A". 1889. Maandag 7 October IT. 7347. Eerste Blad. KENNISGEVING. Kennisgeving. Drie-en-veer tigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G e~'vêr7~j7~o d Binnenlandsche Berichten. - *- STA TEN-GENERAAL. (iOHRA Abonnementsprijs. per kwartaal franco per post, door bet gelieele Uijk Afzonderlijke nniniiiers 1.85 - 2.50. - 0.10. B 17 K EO A SJfeAItKf B, 13 4. AovkstiïStixi'Kus: v»n 1—10 genonv regels inet inbegrip vsa een» Oourau»11V> Iedere gewone regel meer,10, Driemaai. geplaatst wordt tegen twkkmail berekend. omiCEKIN» VAK EIGISlVDOJI» DIEN, noodig voor tien aanleg van een valcrvcrvcrsclitngskana»! In «lc gemeente SC.11EDA9I. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien do missive van Ileoren Gedeputeerde .Staten dozer Provincie van dei -jl,, 4 October J 1 B no. 2264 (1e. nfd.) G. S. no, 4/2, daarbij toe zendende een afschrijt vnn hot proces-verbaal en van het advies der Commissie uit hun midden be noemd tot het aanhooren der bozwaren van be langhebbenden tegen het plan van onteigening ten behoeve; van het ontworpen watcrvcrverschings- hanual in de Gemeente Schiedam; Gelet op art. 13 der Wet van den 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125); Brengen tor algotncene kennis, dat genoemde stukken voor ieder op do Secretarie der gomeente ter inzage zijn nedergelegd. Schiedam, den öden October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I'. J. VAN DIJ1C VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. .Oproeping onder de wapenen van een Milicien-Verlofganger der LIGTISG 1887. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de missive van den Itecr Commissaris des Kxmings van Zuid-Holland, dd. 3 October jl., A. No, 2691 (2de afd.), houdende rnededecling, dat JOlllNNES 1IENDRICÖS 1IODES, Milicien-verlofganger dezer gemeente, van do ligting 1887, behoorende tot het 3e Reg. Huzaren, doorliet Departement van Oorlog, krachtens art. 144 der Miiitiewet is gesignaleerd oin in activiteit op te ltomen; In aanmerking nemende dat de tegenwoordige verblijfplaats van dien milicien niet bekend is; Drengen bij dezen liet bovenstaande ter kennis .var genoemden JOHANNES 1IEND1UCUS IIODES. met lastgeving om zich op den 1 November '1889 nan te melden bij zijn korps te 's-Gravenhage, voor zien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem bij zijn vertrek met groot verlof medege nomen, alsmede van verlofpas en zakboekje; voorts om zich vooraf ter Gemeente-Secretarie te vervoegen, .zoowel tot lier afteekenen van zijn veilofpns als tot het ontvangen van liet passagebillet en daggeld, voor zoover zal blijken dat hij daaiop regt hoeft. Woidende hij wijders herinnerd aan de strafbepa ling van art. 115 der meergemelde wet, luidendeDe verlofganger der militie, die niet voldoet aan eenc oproeping voor de werkelijke dienst, woidt als deser teur behandeld. En opdat bovengenoemde persoon hieromtrent geen onkunde zal kunnen voorwendenis deze .afgekondigd en aangeplakt. Schiedam, don 5 October 1889. Ilurgcmccstcr cn Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. Schiedam 5 October 1889. Een keizer en de redactie van een dagblad in polemiek roet elkander, dat is wei iets vreemds. Recht duidelyk ia zeker de zaak zelfs niet voor getrouwe lezers van dagbladen. Ziehier waarop de zaak neerkomt: er bestaat in Duitschland een ultra-conservatief blad een blad van da zoogenoemde jonkei-partyeen blad dus, dat alle liberale neigingen haat niet den doodelyksten haat ter wereld. Bis marck, de man, die beurtelings alle pariyen in deo arm genomen heeft, is deze pai tg een doorn in het oog. Tegenwoordig volgen hem op zijn weg de Duitsch-couservatieve, de vry-conservatieve en de nationaai-libeiale partijen. Deze make* wel geen geheel uit, hebben wel geen programma van actie, inaar gaan tegenwoordig trouw samen, waardoor