gaan rechtsgelijkheid doch ongelijke bevoor deeling en vrüheid voor 't bijzonder onderwijs. Bij zag in deze regeling het stelsel van leeg pompen" en een verplaatsing van den finan- cieelen druk van de meer naar de minder gegoedendia nu zouden bijdragen tot de subsidieering van het byzonder onderwjjs, waarvan zy geen gebruik maken. De heer Schsepman verklaarde dat do meer derheid der C. v.V. tegen het amendement is. Hö had voornamelijk bezwaar tegen de bepa ling dat schoolgeld Tcan worden geheven. Spr. was een voorstander van schnolgeldheifiog een plicht der ouders, want oaderwys is een zaak des volks; dat beginsel verzaakte hy niet. De heer Greeve duchtte van de scbooigeld- hefling groot schoolverzuim, omdat vele ouders oumachtig zullen zyn zelfs een gering school geld te betalen. Hy verdedigde het behoud van het woord han zooals het amendement wil. De heer Veegens zag ook in deze regeling een onbillijke bevoordeeliog van het bijzonder ouderwijs; hy achtte schoolgeld te betalen voor velen onmogelijk en aanleiding gevend tot schoolverzuim. IIij wilde de vrijheid der ge meenten tot facultatieve schoolgeldhelfing behouden en achtte 't een gevaar voor de gemeentendat de toepassing dezer regeling van den minister afhing. Hij meende dat de minister door de gemeentewet de gemeenten piet tot heffing, of tot huns inziens billijke heffingzou kunnen dwingen. Ook bestreed de heer Veegens schending van de autonomie der gemeentebesturen in zake plaatselyko belastingen als ongrondwettig. De heer Smeenge bestreed artikel 46 even eens en ontkende dat liberale gemeenteraden scboolgeldheffing misbruiken om byzonder on derwijs te beoadeelen. De heer Van Velzen verdedigde het art. 46 uit eeo billykheids-oogpunt legeDover het by zonder onderwijs. Het amendement zou rechts ongelijkheid veroorzaken. De heer De Savornin Lohmau noemde de verplichte schoolgeldheffing den proefsteen van het geheela systeem der wet om de ouders in de eerste plaats voor het onderwijs te laten betalen. De heer Rutgers bestieed het artikel als volkomen onaannemelijk. Dwang tot school geldhelfing ware verraad aan de liberale begin selen. De minister Mackay hield vast aan school geldheffing, welke de autonomie der gemeenten niet belemmert. Billijk schoolgeld beteekent piet te lang, ook niet zoo hoog, dat het 't schoolgaan belemmert. Het araendement was geh"el onaannemelijk. Morgen voortzetting. Bij de Kamer is ingediend een ooteigeniogs- ontwerp ten behoeve vau den bouw van een nieuw spoorwegstation te 's-IIertogenboscb, de dientengevolge noodige verlegging der Verschillende aan dat station aansluitende spoorwegen en der brug over de Dieze, be nevens verdere werken. Verbetering «Ier rivier de Waal. n het voorloopig verslag betreffende het WPtsontwprp tot verbooging van het ÏXe hoofdstuk der staatsbegroting over 1889, ia verband met de verbetering der rivier da Waal, weid door de commissie van rappor- tetus de wensch uitgesproken, dat het aan de centrale Rynvaartcommissie in te zenden bericht over de uitkomsten van het onderzoek omtrent de mogelijkheid van bet verkrijgen der gewenschte vaardiepte op de "Waal aan de Kamer zou worden medegedeeld. Aan gazien door de regeering is geantwoord dat eeoe desbetreffende nota niet kan worden over gelegd, dringt de commissie er op aan dat, vóór de behandeling van het wetsontwerp, aan do Kamer worden overgelegd de proto collen, door de Hynvaarcommissie omtrent deze zaak in