öseiare Muring SieileiijFliBaifs. net ptaifc van vrije Kamer. Per Telegraaf. Post en Teiegraphie. 0 n d e r w ij s. "Wilhelmus Petrus Geup, oud 1 jaar, Nieum- buurt. AD VERTENTI N. RIF,UWE DELER, III BB ER, BADDIRGS, EIKER PLANKEN on BRARDUOTJT. Woensdag 18 September 1889, •bijstand van do politie ingeroepen, en tevens den minister van binnenlandsche zaken gewaarschuwd. Burns echter loochent dat hij dreigende taal zou licbben gebezigd. Zijne persoonlijke aanvallen op Norwood, den president des dokbostuurs worden niettemin heviger. Burns brandmerkte Norwood heden als een leugenaar en Jafaard. De dokbe sturen besloten met Burns en Tillott zich niet verder in te laten. Belangrijke conferentiën hebben er gisteren plaats gehad tusschen da dokbesturen en do Theemsrcedors en scheepseigenaars. Uit naam der lantsten hield sir Donald Carrie een rede, aandringende dat de dtkbesturen zullen toeiaton dat do readers on scheepseigenaars linnne vaar tuigen zeiven mogen lossen met hun oiger. per soneel Do spreker las een desbetreffend besluit voor dat in do lieden gehouden vergadering van readers en scheepseigenaars genomen is. Sir Donald Currie voegde daarbij dat hij met anderen de zaken vermoedelijk naar Southampton zonde over brengen, tenzij de dokbesturen den gestelden eisch inwilligen. President Norwood verklaarde dit onmogelijk, Niettemin werden heden de onder handelingen voortgezet. De eerstvertrekkende boot der Caslk Lino zal te THssingen kolen innemen. De aangekomen boot van deze lijn lost to Southampton. Do werkstakers klampen bij den mond van de Theems en de Medway allo daar ankerende of vastgomeerde schepen aan, om de bemannin gen tot werkstaking over te halen- Daartoo voren zij heen en weder in schuiten. Zij zijn in deze tactiek herhaaldelijk geslaagd. Ondanks het boweron der werkstakers, dat zij overvloed van geld bobben, wordt in Üost-Londen de ellende onder bet volk dagelijks tastbaar grooter. Het getal bodelaars, vooral vrouwelijke, in den om trek der dokken groeit onrustbarend aan. De soepkeukens en andere inrichtingen voor koste- looze spijsuitdeeling worden tot iaat des nachts door uitgemergelde scharen belegerd. Toch prediken do werkstakers een uiterst verzet. Twintig duizend kleermakorsgezellen hebben gisteren het werk gestaakt, volgens bet pro gramma. De eigenaren dor los- on laadkode langs de Theems hebben met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, verklarende dat de voor waarden, door do dokbesturen aangeboden, rechtvaardig zijn, en de werkstakers aansporondo den arbeid dadelijk te hervatten. Tevens is be sloten alle onderhandelingen mot Burns en Tillett af te breken, wegens do opruiende en dreigende taal, door heit gevoerd. Ongeveer drie duizend kleedermukersgezellen, die den arbeid gestaakt hebben, trokken gisteren in optocht door de stad. Het werkstakings-comitó horvatto zijno ge staakte uitdeeiingen, daar er Zaterdag f2000 inkwam, waaronder l'OOOO uit Australië, terwijl da meeting in het Ilydo Park gisteren ,£4000 opbracht. De aanvoerders verklaarden Zondag in het Byde Park dat zij mot do dokbestunrders niet verder zullen deliberooren. Burns zegt dat hij verwacht gearresteerd te worden, ofschoon hij weigert mee te doelen waarom. De werk stakers bezuiden do Theems vormden certo af zonderlijk comité. Werkstakingen zijn in ver schillende dealen des lands begonnen, deels als terugstoot van de Londonsche, Een nieuw werk van Hendrik Conscience