Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. den Rgn van Bodegraven tot de brug te Leider dorp, ten opzichte der geoorloofde snelheid, in eenige vakken te verdeelen. Inderdaad zyn er, volgens bericht van Ged, Staten, dykgraaf en hoogheemraden van Rynlaml en den hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat stemmen hiermede io, drie vakken in den Rijn waar de bieedte vol doende is om eene snelheid van 200 M. per minuut eu voor sleeptreinen vao 150 M, p, in. te gedoogen. Behalve op deze vakken van den Rijn kan de snelheid van 200 M» per minuut en van 150 M. per minuut sleepeude ook worden toegelaten op de Zijl, benoorden de opge ruimde pijlers der onvoltooide spoorwegbrug, het Zweiland, het Norremeer en de Dieper- puel. In dien zin heeft een voorstel de Sta- teu bereikt, In ons nummer van Maandag jl. hebben wy onwillekeurig verzuimd een woord van aanbeveling te zeggen vau Iluiden's Mario netten-Theater, dat hedenavond zyue eerste vouistelling in den Olflcieren-Tuin geeft eu ook morgen en overmorgen voorstel lingen zal geveo. Eigenlijk zou het met noodig zyn dit verzuim te herstellen, daar Huideu's marionetten-theater een zoo wereld beroemden naam heeft vei kregen, dal men ook zonder onze aanbeveling deze vooistellingen wel zal be zoeken, Als wy onzen lezers toch nog daarop opmerkzaam maken, dan geschiedt het tevens om de heeien gebrs. Vau Lier dank te zeggen, dat zy, die dit theater in ons land eene ieis laten doen, onze stad met hebben vergeten. Vooral z'yn wy hun dank verschuldigd, dat zjj onze kinderen willen doen genieten eu daatoin morgen eene kiudervouistelling zuilen even. Wij hopen dat de zaal Üet Oificiereu- Yeieenigiüg te kleiu zal blyken te zyn, om allen te bevuilen, die deze voorstellingen wil len by wonen. Zuoals rneu wel zal weten, heb ben de heereu Van Lier met dit marionetten theater eene voorstelling op het Loo gegeven, hg gelegenheid vau Prmsesje's veijaardag 'en mochten zy daaivoor de houge tevreden heid van II. M. de Koningin verwerveu, Hedennatniddag te halfdiie is de verver Steens, door het breken van de ladder waarop hij stond, voor eeu woning aan de Zylstraat, daaraf gevallen en met hei hoold op de stiaat terechtgekomen. Nadat h'y by N. Vredebregt jn huis was gebracht, is hem daar hulp ver leend, waarna hy naar zijn woning aan de Nieuwe llaveu is vervoeid. He ontvangsten der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaaisclioppij t« de maand Septem ber jl, hebben bediageu I 725,546.20 en sedett 1 Januari 15,731 830.13, De afdeehng Zuid-Hulland der broederschap van caudidaai-uotarisseu ui Nedeiiand hield II, Zaterdag in het restauiaut «Deiuum" te Rotterdam haie gewone dnemaaudelyksche vergadering. In plaats vau den tot hoofdbestuurder der broedeischap gekozen heer J. P. Vemer van Schiedam werd tot bestuurslid der afdeehng gekozen de heer tnr. M. P. H» Wiercx van 's-Graveuhage, in diens plaats tot sectetaiis- penningmeester de heer C. F. J. Ileinsius «an Dordrecht. De mededeeimgen van de afgevaardigden ter algemeeue vergadering, te Dieda gehouden, werden voor kenuisgeving aangenomen. Als commissie tot underzoek der herziening van hel algemeen reglement der broederschap werden gekozen de heeren J. II. Uoudewyuse, J. C. L. Schermer en mr. Mr P. H. Wiercx, allen vau 's-Giuvenhage, De volgende afdeelmgsvergaderiug zal wor den gehouden te Dordrecht, Aan een der belastingkantoren te Amster dam is door een argeloos belastingschuldige een bankbiljet van v'yf en twintig gulden in betaling gegeven, dat valsch bleek te zyn. Het oummer, ter weerszjjdeu in de boven hoeken, is niet in het papier gedrukt, maar