteen dat het standpunt der rechterzijde was om tan dit haar gunstig oogenblik gebruik te maken en den tegenstanders, die als partij onvoorbereid waren, zoo weinig mogelijk tjjd te laten voor debat. Hij zette daarna uiteen dat de katholieken by deze wet niets zouden winnen, immers volgens de getuigenis van den heer De Brujjn in de Eerste Kamer, waren de openbare scholen in Limburg en Noord-Brabant toch reeds «ectescholen. Zicht bare winst kon de katholieke parljj z. i. niet behalen. De anti-revolutiounuire partij scheen baast te hebben bij deze wet. Spreker vroeg of het standpunt deraotir. vereeniging Mar ais;" (tegen de wet) dat der geheeie antir. party was, tot welke wetenschap men nog niet gekomen was. Spreker zal de ontwikke ling van vrij ouderwijs gaarne zien, maar dat de staat de overheidsscbool gaat bestryden niet door hem gesubsidieerde scholen, is een stelsel dat met opgaat en waartegen ook iMaroix" opkwam. Het stelsel dier partij noemde de heer Pierson, var Zetten, j>de openbare school leegpompen", 8preker wyst daarop, om te doen uitkomen dat de liberalen niet weten of dit het stelsel der gs lieele anti- revolutionnaire party is. Hy meent dat, waar een der couditiën der liberalenleerplicht, niet wordt nagekomen, op hen geen pressie kan rusten. By doet uitkomen dat art. 2 der wet de neutraliteit niet behoorlijk waarborgt, door niet voldoende qualificatie van het be grip openbare school. Hij wilde geen staats geld doen gebiuiken voor propaganda vau byzondere beginselen, ten koste van de ont volking der openbare school. De toekomst za! leeren dat dit de bedoeling is, doch dan zal ook de bijzondere school ta gronde gaan, om plaats te maken voor de zuivere secte- scliool. Het subsidieeren naar een zoodanig stelsel, dat de staat niet langer verplicht was overal opeubaar onderwijs te geven, was z. i. ia stryd met de grondwet. Een der vele sophismen van de clenealeu is, dat de open bare school zou z'yn de aecteschooi der modernen 'tis door den heer Da Biuyu krachtig tegengesproken. Spr. trachtte eery, aantal dier sophismen te weerlegden. Hy wees er o. a. op dat de meerdere baten, die het bjjtoudot uderwijs zal verkrygen, niet zullen strekken tot innerlijke verbetering van dat onderwijs. De schoolstrijd behoefde z, i. niet te eindigen. Ilij had geleid tot deschoone verbroedering der Protestanten en Roornsehea tegen het liberale beginsel der neuUahteit, ais politiek beginsel echter noodzakelijk, omdat in de neutraliteit der schoul ligt de neutrali teit van den staat. De heer de Beaufort wyst er op, dat bet onzeker is of niet nader een ontwerp zal wor den ingediend, aantastende den aard of het karakter der openbare school, daar èn de heer Mackay èn de heer Keuchenius vroeger dat karakter godsdienstloos hebben genoemd. Spr. bestrijdt het subsidiestelsel, waarbij geeu waarborg bestaat voor goed bijzonder onder wijs en wyst op den grooten diuk van het ontwerp voor vele gemeenten. De heer Schaepman verklaarde dat de redevoeringen bewyzeo dat men wel is voor bereid. Ten stelligste ontkent hy dat de scholen in Liraburg en Noord-Brabant katho lieke scholen zyn. Er ontbreekt het religieus karakter dat wij veriaogen wy willen onze kinderen katholiek maken ia hart en nieren. Bovendien, wij willen geen afhankelijkheid van gemeentebesturen, maar vrye scholen. We! degelijk is het ontwerp voor katholieken aannemelijk. Spr. kwam ook nog op tegen de onderscheidiug tusschen leeken en geeste lijken, De katholieken schatten leekeuouder- wys zeer