Voorgespiegelde ontheffing van financieelen druk der gemeenten niet bracht en het peil van 't onderwas werd verlaagd. Een in't uit zicht stellen van ruimere toepassing vau art. 49 is ongelukkig. Spreker vraagt aan den mio. van fianncienis door deze wet versterking der middelen noodig En zoo ja waarom stuit ge die dan niet voor Spieker was be reid tot samenwerking, by berustte in 't sub sidiestelsel, maar vroeg leerplicht eu opheffing van de bezwaren aan de schoolgeldheffing verbondon. Da heer Da Moyier repliceerde. By da daarop gevolgde replieken bestreed de beer Van Houten opnieuw sterk de staats subsidie als eene inmenging van den staat in strijd met de vryheid, door de clericalen ge- wenscht, eu door spr. altoos voorgestaan, Die staatSvoogdy wordt ook nu nog door de clericalen bestreden, en eene staatssubsidie voor bijzondere ongodsdienstige scholen is in ptrjjd mei de pauselijke encyclieken, pij houdt vol dat, zoolang do rechterzijde het openbaar onderwijs handhaaft, öf hare handeling ver keerd is, óf hare bedoelingen verdacht zijn. Jdelero financieels regeling met de gemeenten js voor hem hoofdzaak. Hy vraagt of de rechterzijde de behoeftige gemeenten niet meer wil geven, tenzij bjjz. scholen meer subsidie krjjgen. De heer De Savornin Lobman hield vol dat de rechterzijde zeer eenstemmig was. De (Schoolstrijd en do strijd voor de vrjja school zullen niet eindigen, maar, bij eerljjke uit voering van dit ontwerp naar den geest er van, zal lechtserkenning ophouden en rechts gelijkheid gehuldigd worden. By het vervolg zijner rede bestreed de heer Lobman het stelsel van den heer Tak van Poortvliet; hy ontkende dat het ontwerp het openbaar gezag zou ondermijnen. De strijd zal vooitduren, maar met vrye keuze tusschen de openbaie en de byzondere school. De sub sidie verdedigde hy als middel van gelijk stelling, het eenig mogelijke als men de open bare schooi wil laten voortbestaan. Wordt het ontwerp verworpen, dan zal de schoolstrijd de geheelu politiek blijven beheerschon. De heer Mutsaers ontkende dat de katho lieken in het zuiden geene behoeften nnn by zonder onderwys zoudeo hebben cn ver zekerde dat de schuld van eventueele ver werping mei op de rechterzijde kan geladen worden, als zij onredelijke eiscben weigert in te wiiligen. Üa heer Da Beaufort waarschuwde tegen de nanueming vao een compromis, zonder medewerking vau de linkerzijde). De minister repliceerde eu hiold vast aan zyne vei klaringen. Geene wijziging van het karakter van het openbaar ouderwijs is te VV lichten. Het algemeen debat is afgeloopen. Ondcrwyswet, Amcndcmcalen. J, De hoeren Do Beaufort, Kordijkon Fnrncotnbe ganders Iiobben voorgesteld om in do laatste alinea van art. 8, luidende: shot hoofd der schoot geeft van dc toelating van een kweekeling in zijno school torstond schrif telijk kennis aan den arrondissement-schoolop ziener", het woord «torstond" te veranderen in «min stens drie dagon te voren". II. Do heoron Do Beaufort, Goeman Borgesius, Van Houten, Roei) en Furncombe Sanders heb ben voorgesteld het derdo lid van art. 12 te lezen als volgt: «ten behoeve vnn do opleiding van onderwijzers kan, volgens door Ons bij algameonon maatregel van bestuur te stellen regelen en voorwaarden, eene Rijksbijdrage worden verleend aan gemeen telijke en aan bijzondere kweekscholen on nor maallessen", zoodat zou vervallen de bepaling omtrent zoo danige bijdragen aan hoofden van scholen. I, Adressen. De commissie van voorbereiding