Per Telegraaf. Gemengde Berichten. K o 1 o n i e n. Rechtzak en. roet het gevolg, dat hy is overleden. De ver moedelijke dader is aangehouden. Volgons .sommigen zou Van Heugten Diet geslagen zijn geworden, maar zelf tegen den stoel zyn geloopen. Maassluis. De mazelen zyn alhier epide misch veiklaard. Er zyn tot heden 43 ge vallen voorgekomen, schter zonder doode- lyken afloop. Delft. In de Woensdagavond talrijk be zochte vergadering van de kiesvereniging ïBurgerphchi" is benoemd tot lid van het bestuur de heer dr. G, J. Legebeke, in da plaats van den heer Lely, die de gemeente heeft verlaten, en zyn met bijna algemeens stemmen tot caodidaten voor de vervulling der 2 vacatures in den gemeenteraad gesteld de heereo dr. J, H. Waszink en N. G. H. Kleyn van Willigen, notaris, Don Hang. De heer mr. J. K. Hummel, benoemd tot advocaat bij het bof van justitie te Curagao, is gisteren van hier naar West- Indië vertrokken. Amsterdam. Bij de herstemming voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in het kiesdistrict Nieuwer-Amslel zijn uitge bracht 21S7 stemmen, waarvan 29 van on waarde. Gekozen is de heer P. Ledeboer, te Aalsmeer {liberaal), met 1152 stemmen. De lieer Raayraakers {nUratnoutaan) bekwam 400C stemmen. Amsterdam. In eeue gisteren gehouden vergadering van belanghebbenden by de ver schillende tukken van zeevisscherij en de vak ken die daarmede in betrekking staan, bijeen geroepen door de Nederlaadsche vereeniging voor de zeevisscherij, is na eenige beraad slaging, geleid door den beer F. A. O. de Ridder, besloten tot de oprichting van eene zeevisschery-heurs, te houden den eersten Woensdag van elke maand te 12 uur 's mid dags by Krasuapolsky. Middelburg. Het vertrek van H. M. de koningin van Rumenië en van den prins en de prinses von Wied uit Domburg is thans bepaald op 17 September a. s. De tijding dat do lioor Corvilain, do eigenaar der patroncnfnbrick, in hechtenis zou zijn ge nomen, blijkt ook thans weder onjuist. Wel is de heer Corvilain ter beschikking der justitie gosteld en is hij gehouden Antwerpen niet to vorlatonmaar feitelijk gevangengenomen is hij niot. Do beschuldiging van den officier van justitie tegen den heer Corvilain is, dat hij de voor waarden, die aan do vergunning dor Permanonte Deputatie verbonden waren (o. a. dat hij niot meer don 300 kilogram kruit in de fabriek mocht hebben) n'et heeft opgevolgd. Bovendien werd in dc fabriek een stoomketel gebruikt die niet in orde was. In de instructie heeft do heer Corvilain even wel verklaard dat do ramp niet het gevolg kon zijn van eeno ontploffing van het kruit, dat zich in zijne werkplaats bevond. Op bet oogenblik dat de ontploffing plaats had, waron, zeide hij, dc werklieden, belast met de overbrenging van het kruit, juist met 220 kilo kruit vertrokken, en dit was alles, wat zich op dit oogenblik in het magazijn bevond. De ontploffing moet dus ontstaan zijn m hot gesloten depot, waar zich vuldo patronen bevonden. 1m ingenieur van het buis Corvilain, de heer Delaunay, hield staande dat de oorzaak der ramp moet gezocht worden in het ontploffen der petroleum-reservoirs, hetgeen hij door tal van bewijsgronden trachtte te staven. Hij be weert dat een brand niet genoeg is om de patronen gezamenlijk te doen ontploffen daartoe is noodig een hevige schok. Zooals reeds gemeld, zal dc ramp vermoede lijk aanleiding geven tot tal van grootera en kleinere quaestiën. Men viaagt zich af: wie zal al de schade te vergoeden hebben? Voor de ver- - zekerde spiegel* on ruiten geen twijfel: do be trokken assurantie-vercenigingen moeten natuur lijk betalon. Maar de tot puin geschoten buizen, de verbrande magazijnen, do beschadigde