hoog en zullen leekenonderwijzers niet aan de deur zetten. Ia stryd met den heer Van Houten zal spr. elke poging om den schoolstrijd te beëindigen, zonder het beginsel prijs te geven, steuuen. De heer Van der Feltz betoogde dat het ont werp nadeehg zal zyn voor het gehalte van het openbaar onderwijs en dat, door toegeving aan de eischen van kerkelijke zyde, de schoolstrijd niet geëindigd zal zyn. De heer Gleichman, conciliant gezind, wenscht meer waarborgen in het belaag van het openbaar onderwijs. Ilij vraagt pertinent of de regeoring aan verdere eischen der anti- revolutionDaireu zal toegeven? Zoo ja, dan zou hy tegen zyn. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 23 Augustuc 1880. Door den gouverneur-generaal van Neder!. Indië is benoemd tot controleur 2e klasse de heer J. E. Bjjlo. Blijkens een telegram van den gouv.-generaal van Nederl. Indië van den 21u dezer wordt de gouvernemeuts-koffieoogsf op Java voor dit jaar thans geraamd op 540 000 pikols. De poging van liberale zjjde in de Kamer aangewend, om althans richt dagen tjjd te geven tot het behoorlijk naganu van den invloeddien de nieuwvoorgesteldB wijzi gingen in de onderwyswet in de practjjk kunnen hebbeD, werd door de rechterzijde afgewezen. De iieereD, die overweging en discussie onuoodig achten en alleen maar stemming verlaugen, waren dan ook con- seqent toen zij elk uitstel weigerden. Water tot stand komt is hun volkomen onverschillig, alt er maar ietb tot stand komt. Maar ern stiger manoen moesten dan toch da poging Wïtiwdeeren om eerst te onderzoeken vóór men besluit. 2: hier in welken vorm JDb Standaard er over spreekt en tevens üe gelegenheid mis bruikt tot eeoe ellendige insinuatie. sHun denkvermogen weigert zijn hehoor- ljjke werking, nota bene, neg wel in zoo gaar gekookte en tot inoes gestoofde materie als de onderwijswet. Nu, dan is het niet-denkend deel der natio er nog beter afgekomen. Althans de heeren van de rechterzij, die minder sterk geleefd hebben, zagen er niets gaen been in, om terstond den slag op to nemen. Zy waren gereed. Fraai komt de tegeopartjj er dus niet af. "Want van tweeën éenóf hun verklaring van «teXgareedbeid is echt spul, en wat doen zoo trage lezers en nog trager denkers dan op bet Binnenhof f Of erger nog Hun bezwaar is slechts voor gewend, en het zit 'em niet in onvermogen, tnaar id onwil, Maar dan vragen we ook op onze beurt: Wat te denken van een staat kundige coterie, dia dus opeulyk met de waarheid een laf spel drijft, en niet komt om te werken, inasrr otn het werk te doen ttil staan." ArnhOt.) De voor eenigen tjjd gepensionneerde vice- admiraal jhr. M.W.van Rensselaar Bowier, nog zoo kort geleden een toonbeeld van gezondheid en kiachtis Dinsdagna een langzaam toenemende herseuverweekingaan zyn gezin ontvallen. De overledene was adjudant des Kouings in buitengewouen dieost, ridder van de Militaire Willemsorde en der orde van den Neder- laudschen Leeuw, commandeur in die van de Eikenkroon en bezitter van verscheiden bui tenlandsche ordeteekanen. De Holiandsche veekoopers te Londen zullen den dn September, den'dag waaiop ds markten van Engeland voor ons vee zullen geopend worden, des morgens ta 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de Metropolitan Cattle-market", te Islingtonroarcheeren en aldus de bevrjjding der belemmeringen van onzen veehandel op Engeland feestelijk her- aeuken. Door een 40-tal leerlingen van lagere scholen te Vlissingen werd "Woensdag, onder geleide- der hoofden Landman en Opderzieke, een bezoek aan Rotterdam gebracht en werden-, hier de merkwaardigheden bezichtigd. Dit uitstapje geschiedde tot bevordering van getrouw schoolbezoek, en daaraan mochten alleen leerlingen deelnemen, die een jaar of langer in de hoogste klasse waren geplaatst.