Binnenlandsche Berichten. SPANJE. L)e Kamer is weer geopend, doch zonder troonrede of eenige andere plechtigheid. De minister-presideDt Sagasta las eenvoudig het koninklijk besluit voor, waarbij de Cortes en de Senaat weer bijeengeroepen wordeD, en deelde daarna mede, dat de regnering dezelfde wetsontwerpen handhaaft, welke de oppositie in het voorjaar weigerde in behandeling te nemen. De heer Sagasta voegde er by, dat de regeering de Cortes niet ral laten uiteen gaan, voordat het ontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht en de begrootiDg zyn afgehandeld. Do stiijd zul dus spoedig weer beginnen. Alle tegenstanders van het liberale kabinet zyn weer op hun post. Daar de lieer Sagasta gesteund wordt door de koningin-regentes, zal da str'yd verrnoedel'yk eindigen met eene ontbinding der Cortes, teneiudo aldus te beproeven eeue andere samenstelling der Kamer te verkrygeu. De regenten hebben in den augst ge zeten. De jonge koning werd Dinsdag avond te 8 uur vennisi. Men zocht hem oveiul en vond hein eindelijk bij zjjne moeder. De jonge koning zeide, dat hij haar blyven wilde. De kuningiu overreedde hem naar het paleis leiug te koeren, maar het duurde geiuuiien tyd, alvorens de jonge koning zich duai toe liet bewegen. S E II 1 E. liet. geruebl dat de minister van financiën met de Landorbank een vuorloopig conti act zou hebben gesloleu omtrent, eene leemt g van 25 millioeu, is een verzinsel. B U L U A It IJ E. Het bevestigt zich dat vorst Ferdinand ver- loufd is met eeue dochter vau den hertog van Aleifm en heitogiu Sophie van Beieren, eeus ment alzuo van de keizerin vau Oostenrijk. T U It K IJ E. Eilhem Puciiu, oud-grootvizrer, Said Pacha, minister van buiteulandsclie zaken, en de Duiische ambassadeur Von Radowilz zijn aan boord uw» tiet jacht Inedin naar de Dnrüa- nelleu ver trokken, teueiuda den Duitscheu keizer tegemoet to stoorneu. Het begat luiiser, aan hooid bobbende den ke.zer vau DuitiChlauü, is ten 4l/a ure aangekomen. EGYPTE. De piiris van Wales en pi ins George kwa men gisteren aan en wei den aan liet station door den khedive ontvangen. De prinsen gingen per iijtuig naar Sir Evelyn liaiüng, waai zij het ontbijt gebi uiklen. U It 1 E K E N I A S I). Op een leustmaal, hein aan boord van liet Engelsche admiraalschip aangebuoeu, heelt de keizer van Duitscliland een toost uitgebiacht op de Engelsclie marine. De keizer en de prinsen gingen gisteren het ontbijt gebruiken in de koninklijke kiosk aan den Piraeus, hetgeen het uitvaren van het jacht noodzakelijk maakte. Hierdoor ontstond de voorbarige meeding dat keizer Wilhelm vertrok. Eon schitterend hofbal was het laatste feest, hetwelk koning George ter eere van zijne gasten gaf. Het feest, waar meer dan 3000 personen genoodigd waren, begon om negen uur. De zalen der bovenverdieping, in clas- sieken stijl gebouwd en ingericht, met gladde witmarmeren muren en zuilen, gordynen en voorhangen van ruod en koperkleurig damast, waien den geheelen avond zoo vol, dal men er zich nauwelijks kon verioeien. Ten 11 ure kwamen, bij de tonen der muziek, de Duitsche keizer en de koning de zaal binnen, vooi afgegaan duor een stoet van oil'eieren, hotheeren en dames. Da keizer, ui schar laken uniform der lijfwacht, geleidde de ko ningin, de kou hg van Denemarken de kei zerin, koning George zjjne moeder, de Russische kioonpnus de piinses van Wales, prins Henunk zjjne jonggehuwde zuster, de