Per Felegraajf. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Reelatzaken. In da naby Maastricht gelegen Belgische gemeente Ebeti-Eijmael is Zaterdagavond een chef d«r douanen door een commies doodgeschoten. De dader ts gearresteerd <n gevankelyk naar Tongeren overgebracht. Bottordam. Het ver-soek der bewoners van Plan C om betere waarborgen voor de veiligheid liuoner panden is door de bouw- maatschappij ingewilligd. Het bestaande hek zai door een ander van eenige meiers boeg VVoiden vervangen, Amsterdam. De heer Hugo Muller Keeft voor de hem door de vereonigmg vAlgeraoen belang" (buurt IJ IJ) aangeboden caudidatuur voor den gemeenteraad bedankt. Utrecht. De Oranjovaan verklaart niets te hebben vernomen vau een plan tot oprich ting van eeno zuiver anti-revnlutmnnaire kies vereniging, waarvan het V'tr. DU- melding maakte. Rarneveld. De raad d»zer gemeente heeft een subsidie van flOO geschonken aan de feestcommissie ter viering van denPriusesse- dag, teneinde alle schoolkinder"» in de ge meente op dien dag te onthalen. «am-y -s-—istfw—-g—tv— w-—■- Volgens de Rattern Morning News heeft sir Edward Watkm, de rustelooze onder nemende spoorweg-koning, eene maatscbappy op touw gezet onder den naam van ïThe Tower Oompai y (Limited)", met een kapitaal van 200.000, ten doel hebbende het koopen van grond en het daarop bouwen van eenen reusachtigen toren. Dit gevaarte, dat een paar duizend voet hoog zou moeten worden, zou bestemd zijn tot vermaak van het publiek en tot wetenschappelijke doeleinden. Door sir Edward en de mede-oprichters der sTower .Company" moet reeds voor een bedrag van 6500 ingeschreven zyn. To Tubiro, in België, zijn de vorige week plotseling bij et.\ 50-tal arbeiders, werkende op dezelfde fabriek, vergiftigingsverschijnselen waar genomen, welke aan cholerine deden denken, en veroorzaakt zijn door het gebruik van water uit oen fabrieksput met bedorven drinkwater. De fabriek, zijnde aane katoenspinnerij, ligt aan den spoorweg Brussel—Mans, nabij hennu- gbres en tolt 800 werklieden. Een beekje, dat zich in de rivier tort, voorziet de put in de fabriek, wnar het werkvolk zijne waterftesschon komt vullen. Toon hot bleek dat do zieke arbei ders zeor uitoen woonden en verschillende soort van voedsel gebruikt hadden, deed do behande lende geneesheer dr. Vanhalen het wator uit dien fabrieksput te Brussel onderzoeken, en bleek dit van slechte hoedanigheid te zijn en nis de oorzaak van b epidemie te moeten v.orden beschouwd. Op verschillende plaatsen in Groot-Brittannié lieeft de storm, die hier te lande woedde, zich eveneens doen gevoelen. Bij Southport sloeg een boot om, zoodat 2 man vordronken. Ver scheidene schuiten worden vermist Bij de kust van Noord-Wallis is eon jacht omgeslagen en zijne bemanning van 3 koppen in do golven om gekomen. Do werkstaking ondor de dokwerkers on scbeeps- sjouwers to London neemt een verontrustend karakter aan. Omstreeks 30,000 werkstakers hebben' Woensdag met muziek on vaandels een optocht door do City gehouden. Er was eeno grooto politiemacht op do heen, doch ze behoefde niet op to treden, daar de orde niet gestoord Werd. Op verscheidene plaatsen hebben de werk stakers bijeenkomsten gehouden, waarop zij elkaar aanspoorden bij de werkstaking to volharden. Ver scheidene bekende socialisten trachten de leiding der beweging in handen te krijgen, hetgeen te meer gevaar oplevert daar de dok-maatschappijen gedreigd bobben, werklieden van elders, die tegen het oude loon willen werken, te zullen aannemen. Edison heeft Maandag to Parijr, "en bezoek ge bracht aan de academie van wetenschappen, waar hij zeor goed ontvangen werd en een uit muntenden indruk maakte. Ilij zal aan de aca demie een phonograaf