hare laatste zoowel als in hare vroegere vergaderingen vastgesteld, of byaldien deze nog niet mochten zyn vervangen, reeds voorloopig de instructie door de Nederlandscbe regeering aan haren commissaris ter gelegen heid dier byeenkorost verstrekt. De commissie acht het van veel gewicht dan juisten inhoud van bovenbedoelde mededeeling te kennen. SCHIEDAM, 12 September 188». Do vergadering van de Staten-Generaal wordt aanstaanden Zaterdag, des namiddags 3 ure, in den naam des Konings, door den minister van binnenland3che zaken gesloten, Reeds dadelyk nadat de omvang der ramp te Antwerpen bekend was zyn by den Belgi schen minister te 's-Gravenhage verschillende giften ingekomen voor do nagelateo betrek kingen der slachtoffers. Baron d'Anethan verklaart zich volgaarne bereid ook verdere giften in ontvangst te nemen en die over te maken aan de autori teiten der geteisterde stad. In verschillende voorname hotels te 's-Gravenhage en Scheve- ningen zyu Lijsten neergelegd, waarop men voor elk beding ten bate van de ongeiukkigen kan inteekeneu. Wy ontvingen van het bestuur der jHol- landscbe Club" te Aotwerpeo onderstaande circulaire: Oproeping aan bot ffederiaudscho Tolkt Zandgenooten Een noodkreet stijgt op van de Schelde- boorden t Die kreethij is een angstige dringende bede om hulp en erbarmen Eene kruitontploffing, die Antwerpen op zjjna grondvesten deed schudden, herschiep onze dokken, aan vreedzame wetkzaambeid en handel gawyd, in eenen vuurspuwenden, dood en verderf aanbrengenden kruterTal van lyken, in stukken vaoeengereten, bedekten dea bodemhonderden gezinnen van man, vrouw, zoon of dochter beioofd, zyn aan de grootste ellende ten prooi; kleine kinderen slaan troosteloos bij de rockende puinhoopen, die vader, moeder, broeder en zuster bedol ven en die de arme kleinen in éene seconde tyds tot weezen maaktenvrouwen staao, van alles beroofd, in wanhoop voor de treu rige overblijfselen van wat haar eens eene geluk en tevredenheid ademende woonstede was, of loopen in vertwijfeling rood om onder de zakken vol overblijfselen van medemen- schen, naar iels te zoeken waaraan ze man of kmd zoudeu kunnen herkennenman nen, vrouwen en kinderen, nog gisteren krach tig en gezond zwoegende om een schamel stukje brood te verdienen, liggen met de afgrijselijkste wonden overdekt en vreeselyk verminkt in de overvolle gasthuizen en smee- kea kermend om hulp voor hunne van alles beroofde betrekkingen 1 Zandgenooten Klein is Noord-Nederland, klein is Zuid- Nederland '.aar groot is de solidariteit tusechen de kinderen van denzelfden Neder- laudschen stamEn groot vooral daar, waar bet geldt Hielpen in nood" I Dat toonde Vloandeien steeds wa"ar over- strooming of ramp ons vaderland of de koloniën teisterde Dau bestonden er voor het Vlaam- sche land nooit grenzen tusschen België en Nedeiland; goud stroomde dan steeds vau de Schelde naar de Maas- en Rjjnboorden goud, met milde hand gegeven om den Neder- laodschen broeder ter hulpe te komen. Vóór aan stond daarbij dan Antwerpen met de "Vlaamsche steden en dorpen van het aloude Zuid-Nederland I Vooruit dan Nederlanders, groot en klein, rijk en arm l Vooruit in dichte drommen 1 De engel der weldadigheid wenkt u van uit onze Scheldestad I Ze i oept u op tot het vervullen van den heiligen broederplicht der erkentelijkheid ze roept u op tot weldoen aan broeders en zusters die, waar het er op aankwam wel te doen, nooit jegeris u te kott schoten 1 