gestempeld, en in het fijne schrift aan den voet van het biljet, waarin de strafbepaling op het namaken is afgedrukt, komen een drietal taalfouten voor. Er staat nech" voor echt", »vei' Ische bankbiljetten" in plaats van: >van valsche" en »ten hoog te zeven jaren" voor jten hoog ste". Ook ontbreekt het watermerk. Een bakker bjj Heerenveen heeft eene proef genomen, waarvan wellicht onze huismoeders party kuunen trekken. Algerneene klachten verneemt men steeds, dal kool, als men ze ïDlegt, zoo gauw gaat rotten. De bukker schaarde witte en roode kool en legde ze op den oven te drogen. De groote hoop kromp in tot eene kleine lichte massa, rnaar toen zy eenigen tyd daarna des middags gestoofd op tafel kwam, had zij dezelfde kleur als versche kool eo denzelfden smaak ook. By de verkoopiug van postzegels enz. door het depaitement vau waterstaat brachten niet 2200 gebiuikie postzegels van M, f 70480 op, maar ca. 30.000 postzegels gemengd van 125 2200 postzegels f 1 (ie beialeu port), dus te zamen 32.200 wer den voor dien prijs vei kocht. Een party telegraafzegels werd voor f 1000 verkocht. Het bestuur der Rotterdamsche smidsgezel- ien-tereeniging St. Uloy heeft besloten eens vergadering uit te schryven met de patroons, teneinde van gedachten te wisselen over de vraag: m boeverre loonsverhoogmg kan wor den toegestaan, eo of het weuschelyk is een korteieu werktyd vast te stellen. De beide persoueo, eene juiïiouw en een jougelmg, die in het begin dezer maaod te Haarlem van eeu dollen houd beten hadden ontvangen en zich vervolgeus te Paiys ouder behandeling hebbeo gesteld van prof. Pasteur, z'yn teruggekeerd. Hunne gezondheid laat niet3 te weatchen over. -D.) Zondagvoormiddag bemeikte meu, dat in het wisselkantoor oer firma B. te Veulo in gebroken, de brandkast verbryzeld en eene aanzienlijke soin geld ontvreemd was. De politie zoekt de onbekende daders. Waartoe de tuascbeukomst vao het open baar gezag al met wordt lugeioepenf De oprichter en voorzitter van de begrafems- vereenigiog te Leeuwarden kwam kon geleden by een adres uau Ged. Staten op tegen de nabootsing vao het kostuum in zwang by de ledeu zyuer vereeuiging duur de siadsiykbe- zorgers", met verzoek daarin verandering te doen brengen. Gelijk te denken was, luidde het autwuord, dat het mei op oen weg vau Ged. Staten was gelegen,' voor de belangen vao den adiessant lu dezen op te treden. Wooidelyk. Gast: «lieiloer, bieogmewat te eten. Ik heb een nouger als eeu paard." Kelluer (loept naar 't buflet): ïEeu puitia havei I" Rotterdam, Zondag was hel de dag dat de bakkersgezellen antwooi d moesten hebtiea op ue duur hen aan de palatums gestelde eischeu. Hel bieek, dat wel velen beieid waieu die eiscbeo in te willigen, doen geeus- Zius allen. Nadut dit in de veigaderiug der gezellen"* was bekendgemaakt, trok des avonds eene giouie bende door de stad. Aan de patroons, die haüdeu toegegeven, werden ovaties ge bracht, lerwyl by de audeieu de gezellen, die aan het werk getogen waren, gedwongeu werden het Zondagswet k te staken. In de bakker y van den heer Rossmulder in den Mulensteeg werden zelfs de ruiten inge. worpen. Men had namelyk gehoord dat hij Duitschers had laten komen om te werken. De politie doet onderzoek naar degenen die de baldadigheden hebben gepleegd. Gisteren hebben, naar men meldt, al de patroons, ook de heer Rossmulder, toegegeven. De direction der beide broodfabrieken had den reeds da vorige weken de eischen der bakkersgezellen geheel ingevvilligd, De werk tyd wordt gebracht vab 100 op 78 uren. Voor overwerk zal 20 cents, en des Zondags 40 cents per uur betaald worden. Den ILiag. De heer