doks, enz. enz. Nagenoeg geena verzekering-maat schappij voorziet in do afgeloverde polis dergelijke verwoestingen. Zal do stad verantwoordelijk gesteld worden Noen, vermits, volgons het deerpot van "Vendémiairo, do gemeente alleen in geval van opstand aan sprakelijk is. Wat den fabrikant zeivon betreft, naar hot schijnt zouden ongeveer 200 personen hem roods door hot gerecht hebben doen dagvaarden. Op gemerkt dient echter dat do heer Corvilain, stoffelijk van zijno vrouw gescheiden, zelf hoe genaamd goene solvabiliteit oplevert, althans volgens verscheidene dagbladen. Een feit is het evenwel dat do heer Corvilain, tijdens de onder handelingen met de Spaansche regeering over bet aankoopen dor patronen, op do ambtenaren eenen gunstigen indruk maakte. De eenigo werkman uit de fabriek die het gevaar ontkwamwas do werkman die den gevaarlijksten post had. Ilij verdiende een daalder per dag. Weinige weken geleden had hij reeds ernstigo brandwonden bekomen. Do meisjes ver dienden 15 a 33 cents per dag, éon nog geen dubbeltje. Ook in Nederland heeft een jongtnensch eene ernstigo verwonding opgedaan ten gevolge van het roekeloos omgaan mot te Antwerpen ge vonden patronen, die bij als eone gedachtenis aan da ramp naar de plaats zijner inwoging, Esscbon, had modegenomen. Gisteren wilde hij die geladen patronen met geweld openen, met het gevolg dat plotseling een daarvan uiteen- sprong en hom de rechterhand verbrijzelde. Zooals Dinsdag reeds kortolijk vermeld is, beeft >Jack the Ripper" tot ontsteltenis van heel Lon den zijn bloedig handwerk weer hervat, en wel in dezelfde wijk, Whitechapol, waarin hij sinds 3 April van het vorig jaar roods 8 vrouwen van verdachte zoden op de gruwelijkste wijze ver moordde. Omstreeks halfzes in den morgen vond een poltie-agent, die in Pinchinstreot de ronde deod, onder een dor bogen van de viaduct van de Lon den Tilbury en Southend Railway een zak, waarin hij bij onderzoek do romp van het lijk eener vrouw vond, gedeeltelijk opengesneden, ovenals do maag; hoofd, armon en beonen waren niet te vinden; evenmin als sporen eener boduidendo bloedstorting, zoodat al dadelijk het vermoeden vopr do hand ligt, dat de misdaad niet daar ter plaatse is geploegd, maar de zak eerst later onder do viaduct werd nedoi'gelegd, terwijl vordor ge bleken is dat het lijk niot afkomstig was van een persoon, die eerst eenige uren te voren ge dood was, maar dat waarschijnlijk sinds den dood reeds eenige dagen, men spreekt zelfs van vijf, verloopcn waren. Vi»n herkenning van bot lijk was ondor deze omstandigheden natuurlijk geen sprake, te minder, daar, met uitzondering van een gedeelte van een bebloed hemd, in dc nabijheid niots gevonden werd, wat in dezen een leiddraad aan de politiozou kunnen gevenzelfs de leeftijd van de vermoorde is dror de verminking moeilijk te bepalen. Ondanks deze weinige gegevens, is de politie mot allo macht aan het zoeken, maar men vreost, dat het wederom tevergeefs zal zijn do plek waar hot lijk gevonden werd, is zeer donker, zoodat zolfs do bewoners der straat bang waren 's avonds er langs te loopon. Tot vóór korten tijd word de gelieeie wijk ïWbiteclmpcl" nog bewaakt door een veiligheids comité. In do laatste weken, toen de werkstaking aller aandacht in beslag nam, was de belangstelling niot groot genoeg meer om voor een geregelde bewaking te zorgenook waren sinds den vorigen moord 8 wekon verloopen, hetgeen vanzelf de waakzaamheid deed verminderen. Er bestaat, waarom wordt niet vermeld, ver moeder., dat ditmaal slack tbc Ripper' niet aan liet welk zou zijn geweest, maar oen navolger. De ontsteltenis is er niet minder orn. Onvoorzichtigheid met een vuurwapen heeft