Binrieniandsche Berichten, leaning. Prins Ferdinand verweet Stamboulotf. daarbij slechts met zyn eigenbelang te rade te gaan, beigean laatstgenoemde verontwaar digd loochende. Dépêches uit Madrid melden dat de los gelaten bemanning der bark Miguel l'heretu loochent dat z"y schriftelijk den sluikhandel erkende; da bekentenis werd haar geweld dadig afgeperst. De manschappen beweren ook dat de Mooren hun eeu belangrijke som ontstalen, B E I, O I De gemachtigden der verschillende liberale groepen te Bi u«sel zijn het eens geworden over het piotest, hetwelk men wil indieuon tegen de plannen der regeering, vooral wat betreft de afschaffing van het vetieenen van kiesrecht aan personen, op grond van gebleken keunis van lezen e.n schrijven. De gemachtigden spraken den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk op het programma der geheeie liberale partij zal worden opgeno men de eisch tot heiziening der grondwet in dit opricht, opdat liet kiesrecht in zijn geheelen omvang verzekerd worde aan alle burgeis, die den graad van bekwaamheid bezitten, welke door de wet wordt omschreven. I T A H E. De dagbladen behelzen uitvoerige extracten Uit het onderzoek omtrent het beheer der pro vincie Napels. Het rapport is zeer verplettereud. Het bevat met minder dan 53 punten van be schuldiging eu wijst op zooveel onregelmatig heden, waaruit ten duidelijkste blijkt dat er ontrouw op gioote schaal is gepleegd. Alleen onthoudt men zich van het opuoeman der na men der betrokken leden van den proviucutlen raad, doeh deze zullen natuurlijk ook wei aan het licht moeten komen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL, Tot rapporteurs ovor de staatsbegrooting zijn benoemd over: Hoofdstuk V de hoerenC. SI. Brantsen, W. Cremers, Mockay, Zaaijer en Slutsaers; Hoofdstuk VI de hoerenTravaglino, Van Kem- petn, Land (voorz.), Viruly en De Beaufort; Hoofdstuk VII6 de hoerenZijlkar, Vos da Wael (voorz.), G. W. van Dedera, Royanrds en Giindernian Hoofdstuk VIII en de vestingbegrooting de hceren: Van Vlijmen, Van Löbon Seis, Seijfiardt, Seret (voorz,.) en De Vries; Hoofdstuk IX en staatsspoorwegbegrooting de heef«..iTak (voorz.), Clercx, Reekers, Bool en Rutgers Hoofdstuk X de heeren Lohman, Donner, W. K, van Dedera, Cremer en Bahlmann (voorz.). SCIIJEDAAt11 October 1880. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande den 1 idea dezer, wegens het overlijden van Zyne Koninklijke Hoogheid prins Augusto van Portugal, hertog van Cuimbra. Aan de leden van den gemeenteraad alhier is kennis gpgeven, dat ten raadhuize ter inzage is neriergelegd, teneinde in de eerst volgende zitting van den gemeenteraad tot eene benoeming te kunnen overgaan, eene voordracht ter benoeming van een onder wijzer der 3e klasse uao de 2e openbaie armenschool, waarop zijn geplaatstN. Tak, onderwyzer alhier, en P. van Balen onder wijzer te Dubbeldam. Nader vernemen wy dat het saldo ten bate van de nagelaten betrekkingen der omgekome- neb' by de ramp te Antwerpen niet f 250 rnsar ongeveer f350 bedraagt. Bij de aanbesteding, Woensdag jl. te Am sterdam door het departement van koloniën gehouden, was door de steaiine-kaarseofabriek >Apolio" alhier bet minst ingeschreven voor perceel 51, 120 kg. stearinekaarsen (59.85. Naar wij vernemen, is in den kelder van het café jda Mans" aan de Hoof Is. tiaut alhier een levende hagedis gevonden. De kolonel van den geoeralan staf A. Kool is door den minister van