(*™-) gen van beleefdheid, zyn genoegen en vol doening heeft kenbaar gemaakt over het be sluit van den Koning der Nederlanden, om joaar Siam een vertegenwoordiger Ie zenden met de uitgebreide kennis en groots diploma tieke ervaring van den heer Keun. De heer Keun antwoordde in gepaste woor den op deze welwillende toespraak, betuigde zjjo dank voor de hem bewezen eer en zyne vreugde ovor de vriendschnppelyke betrekkin gen, die er bestaan tusschen den door hem vertegenwoordigden souverein en den koning van Siam. Wanneer men in aanmerking neemt, zegt genoemd blad verder, dat van de onderschei dene volken, die in Bangkok vertegenwoor digd zyn, de Nederlanders de derde plaats innemen met betrekking tot het getal onder danen, dun was het ongetwijfeld een verstan dige mnatregel van de Nederlandsche regee ring, oin den heer Keun tot den post van consul-generaal te Bangkok te benoemen. De Nederlandsche Bank heeft den ver koopsprijs voor sovereigns met twee gulden verlaagd tot f1058 per kilo fijn. "Volgens een ingezonden hoofdartikel in Do QCtfd zou do minister van fiuanciën voor nemens zijn bij de herziauing der personeele belasting de grondslagen «deuren en vensters en haardsteden" te doen vervallen en in de plaats daarvan als grondslag het «woonop- psrvlak aan te nemen. Of deze inzender wel- jngelicht is, weten wy uiet; de minister zelf heeft van 2yn voornemens nog nooit doen blijken. Naar wy vernemen, zyn de adressen tot adtmesie aan do belastingvoorstellen vuo de heeren Goeman Borgeaius c.s. in de provincie Groningen door '12,374 personen geteekeud. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Breukelen ter voorziening in do vacature, door het overlijden van den heer J, Wolbers is bepaald op Dinsdag 15 October en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Octo- bar a. a, De liberale «Utieehtsche kiezersvereoniging" Jbeeft voor de veikieziug van een lid voordo Provinciale Staten, op 8 October a. s., tot candidaat gekozenden huer mr. W. J. Bejaards vau den Ham, In da Précurseur van 27 September leest poen het volgende »W\j kunnen uiet genoeg ons leedwezen betuigen over de onwillekeurige stremming, welke wij iu die hulpvaardigheid veroor zaakten, door een opmerking in ons blad van 18 Sept., die uitsluitend Antwerpen betrof en ten doel hnd te voorkomen dat men ver scheiden malen aan dezelfde deur zou aan kloppen. «Men moet zoo vatten wy toen onzen gedachtengang samen da liefdadigheid van het publiek met uitputten. Da hulpvaardig heid is groot geweestmen moet er geen misbruik van makeD," «Die woorden zijn in Nederland opgevat als een uitnoodigiog om alle bijdragen ta slakenalle feesten af te bestellen en zelfs het geld terug ta geven." (Hier vermeldt le Pricurteur de Neder landsche bladen, die in diea geest spraken, althans te kannen gavea dat 't nu genoeg was.) «Ons doel gaat het Antwerpsche blad voort was, misbruiken te voorkomen, welke alleen te Antwerpen mogeljjk woreo. Men heeft ons in Holland verkeerd begrepen en juist uit sjmpathie voor onze buren betreuren wy dit zeerdaar die vergissing de beteek enis verminderen knn van het schitterend voor beeld van broederschap tusschen de volkeren, dat zy aan de wereld gingen geven." De Nederlandsche pers uitnoodigende om hiervan mededeeiiog te doen, maakt dePrécur- seur zich te gelyk tot tolk der geheele Ant werpsche bevolking, door hare erkentelijkheid en vriendschap voor de Hollanders te betuigen. Uit bet blad zien wy verder dat het zyne inzameling sluit, die nu reeds 63500 frs. opbracht. Do «Broederschap van Candidaat-Notaris- sen" in Nederland hield II. Maandag hare 39.ito algemeene vergadering in «Coocordia" te Breda, Uil verschillende oorden des lands wnren 73 gewone en buitengewone leden opgekomen. Met een hartelijke toespraak van deu voor zitter, den heer Sannes, werd de vergadering geopend. Na bet verslag van het voorgevallene sedert 1 Januari 1889, kwam allereerst in behande ling het verzoek van notaiis De Stut Ier te Tenboer oin II. Exc. de ministers van binnen- lnndsche zaken, justitie eu financiën te vragen de beuoouung van een staatscommissie, ten einde «de iu liet adres over de zaakwaarneming «ontwikkelde bezwaren, nauwkeurig te ondcr- «zooken, te overwegen en te toetsen aan den «inhoud van die wetten, welke rechtstreeks «met het notariaat in verband staan, om vau «een en ouder verslag aan de regeering uit «te brengen, 't welk zal kunnen dienen by «eene samenstelling van eeo eventueel iu te «dieneu nieuw wetsoutwerp op het nataris- «ambt, en zoo zal leiden tot wegneming van «vele grieven van het notariaat". Dat verzoek viel een beter onthaal ten deel dan het in de onlangs gehouden vergadering der «Broederschap van Notarissen" had ge had. Met een zeer klein getal stemmen tegen werd besloten tot de afzending van een adres aan genoemde mioisteis, nadat in overleg met notaris De Sturler was bepaald dat aan II.Exc. zou worden overgelaten om ook op aodere wyze dan door de benoeming van een staats commissie, aan de wenscheu vau adressanten tegemoet te komen. Een commissie van drie leden werd benoemd om het algemeen reglement geheel te herzien. - De afdeeliugen Noord-Holland en Limburg trokken tiengevolga hunne voorstellen tot par» tieele wjjziging in. De voorstellen van deafdeeling Zuid-Holland (uitbreiding maximum aantal notarissen ea 21-jarige leeftijd als vereischta tot het afleg gen vau 't notarieel examen) vonden, evenals een motie van den heer "Vriesendorp tot sclior- siug van het examengeen gunstig onthaal en werden verworpen. Gelijk lot trof het voorstel 9a van de afdee- iiog Gelderland, die tevens punt 9c der agenda introk, om een reden die zy uiet voor openbaarmaking vatbaar achtte. In verband met voorstel 95 dierzeifde afdee ling werd met bjjna algemeene stemmen besloten, het veertigjarig bestaan der broe derschap in 't volgend jaar feestelijk te herdenken, en de bepaling van tyd ea plaats en de verdere regeling van liet feest aan bet hoofdbestuur over te laten. Het voorstel van den heer Treub, om de redacteurs der tijdschriften io het vervolg door de algemeene vergadering te doeD benoemen, werd door den voorsteller verdedigd, en aan de commissie tot herziening van het reglement ter ernstige overweging aanbevolen. De afdeelingen Üverysel en Drente werden tot cene afdeeling vereenigd; het bestuur der nieuwe afdeeling werd aangewezen tot nazieniog der rekening over 1889. De af tredende bestuursleden, de heeren B. W. J. Sannes en J. 3. Smith werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozeneerstgenoemde tevens als voorzitter over 1889/90. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de hh. J. P. Vemer, vau Schiedam, mr. J. Post van Everdmgen, van Zutfen, en P. Tax, van Zuodert, Groningen zal de plaats der volgende ver gadering zijn. Eindelijk kwam de beurt aan de motie van mr. Treub, strekkende tot de oprichting vau een afdeeling in de broederschap, die zich meer iu het bijzonder de behartiging der materieele belangen van bare leden zou ten doel stellen, 't Zou een soort informatie bureau moeten worden, waar, tegen een kleine vergoeding, inlichtingen konden worden inge- woDnen uitsluitend voor en door de leden, aangaande den gemiddelden duur, en deu aard der werkzaamheden op verschillende notarieeie kantoren in Nederland, de sala rissen en emolumenten daataan verbonden en verdere byzeuderheden, die voor het kantoor personeel van belang zyu. De motie werd door deo voorsteller in een langdurige rede krachtig verdedigd doch van verschillende zijden heftig bestreden. Menigeen vreesde dat door da aanneming daarvan juist het tegenovergestelde vau het beoogde doel zou worden bereikt, en de broe derschap, zoowel als hare leden, al spoedig de nadeelen er van zouden ondervinden. De motia werd dan ook met overgroote meer derheid verworpen. Op deze vermoeiende vergadering, waar echter een aangename toon heerschte, en die van 10 tot 51/4 urén met een pauze van een half uur had geduurd, volgde een keurig diner, waaraan ook de muziek niet ontbrak. Menige dronk werd ingesteld en in de aange naamste steromiug scheidde men. Zooals bekend is, heeft de op 21 September jl. te 's-Gravenhage gehouden algemeene ver gadering der «Vereeniging voor Lijkverbran- branriing" in beginsel besloten dat tot de op richting van een lykoven hier te lande zou worden overgegaan. Ten bewyze van inge nomenheid met dit besluit schonk een lid der vereeniging eene som van f 200 aan het «Fonds voor L'ykovens". Aan het 65ste jaarverslag van het Neder- laodsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, loopende over het jaar 1888, is het volgende ontleend Do ontvangsten beliepen dit jaar aan batige saldo's over 1887 zoowol van liet hoofdbestuur als van do afdeolingen f4233.66', aan interesten f7780.11 aan toelagen f6200,40, aan giften f70.42, aan terugontvangsten van of voor ont slagenon f 81.94, en aan buitengewone ontvang sten f145.80', te zamen f 18 530.34. Do uitgaven bedroegen aan kosten van ad ministratie f3110.78', aan kosten voor gevan genen f 710.935, aan kosten voor ontslagenen f 8428.22", aan buitengewone uitgaven f 253.95', aan