is ter perse. Het is getiteld»Ds duivel in bot slangenbosch", liet handschrift werd onafgewerkt m de nagelaten papieren van den schrijver ge vonden, en door zijne dochter Marie, mevrouw -Anthounis, voltooid. Het zal eon bundel zooaJs 'Geld en Adel liet laatst verschenen werk van Conscienco, uitmaken. Uit Leobcn (Stiermarken) wordt gemeld dat, toen Zondagmiddag een drietal personen uit die plaats in liet naburige bosch paddestoelen zochten, een hunner op eens struikelde over twee nog ge deeltelijk gekleode geraamten, een man en eene vrouw, welke met het hoofd verborgen logen onder eene geopende pnpapluie. Tusschen de geraamten lag een zosloops revolver, waarvan twee schoten waren afgevuurd, zoodat de waarschijnlijkheid bestaat dat de man eerst de vrouw en daarna zich zelf heeft doodgeschoten. Vermoedelijk is het een jonggehuwd echtpaar uit Lottowitz, die op hunne huwelijksreis spoorloos zijn verdwenen, nadat zij uit Leoben een bedrag aan geldswaarden naar liunne familie hadden gezonden. Op de qe- raainten zijn nog oen horloge, oen ring en ruim 10 florijnen nan geld gevonden. Do heel' Quntrofagos, lid van do Fransche acadomie van wetenschappen, heeft thans een werk, de vrucht 'van verschcideno jaren van ethnologischo studiën, voltooid, waarin hij be langwekkende opmerkingen betreffende do ver moedelijke bakermat van bot monschdom medo- deolt. Naar zijn oordoel hebben alle menschen- rassen in noordelijk Midden-Azië bunnen oor sprong gevonden. In dit deel der woreld worden de gele rassen, die zich met alio andere rassen gekruist hebben, In bet westen leefden de blanke Arianen, Semieten on aanverwante rassen, terwijl in liet zuidon van het Aziatische binnenland de negers woondon, die, in hot noorden door de gele volkon en in het westen door de blanken aan gevallen, naar den Iudischcn Archipel en de kust van Afrika tusschen Aden on Madagascar ver dreven werden. Geheel Midden- en Oost-Azië bleef aan do gele volken, terwijl de blanken zich "westwaarts uitbreiden. De heer Quatrefages is voorts van oordeel dat Amerika in hot quaternaira tijdperk door de gelo tassen or later door de blanken bevolkt werd. Uit zijn onderzoek van de roodhuiden te Parijs bleek dat de meeste dozer lieden allo lichame lijke eigenschappen van de gele rassen bezitten. De Franscho schilder Eugène Dolacroix ontdekte eens, terwijl hij bij baron Rothschild to gast was, dat doze schatrijke bankier juist eon kop had zooals hij reeds maanden lang zocht voor een bedelaar op oen zijner ontworpen schilderijen, en toen Roth schild dit vernam, verklaarde hij zich, in het belang der kunst, bereid om als modol voor dien bedelaar te zitten. Zoo werd Rothschild oen bedelaar in 's kunste naars atelier. Hij kreeg een lang wijd kleed aan, een staf in do hand en werd aóo geplaatst, dat hij op do toegangstreden van een üoraeinschan tempo! scheen uit te rusten. Een jongo kunstenaar, vriend en leerling van Delacroix, do cenigo die vrijen toegang had tot hot atelier, was blij verrast toen hij daar dien bedelaar vond zitton. Hij wonschte den meester gefuk met de vondst van een zoo geschikt model, en in de meening dat hij een workelijken bedelaar voorhad, stopte hij den man heimelijk een 20- /rancstuk in de hand, Rothschild dankto met een blik en behield het geld. No het vertrek van den jonkman vroeg hij Delacroix inlichtingen omtrent zijn vriend. Hij vernam dat deze in vrij bekrompen omstandig heden verkeerde en met les