oorlog beuoemd tot sous-chef van den geueraien staf. De Haagsclie correspondent van deZutph. Ot. schrylt, dat de staatsbegrooting dit jaar al heel weinig nieuws oplevert. Bij verkie zingen was ook voorgespiegeld, dat anti-libetale ministers geheel andere begrootingeu zouden indienen dan hun liberale voorgangers. Maar die voorspiegeling bljjkt ook al boerenbedrog geweest te zjju„ Zelfs de gevvoue traktemeutr- verhoogingen en de vermeerdermg van bureau personeel ontbreken niet. En wat opmerkelijk is voor onderwijsspeciaal voor houger on derwijs, wordt thans ineer uitgetrokken dan in do laatste jaren het geval was. Eu in de toelichting by da afdeelmg jdager onderwijs" komt een kleine zinsnede voor, dia de bijzon dere aandacht verdient. »IIet getal beurzen aan de rijkskweekscholen zoo lezen wy is op vyftien voor elke inrichting voorge steld." Het is nu een jaar geleden dat door den minister Mackay ais bezuinigingsmaatregel werd voorgesteld alle beurzen by de rijks kweekscholen af te schaffen. In het voorloopig verslag werd echter aangetoond dat het gevolg vau dien maatregel geen ander zou zjjn dan de kweekscholen te ontvolkenwant dat zich zonder beurzen zeer weiuig leerlingen zouden aanmelden. Da minister wilde dat r,iet toe geven maar hy het zich toch overhalen om van de twintig beurzen voor elke inrichting er voorloopig nog tien te behouden. Ware dat niet geschied, dan zouden op alle kweek scholen de laagste klassen reeds bijna geheel ledig zijn, want er waren slechts zeer enkelen die zich kwamen aanmelden om zonder beurs toegelaten te worden. Nu is de minister bekeerd en brengt hij in plaats van tien voor elke school, vyfuen beurzeo op de begrooting. Waaroio geen twintig mag men vragen. Waarom niet ronduit erkend dat de pi oef geheel mislukt is, en den ouden toestand geheel hersteld? De minister zegt wel dat dit met noodig is, omdat voor de leerlingen der opgeheven kweekschool te Njjmegeu op de andere scholen plaats is gemaakt, maar dat argument gaat niet op, want die kweekeliugen uit Nymegen zitten geen vau alleu in de hoogste Ula&seo. De minister deed dus beter het cyfer van twintig maar terstond te herstellen te meer omdat er zelfs onder het nieuwe artikel 24 nog on derwijzers genoeg noodig zulien zyo. Het bericht dat dr. Mees niot langer als haddokter te Scheveningen zal praciiseeren, is onjuist. Aan het "Pad. deelt hij zelf mede, dat hy voor het volgend badseizoen zoodanig besluit niet heeft genomen. Amsterdam, met al baar instellingen aan de wetenschap en liefdadigheid gewijd, bezit geen school voor doofstommen-onderwijs, zoo- als Groningen al sedert meer dan 25 jaren heeft en waarop ook Rotterdam kan bogen. Taneinde nu dit onderwijs ook hier van nabij te doen kennen, en de gunstige resul- tateu daarvan te doen zien, werd "Woensdag in een der zalen van lArtis", daartoe welwillend afgestaan, eene openbare les gehouden van leerlingen der inrichting te Rotterdam, die ongetwijfeld alleen, die ze by woonden, met verbazing vervulde. Hoe moeilijk het onder richt is voornamelijk wat betreft het aan- leeren der medeklinkeis, kunnen zy alleen besrlf-n, die da doofstommen van jongs af kennen; maar ook hoe heilzaam en hoe doel matig het telkens verbeterd ondevvjjs is, dat alleen kan een herhaald bezoek aan de scho len, alsmede een openbare les als die heden hier gehouden werd leereo. Met diepe deer nis moet iedor gevoelig hart vervuld worden voor deze misdeelde