Burnetii van Moisten en nltpra Gemertgde Berichten. gemeente Schiedam Rechtzaken. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Zaterdag kwam in Bern een congres byeen van letterkundige vpreenigingen uil verschillen de landen, met het doel de punten aan te geven voor de herziening der internationale letter kundige o vereen komst, welke door de eerlang bjeen te roepen inlei nationale conferentie zal ■worden behandeld, liet congres, dat op voorstel van Zwitserland uit naam der »Association littéraire et artistique internationale" werd byeengei oepenstaal onder leiding van den minister van binneulamlsche zaken, den heer Numa Dtoz, en behandelt in hoofdzaak het vertaalt echt en de bescherming van het au teursrecht van dagbladartikelen, Jules Duptó, de beroemde landschapschilder, is in den ouderdom van 80 jaar to Parijs over leden. Door den hcvigen storm op Sardinië zijn in het geheel 800 huizen vernield of zwaar bescha digd. Op vele plaatsen ziet het or uit alsof er een aardbeving is geweest. Het aantal dooden is niet grooter dan eerst bericht werd, namelijk 30. Ruim honderd menschen werden gewond. De oogst in de provincie Cagliari is volkomen verwoest; de wijnstokken zijn geheel vernield. Er zijn inschrijvingen geopend voor giften ten behoeve van de noodlijdenden, In Piomont is verleden Donderdag een poging gedaan om den avondtrein tusschen Ceva en Pri- ola te doen ontsporenwaartoe verscheidene balken en manden mot kiezelzand op de rails waren gelogd. De machinist bemerkte gelukkig intijds het gevaar. Uit Asti meldt men dat dienzelfden dag, tot tweemaal toe, de eene maal bij het station Asti en de tweede maal bij bet station Levanto, revol verschoten op den sneltrein uit Rome zijn ge lost, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Dwazer parodie op den werkstakings-waanzin, die sedert Juli in Engeland heorscht, is we) niet vertoond dan de toenemende gróves onder de schooljongens, welke in Schotland zijn begonnen, maar thans ook 'naar Engeland overslaan. Deze jeugdige werkstakers apen de oudere na, houden optochten, bezoeken andere scholen om de scho lieren over te halen bij de werkstaking zich aan te sluiten en houden ook al vergaderingen, waar op zij hunne zoogenaamde grieven uiteenzetten en hunne oischon stollen. Do laatste omvatten verkorting van werkuren, afschaffing van huis werk en afschaffing van lichaamsstraffen. Te Paisley staakten 400 kinderen Vrijdag het werk en liepen zij door de straten, onder het geroep van «minder uren" en «geen lang huis werk". Te Irvine staakten 20 jongens hot werk, doch zij slaagden er met in do anderen over tn halen hun voorbeeld te volgen. Do scholen te Glasgow zijn tot Maandag gesloten en de school commissie verwacht, dat de kinderen dan zullen terugkeeren. Een aantal jongens te Barnet, door het voor beeld der werkstakers te Aberdeen en andere Schotscha stedon aangevuurd hebben eveneens hun plan aangekondigd om te staken. Vrijdag wandelden 80 tot 100 hunner door de straton. Den dag te voren hielden zij een bijeenkomst ter bespreking hunner grieven. Zij cischen 1°. afschaffing van do roede, 2°. minder school uren, 3°. minder ontleden en 4°. geen huiswerk. Zij haalden ecnïgo wijfelachtigen over zich bij hen aan te sluiten en bleven door do straten loopen, doch toen .zij een paar politie-agenten zagen vluchtten zij in vliegenden haast over de velden wegaldoor schreeuwendedat zij vast besloten waren vol te houden. De meesters geloovon 'dat de jongens het niet ernstig meenen, doch eenvoudig grappen willen maken. Maar dan gaat de grap toch wel wat ter en wordt het tijd voor de roede. Een gast van