gaven wel zijn onder houd verdiende, maar dat bij nog carnkre maken moost, en dat gebrek aan de noodig middelen hem daarin heiommorde. Rothschild schreef naam en adres van den jongen kunstenaar op, en niet lang daarna ontving deze een brief, waarin hem werd gemeld dat eon weidaad altijd vruchten draagt, on dot de renten van het mild gegeven goudstuk toevallig bij den bankier Rothschild waren ver gaard, waar de jonkman over 10,000 francs kon disponoereu. In den Mexicaanschen staat Cliiapas heef! men wedor overblijfselen van voorhistorische steden ontdekt, aismede van bewonderenswaardig aangclogde wegen. De bouwvallen zijn over een uitgestrektheid verspreid, welko doet vermoeden dat bet land daar door een bevolking van 30 mil Hoen is bewoond geweest. Prof. Chandler Roberts te Londen heeft be rekend dat do rookmassa, die dagelijks boven de Engelsche hoofdstad zweeft, ongeveer G000 cente naars gewicht heeft en dat daardoor een waarde aan steenkolen van 2y.; milüoen pd. st. per jaar ongebruikt verloren gaat, ongerekend een verlies van 300.000 pd. st. van transport der kolen enz. en 2 millioen pd. st. wegens schade, die de rook veroorzaakt. Do waarde, die derhalve door den Londenschen rook verloren gaat, kan te zamen op circa 4'/a millioen pd. st. per jaar worden gesteld. VEN IIA.A.G, 3 September. Tweede Kamer. Morgen te 10 uren zyn de interpellaties over da ongeregeldheden te Gouda en over de koffieveilingen aan de orde gesteld. De voorzitter herdacht met weemoed den plot seling overleden voorzitter der Eerste Kamer, een der edelste zonen van liet land, de waar digste der dienaren des Konings en da kracht en het sieraad der volksvertegenwoordiging, uitblinkende door gaven van verstand en hart, een echrandereu geest, een helder oordeel, zelfstandig zonder zelfzucht. Hij het voortgezet debat over de school wetsherziening is door de verwerping met 50 stemmen tegen 30 von het ameudemeut- De Beaufort het premiestelsel vuor de opleiding door hoofden van scholen behouden. Da bepalingen betrtffeude de kweekelingen z'ya niet toepasseijjk gemaakt voor de leerscholen; het hooger beroep is mogeljjk gemaakt voor raadsbesluiten rakende den leeftijd tot toe lating en liet vei laten der school. Na taug debat is ingetrokken bet amen- demeot-Lohmao om het gaven van hand- werkenondei wys vrjj te stellen als eldeis voldoende gelegenheid bestond het te ont vangen. Het debat over art, 24 (aantal onderwijzers) is aangevangen. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Hergen (Noorwegen) bestaat door middel vau hei. stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichtiog aan het postkantoor ta Rotterdam is bepaald op 5 September a.s., des avonds ten 11 ure. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken van 2 September, zijn benoemd in de commissiën, in bet najaar van 1889 belast met het afnemen dor examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 50, onder van de wet van 17 Augustus 1878(Slaalsbhul no. 127), in Zuid-Holland a. tot lid en voorzitter do school opziener in het district Rotterdam b. tot leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en in dc arrondissementen Woerden, Gouda en Schie dam c. tot leden-plaalsvorvangors do school opzieners in dc an'oiidisseaionton Delft, Leidon, "Vlaardingou, Dordrecht en Gorinchern. De minister van binnenlandsche zaken heeft toestemming verleend om aan da rijks hoogoro burgerschool te Vonlo ook meisjes toe te laten. Onder vele blijken van belangstelling en waardearing vierde de heer il. v. Gorven, hoofd der school te Hekelingen, gisteren hot feest zijnor 25-jarige ambtsbediening. