Gemengde Berichten. Een schitterend vuurwerk,waarvan de hoofd stukken uitsluitend ter eere van het Prinsesje waren besloot dezen by uitstek gelukkigen feestdag. Zondagmorgen werd ia de kapel van het Paleis een godsdienstoefening gehouden. De hofprediker, ds. C. E. van Koetsveld, hield een rede naar aanleiding van MattheusXIII vers 1-9. Het orgel werd bespeeld door den heer Brandts Buys uit Deventer. Met toestemming van II. M. de Koningin is de bloemenwagen, die de Prinses is aange boden, gepiiotographeerd en zal een afbeeidiog en beseluyviug worden opgenomen in het tydschiift .Tuigen Haard. Te 's-Graveoliage is het feest insgel'gks met groote opgewektheid gevierd. Zoowel de op tocht der vakvereenigtrigen als de kinder optocht hadden een groot aantal toeschouwers gelokt en werden zeer toegejuicht. Ook de volksspelen slaagdeu naar wensch. Des avonds had men feestelijke bijeenkom sten in het gebouw voor kunsten en weten schapper. waar een hoofdzakelijk nationaal programma, onder andere werken van Boers, TIol en Manu, werd uitgevoerd onder leiding van Richaid Hol met het Amstetdamsche conceitgebouw-oikestvoorts in bet bosch iu den dierentuia en in de zaal van het Kur- haus te Schtsvemugeo. De fruuie verlichting in het Voorhout lokte veel bezoek. Te Scheveuingen werd het feest niet vuurwerk eu bal besloteD. Aangaande de feestvieriug op den Prins- seasedag, meldt men uit 's-llage het volgende: Statig on plechtig ingeleid doordekoor-zang uitvoering voor het monument op liet plein 1813, •werd in de residentie een recht vroolijk feest gevierd in groote opgewektheid. Vlaggentooi allar- wege en kwistig werd het Oranje gedragen. Een liefelijke wel wat erg warme Oranje zon verhoogde do feestvreugde. Al om tien ure begonnen de feestelijkheden mot den optocht van vak-vereenigingeu met hare banieren, uitmuntond door eenvoud, cn waarin ook een zegewagen be hoorde, niet bloemen en planten gesierd, die bet borstbeeld van de prinses omgaven, hetwelk ge lauwerd werd door eone bevallige stedemungd. De stroum van toeschouwers verplaatste zich tegen 12 uren naar het Malieveld, waar eeno groote parade werd gehouden'onder aanvoering van generaal Klerck en bijgewoond door de adel borsten en de leden der vereeniging van liet eereteoken voor belangrijke krijgsverrichtingen. De optocht van 1000 kinderen was zeer belang wekkend, Door mtiziehkorpseu begeleid en ieder van een nationaal vlaggetje voorzien, trok do aardige stoet door de voornaamste straten naar het Malieveld, waar de kinderen ten slotte ont haald werden en onder cene gepaste toespraak hun een portret van de Prinses werd uitgereikt. In de nabijheid hadden zij gelegenheid, de volksspelen en den vliegerwedstrijd bij te wonen; inmiddels had in liet Voorhout eeno muziekuit voering plaats en had ook de directie van den dierentuin een buitengewoon concert ingericht. Des avonds bad ook een feestuitvoering plaats in de societeitstent in het Bosch in het gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen weergalmden de nationale feestklanken op het concert onder lei ding van Richard Hol. met medewerking van het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, en waarbij nis solisten optraden de heer J. Hem mes (oboj en J. M. Orelio (baryton), Eindelijk luisterde ook de directie van het Kurhaus te Scbeveningen het nationale feest op, door een dubbel concert, afgewisseld en gevolgd door groot vuurwerk en bal. Db oudste leeraar tu jaren bij de her vormde gemeeute te 's-liage, dr. C. E. tan Koetsveld, de prediker bij velen geheld en de schrijver van talent, heelt