Kerfiiem. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. V i s s c ii e r ij, •van hat voorlaatste lid van art. 4. Op die wijza kan van hunne voorlichting niet worden getrok ken. zonder dat do nadoelen van een permanent lidmaatschap zich voordoen. Daar openbaarheid van de verhoeren niet is- voorgeschrevon, zuilen deze met gesioten deuren plaats hebben. De niededeeüngen van getuigen Bn deskundigen zullen daardoor in belangrijkheid winnen. Het bijwonen van de verhooren door leden eoner andere afdeeling der staatscommis sie, ook al treden zij niet als plaatsvervangers op, behoeft echter niet to worden verboden. Het nieuwe laatslo lid van het artikel ver gunt zulks nu uitdrukkelijk. 'Volkstelling. Door do regeering is bij een ontwerp tot ver- hooging van hoofdstuk V dor staatsbegrooting voor 1889 eeno verhooging van f 55,000 voor gesteld voor hot noodige materieel der telling. De regeering wonscht namelijk, in afwijking van de vroeger gebezigde wijze van tollen, ge bruik te maken van individueeie telkaarton. Dit stolsel heeft deze voordeden, dat het hoofd van een gezin, voor eik lid van dat gezin, eene kaart moetende invullen, er eerder toe geleid wordt elke vraag voor elk nauwgezet te beantwoorden, en dat meer waarborg bestaat voor nauwkeurigheid bij hot opmaken der uit komsten. Door kaarten van verschillende kleur tc nemen, b. v. voor mannen en vrouwen, en voor tijdelijk aanwezigen, voorkomt men de onnauwkeurig heden, dio samengaan met eene ruime toepassing van hot pointooring-systoem, dat met do vroeger gebruikte gezinshiljetten moet gevolgd worden, en met het overschrijven van do tijdelijk aan wezigen op de scartes de dfipouil element", het- »geen uoodig is om de opgaven betreffende de tijdelijk aanwezigen te zenden naar de gemeenten, tot welker bevolking zij belmoren. Ook wonscht men bij da volkstelling gegevens te verzamelen voor eene beroepsstatistiek, zooais reeds ten vorigen jare overwogen werd. Schoolwet. Door de hoeren Goeman Borgesius, Farncombe Sanders, VanderKaay.KerdijkenMeesis een amen dement voorgesteld om in art. 14 te bepalen dat, onverminderd het bepaalde in art. 5 en met uit zondering van de gevallen, voorzien in art. 19 sub. a, 6, c, (1, en f, van elk besluit, krachtons deze wet door Ged. Staten genomen, bij den Koning in hooger beroep kan worden gekomen door ieder, die bij do vernietiging of verbetering van het besluit van Gad. Staten belang heeft. Het hooger beroep moet worden ingesteld binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop het besluit openbaar gemaakt of den belanghebbende toegezonden is. Nog zijn voorgesteld: 1°. amondement van den heer De Beaufort en 8 andore liberale leden om de schoolgcldheffmg zóo to regelen, dat ter ge- moetkoming in de kosten, die voor rekening van de gemeente blijven, een bijdrage kon worden geheven van ieder schoolgaand kind, uitgezonderd bedeelden en onvermogenden2o. amendement van den heer Van Deldon en 5 andere liberalen om de rijks bijdrage aan bijzondere scholen te binden aan eeno aanvrage door de besturen dezer scholen aan Ged. Staten, van wier beslissing beroep is op den Ko ning; 3o. van dezelfden om in de overgangsbe paling vast to stellen dat de bijdrage aan de gemeenten in de jaarwedde der onderwijzers nooit minder zal zijn, dan volgens art. 45 dor bestaande wet, doch in geen geval to teen hooger bedrag dan haar deswege in 1889 zou zijn toe gewezen. Door de regeering is f 9000 aangevraagd voor de restauratie van het oude stadhuis te Woerden. Edison is door de Franscho regeering nitge- aoodigd tot een groot feest, dat den 4n September te zijner eer in hot gebouw van bet ministerie van koophandel wordt gegeven. Hij heeft op zettelijk voor dat feest zijn vertrek