Daarentegen bestreed de heer De Savornin Lohmon dezo enquête nis te ormnngrijk en als niet zullende leiden tot oplossing van hot maat schappelijk vraagstuk in het belang van den werk man. "Veel wenschelijker ware het eene enquête in te sicllen omtrent het onderwijs en de regle- menteering der prostitutie. Ziji-s inziens zal deze enquêto de klachten van den weikman, die ook nauw samenhangen met het belastingstolsel, niet tot haar recht brengen. Dat zal beter geschieden door instelling van ar beidskamers dio meer in vorband moeton komen met de organisatie der maatschappij. Do boer Goeman Uorgessius deed uitkomen, dat de instelling van die kamers niet van de enquête behoeft terug te houden. Vóór alles komt bet aan op verzameling van feiten, noodig voor de konnis van maatschappelijke toestanden. Dit deel van het ontwerp juiclito hij too. De lieer Ilintzun, die weinig van deze omvang rijke echter niet door hem bestreden, enquêto vei waciittemeende dat regeling van de verzeke ring en andere fondsen veel urgenter was. Aan den beer Goeman Borgosius, dio or op wees dat bij de Rotlonlunische werkstuk.r«gen door do pa troons misbruiken waren erkond, antwoordde de hoer Hintzen, dat ontevredenheid over het geringe loon veeleer dar. misbruikende oorzaak der moeilijkheden waron. De hoor Heemskerk ging vooral met den lieer Lobman medein dun aandrang naar kamers van arbeid, terwijl do beeron v. d. Borch en Van Alpben de enquête aanbevalenmits do voidarboid daarvan buitengesloten werd. Tegen Dinsdag is de Indische begroeting aan do orde gesteld. Bij bet voortgezet onderzoek over de arboids- enquete achtte do heer Smeenge het onderzoek naar den toestand van den vecnarbeid zeer go- wenscht. De minister van justitio, het ontwerp als nood zakelijk verdedigende, verklaarde dat de commissie vrijheid hoeft den veldarbeid te onderzoeken maar de regeering geen opdracht daartoe zal geven. Het onderzoek naar de verkeersmiddelen, in het bijzontiur do scheepvaartzal in de eerste plaats de taak zijn van de commissie om te on derzoeken. Do opneming van werklieden in de commissie acht do ministor onnoodig. De enquête znl juist kunnen strekken om hot overdreven der voorstellingen over de ellende te logenstraffen. De nrtt. 1 en 2 zijn goodgekenrd. Bij art. 3 is een amendement van don heer Veegensom de aan de leden der staatscom missie opgelegde geheimhouding bij bezoek aan fabrieken en wei kplaatsen te beperken tot die bijzonderheden, waarvan de bekondmaking aan de onderneming stoffolijk nadcol kan toebrengen verworpen met 43 tegen 30 stemmen. Met oonige wijzigingen en nadat de termijn van don afkop dier enH UokO gesteld was op 1 Jan. •1892, is het ontwerp aangenomen zonder hoof delijke stemming. Door de regeoring is een wetsontwerp inge diend tot goedkeuring der op 15 Aug. II. te Londen door Nederland en Groot-Brittanniê eo Ierland gesloton additionceio overeenkomst tot wijziging van art. 4 vat) het handels- en scheop- vaartiructaal van 27 Oct. 1837. Dezo wijziging van art. 4 scheen noodig, ten- eindo do ontworpen regeling met betrekking tot de waarde-berekening van ad valorem belaste goederen algomeon te kunnen toepassen. Neder land hooft daardoor de vrijheid tcruggokregen om de heffing van invoerrechten nnnr de waarde der goederen naar goedvinden te regelen. Het gebrekkige bonnderingsstelsel wordt daardoor niet langer gehandhaafd en wodorkeerig worden de douane-formaliteiten door beide rijken gere geld op den voet dor meest begunstigde vreemde natie. SCHIEDAM, 22 November 1880. Tot secretaris der Kamer van koophandel en fabrieken alhier is benoemd da heer mr. A- Tak, in