Ksriniiiim. (m Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. ïteclitzaken. tiemengde Berichten. V i s s c fi e r ij. gehold, groot gonopg om een menschelyk lichaam door la iateo. Wanneer de cipier kwam, plaatste hy de uitgehaalde steenen weer zoo netjes in het gat, dat dit in het geheel niet werd opgemerkt. Zondagochtend, toen een zware mist over de stad hing, achtte hy het «ogenblik gunstig om de vlucht te beproeven. Hy werd echter ontdekt en gevat, zoodat zijne maandenlange zorg «n arbeid alleeu een verscherpt toezicht ten gevolge'zullen hebben. (Maatbode) De verordening van den Loosduinschen gemeenteraad, houdende verbod aan de West* landsche stoomtrnmmaatschappij om op of aan de balkons der wagens waren of voorwerpen, van welken aard ouk, te plaatsen, is door den Koning vernietigd, als tredende in hetgeen volgens art. 7 der wet op de openbare middelen van vervoer van rijksbelang moet geacht worden. De beer B. Lorelle te Utrecht viert heden zyn 103e verjaardag. De man is gerond en in het volle bezit van zijne geestvermogens. De in de gevangenis te Maastricht gedeti- neeide P. J. La in ine te Stein heeft bekend, J. Dnesseri op den openbaren weg bjj eene vechlpatly te hebben gedood. Te Ommen is een tweejarig kindje van den stalhouder YV„ dat aan de zorg van grootere kinderen was toevertrouwd, in een pot met kokend water gevallen en na een dag lydens aan de brandwonden overleden. In zake den braudkastdiefstal ie Doesbui g verneemt de Zutph. CL, dat II. M. Sctiunk, te Arnhem vooilonpig in hechtenis, voor den rechter van instiuctie eene volledige bekentenis heeft afgelegd. Behalve dut bij dezen diefstal met Rijmer eveneens in ariest zou hebben bedieven, moet hij bekend hebben, bet geld by den kastelein Ter Haar al'éen te hebben gestolen en zoowel de tweede inbraak in bel kantoor van de firma Van Hengel en Lensvelt, als de poging tot ilielsial in het kantoor der ka^siers- n.ia Schattenkerk Co., met Rö oer ge- zameniyk te hebben uitgevoerd. Het »corpus delicti" moet in den IJsel naby den z.g. sPanoven" liggen. Te Arnhem zyn verscheidene jonge meisjes, wegens tiet plegen van verschillende diefstallen in winkels, aangehouden. Het heeft allen schyn dat men met eene uitgebreide vrouwe lijke dievenbende heeft te doen. Te Milbeeze (N.-Br.) werd zekere Sanders onverhoeds aangevallen door een persoon, die hem met een mes eene lange diepe snede in den hals toebracht, waardoor S. in levens gevaar verkeeit. Delft. Gisteren, de zesenzeventigste veijaardag der bevrijding onzer stad van de Fransche bezetting, wapperde de nationale driekleur van de openbaie gebouwen, ter her denking van dit gedenkwaardige feit. Leiden. De ultramontnansche en anti- revolutionnaiie kiesvereenigingen stellen tol candidate!) voor den gemeenteraad den heer 3. A. Bots (ulti amon taan). Amsterdam. De toestand van Geertr uida Bloinmerts, het arme slaclitoffer bij den brand in de Huidenslraat alhier, is sedert de op- ceming iu het gasthuis niet verergerd. Hoe wel het eene been deerlyk met biandwonden overladen is en van het andere de voet, by den enkel, .is gebroken eu op eenige plaatsen ernstig gekneusd, koestert men de hoop, dat niet tot amputatie zal behoeven te worden overgegaan. Ook de algemeene toestand van de patiëut geeft op hel ougenbhk geeu reden tot bezorgdheid. Ook het vyfjarig dochtertje van den heer Doornbos is, den toestand in aanmerking ge nomen het kindje is aan de beentjes, de handen en het huoldje belangt yk gekwetst niet erger geworden. N.v.d.D.\ Amsterdam. De weikstaking der erts werkers alhier is geëindigd. De wal-en dok werkers krijgen nu 50 cents meer, en de oude ploegen hebben het werk hei vat, terwijl de zandweikers weder vertrokken zyn. Wageningen. De commissaris van politie alhier heelt een goede vangst gedaan. Ia den nacht van '16 op 17 dezer weid alhier onder een woonwagen een Ultnerdog ont- vreema. De dader, een Duitscher, werd te Achleibeig in hechtenis genomen en in het bezit vau den hond gevondeu. Spoedig bleek den commissaris, dat deze persoon was gesignaleerd doof den officier van justitie te Giomngen wegens vei schillende dielslallen aldaar gepleegd. E»n dei' aldaar door hem gestolen voorwerpeu is door den commissaris van politie U|gespootd en in beslag genomen. Nog is gebleken dal hy ook nog 6 jüien gevai.genissual iu DuilsoliUml ie goed heelt. Hy is gevankelijk uaai Ainheoi uverge- biadn. Het proces tegen