mr. II. Vollenhoven, oud-referendaris by het departement vsn binnen- laodsche zaken, en wel by de afdeeling onder wijs, isalhier in 73 jarigen ouderdom overleden. Aan de legcling van dezen tak van dienst heeft de overledene indertijd eeu zeer beiang- ryk aandeel genomen. Amsterdam. Zaterdagmiddag onge veer halfeen is aan het in aanbouw zijnde hotel ^Victoria", Damrak hoek Prins-Hendrik kade, een gedeelte van deo pas opgemetselden zijmuur aan de Prins-IIendrikkade, achter perceel 47 aldaar, naar omlaag gestort op een viertal in de nabijheid bezig zjjnde werklieden. Twee hunner koudeu, na in bet gasthuis verbonden te zyn, huiswaarts keereo, doch de twee audereo zyn zoodanig, de een aan het hoofd en de ander inwendig gewond, dat zij in bedenkelijken toestand in het gasthuis moesten achterblijven. De commissaris van politie, de heer Stork, was spoedig na het gebeurde met eenige amb tenaren op de plaats des onheils, om proces verbaal van het geval op te makeo. Men weet nog niet aan welke oorzaak het treurig ongeval moet worden toegeschreven. Nader wordt omtrent dit oogeval gemeld, dat gisteren vele werklieden en aannemers door den commissaris van politie Stork, op vermoeden dat de beide werklieden door de schuld van anderen in casu de architect of aannemer verwond werden. De ver klaringen zyn aan den officier van justitie gerapporteerd. Amsterdam, Aan de Handelskade alhier staakten Zondag 100 werklieden vau het Blauwhoedenveein den arbeid. Zij eischen 25 cent per uur, niet enkel voor spoedvereischend werk, maar permanent. Ofschoon de eisch voor het gisteren te lossen schip werd inge willigd, bleven de werklieden ongenegen den arbeid te hervatten. De orde is niet gestoord. Amsterdam. Gisterochtend hebben ook de werklieden van den aannemer Verbrugge vau Waddii.xveeo, die in de Rietlaoden te Amsterdam een kolentip bouwt, gedieigd het werk te staken, indien hun geen hooger loon werd gegeven. Daar dit werk spoedig gereed moet zyn, op verbeurte van f 100 per dag by te late oplevering, gaf de aannemer aan den eisch van het werkvolk toe. Amsterdam. Het Damescomité voor kiuderleesleu" alhier wenscht ook dit jaar, met medewei king van de ïVereeniging tot veredeling van. volksvermaak", den a. s. Si.- Nicolaasdag tot een biijdeu feestdag te maken voor eeu 4000-tal kinderen lusscben 10—-14 jaar der openbare lagere scholen 'le kl. alhier, welke dit jaar door getrouw schoolbezoek hebben uitgemunt. Ueerenveen. Notaris de V. te Munneke- buieo is in arrest genomen, als verdacht van verduistering. Da wereldtentoonstelling to Parijs zal, naar men rekenteen batig saldo van 8 millioen francs opleverenhetwelk de staat en de stad Parijs to zamen zullen deelen. Omtrent betgeen er na de sluiting gebeuren zal met do gebouwen, bericht men het volgende: In het «paleis dor vrije kunsten" wil men een museum van decoratieve kunst vestigen;' liet «paleis der fraaie kunsten" blijft aan zijne bestemming gewijd. De vermaarde machinogalerij zal voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Vooreerst zal de stad het gebouw afstaan voor cavalerie-tnanoeuvres. Voorts zullen daar de land- en tuinbouwtentoonstellingen gehouden worden welker weinig smaakvolle houten ge bouwen tot dusverre alle jaren een tijdlang de- Champs Elysées ontsierden, alsmede do concours hippiques, welke vroeger in het nijverbeïdspalels werden gehouden. Do galerij van 30 inetor en en de middcnkocpet zullen dienen voor muziek uitvoeringen. liet nijverheidspaiois zal tot een feestgebouw ingericht worden. De juwoolen, die prinses Sophie bij haa'- huwe lijk ontvangt, vertegenwoordigen een aanzienlijk, kapitaal. De