uitgesteld. Van 28 Aug. tot 2 of 3 September gaat de be roemde uitvinder naar Zwitserland, om Bazel en iucern te bezoeken. Een industrieel te Chicago, de heer Thomas, vervaardigt thans ook llesschen uit papier. Zij worden inwendig met eene vloeistof gedrenkt, die aan de wanden eene dunne korst aanzet, welke noch door zuren, noch door alcohol kan worden aangegrepen. Daze flessp.hen hebben niet alleen het voordeol, dat zij zeer goedkoop zijn, maar zij kunnen ook niet breken, en vereischon dus niet eeno zoo zorgvuldige verpakking als glazen fles- schos, terwijl bovendien het gewicht zeer gering is. De Lyon módicale brengt ter sprake de in ver gelijking niet andere staten zeer treurige ver houding tusscken de sterfgevallen on geboorten in Frankrijk. Daarin komt o. a. voor, dat op het tegenwoordig grondgebied van Frankrijk in den tijd van Caesar 6,700,000 zielen woundon, ten tijde der Caro- iingors bedroog do bevolking slechts 5,500,000. in de 14e eeuw was zij gestegen tot 22,000,000, in do 16e eeuw bedroeg zij 20,000,000, in '1700 ruim 21,000,000, in 1770 24,500,000, in 1789 20,000,000, in 1S01 27,347,000, in I86G 38,192,004, in 1872 daalden zij tot 36,102,921 in 1885 bedroeg zij ruim 38,000,000. Vooral is die verhouding zeor ongunstig in vergelijking mot verschillende andere midden-Europoesche staten. Volgens Pringuo komt do geringo ver meerdering der bevolking ton doelo voort uit kindermoord, die, naar hij beweert, schrikbarend toeneemt. In de St.-Cl. is het volgende verslag opge nomen omtrent de verwachtingen van don oogst van 1889 in do provincie Zuid-Holland Tarwe, rogge en gerst. De berichten uit de streken dor provincie waar genoemdo granen verbouwd wordon, luiden over het algemeen zeer gunstig. Bijna overal staan deze graansoorten uitmuntend te velde en beloven een ruim beschot en veel stroo. Wol is waar hebben de akkers veel geleden van zware slagregens en sloeg het gewas op eenigo akkers daardoor ter n«der, hetgeen een nadeeligen invloed uitoefent zoowel op bet beschot als op de qualiteit, doch de droogte in do laatste helft der maand Juni kwam daar aan weder ton goede. De tarwe, gezaaid op do Jichtore gronden in Overflakkeo en Goederecde, is echter te dun opge groeid ten gevolge van worm, .en daarom zijn op vele plaatsen de akkers omgeploegd. De drie bedoelde graansoorten worden inden Alblasserwaard, evenals zomerlarwe in Over flakkeo en Goedereede, rogge in het Westland en geist in de Yijf-IIeercnlanden weinig of niet noemenswaardig geteeld. Havar. Do medeieelingen omtrent deze graan soort, uit do vorschillendo deelon dor provincie ontvangen, zijn zeer uitoonloopend. In het West- land, in Voorno en Putten en in Overflakkeo en Goedereede wordt van de uitkomsten van den verbouw weinig verwacht. Oorzaak van dit slechte vooruitzicht wordt toegeschreven aan de aan vankelijk langdurige droogte en de daaropvolgende zware stortregens. Minder nadeelig schijnen die beido omstandig heden baren invloed te bobben doen gelden in de omstreken van Zoetermeer en Zegwsart en den Alblasserwaard, in don Ifoekschen Waard en de Vijf-Heerenlandenvan daar toch wordt bericht dat de haver bf vrij goed bf uitmuntend te volde staat en een goede oogst verwacht wordt. Boekweit en meekrap. Do meekrap, goteeld op Overfiakkee en Goedereede, heeft, voor zoover do nieuw geplante aangaat, good gevat, terwijl do jarige goed groeiende is. Boekweit schijnt in dit gewest niet meer ver bouwd to worden. Erwten en bounce. Da erwten zijn overal flink ontwikkeld, een goede opbrengst tvordt daarvan verwacht. Paarden-, duiten- en schnpenboonen worden hier »n daar door de zoogenaamde zwarte luis bezocht; het beschot daarvan zal mede ten gevolge der droogte slechts middelmatig zijn. Vlas, Niet geteeld