Maandag 21 October. INT. 7357. Derde Blad. Beputii ra intomsten ea altjara A0. 1889. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GE v:kbTj .0 D k. Gemengde Berichten. gemeente Schiedam Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door list geheolc Rijk Afzonderlijke nommors f 1.65 - 2.50. - 0.10. IS V B K A Us HARKT, E l 3 1. Advertentieprijs: »»n 1—10 gewonr regel» met inbegrip v*n eene Courant/li». Iedere gewone regel meer.1#, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend, To Hamburg liebbon do dokwerkers het werk gestaakt, naar mon zegt op aandringen van En- gelscUe werklieden. Volgens uit Quoenstown ontvangen berichten, zijn in de provincie Mikale, door eone wolk breuk, behalve andero verwoestingen, S00 huizen vernield en 400 monschen omgekomen. Den 6n dezer hebben de mijnworkers te Borg- zabernin Beieren, do vijfenzeventigste ver jaring gevierd van het huwelijk huns meoslers, baron Maillot de la Treille, die met zijne ouders in 1793 uit Frankrijk viuchtto. Hij trouwde op 7 October 1814; zijne vrouw was toen lGjaar oud. To Napels zijn een aantal valscho munters in hunne werkplaats betrapt. liet leggen van hot fondament van hot ge- denkteeken ter eere van Luther te Eisenach werd bijgewoond door don erfgroothortog en eeno zeer talrijke menigte. Feestredenen werdon gehouden door Kiefer, Dittonberger on Fricke. In Spanje zijn den In October nieuwe post- zogels met de bealtonis van don kleinen koning Alfonso XIII in omloop gobracht. Op vier predikanten te St. John, Nieuw-Bruns- wijk (Britsch Noord-Amerikn), is een poging tot vergiftiging gepleegd, door middel van borst klontjes met strychnine, welke hun per postpakket werden toegezonden. De vrouw van een hunner, dr. Macrae, die oen weinig van de klontjes at, is aan de gevolgen overleden en de 14-jarige dochter van een ander dor predikanten is ernstig ziek geworden door hot proeven er van. De plegers van dozen gehoimzinnigon aanslag op de leeraren, die tot do nieostgelicfdo predi kanten van do stad belmoren, zijn onbekend. Er zijn twee premie» van X 200 uitgeloofd voor het aanwijzen van de daders en het bowijzen van hunne schuld. Een telegram uit Sonora (Mexico) meldt dat tweo compagnieën Mexicaanscho soldaten, die bezig waren in eene rivior te baden, door Jac- quis-Indianen overvallen en vermoord zijn. De Mexicaansche rcgcering hoeft eene expeditie van 4000 man gezonden om de bedoelde Indianen te straffen. Australische bladen vorhalon van een man, die rijk is geworden door oen kus. Het was een jong slachter te Sydneydio, als de nieeston zijnor vakgonooton, zeer vriendelijk jegens dienst meisjes was. Bij een dier lieve klanten ging hij echter in zijn vriendelijkheid te ver: hij waagde het haar te kussen. Zij klaagde hom aan voor hot gerecht en hij werd tot een aanzienlijke geldboete veroordeeld. Dit was bet treurig begin der geschiedenis van den wonderkus; het vervolg is vroolijkor. Het geval van den gestraften kusset' word in alle bladen besproken. Een der artikelen daar over kwam in handen van een notaris te Syd ney, die sinds jaren lmt beheer lud over een vermogen, welks erfgenaam zich tot dusver, on danks herhaalde oproepingen, niet had nango- mold, en het bleek, 'it de slachter de langge- zochte erfgenaam waa Volgens de wetten der poëtische gerechtigheid moest do rijk geworden man nu de schoone trou wen, wior gerechtelijke aanklacht hom de schat bezorgde. Maar of hij dat gedaan heeftwordt niat bericht. De slachters te Sydney kussen nu meer dm ooit dc dienstmeisjes: maar tot nog toe heeft geen van allsn er een schat door. verworven nog niet eens een procos. Betreffende het verongelukken van het Eng. stoomschip L'unimoor, op de teis van Baltimore met cer.e lading tarwe naar Rio Janeiro, wordt nog liet volgende vermeld: Gemeld stoomschip werd don Bden Sept. door stormweder beloopen, dat later toenam tot orkaan, waardoor het s. s, genoodzaakt werd hij te draaien. Het schip lag diep beladen en de stortzeeën braken voot tdureud over hot stoomschip heen. Ten laatste kwam or door de stukgeslagen kappen zoovcpl water in de machinekamer, dat dc vuren uitgobluscht wer den, en dewijl er geen stoom moor was lag hot schip geheel hulpeloos dwars in zee. Den geheeld» nacht arbeidde de equipage aan dc pom pon, doch werd het stoomschip door de gewel dige zee en het zware werken dermate ontzet, dat men inzag, dat liet niet to behouden was on gevaar liep te zinken. Men bevond zich toen op 350 Eng. mijion afstand van Floiidaon niet zeer ver \an de Baliama-eilanden. Des ochtends van den 5den September gaf de gezagvoerder bevel de booten uit te zotten. Nadat deze zoo snel mogelijk van proviand en water waren voor zien, verlieten zij tijdens den hovigen oikaan hot zinkende stoomschip. In de groote boot bevond zich do gezagvoerder, de eerste machinist, do tweede stuurman en 1G man equipage. In do tweede boot bevond zich de opperstuurman, do tweede machinist en vijf man. De booten ver loren