Zaterdag 't eerste deeltje van het vroeger aangekondigde en aan H. K. H. Prinses Wilhelmiua der Nederlanden opgedragen werk in 't licht gezondenHe hinderen in den Bijbel, voor oma kinderen ijttcheUi. De opdracht aan de jarige Prinses, waarin de waardigo evangeliedienaar een grjjscard die niet veroudert kernachtig als steeds, in korte woorden een rijkdom van gedachten uitdrukt luidt als volgt: ïGnavno wilde ik nog oens iets uit den Bijbel verhalen, en liefst aan IJ het eerst. Ik weet, dat onze lieve Koningin U graag uit don Bijbel leert, en ook Uw Koninklijko Vader het goedkeurt. Want allo bookon worden oud, maar do Bijbel blijft altijd jong. Do bijen lezen honig uit allo bloemen, en eon vroom hart vindt overal hot goedo in den Bijbel. Wio dat nu vroeg leert *n nog laat betracht, die blijft zegt eon Apostel een kind in de boosheid, maar in 't verstand volwassen. Dat wenscht U mijn ganscko hart. De zon van Uw tiende jaar ga vroolijk voor U op! Voor mij gaat zij roods onder. Minor 't is dozolfdo zon, het licht van Gods Vaderliefde. Uw grijze doopvadcr, C. E. van Koetsveld." Omtrent hat overlijden van den beer mr. "W. A. A. J. baron Schimmelpenuiock van der Qye, voorzitter van de Eerste Kamer, verneemt de Tf. Tl. Cl. nader: Reeds tijdens zijn jongste verblijf te 'sHago toen hg de korte zitting der Eerste Kamer presideerde, gevoelde de overledene zich onge steld, zoodat hy zich per rytuig van en naar de vergaderzaal liet brengen, wat zyue ge woonte niet was. Terstond na aflooop der zitting vertrok hy naar z'yu verbiyf op den huize De Poll te Voorst, tusschen Deventer en Zutfen, waar hy gisteren is bezweken. De heer Schimmelpeooinck vervulde eene belangrijke ambtelijke loopbaan aan het depar tement van buitenlaud3che zaken, waar hij de betrekking van referendaris verscheidene jaren bekleedde en eervol ontslag verkreeg met üen titel van minister-resident. Tal van joien vertegenwoordigde by de provincie Gel derland m üe Eerste Kamer der Staten- Generaal, waar hy zich deed kennen nis ge matigd auti-revolutionnair, by voorkeur by finaccieeie aangelegenheden het woord voerde eu oua zjjo karakter en verdiensten door zyne medeleden hoog werd gewaardeerd. Na het optreden van het Kabinet der rech terzijde werd hy benoemd tol president van de Eerste Kamer, in welke boedanigheid hy zich door eene onpartijdige leiding onder scheidde, Hei haalde malea rustte op hem de plicht de vereeuigdö veigadencg der Sta- teu-Generaal voor te zitten, o. a, by de vast stelling van de Voogdy wet en by de opdracht van de tydeüjke waarneming van het ko- mukljjk gezag aan den Raad van Stare, zoo wel als by de weder-aanvaardmg van bet koninklijk gezag dour Z. M. Hoeveel prijs Z. M. de Koniog op den over ledene stelde, blijkt o. a. uit het feit,dot Z. M. hem de vereerende taak opdroeg als een van de vier leden van den Raad van Voogdy, wier benoeming door Z. M. geschiedt, bij besluit van 30 Octuber jl. zitting te ne men in dat college voor het gevat dat dit zou bebooren op te treden. Morgen zal het stoÜ'elyk overschot van den dezer dagen overleden vooizttler van de Eerste Kamer der Staten-Geneiaal, mr. W. A. A. J. baiou Schimmelpenninck van der Oye, in het familiegraf te Vooist worden bijgezet. Men leest in het Handelsblad Dr. Kuyper ooderteekent heden de vol gende schoot» regelen in JDe Heraut: sAan ons blad viel in deze zomermaanden de eere te beurt door eene dauie bestreden te worden. »Mevronw Elise Van Calcar bood ons hare eritiek in de 7e afl,, 13en jaargang van bet tijdschrift: Op de grenzen van luiee werelden. nVoor wie