Binnenlandsche Berichten. STAT EN-GENERA AL. wogen werden. Een beperken van den in Europa heerschendeu nay ver en vijandschap tot een stryd om de Vogeezen is echter een hersenschim." J3y besluit des keizers, in zjjne hoedanigheid van koning van Pruisen, is aan de Evange lische stichting ^Jeruzalem" rechtspersoon lijkheid verleend, onder goedkeuring harer statuten. Haar zetel wordt gevestigd te Berlijn. Voor de geldmiddelen zyn da volgende fondsen aan haar overgedragen lo. het kapitaal van 430,000 mark, in 1341 door koning Frederik Wilhelm IV belegd ter oprichting van een DuitschEngelsch Protestantsch bisdom te Jeruzalem2o. het Jeruzalemmer collecte- fonds, bedragende 220,000 mark, tot nog toe onder beheer geweest van het Pruisische ministerie vao eeredienst3o. het bouwfonds, groot 530,000 mark, van 1869 tot 1888 bijeen gebracht door faerkelyke collecten in Pruisen. JJe stichting heeft ten doelbehoud der be staande en oprichting van nieuwe Evangelisch- Jterkeiyke instellingen en inrichtingen te Jeruzalem, inzonderheid kerken en scholen, alsook oprichting en ondersteuning van Evan gelische gemeenten. Het bestuur, onder leiding van den minister van eeredienst, zal bestaan uit een curatorium van 5 leden, te benoemen door den konÏDg. Minstens twee leden van dit curatorium moeten tot den geestelijken Stand behooren. Volgens particuliere telegrammen uit Kopen- Dagen beett de czaar bij zijn aankomst aldaar een hoogst gunstigen indruk gemaakt. Hjj scheen recht opgeruimd, veel meer dan men aldaar ooit by eeue vioegere ontvangst had gezien. Er wordt verhaald, dat koning Chris- tiaau, die liever had gezien dat de czaar de reis ovjr Berlyn gedaan en aldaar een bezoek tea bova algelegd had, hem wegens het nalaten dezer visite schertsende beeft gezegd: adat is eeoe halve oorlogsverklaring I" Ofschoon men ia de Deensche hofkringen meent, dat de czaar da volgende week in Duitscbland zal komen, wordt dit in goed ingelichte kringen alhier niet geloofd. F It A N K U IJ K. In zijn manifest zegt de graaf van Parys, dat er een beslissende strijd gestreden wordt. Het komt er op aan, het gezag te ontrukken van eene factie, die bet openbaar vermogen in de waagschaal gesteld en de dierbaarste vrijheden geschonden heeft. ïGjj conserva tieven, vooral, gy voorstanders van de mo narchie" (zoo luidt het stuk), Sgeeft het voorbeeld van eendracht I Waar gij candidaten jiebt, steunt hen krachtig. Eu elders, behan delt niet als vijanden diegenen, die dezelfde tegenstanders bestrijden als gij. De republi- hemsche party heeft in 1884 constitutioneele wetten ingetrokken; doch er zal weder een stelsel van bestuur aan het roer komeo, dat den godsdienstvrede herstellen en aan onze instellingen duurzaamheid byzetten zal. Katho lieken, kunt gij twijfelen, welk gouvernement gelijk; hij bleef derhalve staan en groette de dames op ridderlijke wijze. Waarheen, mijnheer de baron?" riep de vroo- lijke Laura, terwijl zij haar klepper inhield, zijnen groet beantwoordde en hem de hand reikte. «Geldt uw tocht de villa Bianchi, laat ik u dan zeggen dat gij er tevergeefs zult aankloppen. Mijn vader is reeds in de vroegte op weg getogen om een bezoek af te leggen bij een vriend in de nabijheid, en wij maken een kifin uitstapje naar gindsche blauwe bergen. Daar staat het kasteel Nnovo, eene bezitting mijns vaders, heerlijk schoon ge legen in 't gebergte." «Dan wensch ik da dames een gelukkige reis," antwoordde de jonge manshot spijt mij, dat mijn weg in tegenovergestelde richting leidt." sDat spijt mij ook, en om de waarheid te zeggen, ben ik ook niet van plan u zoo gauw weder los te