IKEZOMDEi ~1 Gemengde Berichten. uitgetrokken wegens vermindering van het getal leden. De kosten van bestuur zyn ge raamd op f8880, de kosteo der vergadering op f5650 en die ter bevordering van het doel der maatschappij op f30,955. Dinsdag, deo eersten dag der opening, z|jn aan het centraal-station te Amsterdam 14.000 perronkaartjes verkocht en Woensdag 13.000. Van de gelegenheid om zich te abonneeren wordt ook druk gebruik gemaakt. De bekroonden ter Parysche tentoonstelling 2UÜen geen gouden en zilveren medailles ont vangen, maar ailen zonder onderscheid een bronzen herinnenugs-mmlaille. Alleen het diploma zal vermelden of de inzender bevoegd is, voor zich een goudeu of zilveren medaille te laten vervaardigen. Koningin Nathalie vim Servië, die verleden jnar eeuigo dagen in Don Haag vertoefde, beeft aao den Grooteu Kou. Bazar in de Zeestraat eene belangrijke opdracht doen toekomen voor de inrichting eener woning, die z'y in de nabijheid vuu het kou. paleis te jBelgiado heeft aangekocht. De Zaanbode deelt mede, dat de algemeene vergadering vim den vihiud legen vaccine- dwang" is uitgeschreven op Donderdag 7 November in JPrascati te Amsterdam, en dat aan (leu avond vau dien dag eene openbare vergadering zal worden gehouden ter bespre king van de atschuiïmg vau den Dvaccioe- dwang". Een zevenjarig meisje te Katwyk-aan-Zee, dat naar oen wagen stond te kijken, werd door eeue voorbygaaude kar met netten over deden. De wielen gingen het kind over het hould, zoodat eene schedelbreuk en onmid dellijke dood het gevolg waren. Omtrent de ariesiatse van den arbeider II., te Lobit, als vermoedelijke dader der-aan- fanding en verwonding vau de dienstbode des freeren v. E,wordt nader gemeldHet mes, op de plaats der worsteling gevondenge tuigde tegen hem, terwijl zijne kleederen in hevige mate mei bloed bevlekt waren, üjj onkent weldoch er is nauwelijks twijfel mogelijk. Hy is naar Arnhem overgebracht. De toestand der dienstöode is redefykmen vleit zich met de hoop dat zy geheel zal herstellen. Ten opzicht» van het vijfjarig dochtertje van den arbeider S. te Wijngaarden, dat ge storven zou zyn ten gevolge vau mishande lingen door hare stiefmoeder, heeft de lijk schouwing anu het licht gebracht, dat de rech terarm m den elleboog geheel gebroken is en js li-^dram een aantal blauwe vlekken ver toont', verder is aan het achterhoofd eene schedelbreuk geconstateerd. Deskundigen aarzelen dan ook niet den dood aan mis handeling toe te schrijven. Twee buui lieden, eene naaister verklaren dan ook, dat ze er meer dau eens getuigen van waren, dat de stiefmoeder het kind mishandelde, terwijl het oudste dochtertje aan de justitie mededeelde, dat haar zusje, kuit voor haten dood geklaagd had dat moeder haar zoo op het hoofd had geslagen. De beschuldigde echter, zoowel als baar man, houden hare onschuld vol. De eerste verklaart zelfs, dat ze het kind nimmer een Llap gegeven heeft. "Verleden week werd te Breda een zeer aan zienlijke som gelds aan effecten en bankpapier verloren. De nbelleman" had het nauwelijks rondge- roepen, of een boerenarbeider vervoegde zich met het bewuste pakket hy den commissaris vao politie. De eerlijke vinder had het op den Hasgschen Steenweg gevonden en de tfteeten eerst ge houden voor prentjes, waarmee zyo kinderen konden spelen; toen hij echter het bankpapier er by vond, begaf hjj zich omniddeliijk naar 'de gemeente-politie. De commissaris, bij wien ook aangifte was gedaan, vervoegde zich met den vinder by den bankier, waar de verliezer het pnkket had