schenken, met een groot aantal cylindors, waarin al do leden van het ge nootschap eenige woorden kunnen spreken, opdat ook liunn'' stem voor het nageslacht kunne weer klinken. De echtgonoote van een BaronetLady Macart ney, had zich dezer dogen oor do politic-recht bank van Morykbonc (Londen) te verantwoorden wegens aanklachten van mishandeling, door twee liarer dienstboden tegen haar ingediend, De driftige damo luid de eene, haar keuken meid, bij een verschil over het vcrleenen van verlof tot uitgaan, oeriige slagen op het hoofd gegeven en haar zeer onzacht togen een lrioede- ren-standaard gedrukt. En don volgendon dog had zij haar kindermeisje wegons oen ioonquaestie deerlijk toegetakeld met vuisten cn nagels, zoo dat hot meisje mot opengek.abd gelaat on han gende haren het huis uitvluchtte, om do hulp der politie iu te roepen. Lady Macartney werd voor elk der beide gevallen tot een geldhof veroordeeld. Eon andero meidon-quaestio bedreigt hot hoofd der Yeruenigde Staten, president Harrison, met een proces. Een keukenmeid, voor een geheel jaar gehuurd, maar toen de famiiio voor ge- ruimen tijd hot Witte Huis verliet ontslagen door mevrouw Harrison, dio, in den geest van haren om zijn zuinigheid bo .enden echtgenoot, oordeelde dat zij de 50 dollars per maand, welke het Joon bedroeg, wol beter kon gebruiken, eischt nu do uitbetaling van haar volle loon en dreigt anders hot hoofd van staat gerechtelijk te ver volgen. Do jl. Zondag met don zoon van den luchtschip per Brunncr uit Bei lijn verdwenen luchtballon is behouden nabij Frankfort a./O, gedaald. Edison zal een maand te Parijs blijven. Opzijn reis van Amerika, zoo gaf bii aan oen correspon dent te kennen, bracht hij uron achteroen door op het dek van hot schip, turend naar de wolken »on zich woedend makend over het vertoren gaaii van zooveel kracht". Éénmaal hoopt hij ook den wind en de Niagara-watervallen voor de electri- citeit te kunnon trcb'—.Iken. Ook de luchtvaart was een probleem, dat hem ernstig bezighield. Te Oberhard nabij Wiirzburg is ren rijtuig, dat den spoorweg wilde oversteken, door een trein aangereden. Het rijtuig werd verbrijzeld, drie porsonen en hot paard werden gedood en oen per soon gewond. Be baanwachter, die in slaap geval len was, werd in hechtenis genomen. De inschrijving voor een eoregeschenk aan Friedrich Bodenstedt, op 's dichters zoventigsten geboortedag geopend, heeft, na aftrek van do onkosten, een bedrog van 42,430 mark. opgeleverd, welke som tor beschikking van den dichter is ge steld. Van den Eifleltoren is een kopie gemaakt ter grootte van 1 meter, en wel uit diamanten. Een rijke Amerikann zal dien koopen. Meor dan 00.000 diamanten worden voor dit torentje gobruikt, dat ill no. 32 rue de Trévise te Parijs to zien is. De bekende maatschappij Wesfinghouso heeft liavo rem nog verbeterd. Dat hebben de proef nemingen to Carlsruhe bewezen. Een trein, be staande uit 50 wagons, van eene lengte van 472 meter en rijdende met eene snelheid van 40 kilometer in hut uur, werd binnen een afstand van 92 meter en in 12 seconden tot staan go- bracht. Toen dezelfde trein eeno snelheid lmd van 58 kilometer in het uur, doorliep hij nog slechts 141 meter na het oogenhlik dat de machi nist de rem aanzette. De bekende ontwerper van den Transkas- pischen spoorweg, gonoiaal Annenkofl", hoeft on langs aan een dor medewerkers van het tijdschrift Export medegedeeld dat men bij gebruikmaking van een door do regcering geprojecteerden spoor weg door Azië, van Londen uit, Peking in 18 dagen zal kunnen beroiken, terwijl men voor deze reis via liet Suezkanaa) 45, en over Canadl Vancouver en Yokohama 35 dagen noodig heeft. Het minïsierio van openbare werken hoeft den duur van den