prins Bismarck te Friedrichsruhe zegt dat 's kanseliers gezondheid sinds 1838 veel verbeterd is. In 1888 heeft hij zicli, op raad van zija arts, veel ontzegddo jacht, lange wande lingen en ritten cn een aantal lievelingsspijzen. Ru echter behoeft hij zich niets te ontzeggen. Zijn wijze van leven to Friedrichsruhe is als volgt: In den morgen werkt hij aan zijn schrijftafel, daarna, als het weer gunstig is, doot hij oen wandeling of maakt hij een rit te paard of per rijtuig in de omstreken 2o. ontbijt to 2 uur met zijn familie, Rottenburg zijn secretaris en do aan wezige gaston. Gedurende zijn 2e ontbijt leest hij zijne brieven en telegrammen, en geelt hij Rot tenburg zijno orders. Daarna gaat hij naar zijn studeorvof trok. Ten 7 ure middagmaal, waarna hij mot zijn gasten de koffie in oen andere kamer gebruikt. Zijn gaston ronken sigaren, doch hij zelf voorziet zich van een paar enorme pijpen, gevuld vaiinas, actiter een klein tafeltje, opge stapeld met do couranten van don dag. Hij neemt zelden doei aan het gesprek, dat fluisteren wordt voortgezet, en veulwijnt na een of twee uur lectuur, om dien dag niet meer te voorschijn to komen. De voorouders van Edison, gelijk noen weet Nederlanders, waren van ouder tot ouder schrijn werkers, totdat in 1730 de toenmalige eigenaar van de zaak naar Amerika ging. Er kwamen in zijn familie vele gevallen van liougon ouderdom voor. F.eno overgrootmoeder van den beroemden uit vinder werd 102 jaren oud, zijn grootvader stiorf in don ouderdom van 103 jaren en zijn nog levende vader is een krasse grijsaard van 85 jaren. De Argenttinsche regeering heeft haren agent in Parijs orders gegeven geiegenhoid to verschaf fen voor de emigratie van joden, die op groote schaal uit Rusland verdreven worden. "Verschei dene duizenden dezer lieden, die bevel ontvingen uit Bessarnbië te voltrekken, hebben aangenomen op Argentijnscb gebied land te koloniseeren. Binnen weinige dagen vertrekt een schip met emigranten uit Isnmilia. Monniken in de hora. hork. In vei band met enkele mededeelingen over een plan om in de Engelscha staatskerk orden in te stellen, deelde de aartsdiaken Farrar te Westminster het volgende modeEen vast plar bestaat nog nietvoor twoe jaar hield ik eon rede. waarin ik een soort broe derschap aanbeval, welke onder de armen leven zou. De bisschop van Rochester bracht de zaak in de kerkvergadering itr sprake en deze benoemde een commissie van onderzoek, waarin eenige de kens en diakenen zitting hadden, die liet plan eenstemmig goedkeurden. De zank zal nu in Februari of Maart weder in de kerkvergadering komen, waar ik twee voordrachten zal houden: een over geloften on eon over het toezicht van den bisschop over do nieuwe orde. De gelofte zal dezelfde zijn als de oude gelofte der monniken: armoede, kuischheid en gehoorzaamheid, liet groote onderscheid tusschen deze on de oude mon nikorden is, dat de nieuwe gelofte niot duurzaam, maar slechts voor «en bepaalden tijd bindt; boven dien kan de bisschop ontheffing verleenen. BKR voor den dienst van 180O, Vervolg.) Art. 3. Opbrengst van den houthak f100. Art. 4. Renten van kapitalenf 410. a. In inschrijving op de grootboeken der natio nale schuld f410. b. Wegens bij voorsciiot of ter leen verstrekte gelden Memorie. Art. 5. Opbrengst van grasgewas f30. Art. G. Pacht van de jacht f15. Art. 7. Ontvangsten van de Drinkwaterleiding f44,000 Art. 8. Bijdragen in de kosten van onderhoud der kade om het Ztiidcrgois f 55. Art. 9. Morgengelden van Oost-Fran.keiand f32.38. Ontvangsten, resultaat van can afzonderlijk beheerals Art. 10. Van de Gasfabriok f 40,000. Art. 11. b. Van hot