gewend is aan de felle stryd- manier van manlijke tegenstandeis, heeft het iets zachts en zoets de borst te ontblooten voor den met teedere gratie en innemende elegantie toegebrachten Iloretstoot der vrouw. ^Natuurlijk pareert men zulk een stoot niet. ïMen is meer toeschouwer en bewonderaar dan tegenpartijen men vraagt zich een oogenblik of, hoe heel anders het in den strijd der geesten toch toe zou zijn gegaau, indien de man het kind gebakerd en de vrouw de pen gehanteerd had." Wjj juichen deze scboone beeldspraak van harte toeer is toch maar één dr, Kuyper, Niemand weet zoo goed theologie, waardigheid eu schalkschheid sameo te laten gaan. Ja nliet heeft iets zachts en zoets" enz. en daarom hopen wij van ganscher harte, dat dr, Kuyper flinkweg daden niet woorden in over eenstemming breDge en als baker zyn dienst presenteere, om aan de waardige handen van mevrouw Van Calcar de pendie hij zoo vaak misbruiktmet een diepe neiging blozend ter hand te stellen. Wat ons lang bevreemd heeft, heldert zich nu tevens op. Wat is toch de oorzaak van die zotte baker praatjes over »de coterie" in Amsterdam. We weten het nu. Door deze praatjes stroefde de redacteur van Standaard en Heraut naar het ideaaldat hem van verre toelachtede lage stoelde warme stoofhet speldenkussen, de ketel kandeel en het trommeltje met muisjes. Zijn bakerpraatjes over »de coterie" en >de suoode liberalen" waren haudhelfingen naar het ideaal, zielskreten naar het schoonste dat hij zich zeiven en zijn party ooit kon voorspiegelen. Door de verschillende stoomvaartmaat schappijen is de vracht voor bet verzenden van vee naar Engeland belangrijk verhoogd. Ia eene te Rotterdam gehouden vergadering, door de voornaamste veehandelaars uit het ryk bijgewoond, werd besloten tegen deze vrachtverhoogmg te protesteeren, met dien verstande, dat indien de maatschappijen weigeren de vroegere tarieven te herstellen, door den handel andere maatregelen zullen genomen worden. Aan het besluit van den veehandel om, indien de maatschappijen der Londenscbe booten de votige taneven weigeren te her stellen, andere maatregelen te nemen, is reeds gevolg gegeven. Gisteren is al het vee voor Engeland bestemd per Harwichbooten ver- zonueo. (dTS. Ot.) Naar men verneemt is de toestand van majoor Froger, die wegens een val door de spoorwegbrug te Kuilenburg verwond werd, verre v»a gunstig. De gekwetste moet o. a. een rib hebben gebroken, die in de longen is gedrongen, tengevolge waarvan by her haaldelijk reeds bloedspuwingen hesft gehad. Hoop op behoud is nochtans niet verloren. Gisteren had te Amsterdam, in tegenwoor digheid van vela genoodigdeo, de opening plaats der tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters. De burgemeester hield eene rede, waarin bjj de moeilijkheden aan stipte, welke dezen keer aan de totstandkoming der expositie verbonden waren geweest. Hy drukte den wensch uit, dat, geljjk Amsterdam de bewaarster is der kunstschatten uit de 17e eeuw, ook eenmaal daar een gebouw zal verrijzen, waardig tot verzamelplaats van den arbeid onzer moderne kunstenaars, waarvan, naar hy hoopte, het nageslacht getuigen zou, dat de groote kunstgeest der vaderen in hen heelt voortgeleefd. Het tentoonstellingsgebouw maakt, wat de verlichting en de schikking betreft, een zeer goeden indruk. De catalogus geeft 547 schil derijen en teekeniugen aan en 30 beeldhouw werken. Van de Nederlandsche schilders, die zeer gelukkig vertegenwoordigd zijn, dienen aller eerst genoemd te worden Israels en Willem Maris (buitengewoon), Jacob Maris en Albert Neuhuys; Bosboom