de rijkskanselier zoo in den Dutscheo Rijks dag als in de vertegenwoordiging van liet koninkryk Pruisen zjjn ontwerpen steeds roet goed gevolg ziet aangenomen. Deze drie partijen worden tegenwoordig roet den naam van het Cartell aangeduid. Tegen dit Cartell nu richtte de redactie van genoemd blad iu den laatsten tyd herhaaldelijk haar aanvallen. De meest verstokte reaction- naire denkbeelden werden verkondigd, het parlementaire stelsel moest menigen bitteren aanval verduren, en vrat het ergst wasniet onduidelijk werd te kennen gegeven, dat de keizer het eigeolyk geheel roet de beginselen der JKrevzzeilung eens is, waarin dan tegelyk de meaning ligt opgesloten, dat de keizer en prins Bismarck het volstrekt niet eens zijn. Dit ging den keizer toch wat al te ver deze beschikking over zijn meeningen ten gevalle eener partij schynt den vorst zeer te hebben gehinderdten minste, deze week kou men in dien Staais-Anzeigcr, dus zoo officieel mo gelijk, lezen dat Zijn Majesteit de keizer aan geen enkele partij het recht gaf, het te doen voorkomen, alsof zy het oor des keizeis bad. Tut verdere afkoeling van de Kreusaeitung en haar paitij werd er nog bygevoegd, dat de keizer in het Cartell een voor het parlemen taire leven zeer nuttige en aanbevelenswaar dige zaak vindt. Zeer natuurlijk werd deze oiededeeling in den Staats-Anseig er door de eenen met genoegen, door de anderen met teleurstelling ontvangen. In elk geval levert het voorgevallene een merkwaardige proeve van het politiek leven in Duitschlaud, en by vergelijking van dat land met Nederland, België, Engeland enz. valt deze zeker niet uit in het voordeel van Duitschlaud. Wat daar ook gebeuie de vorst staat boven de partyen. Eischt de uitslag van algerooene verkiezingen of die eener gewichtige stem ming veiandering van regeer ingsbeginselen, re vorsten van laatstgenoemde landen berusten, welke ook hun eigen staatkundige meeniogen •zyn, in de gevallen besluitende toestanden zyn daar dus zuiverder dan in Engeland, De Kreuzzeitung is, in weerwil van al haar betuigingen van eerbied voor den keizer woedend. Zy zegt zich te buigen voor 's keizers beslissing, een bewijs van haar eerbied voor den koning, welke steeds den grondslag van haar beschouwingen heeft uitgemaakt. Intus- schen tracht ze aaustonds Bismarck het vuur aan de schenen te leggen, door uit vroegere jaargangen van 's kanseliers blad, de Nord- dsuttche Algemeine Zeitung, aanhalingen te leveren, welke minder vleiend zyn voor den toenmaligen erfprins, thans keizer Wilhelm II. De oude heer Gladstone heeft het tegen woordig in zyn eigen land en ook daarbuiten zwaar te verantwoorden. In de Contemporary Review verscheen onlangs een artikel over den politieken toestand van Europa. De be wering, dat da heer Gladstone de schryver vim dat artikel zou 2yn, wordt zoo overtui gend uitgesproken, dat men er byna niet aan twijfelen kan, of ze is waar. In dit geval heeft de leider der liberale party in Engeland zich zeker zeer onvoorzichtig uitgelaten. "Volgens zyn bewering heeft lord Ssiisbuiy, de tegen woordige Engelsche eerste minister, zich ver bonden, in geval van een Europeeschen oor log Italië by te staan tegen Frapkryk, name lijk door met een vloot de kusten aan de Xliddellandsche Zee la helpen verdedigen. Dit nu wordt in het artikel ten sterkste afge keurd, evenals in het algemeen Italië's aanslui ting by Duitschland en Oostenrijk. Italië's geldmiddelen, dus wordt beweerd, zyn in geen besten staat; bovendien zou een oorlog met Frankrijk aanleiding kunnen geven tot ver wikkelingen van clericale zijde in Italië zelf, om op deze wyze ten gunste van den paus werkzaam te zyn. In 1890, gaat de schryver voort, is de termijn verloopen, voor welken het drievoudig ver bond is gesloten. Dan hoopt hij, zal Italië zich er uit terugtrekkenimmers een oorlog