natuurgenooten, en hen te helpen is niet alleen piicht, maar een eisch van ieder die ook maar iets meer dan dagelyksch biood heeft. Door het onderwijs aan den doofstomme wordt hij tot den be- kwaamsten letterzetter gevormdjatot allerlei betrekkingen in de maatschappij teruggebracht, waaruit de natuur hem bij ge boorte of door een hardnekkige ziekte scheen verbunnen te hebben. Het lijdt geen twijfel of deze les zal het doel niet missen vau n.l. meer bekendheid aan de inrichting te geven an daardoor meer financieelen r'sun te ver krijgen. De lieeien Bikers, directeur der inrichting, en prof. Guye voerden vóór de les het woord tot de aanwezigen, om de zoo uut- tigo instelling met kracht aan te bevelen in allor sympathie en steun. De besturen der Amsterdamsche barbiera- en kuppersvereenigiog Eensgezindheid" en der bai biersvereetiigiog sStandvastige hulp in tegenspoed" hebben gezamenlijk de vraag overwogen, in hoeverre Zondagsrust ook in hun vak mogelijk zou zyu. Zy zyn tot de slotsom gekomen, dot het zeer goed mogelyk is, dat een deel van den Zondag aan rust en ontspanning gewyd wordt, doch medewerking van a I Ie 'kappers en barbiers is daarvoor noodig. Zij hebben nu alle kappers uitgenoo- digd tot eene bijeenkomst. Ook te Groningen bestaat eene vereeni- ging, welke zich ter doel stelt flinke en oppassende werklieden eigenaar van een huis to maken. Tot dat einde worden door »Werkmanssteuo" ruime, gezoude wonin gen met een bleekveld gebouwd, die ver huurd worden aan degelijke werklieden, onder voorwaarde dat de huurder ra 20 jaar of vroeger eigenaar wordt, naargelang hij in staat is meer dan zijn huur af te doen. Het bestuur dezer vereeuiging besteedde 8 October weder het bouwen van 49 wo ningen aan op eeu terrein buiten de voor malige Apooit. Velen vloden hierdoor gedu rende den a. s. winter werk, wat tevens in de bedoeling dier instelling ligt. De door het Nutsdeparternent »Maastricht" uitgeschreven wedstrijd voor ambachtslieden, van voorwerpen in hun vrijen tijd vervaar digd, welke als eene proef voor een grooteren moest dienen, is mislukt. Er waren slechts G voorwerpen door 4 mededingers ingezonden. Deze geringe belangstelling, ondanks de groote publiciteit, welke aan dezen wedstrijd was gegeven, heeft het departement doen be sluiten hern niet te laten doorgaan. Te Bellingwolde is, wegens het heerschen der diphteritis (besmettelijke keelziekte) de openbare school in het Westeind gesloten dit is reeds de tweede maal oas dezelfde reden in dit jaar. De ziekte heeft reeds verscheidene offers geëischt; w enkele gezinnen zelfs twee. Gistermiddag is uit de Haarlemsche vaart nabij Sloten opgehaald het lyk van den sedert 29 September vermisten hoofdambtenaar der posterijen te Amsterdam, den heer D. Onlangs werd in eenige bladen vermeld, dat er te Utrecht een minderjarige dochter plot seling uit het ouderlijk huis was verdwenen, om reilen dat zij, hartstochtelijk verliefd, met haar beminde gevlucht was, toen haar ouders het plan hadden opgevat om naar Argentinië te gaan. Op verzoek der ouders werd de dochter door de politie nagezet en opgespoord, en in de ouderlyke woning teruggebracht. Van nabeslaaudeu dier familie verneemt men thans de tieurige tyding, dat het nog zoo jeug dige meisje gedurende de ieis naar de Argen- tijnsche republiek overboord gesprongen is. Op deze wijze maakte zy een einde aan haar verbroken liefdes-roman, aangezien de ver liefde jongeling