Vooruit, ter bestrjjdiog van den nijpenden nood, diar, waar zooveel ellende te verzachten iel Aan u, Nederlandscbe pers, de taak om onze roepstem te doen hooren in stad en land, by groot en kleinen uwe kolommen voor inschrijvingen te openen l Burgemeesters en overheden van Neder landscbe gemeenten, vereenigmgen van wel dadigheid, mannen van goeden wil in den lande, vormt commissiën, teneinde de zwaar beproefde zusterstad ter hulpe te snellen 1 Dat groot en klein, arm en ryk, een ieder naar zyne krachten bjjdrage om hulp te bieden waar die zoo dringend noodig is! Het bestuur der sllollandsche Club" te Antwerpen dat tjjdens de overstroomingen in Holland, en vooral by de verschrikkelijke ramp van ICiakatau, van de Antwerpsche bevolking zoo'n hartelijke en krachtdadige medewerking ondervond, stelt zich ter beschikking van zyne landgeuooten tot het in ontvangst nemen van gelden waarvan in de dagbladen geregeld melding zal worden gemaakt. Op I Nederlanders, dia het hart op de rechte plaats hebtdat de sommen in het vaderland bijeengebracht een bljjveod gedenkteeken van broederschap stichten in het Vlaamsche land 1 Dat een ieder daartoe zjja steentje bijdrage I Stuurt uwe giften of toezeggingen, groot en klein, naar den eerstondergeteekende, om ons in staat te stellen, door samenwerking van allen op het altaar der weldadigheid, namens Nederland, een flink offer neer te leggen, ons vaderland waardig. Het bestuurder ïHollandscheGlub" te Ant werpen S. Reymlers Bisdom, Voorzitter, (Adres: Stadswaag, 4 Antwerpen; G. J. Kortman, Vice-Voorzitter; P. Zwartendijk, SecretarisJ. A. van den Bergh, Penning meester; J. H. Sobeltema, Commissaris. In een Dinsdagavond te Rotterdam gehou den vergadering van veehandelaars is besioten, nieuwe stoombooten in de vaart te brengen tusschen die stad eu Londen, het veevervoer voor eigen rekening te nemenen zich dus niet te onderwerpen *an de verhoogde vracht prijzen door de maatschappijen ingevoerd. {N. I?. CL) In de te Amsterdam gehouden twaalfde algemeene vergadering van den Nederl. uit geversbond is tot lid van het bestuurter vervanging van den heer H. D. Tjeenk Wil link die aan de beurt van aftreding wa3 gekozen de heer H. A. M. Roelants. Aan ds. C. van Koetsveld C. Ez., te Ooster hout, ia namens Z. M. den Koning, II. M» de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina een vriendelijke dankbetuiging toegezonden voor zijn feestlied, op 31 Augustus uitgegeven by den heer Milborn te Nijmegen, en op muziek gezet door den heer G. B, van Krieken. H. M. koningin Elisabeth van Rcmenië schreef uit Domburg aan een barer vrien dinnen te Parijs dat zij hoopt weidra Parijs te bezoeken waar zij incognito zal vertoeven alvorens naar Bucharest terug te keeren. De kleine badplaats, die aan dr. Mezger haar re nommee verschuldigd is, schijnt haar uit nemend te bevallen. De dichterlijke vorstin vindt er gelegenheid geheel overeenkomstig haar smaak te leven. Haar ochtenden zyn ge wijd aan de poëzie, daarna ondergaat zij de massage-kuurvervolgens komt het zeebad, en het overige wordt besteed aau uitstapjes. Zij heeft slechts weinig personen in haar ge volg, dat overigens door de hof-etiquette niet gebonden is. Den Nederlandschen ingenieurs te Parijs wordt door hun Fransche collega's een diner op den Eiffeltoren aangeboden. De heeren zijn in 8taalaan tafel even de groeten naar huis te zen den, want het telegraafbureau op den top van den toren (3e verdieping) is