tusschen Frankrijk en Italië zou het grootste schandaal zyn, waarvan de geschiedenis mel ding kou maken. Zulk een aitikel, van zulk een zyde afkomstig, moet wel veel opzien baren, en hoeveel beschouwingen er ook over geleverd zyn, lord Hartiugton, de leider der Unionisten, eu als zoodanig liberaal tegen stander van Gladstone, was niet ver van de waai beid, toen hy in een bijeenkomst als zyn meening de stelling verkondigde, dat Enge land aan Gladstoue als financier en als voor stander van vrijen handel groote verplichtin gen heeft, maar dat hjj als leider der liberale party deze steeds in groote ongelegenheid heeft gebracht. Morgen wordt ia verschillende departe menten van Frankrijk de verkiezingsstrijd voortgezet en geëindigd, 't Is weer een vrye stemming en voor da 180 herstemmingen hebben zich, behalve de vroegere, 71 nieuwe candidaten aangemeld. De repubhkeinscha partij is vol hoop op een goeden uilslag, en ze mag dit ook zyn, daar ditmaal onder haar verschillende groepen de gewenschte overeen stemming heerscht, Rochefort heeft bij deze gelegenheid weer eens een manifest in da weield gezonden. sLeve de sociale republiek! Weg met de dieven I" zijn daarvan grond toon en variatie. Heel aardig is een woord vau Jules Simon hierover, die by deze gelegen heid zegt>Men beschuldigt zoowat da geheele wereld van diefstal van 's lands pen ningen. Maar er is slechts éen persoon (Bou- langer), tegen wien bewijzen van diefstal zyn geleverd, en juist deze persoon schreeuwt hat hardst: »Weg met de dieven 1" - 5,.. g Jl-J» Vanweee de E-rste Kamer is aan de leden roudgedeeld de tekst van het ontwerp-school- wet, in drie kolommen verdeeld: a. van de wet van 1878 en de daarin later tot en met 1884gebrachte wijzigingen; l. het gewijzigd ontwerp vao wet, zooals het luidde bd den aanvang der beraadsla gingen iu de Tweede Kamer (m deze kolom zyn de door de regeering in de wet van 1878 voorgesteldem de stukken van da Tweede Kamer met rooden inkt aangebrachte veranderingen cursief gedruktj c. het ontwerp, zooals 't luidt, na de daar in door de Tweede Kamer gebrachte verande ringen, metspeciale aanwyzing door letters van de wyzigingen door de regeeriug aangebracht, van de veianderingen door amendement en van do door de regeeriug overgenomen amen dementen (in deze kolom zijn de verandeiin- gen tydens de bHraudslaaiug in het wetsont werp aangebracht met vette letters gedrukt), De spoomegbegrooting voor 1890 bedraagt f 3.625,000 te bestrijden uit hot batig slot van vorige dienstjaren op f 1.450.000 en uit de mid delen voor 1890 op f 2.175,000. De werken voor don spoorweg Schiedamlioek-van-Holland worden geregeld voortgezet. Zoodra de nog noodige onteigening voor het doel Maassluis— Hoek-van-Holland is tot stand gekomen, zal dit werk zonder stoornis voortgezet en voltooid worden. Door vier afdeolingen der Tweede Kamer zijn reeds rapporteurs benoemd over do wetsvoorstel len van de heeren Borgosius en Bahlmann, en wel over het voorstel Borgesius c. s., betreffende ecno inkomstenbelasting enz. de heeren Harte, Do Meijier, Van Delden on Mees; en over het voor stel van den lieer Bahlmann tot heffing van een recht op granen enz. da heer»» Barret, Van der Borcli, Gleichman on A. van üedom. De nieuwe methode, welke de rogeoring bij gelegenheid d»r zevende tienjaarlijksche volks telling voorstelt te volgen, ontmoette geen on verdeelde instemming in de afdeolingen onkelen oordeelden haar noodeloos, duur en omslachtig, Mea vroeg, oi de voorgestelde methode niet zou, worden dienstbaar gemaakt ann liet verkrijgen eener betrouwbare statistiek van liet aantal al of niet schoolgaande kinderen, en van do lijders aan epiloplische ziekten. Tegen de verinniging voor de restauratie van het voormalige monumentale raadhuis te Woer-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1