ontvangen. Volgens loopende geruchten zou het verlorene een bedrag van 130,000 hebban uitgemaakt. Botterdam. De door de broodbakkers- gezellen alhier benoemde commissie, belast met het doen van pogingen ter verbetering in hunnen toestand, heeft besloten aan de patroons in overweging te geven dat de werk uren hen thaus te veel afmatten, dat het loon daarentegen te gering is tegenover andere handwerkslieden. Zij verzoekt derhalve de werkuren, die thans van 90 tot 400 uren per week zyn, terug te brengen op 12 uren per dag en des Zaterdags op 18 uren, dus 78 uren per week tegen hetzelfde loon van nu, en voor de oveiufen 20 cent per uur toe te staan, en voor het Zoodagswerk 40 cent per uur. Voor de jongens en halfwassen 10 cent en voor Zondagswet k 20 cent per uur. Vlaardinger-Aiubuclit.. Donderdag om streeks miüderuacht is op de boerderij van den veehouder S. Ronden burg aan den Ketei- weg in deze gemeente brand ontstaan, naar men vermoed in dau paardenstal, welke brand dadelyk zóu in hevigheid toeoam, dat de boer derij mei alles wat er zich op bevond be halve eene schuur waanu Roodeubuig en zyn gezin nu verblyf houden binneu enkele uren eeue prooi der vlammen is geworden. Twee paarden eu eeue koe zyn ook in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. I'ernis, Naar men verzekert, zullen alhier opnieuw pogingen aangewend worden tot het krygen vau straten dour de gemeente. Zooals raeu weet, moeten de bewoners zich thaos met een slechten gnudweg behelpen. Den Haag. Blykens de in de acht afdeelmgen vau de vrijzinnige vereeoiging ï's-Graveuhage" deze week gehouden stem mingen, tut aanwijzing vau vourloopige cau- dtdaieu voor het lidmaatschap vau de Tweede Kamer der Stateo-Genei aal, hebben de meeste stemmen verkregen de heerendr. J. Th. Mouton, wethouder dezer gemeente, en E, B. Kielstiu, oud-lid vau de Tweede Kamer, eu wel onderscheidelijk 93 eu 31 stemmen, zoodat beideu op het dubbeltal geplaatst wor den, waaruit de algemeene vergadenog aan- stauudeu Dinsdag de emdkeuze zal doeu. Den Haag. Ouk dr. Mouton heeft aan de liberale kiesvereeuigmgen bericht, dat hy de caudidatuur voor de Tweede Kamer niet aanneemt, Hy wil het wethouderschap niet laten varen, een wensch die gebillijkt moet wordeu na de b'yna gelukte poging van een gedeelte vau den gemeenteraad om de toe passing der nieuwe schoolwet niet aan een liberaal als dr. Mouton op te dragen. Deventer. Het adres houdende bezwaren tegen het voorstel-Dahlnmno, invoeren van graanrechten, is door 57 bakkers enz. ge- teekend. Te Leipzig wil men een gedonkleekon oprich ten, ter gelegenheid van dun 75n herinnerjngsdag van den Voikerensiag. Te Dothen (Alabama) is onder de landbouwers een opstootje ontstaan bij het innen cener impopu laire belasting. Drie hunner werden doodelijk ge kwetst, vier minder ernstig. De overstrooroingen in de omstreken van Inns- brück hebben een treurigen toestand geschapen. Te Neumarkt staan de markt en de kerk in het water, terwijl levensmiddelen den bewoners met vlotten moeten worden toegebracht. Salum is bijna geheel ondergeloopen, Op vele plaatsen maken soldaten waterkoelingen. In het zuiden kon hot sgoorwegverkeei' worden hervat. To Anzanoin Apuliü, zijn 31 woningen door een lievigen brand in de asch gelegd. Nog treuriger gevolgen had de brand, welke to Rochemolies, 48 uur achtereen heeft gewoed. 