ontbreekt; van de bui tenlanders Whistler en Segantini. NB. Ol.) Het eerst is in dit blad gewezen op de bijschilderiogen, welke het schutterstuk van Van der Helst van 1639 en de AnaSomïe-les van dr. Deymao, door Rembrandt, beide in bet rijksmuseum te Amsterdam, hebben onder gaan. Sommigen meenen dot deze jammer lijke aanvullingen te wjjten zyn aan het be- stunr van gemeld museum. Daarom zij her- herinnerd dat deze twee stukken behuoreu aan de gemeente Amsterdam, en slechts de stedelijke commissie, welke belast is met het beheer over die stukkeu, verantwoordelijk is voor dit vergr'yp, behalve de schilder nog wel hoogleeraar aan de Kunstacademie die haar daai by ter wille was, (IT. Tl. Ct.) De Rotterdamsche tramwegmaatschappy vervoerde in de maand Aug, 18S9 069,299 reizigers met een opbrengst van I -49,024,06, tegen 019,064 reizigers met een opbrengst van f40,271.10 in Aug. 1S88. liet totale vervoer over de 8 afgeloopen maanden van 1889 heeft bedragen 4,119,442 reizigers met een ontvangst van f307,299.30, tegen 3,761,700 reizigers met een ontvangst van f282,474.07 over datzelfde tydvak in •1888; gevende dit jaar een vooruitgang van 357,736 reizigers en van f24,824,63 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de nfgel. maanden van 1889 beliepen f107,273.08, terwijl die over datzelfde tijdperk van 1888 f 101,037.56 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1889 beliep f414,572,38, terwyl die ovef datzelfde tjjdperk in 18S8 f383,512.23- beliep. Apeldoorn. 13jj de aubade, die Zaterdag ji. de schoolkinderen aan de Prinses brachten, heeft er een klein ongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen had. Toen de Koningin met het Prinsesje op de stoep voor het paleis verschenen, wilde men, wijl de zon II. M. vlak in het gezicht scheen, het honen scherm boven den hoofdiDgang van het paleis nog iets laten zakken. Het bleek echter dat het scherm niet goed voorzien was. liet viel naar benedeo, zoodat de Koningin aan de bovenlip geraakt werd, zonder echter eenige kwetsuur te bekomen, Vooral het Prinsesje was vry wat ontsteld, maar kwam heel spoedig tot bedaren, waarna zg weder met de Koningin, elk van een parasol voor zien, op de stoep verschenen, en de aanbie ding van een prachtige mand bloemen en het ziogen der kinderen verder ongestoord kon plaats hebben. Naar uit Londen bericht wordt, lieeft het werk- stakings-comitA hot manifest, waarin tot eone algetnecne strike werd aangespoord en hot zooveel orgenis verwekt had Zaterdagavond last teruggenomen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de giften voor do dokwerkers Weer milder zijn beginnen te vloeien. Do meeting van Zondag in Ilydopark was minder talrijk dan anders en zeer ordelijk. Te Keighley, in Yorkshire, liebbon Zaterdag 3000 smids, en te Dcptford 2500 molenaars- gezellen den arbeid gestaakt. De dokbesturen hebben doen weten dat zij geene verdere con cession zullen doen. Daartegenover richtten de leiders der werkstaking "Vrijdag tot al do arbeiders van Londen ee* oproeping, om Maandug den arbeid te staken, indien de dokbesturen do hun gestelde eischen niet zullen hebben ingewilligd. Achthonderd werkstakers hebben Maandag de bewakers der ingangen van het Albertdok over vallen. Na binnen te zijn gedrongen, dwongen zij de aldaar werkzame daglooners liet werk te staken, doch richtten overigens geen schade aan. Wegens dit voorval, alsook wegens de dreigendo taal die Burns tegen de dokbestuurders zoude gebezigd bobben, hebben do laatstgenoemden speciale»

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2