de plaats van den heerj P. Vemer, die, wegens zijne beunemiog tot no taris te Groenlo, op zyn verzoek eervol was ontslagen. Voor de vereeniging «Paufus" trad gister avond op de heer dr. J. A. Bejjerman, van Leiden, met een rede over den strjjd tusschen veelgodendom en éengodendom. In den aanvang zijner rede maakte spreker door een dichterlijke voorstelling der natuur duidelyk, hoe de menschheid in hare kinds heid noodzakelijk moest komen tot de aan bidding veler goden. Vervolgpns schetste spre ker den strijd, die het by verschillende volken heeft gekost om te komen lot de vereeiing vau een God, waarbjj niet onopgemerkt bleef het taaie bestaan dier godheden, die, onder den oorspronkelyken vorm en naam outtroood, in den menscheljjken geest bleven voortbe staan onder andere vormen en namen. Ten slotte wees spreker, zijn gehoor waar schuwend, op de vele altaren, die nog altijd in het menscheljjk hart blij ven opgericht, voor zoovele afgoden van onmatigheid, eigenbelang, haat, hebzucht en zoovele anderen, die den mensch beletten te leveti voor Gurl, wien alle eer alleen toekomt. Gisteravond had in de zaal der Officieren- Vereeoiging het aangekondigde «Spectacle Concert" plaats, dat in aile opzichten goed van stapel liep. Zoowel de ceupletzangeressen als do acrobaten, de kuordedanseres, de muzi kale neger en de scherpschietster, alsmede de ventriloquist en de heer De Haas, mochten by hei haling de toejuichingen van hel publiek verwerven. Een zeer goed bezette zaal was voor den heer De Koe een bewijs, dat zjjrt onderneming in den geest van liet publiek viel. De aandacht van belanghebbenden wordt gevesticd op de in de bijvoegsels der St.-Ct. No. 275 opgenomen pi jjfcouraut vour de aan gifte gedurende het 4e k wat taal '1889 van de waarde der dairio vei melde goederen, ter heiekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Ned. Iodië te heffen. Het verslag der staatscommissie voor het vraagstuk der koffie in Nedeil. Indië is ver schenen. Het is 01 bladzijden groot, behalve de ijjvige bijdiagen. Het komt tot de volgende slotsom Do inkoopsprijs per pikol worde gebracht op 20, met handhaving der verplichte levering! tot opheffing der gedwongen cultuur worde in beginsel besloten, in toepassing te brengen vijfjaren na het afkondigen eener dosbetreffende regeling; gedurende die 5 jaren wordon voorbereidende maatregelen gonotnen; o. a. worde aan de bevol king, die uit eigen beweging in 't gebergte koffie gaat planten, in verschillende opzichten vrijdom of verlichting van lasten toegekend; worden do planters al aanstonds vrijgelaten in de keuze van het terrein en in de wijze van grondbeworking en aanplantdieno van stonde aan op den voorgrond te staan, dat gevolg worde gegeven aan art. 50 6 Rr. Dit alles, wat betreft do cultuur op Java en in Menado. Voor Sumatra's Westkust wordt eon eenigszins andero regeling aanbevolen, nl. ver- booging van don inkoopsprijs tot f 25, met eene handhaving der verplichte cultuur, doch met vrije keuzo, wat betreft de gronden en de wijze van aanplant; verder invoering van ecne hoofde- lijko belasting, als equivalent van den hoogeren prijs. Nog wordt aanbevolen op Java opheffing der betrekking van inspecteur der koffiecultuur, her- bossching van vele streken, oprichting zoo noodig van gouvernements-ondernemingen in betaalden arbeid, als voorbeeld en aanmoediging. Een afzonderlijk verslag van hot lid Wessels besluit tot onmiddellijke vrijverklaring der cultuur met vrije beschikking der bevolking over de koffie en tot het drijven dor staatscultures in vrijen arbeid. Volgens de boterwet, die met 1 Januari a. s. in