- Het plan bestaat een stoomtram aan tej leggen van Leiden over Alfen naar Woerden. De noodigs stukkeu en teekeniogen zijn reeds gereed. Uit het verslag over verleden jaar van de vereeniging voor lijkverbranding blijkt dat het getal leden eenigszirs achteruitgegaan is: van 685 daalde het tot 672 en telde bovendien 3 biunenlandsche en 29 buitenlandsche eereleden en een donateur. De ontvangsten bedroegen f 972.14dat is 1 40.54 minder dan in het voorgaande jaar. De uitgaven waren f37.35 minder. Het batig saldo beliep f217.86, Voor lijkovens werd ontvangen f 2715.73, dat is f936.821 meer dan in't jaar 'S7. Het kapitaal van dit fonds vertegenwoordigde eeu gelds waarde van f 19 712. Op 31 December 11, was een vooruitgang van ,f 3457.42' boven- ultimo December '87, De graven der ï&orkumsche Martelaren" op Voorne zjjn dezen zomer door 11,809 bedevaartgangers uit onderscheidene oorden van ons land bezocht geworden. De laatste processie, bestaande uit 180 personen, kwam uit Rotterdam j de voorlaatste, 2G5 personen- sterk, uit Schoonhoven. De werking van de onlangs te Utrecht ingevoerde inkomsten-belasting is -er mee gevallen. Blijkens de gemeenterekening over 1888 was de opbrengst dier belasting f206,494 tegen eeu raming van f'170,000. Hat Domhtrgsch Sadniemos, melding makende van de aankomst van de vorstelijke' badgasten, zegt: >Door de aankomst van dr. Mezger worden nog verschillende nieuwe gasten hierheen getrokken, waarschijnlijk om zich onder zijne- behandeling te stellen of een begonnen kuur voort te zetten. 't Is in het dofp na ook overvolde hotels- en alle kamers zyn bezet". Het blaadje is niet weinig bang, dat door al die drukte het kalme en eenvoudige pom- burg zyn karakter zal verliezen, en het geeft te kennen dat er genoeg badplaatsen van een anderen aard zyn, als men daar behoefte aan mocht hebben. Men schrijft uit Aalten aan dellaarl Ct. r De gevolgen van de besehermende maatregelen,- die de Duitsche regeering voor ne boeren' heeft genomen, zijn hier duidelyk zichtbaar, Bij heele troepen ziet men, vooral 's Zater dagsavonds, de fabrieksarbeiders uit het na burige Bocholt dit dorp doortrekken, om ieder een sstoeteo" (brood) en 4 pond spek roede te nemen. Voor eenige stuivers hebben die' lui wel een marsch van 4 uren gaans over, In de laatste dagen is het.hun echter gemak kelijker gemaakt; eeoige echte en andere voor deze gelegeuheid geïmproviseerde handelaars hebben in een dennebosch aan de grenzen hunne tenten opgeslagen, om daar de Pruisen uit de eerste hand te hebben. Zij maken- goede zaken, Te Belfeld (Limburg) zyn wederom 180 stuks schapen in beslag genomen, die frau duleus uit Pruisen waren ingevoerd. Het panopticum te Amsterdam is weer mot' een nieuwe groep verryktde skwarljes- vioders" voorgesteld in hun listig bedrijf» Ze is geplaatst in de gruwelkamer. Men sccryft uit Yaals aau het N. e. d. B. Er is nu ernstig sprake van de verdeeliflg van den naburigeu kleinen vrystaat Mores-' net", en wel tus'cheu de aldaar gezagheb bends mogendheden Duitschland en België» Volgens Xe NouvelHste, een te Yerviers ver schijnend dagblad, wordt dit voorstel eerts- daogs door de Belgische ïegeering in behan deling genomen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2