Handels-Entrepot Memorie. Terwijl de rekening van het Ilaudols-Entrepot, voor liet eerst sedert 1872, in '18SG en 18S7 een batig slot beeft opgeleverd, namelijk van f908.321 en f'851.82', doch hieruit geenszins is af te leiden dat ook over 1800 een voorduelig saldo zal worden verkregen, on dewijl do rekening dier inrichting over 1888 is gosioten niet een nadeelig saldo van 11336.81', wordt dezo post ook ditmaal voor memorie gebracht. Totaal van het lilde Hoofdstuk f 110,564.17 Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Art. 1. Tienden, cijnzen en erfpachten f 482.60. Van do tiendpUchtige gronden, onder do ge meente gelegen, worden geen tienden gelieven, omdat dio gronden tol weiland ingericht zijn. De erfpachten worden betaald door Onderscheiden erfpachtors, voor gronden go- legon aan de Tuinlaan, de Vesten en olders, die vermoedelijk voor meer dan een eeuw, reeds op erfpacht zijn uitgegeven cn waarvan geen titels of bewijzen beslaan, tot f79,77. E. P. Verboom, oorspronkelijk L. C. Verboom, voor een strookje grond aan de Nieuweliaven, groot 3.5 cA,, bij laadsbasluit van 27 October 1881 uitgegeven tot wederopzegging, ten langste voor tien jaren, ingegaan 4 October 1881, eindi gende 3 October 1891, tot f2. De firma J. A. J. Nolet alhier, en S. van Yclzen, te Alfnn-a/d-Rijn, oorspronkelijk G. Visser Dz., voor een strook grond, gelegen aan de Hoofd straat, groot 8 A., 12 cA,, bij raadsbesluit van 13 April 1S47, uitgegeven voor 50 jaren, inge gaan 1 Juni 1847, eindigende 31 Mei 1897, lot f50. A. W. Schippers, te Vlanrdingen, oorspronke lijk De Groot, Roelants Co., voor een strook grond, gelegen aan de Hoofdstraat, groot 3 A., 52 cA., bij raadsbesluit van 2 April 1847, uit gegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1847, eindigende 31 Mei 1897, tot f25. A. G. van der P*el, oorspronkelijk II. B. Moss, voor een strook grond, gelegon aan de Nieuwe liaven, groot 70 cA., bij raadsbesluit van 12 Maart 1851, uitgegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1851, eindigende 31 Mei 1901, tot f4.38. C. J. Huiswaard, oorspronkelijk B. J. Huis waard vour een strook grond, gelegen als voren, groot 80 cA., bij raadsbesluit van '12 Maart 1851, uitgegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1851, eindigende 31 Mei 1901, tot f5. H. P. Nolet, voor een strook grond, gelegen aan de Hagastraat, groot 23 A., 29 cA., bij raadsbesluit van 22 April 1851, uitgegeven voor 75 jaren, ingegaan 1 Januari 1853, eindigende 31 December '1927, tot f 110.45, De vereeniging tot bet verschniTan van goede woningen aan minvermogenden, voor een stuk weiland, g degen in Oost-Frankeland, groot 1 H.A., bij raadsbesluit van 4 April 1855, uitgegeven voor 100 jaren, ingegaan 1 Januari 1855, ein digende 31 December 1954, tot f200. Art. 2. Boeten wegens overtredingen in zake van plaatselijke belastingen f25. Art. 3. Teruggave van liet Rijk föOO. n, wegens bij voorsciiot verstrekte reisgelden aan militieplichtigenf 50. b. wegens bij voorschot gedane betalin gen van allerlei aard-450. f 500.— Art. 4. Teruggave van varpiogings- en trans portkosten van krankzinnigen en kindoren van gevangenen, bedoeld bij art. 26 der wet van 28 Juni 1854 Staatsblad No. 100), zooals het is gewijzigd bij ue wet van 1 Juni 1870 Staats blad No. 85), (Memorie). Art. 5. Bijdrage van het Rijk in de kosten van het hooger onderwijs, bepaaldelijk voor het Gymnasium f8725. Bij Z. M. besluit van 7 Juni 1881 no. 11, is aan deze gemeente, tot wederopzegging, subsidie toegekend ten behoeve vun het Gymnasium. De uitgetrokken som is de helft der geraamde kosten van het Gymnasium, met uitzondering