laten. Veeleer ben ik van zins u vast te houden en u als mijn gevangene naar het gebergte te voeren." »Aan zulk een gevangenschap zou ik mij met u meer waarborgen zou geven, daa de monar chie, voor de eerbiediging van hetgeen uw geweten van u verlangt! Imperialisten, ik vraag niet van u dat gy uwe herinneringen zult verloochenenmaar gij zult aan de monarchie uwen steun niet weigeren, wan neer het bewezen wordt dat in haar alléén heil ta vinden is. En gy, eerlijke republikeinen, gy zult niet voortgaan eenen regeeringsvorm te verdedigen, die veroordeeld is geworden door z'yne vruchten". E X H I 1 H V. In de troonrede, welke gisteren ter ver daging der zittingen van het Parlement werd voorgelezen, verklaart de koningia dat de be trekkingen met hst buitenland van den meest vriendschappeljjken aard zyn. Sedert het begin dezer zitting ia er niets gebeurd, wat de vaste hoop op liet behoud van den Europaeschen vreda zou kunnen verminderen. De eenige inbreuk op den rustigen gang van zaken, maakte eene poging dor Mahdisten om de zuideljjke grens van Egypte te overschrijden, welke poging echter ten «enenmale is verydeid. Voorts maakt da troonrede melding van de Samoa-conveDtie, welke nog steeds wacht op de bekrachtiging door de regeering der Ver- eenigde Staten. Op verzoek der koningin, heeft de koniug van België teger- het najaar eene internationale conventie te Brussel belegd, om te beraadslagen over den tegenwoordigen toestand van den slavenhandel ter zee en te land «n over de middelen tot vermindering der rampen, welke die handel over de mensch- heid brengt. Met Frankrijk is een vergelijk gesloten, tot regeling der geschillen betreffende de grenzen der wederzydsche bezittingen in West-Afrika. Me» Fraokrjjk en Duitscbland is een nieuw post- en telegraaf-verdrag gesloten. De door het Parlement toegestane kredieten tot versterking van de vloot, zullen maken dat de burgerjj hare handels- ea nyverheids- ondernemingen onder noggrootere waarborgen van veiligheid zullen kunnen voortzetten. Voorts gewaagt da troonrede van den voor uitgang op het gebied van landbouw en handel, gepaard aan eene geleidelijke onderdrukking der woelingen in Ierland, terwijl zy besluit met te wijzen op de alom waar te nemen ge lukkige verschijnselen van toenemenden voor spoed, als de vrucht van het herlevend ver trouwen. üit St.-Petersburg verneemt de Daily Newt dat do czaar vóór zyn vertrek da definitieve plannen voor den Siberischen spoorweg beeft vastgesteld. Blijkens een telegram uit Konstantinopel aan de Daily Nevit, is de verspreiding van dat blad in Turkije verboden. Naar uit Odessa aan de Daily Newt ge meld wordt heet het dat zekere Armeniërs zich tot den czaar hebben gewend met het verzoek ten hunnen bate tusschen beide te komen. vreugde onderwerpen, markiezin, doch ik zou vreezen, dat een voetganger u veel te veel in uw tochtje zou belemmeren en h et dool er van zou doen missen." sDeze bedekte weigering ontslaat u niet van de boeien, dio ik voor u gereed heb. Kom hier, Marko, sta uw paard aan den baron af, dan kunt gij naar de villa teruggaan. Neem gij dan een ander paard en rijd ons achterop. Gij zult ons spoedig weer hebben ingehaald," Frans von Stauffen kon nu niet langer weiger achtig blijven. Hij steog te paard en reed naast liet bekoorlijke jonge meisje voort, den weg op naar Castel Nuovo. «Vertel mij nn eens, heer baron, waarheen gij op reis waart, (oen wij u ontmoetten zeide Laura j want ik moet u zeggen, dat ik het u dadelijk aanzag, dat gij noch plan hadt de villa Bianchi te bezoeken, noch bijzonder waart ingeno men met de ontmoeting, die ons uw