i Pi°, 1889- Vrijdag 22 November. N°- 7380. KENNISGEVING. KENNISGEVING. rie-en-veertigste J aarg'ang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. gesloten zal zijn. Buitenlandsche Berichten, Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÊ. ^BONNEiiJSNTSPRUS. per kwartaal f 1.85 franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. ^.hinderlijke nommers - 0,10. BVBKAH: HABHT, B 1Z4. AUT2RTKNriIFR|JS: »»n 110 gowoiie 'ii't inbegrip van sine Couranti II Iedere gewone regel meer.11, IlaiKMtat. geplaatst wordt tegen rvtunn berekend. Da Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis, datdeOISANUEBBUCt, jegens noodzakelijke herstelling daar van, op Vrijdag den 22n November a. s. Voor de passage inet r(|- en voertuigen Schiedam, den 20n November 1889. Dc Burgemeester voornoemd P. VAN DIJK VAN MATENESSE. Inrigtlngen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Geiet op art. 8 der Wet van den 2den Juny 187") Staatsblad no. 95); - Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend: lo. aan de finna B. A. J. WITTKAMPF en hare regtverkiygenden tot uitbreiding van de stoomkracht barer branderij aan da Nieuwe Haven alhier, wyk G no. 238 21/e, kadaster sectie E, nos. 2056 en 2112, en 2o. aan de wed. WEBF.R enhareregt- verkiijgenden tot oprlgtlng van eene slag. tery voor runderen en varkens in het pand aan de Lange Achterweg alhier, wijk C no. 180, kadaster sectie B, uo. 1531. Schiedam, den 2ten November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. E N K I A il II. Volgens den particulieren Londenschen cor respondent der jV*. 12. Ct, zijn tusschen ko ningin Victoria en eenige leden der familie van Orleans telegrammen gewisseld, waaruit blykt dat de uitnoodiging der koningin aan den keizer om te Windsor haar gast te ziju, aan Pedro II te Lissabon is toegezonden! Het blykt dat de vooiloopige regeering te Rio-Janeiro niet onvoorwaardelijk bewilligd heeft in het uitbetalen van 's keizers jaargeld, maar dit afhankelijk stelde van de verdere .gedragslyu der keizerlijke party. Volgens berichten te Lissabon uit Rio-Janeiro ■Was de geheele omwenteling eigenlijk eene Comedie, waaraan het miuisterie mede heelt .gedaan. Aan de New York Herald wordt uit Zan zibar gemeld dat Wissmann de expeditie van de Herald om Stanley te gemoet te gaan, te zwak oordeelde. Daarom zal eene sterkere worden uitgerust, die in de volgende week vertrekken zal, onder opperbevel van baron Graven reu th. Volgens de Imparcial leggen de republikei nen in Portugal groote blijdschap aan den dag wegens de zegepraat der republiek in Brazilië. Het Portugeesche leger staat bekend als half republikeinsch. Intussr.hen vindt de koninklyke lamilie van Poitugal het alles behalve aangenaam, dat de gewezen keizer naar Lissabon komt om er verblijf te houden. Aan de Daily News wordt uit St.-Peters- burg gemeld, dat Perzië besloten heeft, han delswegen naar Turkije en Rusland te doen aanleggen, maar niet door Engelschen, zoo dat dan ook de daaromtrent gedane aanbie dingen zijn algewezen. D II I T 9 C II L A N D. In een extra nommer van den Heichs An- zeiger wordt een den 20en uit Zanzibar ver zonden telegram van Wissmann openbaarge maakt, luidende: Den lOen November zjjn te Mpwapwa aangekomen Stanley en Emin pacha, Jephson, Stairs, Parker, Nelson, Bondy, Casati, Schinze, Hofmaan en een andere zen deling. Ik verwacht dat zij op zyn vroegst den leo December te Bagamayo zullen komen. De toestand op het station Mpwapwa is vol komen bevredigend. NOORWEGEN. Opnieuw is van een paiticulier een gift van 10,000 kronen ingekomen voor de verbetering van de verdedigingsmiddelen. RUSLAND. De val van het Ruiriaausche kabinet-Catargi is eene nederlaag voor de Russische party. Reeds spoedig ontstond geschil tusschen den Russischgezindea minister-president en de oud-conservatieve ministersLahovaiy en Manu, dat met de nedeilaag van den heer Catargi eindigde. De minister-president nam zijn ontslag eQ in zijne plaats werd de minister van oorlog, genei aal Manu, door koning Karei met de samenstelling van een kabinet belast. De heer Manu stelde zich terstond in betrek king tol den heer Carp, minister van buiten landsche zaken in het vorige ministerie, maar de heer Carp, de leider der oppositie in de Kamer, gaf er de voorkeur aan, deze party, die nu legeeringsparty is geworden, in de Kamer te blijven leiden. Evenwel trad de heer Rosetti, de voiige minister-president, met twee zyner vorige ambtgenooten als minister van justitie in het kabinet. De staatkunde van het nieuwe ministerie komt in hoofdzaak overeen met de politiek van het kabinet Carp-Rosetti. Wat het bui tenland betreft, zal het een meer vriendschap pelijke houding jegens Duitschlaod' en Oos tenrijk aannemen. De sultan heeft het besluit tot vermindering van het leger ingetiokken. De bezuinigingen, die daardoor te verki ijeen zouden zijn geweest, moeten nu lange anderen weg gevonden worden. Volgens een te Petersburg in omloop zijnd geruent, zou de verloving van den Russischen grootvorst-troonopvolger ophanden zijn met de jongste zuster van den Duitschen keizer. T U R K