in den Alblasserwaard en de Vijf-Heerenlandon cn slechts zeer weinig ver bouwd in het Westland, alwaar de verwachting omtrent dit product niet hoog gespannen is. In de omstreken van Zoetermeer en Zegwaart, op Voorne en Putten, Overflakkeo cn Goedereede in welke laatste streok zeer veel is uitgezaaid en zware groei is gevolgd zal een goed gewas wordon opgeleverd. Ten gevolge der vroege langdurige droogte zal echter hot stroo ko- t zijn, Koolzaad wordt over liet algemeen in dit ge west weinig verbouwd; daar, waar zulks wel het geval is, staat dit zaad goed en belooft een zeer goede opbrengst. In den Hoekscben Waaid staat dit gewas iets minder voordeelig. Hennep, voornamelijk geteeld in den Alblas serwaard en op kleinere schaal ook in do Vijf- Hearenlanden, staat buitengewoon gunstig in de eerstgenoemde landstreek, tamelijk in de laatst genoemde. Aardappelen. De vroege soorton bebbon vooral uitmuntend te velde gestaan, doch overal ver toonde zich de ziekte, vooral na de zware slag regens in de maand Juli gevallen. In het West land kwamen bij het rooien meer zieke dan gezonde knolion tc voorschijnniettemin is het beschot redelijk geweest en waron do prijzen beter dan het voorgaand jaar. In Voorne en Putten is echter de vroege oogst totaal bedorven. De late aardappelan beloven ovoial, indien slechts do ziekte daarbij wegblijft, een uitmunteude uilkomst. Wortelgewassen. Van de mangeiwortels, suiker peen en beetwortelen wordt overal waar zij geteeld worden, goodo oogst verwacht. Op Over flakkeo cn Goodeieede is zeer veol uitgezaaid, in do Vijf-Heerenlanden is minder uilgezaaid dan het vorig jaar, en in den Hoekschen Waard worden deze aardvruchten in het geheel niet aangetroffen. Ajuinen. Volgens berichten uit Overflakkeo en Goodereedo heeft dit product in den aanvang der teelt met veel hinder te kampen gehad, zoodat, op enkele uitzondering na, de opbrongsten beneden het middelmatige zijn, doordat hot veel geleden heeft van de droogte en vernield is door wormen. Tal van akkers zijn ora voormelde redenen omgeploegd. Wei- en hooilanden leverden en leveren nog uitmuntend gras. De eerste snode van den hooi bouw is zonder uitzondering overal uitmuntend binnengekomen en hoeft prachtig hooi opgeleverd; de opbrengst der tweede snede liet door de aan houdende droogte, gepaard aan feilen zonneschijn, weinig van zich verwachten toch is ook daarin door de veranderde weersgesteldheid groote ver andering gebracht, zoodat dit jaar gerust kan worden aangemeikt als eon bij uitstek gunstig jaar voor hooi- en grasbouw. De klaversoorten op Overftakkee on Goedereede liebbon een vrij goede eerste snede opgebracht de roodo klaver zelfs een zeer goede. Boomvruchten. Hoewel do peeren- en appel- boomen allerwegen prachtig gebloeid, zal de op brengst der peren over het algemeen slecht zijn, die van de appelen iets beter, doch niet meer dan middelmatig. De steenvruchten, als perziken en pruimen, leveren in het Westland een redelijke uitkomst do kruis- en aalbessenpluk is aldaar slechts middelmatig geweest, en de druivenoogst in deze streek zal hoewol do tressen dier vrucht niet sterk geladen zijn niet tegenvallen, indien eonigszins goodo prijzen kunnen wordon bedongen. De opbrengst der noten in do Vijf-Heerenlanden laat zich goed aanzien. Warmaczicrdcrijen. Do warmoezierderijen in hot Westland staan over het algemeen naar wensch en hebben reeds veel opgeleverd. De vlugge groei door hot warme weder veroorzaakt cn do grooto gelijktijdige aanvoer van de bloem kool maakten evenwel dat dit gewas een der voornaamste tot ongekend lage prijzen moest worden verkocht. De prijzen der groenten zij overigens middelmatig. Meer en meer neemt in het Westland de kom kommer- en meioenonteelt toe; de