Gemengde Berichten. kramer, en met ingang van 1 December 1889, tot burgemeester der gemeente Naaldwijk, C. 3, M. Noorduyn, burgemeester van de ge meente Zwam roer darn, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. By kon. besl, ja F. M. Knobel, vice-consul te St.-Petersburg, benoemd tot consul-gene raal te Teheran, met den persoonlijken titel van zaakgelastigde. 8C1I1EDAM, 12 November 1889, Toen de meesterknecht ia de brandery van den heer G. P. Scheflers, in de Konijnehbuurt alhier, jl. Zondagnacht ten 3 ure in die bran dery kwam, ontdekte hg aanstonds dat sedert den vorigen avond daar was ingebroken en dal ontvreemd waren een fustja met 54!/j liter brandewijn, toebehooreiule aan zyn pa troon, en van hem, uit een gesloten kast, een bedrag van f30, een kistje sigaren en een loterij briefje, en van den muur een hemdrok en een halsdoek. De dieven bleken zich toegang te hebben verschaft aan de achterdeur, waar de plaats achter de brandery van weiland gescheiden is door een heining, en wel door een paar planken van onderen aan die heining gedeel telijk weg te bteken; door dit gat zynzijop de plaats gekomen, waarna zij, door het ver breken van een ruit in de achterdeur de schuil konden bereiken waarmede die deur aan de binnenzijde gesloten was. De meesterknecht deed aanstonds van zijne ontdekking kennis geven aan de politie, en reeds üen uur daan a gelukte het aan den agent van politie W. Ester op straat alhier aan te houden den persoon van J. B,, wonende te Rotterdam, van svien hij vermoedde dat hy wel aan den diefstal schuldig zou kunnen 2ijn. Dit vermoeden bleek by onderzoek juist, waarvan het gevolg was dat nog werden aangehouden als medeschuldigen de personen W. B J. B. en J. II,, allen wouende alhier, Waardoor reeds ten 7 ure al de daders van dezen diefstal in bewaring waren. Het fustja brandewijn bleek nog dieozelfden nacht verkocht te zijn bij den spoorwegarbei der V. in deu Ketelpolder, waar bet in be slag genomen is. De daders zijn gisteren naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Eerstgenoemde J. B. is een broer van W. B. Gisternamiddag is iu de Mas,s alhier opge- vischt het lyk van den 77-jarigen scheeps- waker P. den Hoed te Rotterdam, die deo 47n Oct. jl. daar overboord was gevallen. Het lyk is naar het dsenkelingenhuifje over gebracht, en hedenmorgen alhier begraven. Heden had in het hotel t>D,i groote Romein" te Rotterdam, vanwege de directie van den straatweg tusschen Schiedam en de voormalige gemeente Delftshaven, de verpachting plaats, by enkele inschrijving, voor den tijd van vyf jaren, ingaande *1 Januari e. k., van de ont vangst der tolgelden geheven wordende op den straatweg tus«cht>n Schiedam en Oud- Delftshaven terwijl voorts werd aanbesteed liet onderhoud van den weg. Er waien vyf inschry vings-biljetlen irge- leveverd, ni. van de heeren C. Haak te R lUerdam, voor de ontvangst der tolgelden 15720, onderhoud van den weg f3400, voor de ontvangst der tolgelden met inbegrip van nndeihoud van dim weg (3001.10. P.Spaans, te Oeg-igei.'St, voor de ontvargst der tolgel den (5750, ondeihoud van den weg f2500. D. Varkevisser te Oveischie, voor de ont vangst der tolgelden met inbegrip van liet onderhoud van deo weg 12925; C. de Bruin te Overschie, voor de ontvangst der tolgelden >15050; voor de ontvangst die tolgelden met inbegrip van h*-t onderhoud van den weg f2525, IJ.Reesbot, te Vlaaidingen, voor de ontvangst der tolgelden f2925, ontvangst der tolgelden met inbegrip van het onderhoud van den weg 12649.50. De commissie van rapporteurs uit de Eerste amer voor de onder wyswet komt a. s. Donderdag byeen tot vaststelling van het voorloopig verslag van het onderzoek in de aldeelingen, welk stuk vermoedelijk Zaterdag d. a. v. aan de leden zal worden rondgedeeld. Eene wyze van behandeling als tusschen de regeeriDg en de Tweede Kamer plaats vond, is by het opmaken vao het verslag niet gevolgd, In dit geval zouden de opmer kingen der afdeelingen, het antwoord van den minister en het oordeel der commissie in éen verslag moeten samengevat worden. Mondeling overleg met de regeering is even wel tot dusver niet gevoerd. Alleen is bij het afileelingsouderzoek in hoofdzaak de leid draad gevolgd, die by de overweging in de sectiën van de andere Kamer was aangenomen. De minister zal derhalve, eerst na ontvangst van het voorloopig verslag, zyne memorie van antwoord inzenden. Aangenomen dat de regeering in 8 k 10 dagen met haar antwoord gereedkomt, dan v6„-waeht