voor het schoolwetsontwerp heelt rapport uitge bracht omtrent de daartoe betrekkelijke adressen. Zij zijn 4G in getal en betreffen a. de beoordccling van het wetsvoorstel 1°. ter bestrijding van opleiding van onderwij zers door hoofden van scholen; 2°. betreffendo de verhouding van het aantal ondorvvijzors tot de kinderen; 3". betreffende het kweckolingomtclsel; 4°. voor afschaffing van dc vergelijkende exa mens en tegen de daarvoor in de plaats gestoldo maatregelentevons ook voor het behoud der examens 5". omtrent dc wijzo van verloenon van ontslag van omlonvijzors; 0". tot bestrijding van de verplichte schoolgeld- hofling; 7°. omtrent don leeftijd der kindoron; 8". aangaande do examens-, 0". betreffende do (inancieolo rcgoling; 10°. over de waarborgon van het deugdelijk bijzonder onderwijs 11°. togen do verlenging van den termijn voor het maximum van het aantal onderwijzers tot 1 Januari 1892; Ik wcnschcn betreffende het lager onderwijs; 1°. vóór opneming van de gymnastiek onder do verplichte leervakken; 2°. tot opneming van het teokononderwijs als vorplicht leervak; 3°. om tic theorie van hot zingen to veranderen in het zingen; 4°. tot invoering van leerplicht, hetzij bij deze, hetzij in con afzonderlijke wet 5". tot hot verloenen van wachtgeld aan onder wijzers, dio buiten hun schuld wordan ontslagen; Gu. tot verhooging van de minima dor onder- wijzerstrnk temen ten 7". tot benoeming der onderwijzers op gelijke wijzo als dio dor hoofden 8°. tot splitsing van het hoofdonderwijzers examen in eon mathematisch cn literarisch go- deel te: 9°. tot wijziging van het schooltoezicht door vermeerdering van hot aantal inspecteurs en aan stelling van een klasse goed bezoldigde schoolop zieners, gekozen door en uit onderwijzers; 10". tot aanstelling van schoolartsen, van rijks wege; 11". nadere omschrijving van «billijk school geld" 12°. tot onverwijlde grondwetsherziening, bo- paaldolijk van art. 192; 13". tot wijziging van art. 33 der schoolwet, door wegnoming van de woorden «opleiding tot christelijke deugden"; 14°. tot opheffing van den vaccinedwang, cn 15*. tot wijziging van art. Gló, door daaraan too to voogen, dat minstens 2-jarige werkzaam heid aan oen inrichting tot onderwijs van doof stommen of blinden ook voldoende wordt ver klaard voor de aflegging van het hoofdonderwij zers-examen teneindo do ondorvvijzors aan bodoeldo inrichtingen (waarover het toezicht thans bij do wet op het middelb, ondenv. schijnt to zijn geregeld) een oxamen kunnen doen zonder dio inrichting to verlaten. Aan de Kamers is mededeeliag gedaan van de op 29 Oct. 1888 te ICoastantiuopel ge- teekeude overeenkomst, bestemd om tea allen tjjde en aau alle mogendheden bet vrye ge bruik vau het Suez-kanaal te verzekeren. SCHIEDAM, 30 Augustus 1889. Ter gelegenheid van deu vetjaardag van 11. IC. II. Prinses Wilhelmina zal alhier morgenavond ten 8 ure een concert in de Plantage gegeven worden door de stafmuziek der dd. schutterij. De Apeld. Ct. deelt omtrent de viering alhier van den 9den verjaardag van H. K. II. Prinses Wilhelmina het volgende mede: De feestdag zal des morgens te ongeveer halfnegeu aanvaugeu met een optocht vau schoolgaande kinderen eu deelnemers aaa deu vliegerwedstryd. De optocht zal, voorafgegaan door een muziekkorps eu begeleid door de leden der feestcommissie, zich vermoedelijk begeven naar het kouiuklyk paleis, alwaar de kinderen op het bassecour voor het paleis aan H. IC. H. de Prinses een