opbrengst was naar wenschtoch zal de latere pluk tegenvallen, omdat veel planten door de luis ztju geplaagd geworden. Bloembollen, vooral tulpen, worden in liet West land meer en meer verbouwd; de teelt golukt goed, de prijzen zijn vrij hoog. Griend- cn teenhout. Do verwachting van dit gewas in de Vijf-IIeorenlandett is redelijk. Veestapel. Da uitmuntende stand van het gras gewas, gepaard aan het aangename on aanhou dende wanne weder in den aanvang der lente, heeft de veehouders in de gelegenheid gesteld liun vee bijzonder vroeg in de weide te jagen. Do toestand van den veestapel kan dan ook blijvend gunstig genoemd worden. De eenigo schaduwzijde waarop valt te wijzen is, dat zich op het eiland Overflakkeo en Goedeioedo in den laatsten tijd enkele gevallen der varkensvlekziekte hebben voorgedaan. Volgens te Deventer ontvangen berichten zou do invoor van vat Kens in Duitschland gesloten zijn. Terwijl de consumptie-aardappelen in hetzuide- lijk deel der provincie Groningen verleden na jaar f2.50 a 2.75 golden en lator tot ruim f3 opliepen, schijnt de prijs thans voor goede soort f 1.25 niet te znllen overschrijden, en kan men reeds e»ne daling tot fl per hectolitor te gomoct zien. Een nieuwe groente uit Japan, die onlangs van daar uitgevoerd is, schijnt een op boogen prijs te stellen tolksvoedsel to zijn. Op dit oogen- blik woidt do piant, bij wijse van proef, in den botaaischen tuin te Berlijn gekweekt. In Buitschland is de piant nog onbekend. Zij slaagt daar zeer goed. Het is een knolgewas, »Stachys tuborifoia", in Frankrijk en Engeland rCrosnes" genoemd naar eene piaats bij Parijs, waar de piant voor de markt toeds in hot groot verbouwd woult. De opbrengst is groot en de plant steit geen bijzondere eischen van den bodem. De duimlango en sterke knollen worden gekookt, gebakken, enz. en moeten als noten smaken. Het is waarschijnlijk, dat het zal gelukken, evenals bij de aardappelen, soorten met groote knollen to kweeken, wat den verbouw nog meer aanbevelenswaardig zou maken. VLAARDINGEN. De aanvoeren waron deze week gering, slechts enkele loggers arriveerden met een vangst van 20 tot 28 iast haring, welke in pttblieken afslag verkocht worden. Dc markt was iets vaster; Donderdag word besteed voor vollen haring fll a '11'A, maatjesharing f8'A, ijio f 8i kuitzieke fVs, alles per ton. Tot heden werd aangevoerd 143,000 ton haring, tegen 40,000 ton op donzelfden datum in 1S88: het verschil is dus enorm. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 202 zalmen, die voor f 1.tot 1.25 per '/a kilo werden verkocht. il.ii .I... Xed, Herv. Kerk. Beroepen: te Muiden ds. D. Gladder, ta Itenkum te Zetten c. a., bij Ronkum, ds. J. G. Deur, te Leerbroek en Middelkoop to Loon-op-Zand ds. W. R. Kalshoven, to Eede te Oeno ds. I'. Bongers, te Eemnes-Buiten. Bedankt: voor Helium door ds. W. T. J. Brouwer Hz., leUithuizermeedenvoor Biielsch- Nieuwland en voor Wijdenes en Oosterleek door den lieer C. H. Ris Lambers, te Barneveld; voor Genderen door ds. II. Visch, te Her wijnen c. a. In de 36e en laatste zitting der Alg. Synode werd o. a. behandeld een ongunstig advies van het prov. kerkbestuur in Zuid-Holland betreffende het verzoek van den ringSliedreckt, om dispensatie van art. 23 regl. vacatures ten aanzien der ge meenten Bleskensgraaf en Molenaarsgraaf- Over eenkomstig liet advies van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, dat berust op dc ongunstige adviezen der leden van het classicaal bestuur van Dordrecht, werd bet verzoek van den ring Sliedrecht afgewezen. De werkzaamheden der Synodo zijn afgeloopen. De ieden waren 6 weken bijeen geweest en hebben, behalve de gewone zeer omvangrijke werkzaam-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 7