men dat da wet in het laatst van deze maand in openbare behandeling kan genomen worden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 14 dezer niet plaats hebben. Da minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: by de Nedeiiandsche Bank f 2i,2G3,847.99l/a en by de betaalmeesters 1.749,010,23'/a Te zamen 1 23,012,858.23 Baron Werner van Paliandt van Oud- Beierland, opper-jagermeester des Konings, is gistermiddag als gast ten paleize het Loo gekomen. Gedurende deze geheele week zal er gejaagd worden op de heerlijkheid het Loo, houfIzakelyk op hazen en konijnen, maar toch ook 1 of 2 dagen op grof wild. Bij de vier jachten op de landgoederen van wijlen Z. K. H. prins Frederik, waaraan Z. D, H. de prins Van Wied deelnam, zyn ongeveer negenhonderd stuks wild geschoten, bestaande in fazanten, hazen, konijoen, een dertigtal houtsaippen enz. Naar het Weekblad van hei Hecht verneemt, is de staatscommissie, belast met de samen stelling van een wetboek van strafrecht voor Nederlandsch Indië. met haar ontwerp, be houdens eene laatste resumtie, gereed, terw'yl de memorie van toelichting in bewerking is. Aan de afdeelingen van het Ned. onder wijzersgenootschap is het navolgende schrijven gericht Oodergeteekenden, leden van de afdeeling 's-Graveohage I van het Ned. onderw.-ge nootschap, hebben met leedwezen vernomen, dat het hoofdbestuur beslist geeft, geen adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal te richten, in zake het aanhangig wetsontwerp op het lager onderwijs. Zy meenen dat het, na de redevoering door den secretaris van het hoofdbestuur in de kiesvereniging sAmsterdam" gehouden, drin gend noodig is, dat door het Ned. onderw.- genoolschap nog eens duideljjk worde uiteen gezet, waar en hoe het door de Tweede Kamer gewijzigde wetsontwerp aao de eischen van goed en degelijk onderwijs te kort doet, en verzoeken het hoofdbestuur alsnog op de ge nomen beslissing terug te komen. Onderteekeuaais zyn de heeren J. Straub, W. de Vletter, C. A. Holman, J. Schippers en K. E. van Rijsinge. De heer J. Kaplein, commies te Overschie, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor scheepsmeter voor de binnenvaartuigen. Nadat de bakkerspatroons, te Rotterdam, aanvankelijk uit nood aan de eischen der gezellen hadden toegegeven, is later echter een vergadering der pBtroons met de afgevaar digden der gezellen gehouden, waarin de pa troons de noodzakelijkheid aantoonden, dat de werktyd niet op 12, maar op 14 uren werd bepaald. Zondag brachten de afgevaardigden dit voor stel in de vergadering der gezellen ter tafel, doch het werd verworpen. Men zou echter niet dadelyk tot de werk staking overgaan, maar eerst nog eene con ferentie met de patroons houdeo. De Kon, Ned.-Indische Pakketvaartmaat schappij za! eenige harer schepen aoemen naar Coen, Maetsuyker, Botb, grondleggers van het gezag in die gewesten. Tusschen baron d' A. v. G., Ie luit. der jagers ea den student P. uit Leiden heeft jl. Donderdag onder de gemeente Wassenaar een duel op het pistool plaats gehaJ. Geen der duellisten werd gewoud. De justitie onder zoekt de zaak. Dr. P. F. van Ilamel Roos te Amsterdam is door den sVerein lür öffenthche Gesund- beidspfPge" te Hamburg tot eerehd benoemd. In Maart dezes jaars werd door de Neder- landsche vereeniging ïAvicuhura" de volgende prijsvraag uitgeschreven Wat kan er gedaan worden om op krach tige wijze den uitvoer van kippen en eieren uit Nedeiland raar den vieemde zoodanig te bevorderen, dat dit, evenals elders, meer en meer een belangrijke tak van handel wordt?" Tnans is de pr'ys (verguld zilveren medaille) toegekend aan den heer H, M. J. van Lennep te Haarlem, en zal het bekroonde antwoord in het orgaan der vereeniging worden opge nomen. Uit Ubbergen-Beek meidt men, dat de schok van de ontploffing dtr projectielen door het kanonschot van deo zelfmoordenaar in het artilleriepatk te Arnhem aldaar aller wegen, vooral op de helling en aan den voet van den berg, duidelijk werd waargenomen. Huizen trilden en ramen, deuren of andere voorwerpeo rinkelden, zoodat enkelen beangst hunne woning verlieten. Algemeen was men van meening met eene aardbeving te doen te hebben gehad, totdat de dagbladen op heldering omtrent het geweldig verschijnsel brachten. De afstand bedraagt plus minus 3 uren hemelsbreed. Te Leeuwarden ontstond vóór eenige dagen tusschen 2 familieleden een zoo hoog loopende twist, dat de een met een gekorven aange zicht en de ander met een bijna a'gesoeden