niet in staat was ook daar heen te gaan. Zekere Klaartje Mozes wordt tusschen Nieuwe- en Oude Pekela heen en weer ge tramd, omdat geen dezer gemeentebesturen voor bet onderhoud dezer ongelukkige verstoo- tena wenscht te zorgen. Zy woonde vroeger te Nieuwe-Pekele en vei trok van daar naar Papenburg, lo het vaderland teruggekeerd, vestigde zy zich in Oude-Pakela als werkvrouw on scheepstrekster, docii werd ten huize vaa zekere A. B. ziek en kwam daar onder behande ling van den gemeente-geneesheer. Toen zy eenigszius beier was, werd zij op last van het ge meentebestuur van Oude-Pekela, naar haren stiefvader te Nieuwe-Pekela per train verzon den, die haar echter niet in huis wilde hebben, zooriat zij op straat bleef liggen. Eeu measch- lievend ingezetene verleende haar voor dea nacht onderdak, doch de burgemeester van Nieuwe-Pekela oordeelde dat, ofschoon men haar éen nacht had onder dak gebracht, dit geen reden was om zich verder haar lot aan te trekken, nu ook de gemeente Nieuwe- Pekela voor haar onderhoud moest zorgen. Na een dokter te hebben geraadpleegd, werd zij Maandag met de tram naar hare woon plaats Oude-Pekela teruggebracht, doch des middags kwam zij tveer te Nieuwe-Pekela, onder geleide van den gemeenteveldwachter van Oude-Pekela, dio haar op last van zijn burgemeester 25 cent ter haud stelde. Hoe 't aüoopen zal, weet men niet, maar de ver ontwaardiging over die onmeoschelyke behan deling is groot. Onder de ongelukkigen, die by de ramp te Antwerpen omkwamen, behoort ook een Gro ninger, De Vrie8, die een halfjaar ongeveer als smid in het buskruitmagazijn te Antwerpen werkzaam was. Hij liet een vrouw en 2 kinderen na, een dochter van '17 a 18 en een kind van 2V» jaar. Deze waren door de ramp van alles be roofd. Hun werd door het comité te Antwerpen voorloopig 10 francs gegeven. Voorzien van dat geld ondernam de vrouw met hare beide kinderen de reis te voet naar Groningen, Daar by koos zij echter eene geheele verkeerde- richting over Weerd, Roermond, Venlo enz., zoodat zij 11 dagen noodig had om te Nijme gen te komen. In die plaats werd hun welwillend hulp verleend door den heer L. van Emden, dis- voor hun verdere reis per spoor naar Arnhem zorgde, terwijl hun door zijn bemiddeling twee kaartjes van Arnhem naar Groningen werden verstrekt. Onder Buinen, in Drente, zyn twee oude steenen giafkelriers ontdekt, nsast elkander gelegen; er waren nog menscheabeenderen in- Men besteedt op de Veluwe thans voor het wild da volgende pryzenhazen f 1.20 a 1.80, konijnen f 0.30 a 0.45, eenden f 0,60 a 0.90, patrijzen fl.20 a 1.40, fazanten f2.50 a 3.50, kippen f 0.50 al.piepkuikens f 0.40 a 0.80 per stukduiven f 0.30 a 0.50 per paar. Zevenaar. De R.-k. kiesvereenigïng sReeht voor Allen" heeft candidaat gesteld voor de Prov. Staten in het district Zsvenaar, dea heer C. L. A baron van Hugeopoth tot Aerdt, burgemeester van 's-IIeereaberg. Breukolen. Deanti-revolutionualre kies*- vereeniging »Nederland en Oranje" alhier heelt tot candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Si aten jhr. rof- Van Haersma de With, kantourechter vaa Breukelen—Nyenrode. Berkhout. Een negenjarig knaapje alhier, dat de onvoorzichtigheid beging, om achter op een met meel beladen wagen te klimmen,- had het ongeluk er af te vallen en geraakte met het hoofd onder het wiel, met het gevolg, dav het byna oogenbhkkeljjk een lijk was.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2