aanleg op 11 jaren geschat en do kosten op C00 miliiocn roebels begroot. Naar aanleiding hiervan deelde AnnenkofT mede dat hij (nu hij do plannen bestudeerd en den weg onderzocht heeft) zich sterk maakt, wanneer liom de leiding van liet weik werd toevertrouwd, het binnen drio en een half jaar gereed te hebben, terwijl de kosten slechts op de helft van de bo- grooting, nl. 300 millioen roebels, zullen komen. Do haven van Rome, tot nu toe aan deRipeti-v gelegen, zal in de nabijheid der Porta del Popoio verplaats worden. Dc kosten daarvoor zijn op l millioen lire geraamd. Ten gov dgo der steeds in omvang toenemende Tiber-reguleoring zijn op nieuw 45 millioen tot dat doel noodig, zoodat do uitgaven voor de regeling van dun loop der Tiber, totaal 105 millio-- lire zullen bedrogen. De burgemeester van New-Y'ork hoeft vier com mission, elk van 23 loden, benoemd om do wereld tentoonstelling voor te betctden, die daar in 1892, tor viering van do ontdekking van Amerika, zal plaats hebben. IJit Rusland zijn dit jaar van 1 Januari tot 1 Juli (ouden stijl) uitgevoerd 200,928,900 pad granen, tegen 221,505,000 pud in hetzelfde tijd perk van 1888. Hiervan is S4,724,000 pud tarwe (88,199,000 pud in 1888), 37,907,000 pud rogge (35,194,000 pud in 1888), 20,838,000 pud gerst (32,545,000 pud in 1888), en 30,100,000 pud haver (40,530,000 pud in 1S88). De Amerikaanscho democraten klagen over de gierigheid van prosidont Harrison. Een blad beweert dat hij afgedragen kleuren koopteen ander meent zelfs te weten dat hijzijn eigen schoenen smeert! Men zal in don staat New-York waarschijnlijk terugkomen op het besluit om voortaan de dood- stiaf te voltrokken door middel van electriciteit. Adviezen van deskundigen welke men heeft inge wonnen, luiden niet alle gunstig voor de electri- sche terechtstellingen. Sommigen twijfelen, of de electriciteit wol in alle gevallen kan dooden; hat temperament speelt hierbij een nog grootere rol dan bij liet gebruik van alcohol; anderen beweren dat het wel mogelijk is, den veroor deelde door electriciteit te dooden, maar dat daar bij ook de voltrekkers van het vonnis gevaar loopen vorplettord le worden. De regeering van Ilawaï heeft den Duitschen geneeskundige dr. Lutz belast mot een onder zoek omtrent melaatschheid en de mogelijkheid barer genezing daar te lande. Dr. Lutz was vroeger adsistont van dr. Unna te Hamburg. Ilij zal de nieuwe behandelingsmethode van dien geleerde toepassen in liet land, waar de vree- selijke ziekte het meest lieert ebt, en, als do proefnemingen slagen, dio methode daar invoeren. HEM ISAAC, 23 Augustus. Tweede Kamer. De minister van marine heeft perti nent tegengesproken het geiueht omtrent het ofloopeu van eeue marinesloep op Edi. Daarna werd hei schoolwet-debat voort gezet. De heer Vermeulen schetste het ont werp als de uiterste concessie iler rechterzijde, die veel piysgeeft, alleen wegens de kans van meer concurrentie met de openbare school. Leerplicht kan niet dan by speciale wet wor den voorgesteld. De heer Rutgers van Rozen burg zou voor het ontwei p kunnen zijn, als de verplichte schoolgeldhelliug werd prijsge geven en het dogma der rechtsgelijkheid. Hij verweet de rechterzijde slechts voorgewende grieven tegc-.v, het openbaar onderwijs te hebben. De herren Roëll cn Smidt wezen op de schaduwzijde van het ontwerp van wet op het openbaar ondrrwys; laatstgenoemde ont kende dat de schoolstrijd uil zou zijn. De heer Lieftinck betoogde Dat dit ontwerp de volkseenheid aaulastte. De heer Lobman be streed tal van argumenten eu betoogde dat het paedugogiscb, politiek en financieel out- werp tot vredu zai leiden. De varkensziekte richt nergens zwaarder ver woestingen aan dan in do provincie Groningen. P:j