kroonprins de erlpiinses Charlotte, enz. Keizerin Fiederika vei scheen niet. Nadat men eeu paar malen de zaal was rondgewandeld, veieeui^deu de vorstelyke personen zich lu eeue met moeite openge houden luunle. Koning George danste de guudnUe met de keizes m. De laatste wals werd geopend door puus liemiicn eu de ki'oonpi inses, eu de prinsen, pimsesseu, graal Vou Dismaick eu eenige ollceien dausteu met ouvei moeiden yver tol ua mid denraam, toen de kouinklyke peisoneu het bal Vei helen, dat te balldue geheel was atgeloopeo. De czaur heeft aau de bruid eeu kostbaie pui ure van bnllanteu gezouden eu aau den kroonprins, behalve eeu piachtig umfotm als majoor vau het Newa-regiment, een tlieesei- vies van ki is tal, met veiguld zilver gemonteerd. Op de borden, sciiotels en auüeie zilveren gedeelten vau het servies zyu tu het Russisch, de ouuieu Ivousianiyu" en sSuphie" gegra- veeid. Het servies moet eeu meesterstuk van Eoiopeesclieu smauk eu üostersclie piactU legelyk zyn. Voor koulug Geoige zond de czaar vier puardeu mui hel edelste ias. Misschien zal de Duitscne keizer by zyn lei ugkeer uit Konstantiuopel de plaats vau het oude Tioje bezoekeu, eu de heer Sehliemnun zal duuiom te gelyker tijd met den keizer uit Athene veiliekken, om de noodige voorbe- leideude uuiatiegelen voor de ontvangst te nemen. Dy deigehjke plechtigheden wordt ge- wooulyk de een ol andeie nierkwaaldiglieid zeer luevatng juist opgegraven oplietoogen- blik dat de vossielyke bezoeker tegenwoordig is. Doch dit veieischl natuuiljjk eenige voor- beieldiug. SCHIEDAM, 2 November 1889. In de Woensilag gehouden openbare ver- gadeiing van den raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, bracht da Staatsiaad Van Vladeracken rajiport uit om trent het betuep, iugesteld door deu raad der gemeente De Wei keu en Sleeu wijk, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord Biabaut, dd. lü Aug. il„ waarbij de toelating is bevolen van A. vao 't Sant, als lid van dien raad. By eene herstemming tusschcn ile heeren Van 'tSant voornoemd, eu II. van Ai kei Hz., ver kreeg eerstgenoemde 40, en laatstgenoemde 45 stemmen, doch de gemeentelaad besloot dun_ heer Van TSant niet toe te laten, omdat hij meende dat 3 stembiljetten van or, waai de waren, als zijnde óf daarop de persoon niet duidelijk aangegeven, óf bestemd vnor de ver kiezing van leden der Prov. Staten. Geil. Staten overwogen echter wat het eeiste geval betreft, dat niemand anders kou bedoeld ziju dan de heer A vau TSant, aangezien deze de eenige peisoon is in de gemeente van dien naam. Ten nau/ieu van het biljet, bestemd voor de verkiezing van leden der Prov, Staten, waren zjj vau ooi deel, dat dit bnj-t (tiuuwens van het veieiscbte zegel vooizien) daardoor met ongeldig werd. 's Koumgs beslissing volgt later. Athos schiijlt aan de Zutph. Ct, »De Indische bladen beginnen reeds onrustba rende berichten te vermelden van de uitgebreide oorlogsmaatregelen dnor onzo aartsvijanden, de Atjeliers, genomen, om ons in onze verdedigings linie te bestoken. Tevens sproken zij van het bedenkelijk incompleet aan Europeesche soldaten en het gebrek aan agootl kader". Ook wordt er gewaagd van het plan om een lid van den Raad van Indic naar Kotta Radja te zenden. Dwaasheid die niets uitwerkt, maar tijdver spilling en geldverlies vcroorzuakt Zou bet mogelijk zijn Nederland uit zijn apathie, wat Insulinde betreft, wakker te schudden? Zou