IJ E. De Kurden-hoofdman Moussa-bey is ge vangengenomen en heelt reeds een eeiste verhoor ondergaan. De behandeling zijner zaak zal den 23n dezer aanvangen en in het openbaar geschieden. AMERIKA. De Braziliaansche gezant bevestigt het bericht dat Dom Pedm naar Lissabon is vertrokken. In zyu antwoord op de mededeeling van liet uitroepen der tepubliek zeido Dom Pedro besloten va zijn voor de omstandig- -heden te buigen en naar Europa te voltrekken; htf'zal altijd welwillende gevoelens voor Bra zilië behouden en de beste wenschen voor zyn welvaren blijven koesteren. Alle generaals en magistraten vallen de republikeinsche beweging by. Een telegram uit Rio-Janeiro brengt den tekst van een manifest der nieuwe regeeiing van Brazilië, waarin de val wordt aangekon digd rier dynasten, de afschaffing van het monarchale légime en de vorming eener voorloopige regeering, dm zich ten taak stelt in de eeiste plaats de handhaving der orde en der vrijheid te verzekeren en de onschend baarheid van het land en de openbare rust te bewaien. De regeering belooft alle middelen te zullen aanwenden, om de veiligheid voor het leven en den eigendom van alle inwoners, inboor lingen of vreemdelingen, te verzekeren. Zij zal de politieke meeningen van ieder afzondei lijk eerbiedigen, voor zoover die met ra strijd zullen z|jn met de wijzigingen, welke voor het welzijn van het land noodig zyn. Het leger, de marine, de reclitsbedeeling en de burgerlyke en imlitaiie administration zullen blijven ingericht op den voet der tegenwoor dige regeling. Tot de a'schalflug van den senaat -en van den laad, evenals tot ontbinding der Kamer, was besloteu. Ue regeering erkent en bevestigt alle ver bintenissen, door de vorige regeering aan gegaan alle tractaten met de vreemde mogendheden, en aanvaardt de lasten der open bare schuld, zoo buiten- als binnenlandsche. BRAZILIË. De Times inaakt bet volgende telegram openbaar, Maandag te Londen ontvangen van den nieuwen minister van financiën, dr. Ruy Barbosa vDe republiek der Vereenigde Staten van Brazilië heeft zich geconstitueerd, het geheele land is toegetreden, do provincies zijn georganiseerd, geen bloedstorting. Dokeizor is met zijne familie onder zeil gegaan naar Europa zonder liet minste verzot of weerstreven; de voorloopige regeering beeft bun 5000 conto's toegestaan voor do kosten van hunne vestiging elders, en het behoud der civiele lijst gewaarborgd. Het programma der regeering is het nauwgezet handhaven van het openbaar krediet, het eerbiedigen van alle con tracten en verbintenissen van den staat. Da regeering is samengesteld uitpresident, maar schalk Deodoro da Eonseca minister van bin nenlandsche zaken, dr. Aristidos Lobevan finan ciën, dr. Barbosa van justitie, dr. Campos Sulles van landbouw, de ingenieur Dimctrio Ribeira; van oorlogkolonol Benjamin Constantvan marine, de divisie chef Vandenkolt; van buiten landsche zaken, Quintinto Bocayuia. Do regee ring rekent op uw goede en loyale diensten. - Ruy Barbosa." TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 20 November. De vooiziiter deelt mede, dat in de s>*ctiëa zullen worden onderzocht 23 ontwerpeo waaionder: Aanwyzing der hooge betrekkit gen voor het lidmaatschap der Eerste Kamei regeling van het nnluair underwys voor da landmacht; pensioenwet voor mindere geëm- plooie-rdenkunstvaart in Ned lud mili- taiie luundatiënherziening der consulaat- rechten; voorstel-Reekeis betreffende zeevis- scheiyen; i uiting van grond met Ainsiei dam. De vergadeiing is daaiop gesloten. Begrooting Suriname. In liet wetsontwerp tot vaststelling van de Surinaamsche begiooting voor 1800 zijn de uit gaven op f 1,671,003.941/,, geraamd, Ean vijftal varlloogingun van pusten, tot gezamenlijk bedrag van f8100, -zijn uit do voorloopig vastgestelde be grooting niet overgenomen, maar daarentegen is een nieuwe post van f20,000 uitgetrokken voor do voorbereiding van den aanvoer van immi granten uit Ned. Indié. De uitgaven zijn f10,172 hooger geraamd dan in du voorloopig gestelde begrooting, zoodat het nadeelig slot gebracht is op f350,100.611/2 of f 118,562.42 meer dan dat van de begroeting van 1889. Grootendeels is dit hieraan te wijten, dat de opbrengst van den accijns op binnenlandsch gedistilleerd f105,000 lager is geraamd dan ten vorigen jure, toon omtrent de productiviteit van deze belasting verwachtingen werden gekoesterd, dieniet vervuld zijn. Onder do vorlioogingen van posten, die niet overgenomen zijn, belmoren: f4000 voor aan stelling, in den loop van 1890, van een ingenieur op f8000 'sjaars, zijnde de minister van koloniën van meening, dat de werkzaamheden kunnen worden opgedragen aan dtn chef van het bouwdoparteniont in SurinameI 2500 ton teneinde met f 6000, in de slede van f3500, tege moet te komen in de bezoldigiifjg van een opper rabbijn bij olke of lieno van de twee Israelis- tische gemeenten. De min. wenscht zekerheid te bekomen, dat de verhooging van den post werkelijk leiden zou tot de aanstelling van een of twee opperrabbijnen. De f20.000, uitgetrokken vour de voorbe-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1