bloemruiker zullen aanbieden. Vau daar begeven de kinderen weder ia optocht naar het met vlaggen versierde feest terrein op het landgoed «Marialust", alwaar te 11 uren de vliegerwedstrijd een aanvang zal nemen, terwyl de overige kinderen zich in de 2 aldaar bevindende draaimolens naar hartelust kunnen vermaken. Tegelijk met den vliegerwedstryd zal met de harridravery voor paarden ea hitten onder den man een aanvang worden gemaakt op het vroeger genoemde terrein. De beide muziekkorpsen (het Apeldoornsche en >Symphonia" van Zutfen) zuilen door wel luidende tonen niet het minst bijragen om de feestelijke stemming te verhoogen. Verder zulleu tel uur de hitten andermaal aan de beurt komen, doch thans gespannen voor de in het programma genoemde voer tuigen, oru zich met elkaar te metenook zullen alsdan de wedstrijden aanvangen van de hitten met paniers, bestuurd door dames, alsmede van ezels, door jongens bereden. Zoodra de harddraverijen afgeloopen zijn, zullen de prijzen aan de verschillende win ners worden uitgereikt op het feestterrein. Aldaar zullen bjj iu3scbeopoozen miniatuur luchtballons worden opgelaten,-om te ruim halfdrie uur in werkelijkheid een luchtballon by het koniakljjk paleis te zien opstijgen. liet muziekkorps iDe Harmonie" zal ge durende de vulling ea opstijging eenige num mers ten beste geven, en daarna een matioée bij het hotel sDe Keizerskroon". De beide concerten bij het hotel jDè Nieuwe Kroon", iu de Looloaa, en »De Keizeiskroon" op het Loo, zullen te haif 8 aanvangen, ter wyl te half 10, wederom op last van Z, M. den Koning, voer het paleis een schitterend vuurwerk zal worden ontstoken. Hierna worden de concerten voortgezet, terwyl het feest in het hotel «De Keizerskroon" met een bal zai worden besloten. Naar wjj vernemen, was het bericht betref fende den luchtballon, die Zaterdag a. s. bjj het paleis het Loo zal opstijgen, niet geheel juist. De ballon draagt den no ara vpo Prinses Wilhelmina eu meet aan inhoud 750 kub. meter. Hij wordt bestuurd door den Iloi- iaud8chen luchtreiziger Lëon Mart en den heer F. L'Hoste, beiden leden der «Académie d' Aerostation Métaorologique de France". Een hunner zal op eene hoogte van 1000 a 1200 meter met hunne pai achute de Nederlanden" afdalen. (AT. D. Ot.j Het chalet van Prinses Wilhelmina, gelegen in het zoogenaamde pPrinsessetuinlje" in het Koninklijk Park van het Loo, is belangrijk uitgebreid. Er zijn nieuwe vleugels aange bouwd, terwijl van binnen schilderwerk is aangebracht, vervaardigd door den heer Stor tenbeker. De Nieuwe Ct.voor Utrecht meldt dat de heer dr, D. J. Nonhebei, weleer assistent van dr. Mezger ea thans roédecin-masseur van Z. M, den koning van België, het voornemen heelt, voortaan te Amsterdam consulten (e geven, en wel op verzoek van eenige voorname in gezetenen. De werving voor het korps rijdende artil- lerie is weder opengesteld. Het internationaal «meel- en graancongres" te Pat ijs is Donderdag besloten meteen feest maal in bet Njjverheidspaleis (waar det ver siering van het burgemeestersbanket nog aanwezig was), welk banquet du pain, door 600 bjj de meelnjjverbeid betrokken perso nen bijgewoond, werd gevolgd door een con cert en een bal. De minister van koophandel, Yves Guyot, was president van de tafel. Uit eea staat, omtrent de graaoproductia door den hee* Graudeau op het congres over gelegd, blykt dat Fiaukryk onder de Euro- peesche landen in dit opzicht bovenaan staat, met een jaarlykscha graanopbrengst