gezelschap verschaft." «Ik vrees dat mijne bekentenis u gacsch niet ITALIË. De kardinaal-aartsbisschop van Turijn, Alimonda, is te Rome aangekomen om, naar men zegt, den paus vergunning te vragen den doop toe te dienen aan den zoon van den hertog vao Aosta. Daar da spanning tusschen het Vaticaan en het Quirinaal thans zeer groot is, zoo ziet men met belangstel ling de beslissing van Leo XIII in deze teedere aangelegenheid te gamoet. OOSTENRIJK. De Israëlietiscbe graanhandelaren hebben woord gehouden dat zjj WeeneD zouden straffen voor de enkele maanden geleden daar uitgebroken anii-semitiscne woelingen, door de internationale graanmarkt te doen verloopen, Jl. Maandag is die markt geopend, doch het aantal bezoekers bedroeg slechts 2000, tegen bijna 6000 verleden jaar. Ver- moedelyk zal men trachten eene internatio nal# markt te Parys te vestigen. B L G A R IJ E. Uit Konstantinopel wordt van Donderdag gemeld, dat de deputatie uit de Christenen op Kreta, balast om met Chakir-pacha te ouderhandeien, zich heeft ontbonden na den gouverneur een in heftigeu bewoordingen ge steld protest te hebben overhandigd. In telegrammen van de consuls wordt dit beschouwd als een bewys, dat de stryd voort duurt. Men verzekert, dat Chakir-pacha, die in opdracht had alle middelen aan te wenden om laogs vredeiievenden weg tot herstel der orde te geraken, machtiging heeft gevraagd om van krachtig op te treden, Io diplomatmkerapporten wordt de toestand op Kreta als 2eer ernstig voorgesteld. De Grieksche regeering moet zich, na de weige ring der mogendheden om ia zake Kreta tusschenbeiden to komeo, vrij beschouwen om handelend op te treden. Arbelds-cnquëte. In haar antwoord omtrent het ontwerp, hou dende bepalingen betreffende een voortgezet onderzoek door een staatscommissie, verklaart de regeering dat de omschrijving van het mandaat der commissie ongetwijfeld ruimer is da* de op dracht, aan de vroegere parlementaire commissie gegeven. Inderdaad beoogt het wetsontwerp een onderzoek van niles, vrat betrekking heeft ep de verhouding van alle werklieden tot hunne werk gevers. De vraag, of een onderzoek omtrent de verzekerings- en ondersteuningsfondsen van werk lieden daaronder begrepen is, moet dan ook toe stemmend worden beantwoord, voor zoover die fondsen verband houden met den arboid in fabrieken en werkplaatsen, waarbij ai dadelijk zij opgemerkt, dat de uitdrukking «fabrieken en werkplaatsen" hier niet do beteeksnis heeft, bevallen zou en u misschien in eene minder goede stemming brengen, markiezin." »0, wees daaromtrent gerust, heer baron 1" sik zocht mijns vaders graf, markiezin," hernam de baron op een toon, waarin tegen wil en dank iels weemoedigs klonk. «Uit de mededeelingen uws vaders ben ik tot het besluit gekomen, dat hij hier in den omtrek zijn leven gelaten heeft. Struikroo- vers hebben hem vermoord, ora zich meester te maken van eene erfenis, die hem bier ten deel gevallen was." »Dat is inderdaad een treurige geschiedenis, die gij mij daar vertelt, baron," zeide Laura nadenkend. «En mijn vader wist daarvan iets af? Hij heeft er mijn nooit over gesproken. Zoudt gij bij uwe na sporingen niet liever de hulp en bescherming van de rechterlijke macht inroepen «Neen, markiezin," antwoordde de jongeman. «Na de eerste vruclitelooze bemoeiingen van het gerecht stel ik geen vertrouwen meer in die hulp. Ik heb enkel vertrouwen in de rechtvaardigheid mijner zaak, op mijn eigen kracht en op de hulp des daaraan in do wet van 5 Mei jl. toegekend. Die wet zegt alleen wat zij onder fabrieken on werk- plaatsen verstaat; in dit ontwerp denke men daarbij minder