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 31 Augustus. Pieter Johannes, zoon van P. J. Rgoeke en G, Duo, Oost- singel. Hendrik» Jouuuna, dochter vau G. H. Buiskens en A. P. Hartman, Roos beek. Huibert, zoon vau G, C, de Reuve en M. J, van "Waatdeuburg, Jaeobastraat. •1 September. Johannes, zoon van H. vau dei- Heek en A. ScueutkogelLange Nieuw- straat. Ueleou, dochter vuu W. Eeuwyk, en J. Kok, Hoogstraat, Pleun, zoon vau M. van Buuren en L. Rok, Rloagstraat. Geettruida Maria, dochter van S. Laurens en J. M. Zuidgeest, 's-Gravelandsche polder. 2. Hendnkus, zoon vau A. A. van Leeuwen eu A. M. Nahring, Lange Achterweg. Overleden1 September. Wilhelmus van der Heiden, oud 67 jaar en 7 maanden, Teerstoof. Diüeiika Ouwenee!, oud 65 jaar en 8 maanden, weduwe van J. H, J. vau Loeaen, Broersveld. 2. Wilhelmina van Noortwjjk, oud 14 maaudeo, Ringel. 11 |-irn .TT~ - - ii De Deut waai der A. 130SMAN is voor nemens op Vrjjdac September n. s., 's voormiddags teo 1< ure, aan deu Noord- molen publiek te vcrlcoopcn OP des voormiddags ton ttcn ure, van I. Eon part(J tVClIAAR, VIAET- GAATI IE OM C.' II91A. li. IE O Ei f en BOOJItGAAKQi, te zameu groot II bunders, ©2 vierk. roeden eu 5© vier k. elleu, gelegen in den Broekpolder, onder de gemeente VI a a r d i n ger-A ui bac h t, kadaster sectie B, urs. 155,150,157, 158, 159, 163, 16S, 169, 301,302, 37Geu 377, tot en met 31 December a.s. in huur bij de wed. D. VAN Heiningen II. Een partij WEILMB, gioot bun ders, 2? vieik. roeden «n 8(1 vierk. elleu, gelegen in voormelden Broekpolder, onder de gemeente V laardiuger-Am bacht, kadaster sectio B, nrs. 245, 246, 247 en 248, tot eu met als voren in huur by Simok Versteeg. III. Een party WEIGAWD en W ATIJ. HING, groot 2 bunders, 23 vierk. roeden en 68 vierk. ellen, gelegen aan den Rooyt-n Zeedijk, )n den polder Nieutn- illaihenem der gemeente Schiedam, kadaster sectie G, nrs. 367, 368 en 369, tot en met als voren in huur bij C. NI. van deu Velden; IV. Een party WËHAKE) en WATJE- HING, gioot3 bunders, 14 vieik. roeden eu 95 vierk. ellengelegen aan het Groenewegja in den polder Oud-Malhenesse der gemeente Schiedam, kadaster sectie G, nrs. 3130 en 3133, tot en met als toren in huur by J. Poot V. Een partij WUIL4XB en WATJE- ItlXG, gioot 1 bunder, 38 vierk. roeden eu 8 vierk. ellen, gelegen in denzellden polder Oiid-llathenesse, kadaster sectie G, nrs. 65, 3055 eu 3101, tot en met als voren in huur b'g J. Tak en VI. Een partij IVBILANII, groot 5 bun ders, 99 vierk. roeden en 70 vieik. oliën, gelegen in deozelfden polder Oitd-AIalhc- nette en aan voormeld Qroeneieegje, met liet recht van weg over den HollamJschen yzereu-spoorweg eu over het weiland in perceel vijl begrepen, kadaster sectie G, nrs. 630 en 631, tot en met als voren iu huur bg B. Suikeii. De verhuring zal geschieden in het gebouw i Mc sis Sacrum" aan de Lange Raven tn Schiedam; zijnde inmiddels nopens de huurvoorwaarden inlichting te bekomen ten kantore van den Notaris Mr. II. M. G. POORT MAN aldaar. Een HEER vraagt te Schiedam bij fatsoenlijke roenschen voor drie h vier weken Brieven franco met opgave van prijs onder letters A. P II aan het Algemeen Adver tentie-Bureau van NIJGII VAN DITMAlï, Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3