elkander door bet stoumvodor spoedig uit bot oog. Van de.groote boot met den gezag- voerdor en verdere bemanning is tot heden niots meel' vernomen en is de vreos gegrond dat die met alle opvarenden verongelukt is. Do andere boot droef langer dan drio weken rond. De eeno dag na den andoren verging zonder dat oen vaar tuig in het gezicht kwam, en weldra was do geheelo voorraad eten on drinken uitgeput. Na 22 dagen rondgedreven to bobben was men op hot punt een dor bemanning door hot lot te bo- stominen tor slachtingtoen een schip in het gezicht kwam. Slechts een der manschappen had nog do kracht een noodsein te vertoonen, dat gelukkig spoodig aan boord van hot naderende schip werd opgemerkt, liet was do schoener Mosquito, van New-York naar Truxillo bestemd, dio do uitgcliondorde bemanning opnam en hon moer dood dan levend den SOsten Sopt. te Ncw- Provideni'o aan land bracht. De machinist en do matrozen zijn door do ontberingen in de boot zóo verzwakt, dat men voor hun leven vreest. De stuurman alleen was in staat eene beschrij ving van de schipbreuk te geven» Zoodra moge lijk zullen do schipbreukelingen naar Engeland worden vervoerd. In de Vereonigdo Staten van Amerika zijn niet minder dan 5G3 fabrieken van gepatenteerde ge neesmiddelen. Een inwoner van Glasgow heeft volgens de J'all Huil Gazelle een nieuwe tolephoon uitgevon den. »Tho Pulsion" zoo lieot dit instiument werkt zonder elcctncitoit en bestaat enkel uit een stalen veerknop, waaraan oen hard-stalen draad, oen koperon plaatje en geluidgoloiders zijn bevestigd. Bij eene proef over eene lengte van omstreeks 540 nieter genomen, waren do gelui den duidelijker hoorbaar dau bij de beste telophoon. Zonder moeite kon men zelfs op een voet af- stands van den ontvangor het geluid vernemen en zelfs het tikken van een uurwerk was duide lijk waar te nomen. Eon ander voordeel is, dat men op elk punt van de lijn geluid kan hooren door aan een hol voorwerp dat er tegen go- drukt wordt, to luisteren. Dit heeft tegelijker tijd het nadeel, dat geheimen onveilig zijn. Do Pulsion telephone is nog in hare kinds heid, on het zal moeten blijken, of zo ook voor lerm afstanden geschikt is. Intusschen zou ze in do Y'creenigdo Staten retds eenigo maandon in gebruik zijn. DE» voor den «llcnst van 1890. t'ercoly en slot.) UITGAVEN. Hoofdstuk VIL Kosten voor het onderwijs en Ier bevordering vim kunsten en wetenschappen. Kosten vaar het Gi/mnasium .- Art. I. (L. Jaarwedden der onderwijzers f10200. 4o. Van den leeraar in Crieksche en Latijnscbo talen on letter kunde, geschiedenis en aard rijkskunde, met don titol van rectorf 3000. 2o. Van den Ieoraar in voormelde vakkenmet den titel van conrector- 2500. 3o, Van den 3n leeraar in Griek- schc en Latijnsche talen on letterkunde- 2200. 4o. Van don 4n leeraar in voor melde vakken en llebreeuwsche taal. - 2400,— 5o. Van don leeiaar in Nederland- sclio taal on letterkunde. - 900. Go. Vanden loeraar inFransche taal - 900, Transport 11900, Transporters f 11900. 1 o. s lloogd. - 800. 8o. d Eng. - 800. 9o. wis- en na tuurkunde en cosmographie. - 2700. lOo. Vao don leeraar in scheikunde en natum-lijke historie. - 1000, llo. Van den leeraar in geschie denis en aardrijkskunde - 2000. f 19200.— Art. 2. b. Kosten van schoolboeken en school- behoeften f 400. Art. 3. c. Vuur en licht in do scholen f 150. Dozo post is verdeeld als volgt Voor brandstoffenf 130. licht- 20. f 150. Art. 4. d. Onderhoud der gebouwon, meubelen enz. f750. Deze post is verdeeld als volgt: Voor gebouwenf 550. meubelen enz- 200. f 750.— Art. 5. e. Jaarwedde van den concierge f 500. Art. 6. Jaarwedde van den amanuensis f 100. Art. 7. Kosten van het plaatselijk toezicht op het hooger onderwijs f100. Kosten voor de middelbare scholen .- Art. 8. u. Jaarwedden der onderwijzers f19850. lo. Van den leeraar in wiskunde, werktuigkunde', natuurkunde en cosmographiebenovens toelage als directeur. f 3300. 2o. Van den 2n leeraar in wiskunde en werktuigkunde - 1800. 3o. Van den 3n leeraar in wiskunde en boekhouden- 2100. 4o. Van den leeraar in scheikunde on natuurlijke historie. - 2100. 5o. Van den leeraar in staathuis houdkunde enz- 000. Go. Van den leeraar in geschiede nis en aardrijkskunde - 2100. 7o. Van den leeraar in Nederland- sche taal on letterkunde - 1200. 8o. Van den leeraar in Fransclie taal en letterkunde. - 1200. 9o. Van den leeraar in Engelsche taai en letterkunde, s - 1100.— lOo. Van den leeraar in lloogd. taal en letterkunde, - 1200. llo. Van den leeraar in rechtlijnig en bouwkundig teekenen - 1000. 12o. Van den leeraar in handteeke- nen aan de hoogore burger en do burger-avondschool - 800. 13o. Van den leeraar in handtooke- ien aan de burger-avondschool - 400 14o. Van den leeraar in gymnastiek - 700. 15o. i) wiskunde aan do burger-avondschool - 125. lGo. Van den leeraar in Noderl, taal, geschiedenis en aardrijkskunde aan do burger-avondschool - 125. 19850.—

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 9