con landbouwer moesten 25 varkens afge maakt worden, terwijl do moeste arbeiders hun varkens al verloren hebban. Enkeion, die bloem van zwavel, teer en andere middelen aanwenden, bevinden zich daarbij uit stekend. Als een bewijs hoe duur tegenwoordig liet vee verkocht wordt, meldt mon aan 't N.v. 1). uit do omstreken van Gouda dat reeds nu, iri hot midden van Augustus, zoowel binnen- als- buitenlandscho kooplieden bij de boeren rondgaan tot het opkoopen van gruska'veren, waarvoor zij prijzen bestedon van f 40 tot GO. Eon land bouwer bij rooi beeld verkocht zes kalveren voor f48 per stuk; een ander twee voor f50 per stuk; oen derde drie voor f5G per stuk, onz. Hot vette rundvee is eveneens zeer duur. Voor nmgcro varkens, zoowel als vette biggen, worden ook geedo prijzen gomaakt. Vette varkens zijn bijna niot meer te krijgen. Door de alom hooi'schcnde vlekziekte is bijna al wat goz.ond was verkocht, en zijn or zeer vele gestorven. O'er do /uivelprijzen kan men tevreden Z'jn. Voor goede kaas wordt van f 25 tot 27 de 50 kilo besteed, naar gelang van het gowicht; voor enkele zeer zware partijen zelfs nog een paar gulden hooger. Jammer, dal zoo weinigen van al die genoemde prijzen profitoerdon, daar verreweg do moeste zuivelbereiders niet kunnen bogen oji goede kaas, waarvoor nog altijd de juiste weg van beieiding niot schijnt govonden to zijn. To betreuren is het daarom, dat er zoo weinig onderlinge samenwerking bij de belang hebbenden bestaat, tot oplossing van dit bezwaar, en daardoor de kans op verbetering in dezen toestand voorloopig niot grooter wordt. Bij onder linge besprekingen zou allicht de ervaring van enkelen voor andoren het middel kunnen zijn om een nieuw middel tot verbetering ,e be proeven. Over bet nadeel van oogkleppen bij paarden schrijft de hoofd-panrdenarts Iluch te Broxlau in het Tluerschulz-Corrcsjwndenzblaltsliet is bijna onbegrijpelijk, hoe men kan meunen dat paarden, die vau oogkleppen zijn voorzien, niot schichtig zullen worden; slechts do zachtmoedigheid van het paard on het voortdurend gebruik dier klep pen maakt het mogelijk, daarmede te rijden. Men behoeft slechts te zien hoe jonge paarden zich verzetten, wanneer hun voor de eerste maal die klepper» worden aangelegd, om te kunnon booor- deelen boe onnut die dingon zijn. ltoe wenscbclijk het ook ware, de oogkleppon geheel uit te roeien, acht ik dat vooreerst omn wel ijlwant do kracht dor gewoonte is sterker dan d». >sto wil, en toch moet men dio dierenkwellende mode met alle middelen bestrijden. Ten minste moet men daar om trachten bet daarheen te leiden, dat de oog kleppen zoodanig worden aangelegd, dat zij het paard niet hinderen Zij mouten zóo zitten, dat bot paard zijn gezichtsvermogen ten volle kaft ontwikkelen en den indruk v..: alle voorwerpen geheel kan ontvangen, zondor achterwaarts la kunnen zien; hot oenig doel dor kleppen mag trouwens slechts zijn, de oogen van hot paard te boscbermen togen do de slagen van do zweep. »De ligging van bet paardenoog eischt dat hot licht van voren en ter zijde vrij kan indringen de voorkant der oogkleppen mag alzoo niet to dicht bij het oog Eggen. Hoe nadeelig de invloed van slecht zittende oogkleppen is, bewijzen do vele oogziekten welke bet paaid tijdens het werken oploopt. Bij wagenpaarden komen oogziekten dan ook veel talrijker voor dan bij rijpaiuden, terwijl voorts onbeduidende oogziekten bij deze laatste veel ernstiger worden, zoodra zij ais koetspaarden worden gebruikt." De rechtbank te Dtreclit heeft uitspraak ge daan ia het geding tegen Avie Bijl, beklaagd van mishandeling van G. van Maanen, welke diens dood heeft ten gevolge gehad. De be klaagde is veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3