werking zal tredenis het verboden sen surrogaat van boter te leveren of het in een w'mkel ui op eenige andere openbare ver koopplaats voorhanden te hebben, indien niet op de verpakking of bij gebreke daarvan op de waar zelve, het woord margarine, of, is de waar uit oleo-margarine bereid, het woord surrogaat in duidelijke letters voorkomt. De afmeting van de letters en de wjjze waarop die moeten worden aaogebrachl, moeten door deu minister van waterstaat worden bepaald. Dientengevolge heeft thans de minister goed gekeurd te bepalen De letters zyn goed leesbare, kapitale druk letters ten minste hoog twee centimeter (0.02 M.)dik drie millimeter (0.003 M.). Is de buitenste verpakking vau hout, zoo zyn de letters daarm gebrand of daarop geschilderd, Is zij van eeu andere stof, als aardewerk, glas of metaal, zoo zyn de letters daarin ge bakken of daarop geschilderd, in beide gevallen met een van die der verpakking afstekende kleur. Is zy een zoodanige, als byv. een maud waarop de letters niet of zeer moeilijk op da boveubepaalde wyze kunnen worden aange bracht, zoo ziju aau de verpakking stevig bevestigd houten of inetaleo stronken, waarin de letters zijn gebrand of waarop zy met een van die der stronken afstekende kleur zyn geschilderd. De letters komen voor en de slrooken zyn bevestigd op de buitenzijde van het deksel van den buiiein en van de zijde of van een der zijden van de verpakking. Is papier als buitenste verpakking gebezigd, zoo zijn de letters op de buitenzijde ten minste tweemaal a'gediukt. Is de waar onverpakt, zoo zyn de letters boven op de waar zelve duidelyk leesbaar aangebrachthetzij door middel van een vorin of van een stempel, met ter diepte van een eo een hal ven millimeter (0.0015 M.) inge sneden letters. De middellijn van hetgrundvlak van den stempel bedraagt niet minder dan zes centimeter (0.00 M Is papier als buitenste verpakking gebezigd of is de waar onverpakt, zoo zyn de letters ten minste hoog een en een halve millimeter (0.0015 M,), dik een eu een halve millimeter (0 0015 M). De letters eu do stempel zyn i aar de voor geschreven grootte in de Staatscourant van den 14n dezer afgedrukt. Dezer dagen deelden wy mede wat in de Limburger Koerier de heer Thyssen, pastoer te Amstenrade, over de gevolgen schreef, die eeue heiziening der schoolwet, als by het ont- werp-Mackay wordt voorgesteld, hebben moet. Ons dunkt, de wooiden van den pastoor wa ren vour geeu tweeëi lei uitleg vatbaar. Thans echter verklaart hjj in het genoemde blad, nommer van 20 November, dat wy ons in de woorden en ia den zin van zijn aitikel «bij zonder onderwys regel, openbaar onderwijs aanvulling" hebben vergist, eo hij niet legen de gewijzigde schoolwet is gekant. Het is mogel'yk, dat de heer Thyssen zyne goede ledeneu heeft om ia te trekken wat hij vroeger schreef, en thans zich by hetontwerp- Mackuy neer te leggen. Maar dit neemt niet weg, dat hjj in eeu vorig opstel nadrukkelijk verklaard heeft, geen «Judaspenningen" (subsidie) te wil len, en in het belang van rust en vrede in de kleine gemeenten, ook geen bijzondere school naast de openbare; ja, zelfs de noodlottige gevolgen der clericale schoolwet in België zijnen landgenooten als een afschrikkend voor beeld heeft voor oogen gehouden. (2V. JR. Ct Door een twintigtal naamlooze vennoot schappen in Nederlaud gevestigd, maar die haar bedrjjf in ludië uitoefenen, is voor 1887/88 aan patent betaald te zamen f209.951. Meer dan de helft, nl. i 114,330, kwam uit de winsten der Deli-maatschappy. De minister vau koloniën is niet ingeno men met de bestaande regeling, volgens welke die in Indië