er een Binan" gevonden kunnen worden, die de leiding der Koloniale Zaken op zich nam 'Zou mon eindelijk de schande begrijpen, die op gansr.b Nederland rust, door oen toestand, zoo als dia welke onze dapperen in Aljeh thans ondervinden te blijven bestendigen Kan fiet saux grands manx les grands remèdes" niet in toepassing gebiaclit worden? Men bedenke met welke llmke troepen bier te lande vredes-manoeu vres gebcuden worden, terwijl onze braven daar ginds nacht en dag in doodsgevaar zijn, om door verraad en overmacht te worden overvallen en getj'mtjangd (fijngehakt). Is alle energie uit Nederland geweken Ik goloof het nog niet. Ik vertrouw, dat onder goede voorwaarden, nog wel spoedig een paar duizend vrijwilligers te krijgen zijn, om daarmede als kern, met een bri gade Toba te bezetten en van daar uit Atjeh in den rug te attaqueeren. Maar men bedenke, dat zulk eene expeditie met al wat, er bij behoort, uitstekend uitgerust moet zijn on dat er aan geen terugtrekken mag worden gedacht, voordat Atjeh machteloos aan de voeten van den generaal, die de brigade com mandeert, om vrede smeekt." De kapitein-luitenant ter zee C. HofTmao aanvaardde gisteren zijne functiesin de marine directie te Amsterdam, waar hjj is toegevoegd aan den vlagofficier-directeur en commandant, om speciaal wei kzaam te zyn in het belang der verdediging vau Amsterdam en de Zuiderzee, In een Donderdagavond te Rotteidam ge houden vergadering van bakkers-patioons, waartoe ook het comité der bakkeisgezellen genoodigd was, hebben de patiooes de on mogelijkheid aangetoond van een werktyd van 12 uren, welke op 14 uren gebracht- behoorde ie worden. Ook het cuinité der gezellen erkende de noodzakelijkheid hiervan en zou dit op de volgende vergadei ing der gezellen voorstellen. Te Oud Beierland is eene vereeniging op gericht lot het stichten van een bewaaischool, van een fonds tot ondersteuning van oude en zieke vveiklieden, liet verkiijgbaur stellen van goed, gewoon, bouwkundig en heihalings- oudeivvyi bevoideren van handel en uyvei» heid, beteie waarborgen tegen brandgevaar, verfraaiing en vei lichting der gemeente, ver beterde armenzoig, zoo inogelyk tot wering van bedelary, en veider bet bevordeien van betere verkeeismiddelen en postveibindingen. Van de BLabourers Union" is thans ook te Amsterdam eene afdeeling gesticht. Te Leimuiden had rie gemeenteveldwachter, die nog maar een week in betiekking is Woensdagochtend het ongeluk, een revolver schot in den buik te outvangen, waarop spoedig de dood volgde. Te Abkouds is oulangs een r.ieuw kegel gezelschap opgericht, nl. een dameskegel- sociëteit, welke reeds vele leden telt. Eene dienstmaagd te Stadskanaal, die een1 emmer water wilde scheppen, is vooroverge- vallea eu in het diepe kanaal verdronken. Het lijk heoft men gevonden. Omtrent den diefstal bij de firma Berger te- Venlo meldt men nader aan de N. JE. G(.t dat door de politie zyn gevonden, in den tuin van den beioofde, do velschillende geieed- schappeu, welke noodig waren om kisten en kasten open te breken. Een houten kist, daarbij acliteigelaten, kon juist die voorwerpen bevat ten. Deze bestaan uit een twintig stuks nieuws en zeer interessante instrumentenwaarvoor het zwaarste stuk ijzer moet bezwyken. Alle sStil, Helena, mijn besluit staat vast. Gij be grijpt dut ik lang geaarzeld heb. Doch eene grooto ramp eiselit een groot olfor, en ik wil dat ofler zijn!" «Maar dat zal