Duitscho keizer gnf eon prachtigen diadeem mot 3 rijen turkozen door brillonten omringd, bezet. Een halssnoer van groote waarde en zeldznmo schoonheid dat de prinses ontvangt is een orfstuk van do Engelscho koninklijke familie, en was eenmaal in het bezit van prinses Char lotte van Wales, de eenige dochter van George IV. Thans schenkt keizerin Fredcrik het hare dochter. Het derde geschenk, dat mot de beidfl eerste ben stel uitmaakt, is een groote door diamanten omringde turkoos, als doekspeld. Voorts zijn er een halssnoer van C rijon paaiden met een met diamanten bezette gesp, 'idiamautslcrren, twee kostbare Indische sjaals ter waarde van f 7200 van koningin Victoria, benovens een uit gezochte "bibliotheek der meest geliefde schrijvers van prinses Sophie. Voorts nog een diadeem en een menigte hals- en armbanden met edelge steenten versierd. Aan baren echtgenoot geeft de biuid een groot gedreven zilveren theeservies in renaissance, een meesterstuk in ontwerp en uitvoering. Voortaan zullen do postkantoren on de hulp kantoren dor posterijen, waar do postdienst niet met den telegraafdienst vcreenigd is, op Zon en feestdagon niet later dan tot 3 uren voor hot publiek opengosteld zijn, en voorts a. in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50,000 zielen vijf uren: b. in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zielen drie uren; c. in do overige plaatsen twee upen. Door burg. en weth. van Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, onder de fa cultatieve vakken waarin aan de Handelschool onderwijs wordt gegevon, ook op te nemen hot ondbrwijs in de Maloiselie en in de Chineeschtr talen, in die uitgebreidheid ais noodig is, opdat de leerlingen zich later in Ned. Oost-Indic ge makkelijk door hot intandsche werkvolk en do Chin, koelies kunnen doen verstaan. In verband hiermede bevat de voordracht een concept-besluit- om 4°. het onderwijs in beide genoemde tulen voor don tijd van 3 jaren op te dragen aan dr, J. J. M. do Groot, op een wedde van I' '2009 'sjaars, in te gaan met den cursus 1800 912' aan te nemen de toezegging van de Deh-roaat- sohnppij de Amsterdatnsche Dtsli compagnie en da Deli-Uaiavia-maatschappij, waarbij deze zich ver binden, voorloopig gedurende driejaren, gezamen lijk oen bedrag vun duizend gulden ]>er jaar bij te dragen in de bezoldiging van gezegden hoer De Groot, op wiens aanstelling als leoraar ge noemde handelsvoreenigingon speciaal aandringen. Do hoer De Groot is een discipel van prof. Schiegel te Leiden en denkt in het aanstaande voorjaar uit Oosl-Indid naai' Nederland terug t®" keeren. Zoowol do directeur der Handelsschool ais do commissie van toezicht op het M. O. hobbcn reeds lang aangedrongen op het geven van onderwijs in bovengenoemde talen, en ook de inspecteur van M. O. beeft zich met het denkbeeld vereenigd. Behalve in de gewone drie moderne talenr wordt reeds thans aan de Handelsschool lesge geven in het Spaanse!) (aan gemiddeld 17 1 eer- gen) in het Italiuansch (aan 7 leerlingen)in hei Zweedsch (aan 4 a 5 leerlingen). Het onder wijs in de stenographic wordt door 22 leerlingen- gevolgd. De hoogleeraar II. van Herwerden te Utrecht vierde gisteren zijn 25-jarig professoraat; des- namiddags te 1 t/a uur maakte eene commissie bij den hoogleeraar hare opwachting, om hen> namens leerlingen en oud-leerlingen hare geluk- wenschen, en als blijvende herinnering aan dezen- dag aan te bieden den uThesuurus Graecae lin guae" van Stephanos, henevens de etsen van- Uuger, genomen naor de meestei stukken van oud-Hollandsche kunst in hot rijksmuseum.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2