vao 100,700,000 hectoliter en van alle landen ter wereld alleen overtroffen wordt door da Vereenigde StateD, welker jaarlyksche graan- productie 180,400,000 hectoliter bedraagt. OpFraokrjjk voigtBritsch Indiëmet 96,300050 hectoliter en dan Rusland met 94,000,000 hectoliter. Dinsdag tegen middernacht, voor een nach telijke oefening de spoorbrug van Kuilenburg overgaande, waartoe door de M. t. E. v. S. aan het hoofdkwaitier van den leider der oefeningen vergunning was verleend, stortte de majoor van den generalen staf Froger, geheel onverwacht aan een open vak komende, ia de uiterwaarden naar beneden. De majoor is naar Utrecht vervoord. Gelukkig is zyn toestand niet gevaarlijk. De brug was ia herstelling en niet verlicht. In het geval van oplichting ten nadeele van de Amsterdamsche baDk, tot een bedrag van f25.000, gepleegd door Heinrich Hon Hon, laatstelijk boekhouder bij de firma Duitz en Zn., handelaren in diamant te Amsterdam, is eenig licht gekomen. Sedert den dag, waarop het geld door hem geïnd werd, Zaterdag 3 Augustus, is van Hon Hon niets vernomen. Een onderzoek, door de Nederlaodsche ia vereeoiging met de Fiansche politie ingesteld men had reeds dadelyk vermoeden, dat de falsaris naar Frankrijk vertrokken was heeft aan deo dag gebracht, dat hy drie dagen na het aanbieden van da cheque, dus den Gu Augustus, iu een hotel in de Rue St. Rocb, te Parjjs, is afgestapt. Bjj was toen in ge zelschap van een vriend, zekeren II., en schynt, blijkens in het hotel achtergelaten ea gevonden voorwerpen, als eenige vrouwen kleren en een pruik, vermomd over de gren zen te zijn gekomen. Eenige aanduiding van het tegenwoordig verbiyf van Hon Hon heeft de politie nog niet mogen vinden. Hij schijnt al spoedig de lucht er van gekregen te hebben, dat men hem te Parijs op bet spoor was, en heeft daarom maar enkele dagen in genoemd hotel doorgebracht- Men vermoedt avenwel dat hy zich nog in de Fransche hoofdstad ophoudt. (N. v. d. Dl) Dinsdagnacht heeft een dief zich door in braak toegang tot de R.-k. kerk te Heer (L.) weten te verschaffan en daaruit den inhoud der offerblokken ontvreemd. Als vermoedelijke dader wordt gehouden een Duitscher, die in den loop van den dag in het dorp gezien was- Men heeft hem echter tot heden niet kunnen opsporen. Een jonge dame, uiterst net gekleed, voor gevende van zeer goede familie te zjjn, had haren intrek genomen in een der eerste hotels te Groningen. Vrjjdag jl. verliet zij echter zonder te betalen dit hotel en kwam dien zelfden dag ten huize van mej, T. in de Pel- sterstraat, waar ze voorgaf aldaar eenigen tyd te willen logeereo. Ouder voorwendsel nog eene boodschap te moeten doen, verdween zij ook van daar. Zondag kwam mej. T. tot de ontdekking, dat ze eene gouden broche vermiste en deed hiervan aangifte bjj de poli tie. Direct bracht men daar het geheimzin nig vertrek van de jonge dame met dezen diefstal in verband; een grondig onderzoek werd ingesteld en als naar gewoonte met gun-- stig resultaat. De broche toch, die reed3 verkocht was,- werd opgespoordmen kwam te weten dat- de jonge dame vertrokken was in de richting van Assen, de telegraaf werd n werking ge bracht, en spoedig was de vogel te Assen geknipt. Gisteravond keerde zij onder politie- geleide te Groningen terug en legde eene volledige bekentenis af. (Ar. G, Oê.) Eene kano, waarin twee jongelingen uit- Utrecht zalen, is te Vreeswjjk op de Lek-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2