van hetgeen bestemd is voor onderhoud van het gebouw, na aftrek van liet bedrog Jer geraamde schoolgelden. Art, 0. Bijdrage, van liet Rijk in de kosten van hot middelbaar onderwijs f7000. Art. 7. Vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, overeenkomstig art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 {Staatsblad No. 127), zooais dat is gewijzigd bij de wet van 11 Juli 1S84 (Staatsblad No. 123) f 13988.04®. Art. 8. Ontvangst wegens herschattingen inge volge de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank MO. Art. 9. Ontvangst ingevolge art. 10 van het kon. besluit van 28 November 1887, No. '14 (Staatsblad No. 211), wegens lierschattingon volgens het laatste lid van art. 11 der kieswet f9. Art. 10. Tegemoetkoming van het Rijk in do kosten van de 7e aigemeene tienjarige volkstel ling 1" 650. Art. 11. Andere ontvangsten, niot tot de voren staande behooremle 1 2000. Totaal der IVde Afdeeiing f 33389.64". IIOOlDbTUK V. Buitengewone Ontvangsten. Art. 1. Opbrengst van den verkoop van ge- meonte-eigendommen, van boonion enz. (Memorie). Aft. 2. Gedeelte eenor geldleening groot f600,000.ter bestrijding der kosten wegens het maken van de werken der watervorversching, de daarmede in verband staande en andoro buiten gewone weiken f300000. Ait. 3. Subsidie in de verpleging van arme krankzinnigen f1710. a. van bet Rijkf 700. b. van de Provincie- 950. fl 710^— Thans zijn subsidicn toegekend (van tiet Rijk, ten bedrage van f 40.en van de Provincie, ten bedrage van f50.voor elk der navolgends krankzinnigen J. 15. Tost; A. M. Jaske, echtgenoot van J. Koster; A. M. Sc.hikbof, echtgenoot van J. van Steenoven; A. Vollernans; M. F, Witberg; G. van Oosten; J. H. van Öers; P. StolkG. C van Wieringen, echtgenoot van C. Noordijk SI, C. Wilburg, echtgenoot van G. KwijtenJ. II. Knoops; A. M. Bosman; F, J. Bakker; S. J. M. Engering; E. Schoenmakers, wed. A. Vering- meijer; C. Verberne, echtgenoot van J. H. Nijen- liuis; II. M. Witberg; M. L. lvloos, echtgenoot van D. Peek; B. Iielgers. Totaal tan het Yde Hoofdstuk f301710. Wordt vervolgd.) De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft, sedert het ontstaan van deze stichting' tot lieden aan giften en legaten eene som van meer dan f 1.700,000 ontvungen. Onder de giften kwamen voor eene som van f 10.000, enkele van (5000 en 36 van flOOO. Blijkens het vijftiende jaarverslag der «Maat schappij tot opvoeding van weezen in liet huis gezin". waarvan H. M. de Koningin bescherm vrouw is, is dit jaar weder hare hulp ingeroepen voor oen drietal weezen, waardoor het getal der pupillen, die in hot jongste jaar aan do maat schappij werden toevertrouwd, tot 27 steeg. Het totaal cijfer barer voedsterlingen, sedert de oprichting in Mei 1874, klom daardoor tot 341. De uitgavon bedroegen fli,625.79y2; de ge wone ontvangsten leverden f 8,761.31 Va, zoodat een tekort van f2,864.48 bestond welk tekort door buitengewone baten ad f2,555.70 tot f308.78 word teruggebracht. Dit tekort werd uit liet in vorige jaren ge vormde kapitaal gedekt, welk kapitaal op 31 Dec. 1888 bedraagt f31,443.061/8 tegen f3i,753.84i/s op uit. Dec. 1S87. Het gerechtshof te 's-IIage heeft in zijne zit ting van gisteren W. van Aken, gewezen klerk ter secretavie te Dubbeldam, veroordeeld tot G maanden gevangenisstraf wegens verduistering. YLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 schip met 19 last haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen- gekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 79S ton pekel- en steurharing. Een dezer schepen

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3