Ie Elberfeld weder oen treurig ongeluk veroor zaakt. Daar heeft een jonkman dio eon revolver in de hand had zijn moeder die hij schertsend mot het wapen dreigdo, door onvoorziens afgaan van liet schot, doodgeschoten. De ongelukkige moedsrmoordonaor, die wanhopig was om het geen hij had gedaan, werd onmiddellijk in hech tenis genomen. WEM HAAG- j 12 September. Tweede Kamer. By het voortgezet debat over art. 46 (verplichte gchoolgeldheffirg) en liet amen dementDe Beaufort (behoud van facultatieve schoolgeldhe(fiog) heelt de regeermg de by- voeging voorgesteld, om een minimum van schoolgeld van 20 cents per maand op te nemen en de mogelijkheid te geven tot vrij stelling der genneeutebesturen van verplichte schoolgeldlieffiog bij koninklijk besluit. Het ameudementDe Beaufort is verworpen met 51 stemmen tegen 42 en het regeerings- artikel aangenomen met 72 stemmen tegen 21. De heer mr. A. van Naamen van Eemnes is benoemd tot vooizitter der Eerste Kamer. Do Üeli-Ct. van 7 Aug. ontleent aan de Pinang Gazelle van 2 Aug. liet onderstaande bericht Do N.-I, stoomboot Kongsi, die gisteren van Atjeh arriveerde, bracht -Je tijding van een bloedig gevecht tussclien du Hollanders en do Aljehneezen. De Atjchncezen zijn sinds eenigen tijd zeer brutaal geworden en wierpen onlangs een soort bonting op dicht bij het Nederlandsche ICota Pohama, welks garnizoen zij 't, door hun vuur, zeer lastig maakten. Hot garnizoen vroeg hulp en drie bataljons, to znnrcn 1800 man sterk, werden van Kota Radja afgezonden. Zij gingen 's nachts met inlnndsche gidsen op wog. Den volgenden morgen vroeg, 20 Juli, ontdekten zij dat zij door Atjehers omsingeld waren, dio hen van alle zijden aanvielen. Zij waren inderdaad in een hinderlaag geleid, 't Wus nog niet volkomen dag en een vreeselijk tooneel var verwarring volgde. De Hollanders vochten wanhopig tegen een overstelpende meerderheid en dreven ten slotte, na een schrikkolijke worsteling, de Atjeh- neezen terug, vielen hunne benting aan de namen die. Dat zijn de door ons ontvangen bijzonderheden van het govecht. Van Hoilandsche zijde sneuvelden gedurende het gevecht drio officierenkapitein von Geusnu van den staf, luitenant ilngemanvan de genie, en luitenant 'Veerman van de infanterie, benevens 20 onderofficieren en manschappen; terwijl drie officieren: luitenants Picra, Smidtauf Altenstadt en Tromp, en 92 onderofficieren en manschappen gewond worden. Van deze Izalsten word gemold dat sedert 25 zijn overleden-, terwijl ook nog vermeld moet wordon dat twee officieren, luitenants Kist en Vlier, zwaar gewond zijn. De Atjuhnoezon wisten de moeste van hun dooden en gewonden weg te voeren, daar slechts 21 dooden en 20 gewon den door de Hollanders govonden werden. Het zoeken naar lichamen werd door de Hollanders tot bijna middernacht voortgezet. Het is onmogelijk met eenige zekerheid het aantal aan den strijd deelnemende Atjehneczen op to geven; maar de Hollanders schatten het op 5000. Aan een particulier schrijven uit Kota Radja ontleent de Dcli-Cl. nog het volgende Eergisteren (de brief is gedateerd 28 Juli) vond hier bij Pakan Knrantjieh (waarschijnlijk is bedoeld Pakan Kroengtjoet, dat dicht bij Kota Pohama ligt) oen vreeselijk gevecht plaats, waarin de kapitein van den staf v. Gensau en de luite nants Hageman en Veerman zijn gebleven. Boven dien vonden do .sergeant-majoor Wolvenkamp, twee andere sergeants, 11 Europeesche on 4 in lnndsche soldaten op hot slagveld den dood. Boven dien werden 3 olficioren, adjudant Winkels, ver- dor 80 onderofficieren en soldaten gewond. Van doze laatsten is er lieden een aan zijn wonden bezweken. Gisteren had hier de plechtige begrafenis der gevallenen