147 woningen werden geheel vernield en huis raad vee levensmiddelen klcedorenin éen woordaliosvvat de ongelukkige inwoners be zaten, is mede een prooi der vlammen gewor den. De ellende is verschrikkelijk; uit,Turijn en Susa worden voorloopig de noodige levensmid- dolen en kloederon verstrekt. Een hevige wind en totaal gebrek aan af doende bluschmiddelen zijn oorzaak geweest, dat de brand een zoo ontzottende afmeting heeft aangenomen. De werkstaking der schoolbevolking in Engo- land blijft zich uitbreiden in de meeste gevallen duurt de beweging slechts een paar dagen, waarna het standje verloopt, natuurlijk zonder dat éen noisch" is ingewilligd. To Londen heeft zich, naar het te Now-York gegeven voorbeeld, eerie Club van Dertien gevormd, dia ten doel heeft hot door voorbeeld, geschrift en woord bestrijdon en te niet doen van bijgeloo- vigo volksbegrippen. In het Roodekruis-hospitaal te Lyon moest dezer dagen een uiterst pijnlijke operatic geschie den. Do patient werd daarom gecliloroformiseerd, maar do zieke ontwaakte reeds na de eerste snede. Dol van pijn ontrukte hij den geneesheer het viijaiocherpe mes, on had, voor iemand het kon beletten, prof. Nugaut en eene twintigjarige non, dio als oppasseres dienst dood, door staken in het hart vei moord. Later werd de operatie, zonder behulp van chloroformuitstekend vol bracht. Een pTJismnrck-Musoum" wordt te Berlijn go- sticht, ondor leiding van den uitgover Paul Ilennig. Deze inrichting, welke over een niet onaanzienlijk kapitaal besciiikt en een aantal merkwaardigheden betreffende Bismarck bavat boeken, brochures, brieven, portretten (ook cari- caturen), borstbeelden, voorwerpen van allerlei aard, door Bismarck gebruikt, enz., zal don len April a. s., Bismarck's 75en verjaardag, geopend worden. De stichters hebben bekendgemaakt, dat zij nog steeds gaarne bijdragen voor bet museum ontvangen, Misschien zal daar ook wel de Edison-phono- grnaf geplaatst worden, waarin do rijkskanselier onlangs gesproken en, naar men verzekert, de Marseillaise en Gaudeamus igilur gezon gen hoeft. t Do laatste berichten uit Aothiopié luiden niet gunstig. Terwijl de landbouw en alle bedrijf reeds veel geleden hadden door den oorlog, dio nu reeds drie jaar aanhoudt, wordt thans gemeld, dat de oogst geheel verwoest is door de sprinkhanen, en bovendien richt een ziekte onder het veo en de paarden grooto sterfte ondor den veestapel aan. Koning Menelek, die deze rampen als een straf van hooger hand be schouwt, heeft een driedaagsck vasten voor ge heel Acthiopiu uitgoschreven. In den nacht van 47 dezer is eene verschrik kelijke misdaad gepleegd te Flensburg, bij Ham burg. Een meisje van 10 jaren werd er ver moord gevonden. Hot lijk was op dezelfde wijze verminkt ais de slachtoffers van don Lon- denschen moordenaar »Jack the Ripper". Tot nog toe heeft men niet het minste spoor ont dekt van den bedrijver van dezen moord, die in Hamburg en omstreken groote opschudding teweegbrengt. Hoe men een half millioon erft. Er wordt te Aalst (Oost-Ylaanderen) van niets anders ge sproken dan van eene zaak van erfenisroof, waarin twee zaakwaarnemers betrokken zijn. Voor eenige jaren trouwde een reeds bejaard landbouwer met een 25-jarig meicje, dat eene fortuin van 400,009 tot 500,000 fr. bezat. Yolgens het huwelijkscontract bleef do fortuin aan den over levende. De jonge vrouw stierf en de landbouwer zag zich dus in het bezit vun het half millioen. Eenige weken geloden nu kreeg de man het bezoek van de twee agenten in^naostie, en deze stelden hem eeno gezamenlijke onderneming voor, dio voor alle drie groote winsten moest opleveren. Do boer, verlekkerd op die winsten, stemde toe en toekende eene overeenkomst, waarvan elk der belanghebbenden