thaus geopend. Er wordt natuurlijk druk gebruik van gemaakt, evenals van de gelegenheid daar briefkaarten op de post te doen. Per dag worden er 10 A 12 duizend verzonden 1 De koninklijke Utrechtsche fabriek vau zilverwerken is op de Sporttentoonstellingte Keulen bekroond mat eene gouden medaille voor hare inzending van eerepenuingen. Voor den goedkoopen trein naar Parjjs, welke beden van Utrecht vertrok, zyn uit gegeven 260 plaatskaarten 2e kiasse, eu 165 plaatskaartea 3e klasse, zoodat door 425 rei zigers van den trein werd gebruik gemankt. Het plan bestaat, spoedig een tweeden goedkoopen trein te laten loopen. Door de Noord- en Zuidhollandsche red- diogmaatschappy is aan den heer T. A. Ruyg, gezagvoerder van het Nederl. schip A.Z.Falck, eene beloociog van f200 toegekend, voorde op 3 Nov, 1888 met levensgevaar volbrachte redding der schepelingen van het in de Noord zee verlaten Nederl. barkschip -Iwee Zusters, kapt. F, K, Harding. De Twontsehe Ct. schrijft: iDe Duitscher J. B. Ross heeft thans, in gevolge noinisterieele beslissing, aan den bur gemeester van Hengelo ter hand gesteld eea vanwege de Duitscbe regeering te Lingen afgegeven en door den consuiairen agent by de Nederlandscbe regeering te Konden, be hoorlijk geviseerd buitedandsch paspoort, zoodat hy zich thans als in Nederland to< gelaten kan beschouwen. slntusschen is de zaak daarmede nog tiet uit de wereld. vTegen de drie hoeren Stork, aan wier tusschenkomst Ross liet heeft te danken, dat hij niet met huisgezin en goedeien over da- grenzen is gezet, is by de rechtbank alhier eene instructie geopend, als zjjnde verdacht van zich by die gelegenheid te hebben schuldig ge maakt aan opruiing in het openbaar toteenig strafbaar feit en beleediging van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uit oefening zyner bediening, door hen tezamen en in vereeniging gepieegd, voorts, wat een hunner betreft, opzettelijke belemmering van eenige handeling door een ambtenaar on dernomen ter uitvoering van eenig wettelyk voorschrift. ®Eindelyk vernemen wij, dat genoemde Ross eene civiele actie heeft ingesteld tegen den burgemeester van Hengelo, tot vergoe ding der schade door hem geleden, wegens onrechtmatige daad, daarin bestaande, dat Z.E.A., zonder dat eenige wet of verordening hem daartoe de bevoegdheid verleent^ dien? goederen uit zyn woning heeft doen balen en naar elders heeft doen vervoeren." Naar uit Deventer wordt gemeld, moet de- huzaar v. T., die onlangs zonder oor in de kazerne kwam en zeide dat dit het gevolg was van eene vechtpartij met een kameraad, thans bekend hebben, dat hy zich zelf aldus heeft verminkt. De man was scheerbaas by het eskadron en had dus de middelen tot de daad b\j de band. Maandagavond zyn door den trein die 8.34- uit Amersfoort naar Hilversum vertrekt, een viertal koeien overreden. De dieren waren door het liek, dat niet voldoende gesloten geweest is, op den spoorweg gekomen. Twee er van zijn geheel vermorzeld; de derde is wel gedood, maar nog zeer goed tot gebruik geschikt, terwijl de vierde een poot werd afge reden. De trein was genoodzaakt testop pen. Ock de volgende trein moest aan het wachtershuis by de Meina eenigen lyrt stilstaan- Te Asten is ter gelegenheid van een feest, door een fabrikant aan zyne arbeiders gegeven, twist ontstaan, waarby zekere L. vau Heugten een slag met een stoel tegen den buik ontving,-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2