plaatsallo zakon stonden stil, omdat de gezamenlijke Europeêt-s aan dc gevallenen de laatste plechtige eer bewezen. Do details ovor den slag ontbreken nog. Slechts zooveel bon ik to weten kunnen komen, dat de vijand zich aan do eene zijdo van do kali in drie motor hoogo beatings, vastgenostold had, d. i. in drie bentings, die onderling ca. 80 meter ver wijderd waren. Hot gevecht begon 's morgens te 2 uur en duurdo, onder bestendig vuren, tot 's avohds 5 uur. Desniettegenstaande kon maar éon benting genomen worden, en zelfs werd de brug (waasschijnlijk de brug tusschcn Paknn- Krong-Tjoet en Kota Pohama, die gemeenschap geeft tusschen de beide buntings,) door dc Atjehers behouden. Over de verliezen der Atjehers heb ik zeer uiteenloopendo borichton gehoord. In ieder geval moeten zij zeer aanzienlijk zijn geweest. lie Straits l. and l'. Chr. vermeldt nog de navolgende bijzonderheden: De rebellen werden aangevoerd doorToenkoe di Tiroe, Tweemaal werden de dappere officieren en soldaten bij do bestorming van bot fort terug geslagen, maar, volstrekt niet ontmoedigd door 't gezicht van hun rechts en links vnlionde kame raden, doden de Hollanders een derden aanval en slaagden er ten slotte in, het fort te nemen. Vele heldhaftige daden worden van officieren en manschappen verteld. Een correspondent uit Kota Radja meldt nog dd. 28 Juli: Luitenant von Sclnnidt auf Altenstadt bekwam oen schot in de maag luitenant Piora een in dan rug en luitenant Tromp een in het hoofd. Wij verloren ook 0 paarden en 2 muilezels en versclioideno van onze gewonden en 4 doode sol daten en ook hot lijk van luitenant Hageman bloven in handen der Atjehers. De paarden van de majoors Van Satide en Borgman werden onder hen doodgeschoten. Den 27n werden 25 dooden met militaire hon neurs begraven. Do Atjehers schenen goed ge wapend, daur verscheidene wonden der onzen veroorzaakt waron door kogels van achterladers. Onze troepen toonden en redden ook thans weer hun krijgsmanseer, maar zij kunnen zich niot beroemen eenig volkomen succes behaald te hebben, daar zij sedert het fort, mot zoo groote offers genomen, moesten prijsgeven. Dc Atjehneezcn toonen nog oen uitdagend front en binnen korten tijd wordt een nieuwe aanval van hen tegemoet gozion, De arrond.-rcchtbnnk te Rotterdam heeft in hare zitting van Dinsdag jl. veroordeeld J. A. da R.sjouwer, wonende te Schiedam, wegens diefstal van een portomonnaie mot geld en een loteiijbiicfjotot 2 maanden gevange nisstraf. P. J.Th., zeeman,wonende teViaardingen,wegens beloediging van een ambtenaar, tot f 2.boete. Vervolgens stond terecht D. C. M.koffiehuisbedïende, wonondo te Schie dam. Deze wenschte voor de tweede maal te huwen en er netjes uit willende zien, leende hij van een kameraad een zwart kamgaren pak en een zilveren horloge. Toen het huwelijk gesloten was en de foesten afgeloopenvergat hij echter de voorwerpen terug te geven, ze ten eigen bate voor f8.50 verkoopende aan den koopman I. J. Levi. Eisnh l maand gevangenisstraf. W. G. V.oud 18 jaar, en diens zuster J.V. oud 12 jaar, beiden wonende te Overschie, wegens strooperij van peren uit den boomgaard van den heer R. A. de Kroes. Ds rijksveldwachter Tilly legde zeer ongunstige verklaringen af omtrent het huishouden van V. Eisch voor den eersten beklaagdo 2 maanden gevangenisstraf en voor de tweede opvoeding in een verbeterhuis tot 1 Mei 1S94, W. IC., kraanwerker, wonende te Overschie, wegensbeleediging van den rijksvaldwachterTilly eiscli 3 weken gevangenisstraf. Mr. E. L. Jacobson bepleitte, als toegevoegd verdediger zeer verzachtende omstandigheden. Uitspraak over 8 dagen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3