eene kopij bewaarde. Daags daarna zond de boer zij io kopij naar zijn notaris, en deze was niet weinig verwonderd, te zien, dat de zoogezegde akte niets anders was dan een testament, waarbij de twee agenten tot algemeene erfgenamen verklaard werden. Hij deed den boer bij zich komen, maakto hem met de zaak bekend on liet hem een nieuw testa ment teekenen, waarbij het eerste vernietigd werd. Nu onlangs stierf do man en de agenten, die van het tweede testament niets wisten, boden zich bij den notaris aan om den buit in bezit te nemen. In plaats echter van het half millioen, zullen zij papieren van den officier justitie krijgen Cl.) Op het initiatief van prof. Virchow wordt te Berlijn een vDuitsch volksmuseum" opgericht. Po minister van onderwijs heeft reeds de noodige locaütoiten er voor beschikbaar gesteld, alwaar nu alles zal worden bijeengebracht, waardoor liet Duitsche volksleven zich kenmerkt ten op zichte van woning, huishouding, huisraad, kleeding, voeding, kunst en handwerk, handel en verkeer, volksgeloof en volksgebruiken. Do vaart van een Zweedschon schoener, die van Engeland op Gotaborg voer, werd dicht bij de Zweodsehe kust aanmerkelijk vertraagd. Bij onderzoek bleekdat het schip midden in een massa haringen was geraaktwelke iiet dicht omringden. Onmiddellijk bond hot scheepsvolk een grooto mand aan een langen stok en haalde zoo de eene vracht na de andere op het dek. Te Cincinnati heeft op een kabel-tramweg een ontzettend ongeluk plaats gehad: Een tramwagen, die een sterke helling was opgetrokken, raakte los door het breken vaan den kabel en viel met groote snelheid tegon een anderen wagen, vol passagiers, die wachtte om eveneens opgetrokken te worden. De botsing was vreeselijk; tien personen werden gedood, verschillende gekwetst. Serpent river, eene stad in Ontario, is bijna geheel door brand verwoest. Daardoor zijn_ omstreeks 200 menschen zonder dak en werd voor 300,000 dollars schade aangericht. Vijf en zeventig jaar getrouwd. Na 25 jaren huwelijk viert men een zilveren bruiloft; na 50 jaren con gouden bruiloft; na CO jaren oen diamanton bruiloft, maar voor 75 jaren heeft men geen naam meer gezocht, omdat liet geval zich zoo uiterst zelden voordoet. Zondag nochtans beert men te Borgzabern, in Beieren, een dorgelijke bruiloft gevierd. Do mijnwerkers dier plaats bobben de vijf enzeventigste verjaring gevierd van het huwelijk huns meesters, baron Maillot de la Treille, die' met zijne ouders in 4793 uit Frankrijk vluchtte. Hij trouwde op 7 October 4814, zijnevrouw was toen 46 jaar oud. Door een nieuwen microscoop, die het oog weder iets vorder laat doordringen in do wereld van lmt oneindig kleine, heeft men dezer dagen te Heidelberg miltvuurbacillen onderzocht en bevonden, dat dezo bacillen, welke tot dusverre als eenvoudige staafjes zonder iets bijzonders worden beschouwd, uit een aantal kleine lichaam pjes bestaan, als eon paarlsnoer aaneengeregen- De nieuwe microscoop, door de firma Seibert, te Wetzlar, vervaardigd, vergroot 2250 maal. Te Now-York is het nieuwe pneumatische dynamietkanon beproefd, waarmede de Ameri.- kaanscbe admiraliteit den kruiser Vesuvius heeft ,i bewapend. Dit monster werpt in 47 minuten, op een afstand van een mijl (ruim 1G00 mater), vijftien bommen, elk 3000 kilo dynamiet be-,,j vattende. 3 Mijnheer do Redacteur. Misschien is het eene domme vraag van mijs 1 *4 maar telkens, als ik de bakkerswinkels in onze p| stad zoo vol zie liggen met z. g. wittebrood, Ia1

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2