vader nooit toestaan «Gij moogl hem niet zeggen wat mij deze opoCfoiing kost," sprak Eva op gebiedenden toon. üEn denkt gij dat hij do ondersteuning van Wouters zal aannemen? (lij zal alles begrijpen, en hij zou onze vader riict zijn, ais hij op deze wijze geholpen wilde wezen!' sToeh welllij weet immers niot eens in welke betrekking ik tot Paul sta En dat zal hij nooit te weten komen. Eerst nadat wij eenige weken ver loofd zijn, kan Wouters hem het geld, als ware het uit eigen beweging, aanbieden, en ik twijfel niet of hij zal het aannemen, misschien onder voorwaarde vnn het later terug te betalen. De arme man gaat zoo diep gebukt onder de ramp, dat Wouters hem zonder veel moeite zal kunnen overreden." Helena schudde het hoofd, »Ik wil het vader toch zeggen," sprak zij. »Als hij alles wist, dan zou hij het niet toestaan, en daarom juist moet hij 't weten." iDoe dat niet, Helena," hernam Eva op vasten toon. »Ik zou mij toch niet laten weerhouden. Mijn ongeluk alleen weegt niet op tegen dat van ouders, broeders en zusters. En wel beschouwd is het wol zulk eeu groot ongeluk do vrouw van een rijken man to worden?" ïGij kunt mij niot om dun tuin leiden, Eva! Ik weet nog te goed, hoe gij ti op Kerstavond over hem uitgelaten hebt," antwoordde Helena; maar in den toon, waarop zij dit zeide, straaldo reeds door, dat Eva, zooals gewoonlijk bij haro geschillen, weer da overwinning zou wegdragen." j>Gij wilt mij toch wel beloven to zwijgen, Leen- tje? Bedenk dat vader nog op zijn ouden dag tegon gebrek en zorgen zal moeten kampen, als zoo menigeen van zijn leeftijd reeds kan uitrusten van zijne vermoeienissen;gij kunt niet mcenen wat gij zegt." »In Gods naam dan I" hernam Helena in som bere berusting. III Op den avond vandenzelfdon dag zat Eva om elf uur nog aim de tafel op hare slaapkamer. Schrijf gereedschap lag voor haar, on daarnevens een brief, dien zij pas geschreven Had. Hij luidde als volgt: AI ij n Paul. De plicht eischt eeu zwaar ofTer van ons. Ik heb liet lot van vader en van allen, die mij zoo na verwant zijn, in handen. Zonder mij gaan zo een loven \an ontbering en ellende tegemoet. Er is uitredding mogelijk, maar ten koste van ons geluk, Paul, ten prijs van onzo iiefde. De redder, dat is Wouters, maar dan moot ik hem mijne hand goven. Hij wil vader helpen ik ben besloten hot offer te brengen. Want een offer is hot, dat ik breng, in den volsten zin van 't woord, »En nu Paul, vnor het laatst m ij n Paul heb medelijden met hem en met mij en be proef niet tnii van dit besluit terug te brengen; kom maar niet weder tot mij. Wat gij nog in deze wereld voor mij doen kunt is u ge duldig schikken in het. noodlot, dat over ons gekomen is. God moge u dit vergelden! Hierbij ontvangt gij uw trouwring terug. Eva EmmnisG." En nu zat zij danr en staarde op het ge schrevene, dat al haro droomon van nardscfï goluk zou verstoren, al hars hoop zou vernietigen, en van den brief dwaalde liaar blik naar den fraaien ring, dien Paul haar als eerste onder pand zijner iiefde geschonken had. Zij schoof hein langzaam van den vinger en draaide hein oin en om, tot hij ten laatste op de tafel viel. Bleek nis een lijk nam zij hem op en sloot hem in het étui, waarin, eenige weken geleden, Paul hettt' haar gezonden had, tegelijk met een paar harte lijke, liefdevolle regelen schrifts. WurdL vervolgd.) De c zdan, ha

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6