behaalde winsten geheel in de Nederlandsche schatkist vloeien. Hy is met den minister van financiën en de Indische regeering over dit onderwerp in overleg getreden. Door een Engelsche maatschappij, waarvan de zetel is gevestigd te Demarara, is aan hét- koloniaal gouvernement van Suriname aan vrage gedaan om concessie van gronden aan- de boven-Saramacca, het zoeken naar goud» en andere mineralen; De Amsterdamsche beurs moet by het vergaan van de Thorbeeke II die by Anjer gestrand is, een aanzienlijk verlies hebben geleden ten bedrage van ongeveerlVa millioen.- De Nederlandsche Handelmy. moet daarbjj voor f 500,000 betrokken zijn. Woensdag was pas de assurantie op het schip gesloten, terwijl Donderdag het bericht van het vergaan ter beurze kwam. Domela Nieuwenhuis deelde op de bijeen komst met het kiescomilé in Schoterland o. nn. mede, dat hjj wegens keelontsteking dit jaar niet voor de kiezers zou kunnen op treden om rekenschap te geven van zijn gedrag als lid der Tweede Karner, doch wel weer aan de discussiëu in de Kamer zou gaan deelnemen. Dezer dagen zyn, onder leiding van den directeur der artillerie-inrichtingen te Delft,- springproeven genomen met granaten, gevuld- met sbelliet". Door verschillende andere proeven met beiliet wordt onderzocht in hoe- vei re dit sptingmiddel voor militaire doel einden geschikt is, De oud-kolonel der genie van het O.-I. leger Van Zuvlen, hd van de door den liquidateur in de Panama zaak benoemde internationale commissie van voorlichting, is voor eenige dagen in Nederland terug om te corifereeren met den heer.l. G. van Hatlum, uit Sliedrecht, en met de Nederland-<che ingenieuis, die ge werkt hebben aan de doorgraving van den Cu- lebra pas, het moeilijkste deel van het kanaal.- De terreinen van de vooimalige floilandsche gasfabriek te Amsterdam, welke O November jl. bij afzonderlijk opbod en af-lng 1922 000 golden, zijn Dondprdag, by afslag, opgehouden voor f1100000. Na afloop van de veiling is er echter f 1 000 000 voor geboden. De gelden, welke ingezameld waren voor de noodlijdenden door den hagelslag van Mei jl. in het oostelijk gedeelte van Noord-Bra bant, zijn thans verdeeld. De geheele col lecte voor de geteisterd gemeenten Schaik, Heesch, Mistelrode e. a. bedroeg f2892.17, waarvan Heesch als meest geteisterde gemeente- f 1926 43 ontving, Schaik f 870.35 en de overige naar verhouding minder. Men was algemeen met de uitkeeiing tevreden. De stoomboot Onderneming, die gisteren,- door dikken misleid, tusscbeo Pernis en Vlaar- dingen aan den grond geraakte, is weder vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Dezer dagen is ten postkantore te Rotter dam een valsehe postwissel aangeboden e» uitbetaald, hetgeen door een toeval eerst gis teren werd ontdekt. Zondagochtend werd te Rotterdam ont dekt, dat een gevangene uit de cellulaire gevangenis trachtte te ontvluchten, door zich langs een touw uit zyn cel, die op de bovenste verdieping was gelegen, ueer te- laten. Hij werd echter nog intijds bemerkt en naar eene andere cel overgebracht, waar hjj thans bijzonder scherp wordt bewaakt.- De man was een halljaar geleden in de gevangenis gekomen, orn daar achttien maanden te verbijjven. De bezigheid die hem werd opgedragen was het stoeleumatten. Het- blijkt thaos, dat hy sedert lang een gedeelte van zijn tijd besteed heeft aan het wegkrabben der kalk tusschen de sleenen vao deu dikken- buitenmuur zycer cel. Met ongelooflijke in spanning heeft hy daarin met behulp der els, die hem als gereedschap voor zjjn- ambachiswerk was vei strekt, een gat uit-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2