belegde gelden f 1396,06, en aan batig saldo zoowel van liet hoofdbestuur als van de afdee lingen f 4630.38. Slechts twee afdeolingen hadden een nadeelig saldo, te zamen van f44.01'. Verder deelt het verslag eenigo bijzonderheden mede omtrent da afdeelingen. Er zijn er 35, maar er mag niet geroemd worden op vooruitgang, want in 24 afdeelingen nam hot aantal leden af, en slechts in 4 nam liet toe. (Iet getal gevan genen was op 31 December II. 3208, tegen 3054 op 31 December '87. Aan verschillende ontsla genen zijn subsidies verleend hetzij voor reis kosten naar Amerikahetzij voor het oprichten eener affaire. Do afdeeling Utrecht heeft geen gelukkig jaar geliad. Van de ontslagenen, die door haar werden gesteundwordt over het algemeen niet veel goeds gezegd. Alleen een jongeling van goeden huize, die naar Oost-Indié is gezonden, geeft veel rede» tot tevredenheid. Aangaande da kleine werkstaking by den aanleg vau den spoorweg 's-Bosch kan de jp. Nb. Ct. nader melden dat de oorzaak waarom eenige arbeiders weigerden te werken, was dat zy, ten gevolge van het slechte weder en het reeds aanmerkelijk korten der dageD, de vorige week vyftien.a twiotig cent per dag minder verdiendende aannemer echter be taalde hun voor slecht en goed weder dooreen nog meer, zoodat zy f 1,70 per dag deelden. Zy eifchteu meer loon hetwelk de aan nemer met verkoos te gevenwaarna zy vertrokken en de geladen trein naar een volgende losplaats doorstoomde. Een gedeelte hunner begaf zich Daar een nab'yzynde herberg en offerde daar aan Bacchus, waarna zijop het werk teruggekeerdnog enkele lossers dwongen om eveneeos den arbeid te staken. Een drietal marechaussees kwam daarom ter bescherming van hen die werken wilden, ter plaatse, en toen heeft een gedeelte den arbeid hervatterwjjl de opruiers voorgoed hunne afrekening (zoogenaamde pendag) en hun afscheid gekregen hebben. Ongeregeldheden hebben niet plaatsgehad en de werkgever zette als naar gewoonte rustig den arbeid voort. De heer P. D. van Citters, te Londen, lid van de Rotterdamsehe wielrsjdersvereeniging, reed onlangs tusschen Londen en Bigles Wade onder toezicht van de Bigles Wade club per driewieler 195 IC. M. in 11 uur 55 minuten, waarmede hij het gouden kruis van zijne ver eeniging verdiende. Een -115-tal jongens van de kweekschool voor zeevaart te Leiden is gisteren te Amster dam aangekomen, teneinde aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Was- senaer aldaar verder voor den zeedienst t<r worden opgeleid. De winter-cursus aan boord van dien bodem is aangevangen met p|. m. 450 jongens. Da hepr W. A. Scholten ta Groningen, die itr deze maand zyn 50-jarig jubilé als fabri kant hoopt te vieren, za! bij die gelegenheid ook een kinderziekenhuis stichten, ten behoeve van kinderen uit de onvermogende klasse. Hy heeft daarvoor te Groningen een geschikt per ceel aangekocht, dat naar den eiscli verbouwd en ingericht zal worden, en voorts een aanzien lijke bydrage toegezegd. Een paar geneeskun digen hebben hunne hulp belaugeloos toege zegd. Te Tilburg is de oud-stryder Petrus Glercx in 79-jarigen ouderdom overleden. Hy was in het bezit van het Metalen Kruis en twee bronzen medailles voor 24-jarigen trouwen dienst. Uit Loosduinen schrijft men aan het- N.V.d.D.: Dat de badplaats Loosduinen wel eene toe komst beeft, blijkt uit de jl. gehouden ver pachting van het strandhuis der gemeente- Werd by vorige verhuringen voor deze uit spanning f75 tot 150 bedongen, thans be droeg de hoogste inschrijving f520 per jaar. Deze is evenwei niet aangenomen. In het badhotel was ruimte te weini~ voor de vele badgasten. Nu het seizoen gesloten is, zal men aan het vergrooten gaan. Ook de villa's aan het strand waren den geheelen zomer betrokken. Wy vernemen dat_ thans de definitieve plannen voor de nieuwe schutsluizen te IJmui- den zyn vastgesteld en dat de aanbesteding" van dit belangrijke werk nog vóór heleinde van het jaar plaats zal hebben. De raming moet luim twee millioen gulden zyn. (Amst. Ol) Het maken van een fort in de Zuiderzee- aan het Pampus is voor 1579,800 gegund aan den heer G. A. van Spanje, te Amsterdam. Da bemanning van den in de Noordzee ge zonken schoener Garibaldi, kapitein Spencer, te Hellevoetsluis door kotter 5, schipper W, Meuldjjk, binnengebracht, is gisteren nBar Rot- terdam vertrokken. Zy bestond uit den kapi tein, zijn echtgenoote en nog drie man'. De kapi tein roemde hoog de gastvrijheid, ondervoeden van de zijde v&o schipper en loodsen van kot ter 5.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2