oor door de politie moesten worden ingerekend, De heer K. L. Ilarger, te Bennekom, heeft f 500 geschonken aan de Prius-Alexander- stichting (voor jeugdige blinden) aldaar. Ylaardingcn. De Waterleiding.maat- schappy heelt besloten tot vergrooliug van haar kapitaal niet 90000 voor uitbreiding. Van deze som is vooiluopig f05.000 beuoodtgd, zoodat het bestuur gemachtigd is de uitgifte der nog met geplaatste aundeeieu tot uiterlijk 15 October 1894 te doen plaats hehben. Te- veos werd tot commissaiis benoemd de heer Paulus Kikkert, in plaats van wylen deu heer P. Kikkert Hz. Rotterdam. Veischeiden winkeliers alhier worden verontrust door een jeugdige dieven bende, waarvan de leden met de grootste vermetelheid winkels eu vooral manufactuur- magazijoen binnensluipen om diefstal te plegen. Als katten komen zij op hauden en voeten do winkels binnen, weten de sleutels der toonbankladen te bemachtigeo, de ladea te openen en geld te kapen. De politie is er thaus in geslaagd vyf leden dezer bende te arresteeren. Don Haag. De majoor van den generaled staf F. R, Froger, wien by de fortmanoeuvres in den afgeloopen zomer op de brug bij Kui lenburg een ernstig ongeluk overkwambe vindt zich thans geheel hersteld hier ter stede. Her kei en Rodenrijs. Zondag is het ry- tuig van mcj. de wed. J. J, van der Burg alhier, waarin zich vier personen bevonden, die u;t de kerk kwamen, in de Rodenrysche vaart geraakt doordien het paard schichtig werd. Ofschoon allen spoedig gered werden, was de 20-jarige dochter inwendig zoodanig ge kneusd, dat zij des nachts aan de gevolgen is overleden. TValoringen. Vrijdag jl. had alhier eene- harddraverij plaats van paarden van zessen klaar, aangespannen voor tweewielige rijtui gen. Deze haiddravery had een b'/zonder ka rakter; als hoofdzaak was thans bepaald dat de eigenaars persoonlijk hun paard moesten besturen; de pikeurs maakten thans de jury- uit, die bestond uit de heeren A. C. v. d. Akker, B, W. Schippers en A. Siderius. Veertien paarden namen aan den wedstrijd deel; onder deze waien de beste paaiden van Nederland. De uitslag was: Pi ijs: Koninginvan den heer D. J. Floryo te Rotterdam; le premie; Truitje, van deo heer A, W. de Hees te Wassenaar; 2e premie Viorno II, van den heer dr. P. T. Persoon te Wateringen. Amsterdam. De besprekingen tusschen het werkvolk en de directie der Stoomv.-Mjj, ïNederland" alhier hebben ten slotte geleid tot eene loonsverhooging. Het is namely k- .an de directie gebleken, dat sedeit de ver vanging van den tieudaagschen dienst door den veeitiendaagrchen, minder overweik voor kwam, zoodet de wekelijksche inkomsten van do sjouwei lieden, die geregeld aan hare ladin gen werkten, daaronder hadden geleden. Om daaraan tegemoet te komen, zyn de looaen per uur verhoogd van 20 op 22 ets. Voorts- is bepaald dat voer werk 's avonds na 10 uur 30 cents per uur zal betaald worden, evenals voor Zondagswerk. Voor de ambachtslieden, die de maatschappij in dienst heelt, zyn ook eenige gunstige ver anderingen gebracht in de bepaling der ver goeding voor overwerk. TJit Londen wordt gemeld dat de patroons van de lichtorschepen de eischen der werklie den hebben toegestaan. Weer hoeft de speelhe! te Monte Carlo iemand tot zelfmoord gebracht. Een Oostenrijker van om streeks dertig jaren, Lndwig Promuda gohoeten, heeft, na zijn geheele vermogen vordobbeld te- hebben, naar de revolver gegrepen en zich te Cannes van kant gemaakt. In den sneltrein van Parijs naar Keulen is tusschon Rothc Erdo en Aken een lamp gespron gen in een dames-slaapwagen, waardoor de bed- don in brand geraakten. De verschrikte passa giers sloegen do ruiten stuk en schreeuwden ons hulp. Do rem werkto gelukkig terstond, do trein bleef staan en het personoe! bluschto den brand mot eenige emmers water. Een der dames bad zich aan do pols bozeord, doch overigens kwam men met den schrik vrij. Er was noga! materi eels schade aangericht. Togen don socialist Tomasini is, volgens da Jlaarl. Cl.proces-verbaal opgemaakt, wegens beleedigettde uitdrukkingen tegenover den heer lleldt, lid der Kamer, geuit ia een vergadering te Sappentoor. Militza van Montenegro gaf aan de armen van haar land do 1.000.000 roebels, dia da czaar haar als bruidsschat schonk bij haar huwe lijk mot grootvorst Georgo. Bij den jongsten sneeuwstorm in Mexico,- waarbij vele menschen en vee liet leven verloren, viel de sneeuw op sommige plaatsen ter hoogte van 7 voetl

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2