aan eon localiteit, als daar wordt omscbrevon, dan wol aan een inrichting, die, hoo er oojc gewerkt wordt, in de spreektaal als fabriek of werkplaats wordt aangeduid. Juist nu een ruime omschrijving wordt ge» geven van het veld, waarover de enquête zich uitstrekken zal, behoeft niet to worden gevreesd, dot de™ uikomsten van het onderzoek, door de heeren Struve en Bekaar ingesteld, een andere opdracht aan deze commissie wenschelijk zullen maken. De veldarbeid kan in het mandaat der te be noemen commissie niet worden begrepen. "Wet ontbreekt vooralsnog voldoende kennis van de toestanden mot betrekking tot den landbouw- aibeid, doch tot de aanvulling daarvan wordt thans reeds ijverig gewerkt door oene andere commissie, die uit doskundigon is samengesteld, nl. de landbouwcommissie. Tegen eeno omschrijving, die ook de mid delen van vervoer omvat, heeft de regoering geen bezwaar. Zij erkent gaarne do wenschelijkheid daarvan; Hoeveel tijd voor het onderzoek, in den be doelden ruimen zin opgevat, nosdig zal zijn, is moeilijk vooraf to bepalen. Toch is het wenschelijk bij de wet een ter mijn tc stollen, die desnoods later kan verie*gd worden, opdat er èn voor de staatscommissie èn voor de regeering een prikkel /ij ora den arboid met de noodige voortvarendh 'id te vei- brengen. Het is intusschen vrij zeker, dat liet tijdstip- in art. 18 van 1 Januari 1891 door een later zal moeten vervangen worden. Met het oog op de onzekerheid wanneer het ontwerp, indien het de goedkeuring der wetgevende macht weg draagt, tot wet zal worden verheven, is in het gewijzigd ontwerp in art. 48 de datum voor- ioopig oningevuld gelaten. Do regeering zal zeker niet nalaten, ook reed» vóór don loop der enquête, die voorstellen te doon, waartoe de aanvankelijke uitkomsten haar in staat mochten stellen. Do regeering heeft geene bedenking togen do redactie van art. 1, zooal» die in het voorloopig verslag in overweging wordt gegeven, noch in hoofdzaak tegen de daar voor de considerans van' het wetsontwerp voorgestelde. Alleen kan nn nog moeilijk als vaststaande worden aangenomen, in hoeverre de sociale wetgeving zal wordon aan-- gevuld. Het bedenkelijke van het toekennen van eene zoo groote macht aan de staatscommissie, als in dit ontwerp wordt voorgesteld, kan do regoering niet inzien, indien maar met dio uitgebreide be voegdheid rekening wordt gehouden bij de keuza van da leden. Het voordcel van de medewerking van werk lieden bij de te houden enquête kan niet worden' ontkend, doch daaraan zijn ook nadoelen ver bonden. Daarom is het wellicht het veiligst, dat voor de opneming van werklieden in de com missie, men zich bepale tot het gebruik maken Hemels, Wanneer deze drie mij niet verlaten, dan- ben ik zeker van den uitslag," «Uwe vastberadenheid is mij sen waarborg, dat gij de zege zult behalen." Hot gesprek werd afgebroken, want de smalle, steile weg noodzaakte de ruiters achter elkander" te rijden. Terwijl zij langzaam hooger stegen, ge noten zij het heerlijke vergezicht, datdoLigurische Appenijnen, die zich aan hun rechterzijde vorhieven en oen bekoorlijk contrast vormden met hetbosch- rijko dal aan de linkerzijde, aanboden. Ën ginds op een aan den linkerkant steil oprijzond bergpla teau verrees hot jachtslot, dat de aankoiaenden- vriendelijk tot spoed scheen aan te sporen. Men besloot den korten tijd, die voor een be-- zoek overschoot, wanneer men altham, voorden avond op hot kasteel Bianchi terug wilde zijn, door" te brengen op het terras nan die zijde van het sloty waar de rots zeer steil naar beuedon liep. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6