den vei klikker Pouibaix te Bergen (Henegouwen) is geëindigd, Pouibaix is veroordeeld tut 2 jaren gevangenisstraf, wegens zij no pogingen om de weikstukois lot verzot aan te sporen, inuar hij werd vrijgesproken van de beschuldiging, dal hij, als geheim agent van politie, zelfs dynamiet had gebruikt. Be hand langer van l'ouibaix, Houhelti, werd ook tot 2 jaren gevaugenissti al veroordeeld. Het getuigenverhoor in de zaak Corviluin is 20 dezer ufgeluopen, waarna de advocaten der civiele partij aan het woord zijn gekomen, om de schuld der ïuuip geheel op do schouders te leggen van den heer Corviluin en zijnen ingo- tiieur. De bedreiging der bukkeiskneuhls to London met werkstaking huell doel getrulfuu Bijna alle patroons willigden de eischen hunner gezellen in, zoodot in slechts zoer weinige werkplaatsen de arbeid gestaakt werd. Be overwinning der arbei ders heelt ten gevolge, dat eene prijsverhooging van liet brood wordt aangekondigd. Te Hamburg duurt do wurkstaking onder de schoepsiiuimerliedon nog steeds voort. Te Rome zal eerlang een proces in beliamlo- ling komen. Een neel van wijlen paus Pius IX heeft namelijk tegen den legenwoordigen paus Leo XIII een gerechtelijke!) eisch om een belang rijk bedtug men spreekt van millioenen ingesteld, waarvan de betaling door het Vati- caan beslist wordt geweigerd, daar liet geid ais eigendom van de kerk en niet als bijzonder bezit van den paus wordt beschouwd. De som ligt bij een bank in Engeland waar zij kort vóór den dood van don vorigan paus werd ge deponeerd. In elk goval is het vreemd, dut paus Pius' neef eerst 12 jaren na 's pausen dood het ka pitaal kumt opeischen. In Keulen vierde de centrumpartij in don nfius-bau" een feest, wegons eena overwinning, door haar betaald in een per kiesdistricten, na de inlijving der landelijke buitenwijken. In toe passelijke liederen werden sliet Boertje met zijn Knuppel" en sde Koulsche Boer mot zijn Vlegel" onder stormachtige toejuichingen verheerlijkt. De vooruitzichten van de stad aan den Rijn, onder zulk eene knuppel- en vlegel-regeering zijn wel schitteiend, zegt de Kiiln. Zeitungvooral als het schoolwezen in de handen van zulke smaak volle en welopgevoede lieden geraakt. Een café chuntant dat door dames uit den hoogsten stand geleid wordt, is iets nieuws. Men vindt het te Glasgow, waar de hertogin van Montrose, in vereeniging met lady Breadal- bane, lady Campbell van Blytliswoud en vele andere dames uit West-Schotland, in de Queen's hall zulk een café openden, met het doel geld te verkrijgen voor eene vncantie-kolonio voor arme kinderen. De dames, die in het café be dienen, dragen eene schilderachtige Moorscho kleeding. Er worden concerten, tooneeluitvoe- ringen, ballotten en allerlei grappen vertoond, en do dames hebben zich groote moeite gegeven om alles zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, Op twee kilometer van Foggin vond men do lijken van man, vrouw en 3 kinderen in eon put. Een ander kind van liet gezin werd in bot buis vermoord gevonden. Men schrijft de daad toe aan een wraakoefening. Verscheidene personen zijn geurrostoerd. Aan de brouwerij van Ileineken op de Pnrijscho tentoonstelling werdon gemiddeld per dag 12 a 14 duizend glazon bier gedronken. Aan hot paviljoen Van Houten dronk mon door elkander 5000 kop cacao, en iu de Friesche wafelkraam verkocht men G i 7 duizend wafelen per dag. Dit maakt over de 183 dagen, dat de tentoonstelling open was, een 'mooi bedrug. Verbazingwekkend is echter wat gedurende dien tijd in de drie restaurants- ütival omgegaan is. Deze drie inrichtingen, die to zamon een oppervlakte van 2151 viork. meter besloegen en slechts over 1583 zitplaatsen beschikten, leverden niet minder dan 2,422.500 maaltijden, dat is ongeveer 13,100 per dag, zoodat meer dun acht keer por dag op dazelfde plek gegeten werd. Gebruikt werdon 517,371 brooden van een kilo, 302,812 kilo vleescli of gevo gelte, 100,937 kilo visch, 242,000 aardappelen, 72,175 kilo kaas, 08,120 kilo cunfitui en, enz. Men dronk daarbij 708,800 liter wijn, 16,300 lliter appeldrank, 131,000 liter bier, 12,500 liter cognac, rum of kircli, 5800 liter fijne likeur, 252,9(30 siphons en 52,700 flesehjes mineraal water, 3745 heelo en halve llesschun en 5GÜ0 glazen clmnijiague. Aan belasting werd op deze spijzen en dranken 215,500 Irs. betaald. Men berekent, dut liet bedienend personeel, uit 210 personen bestaande, 363,375 fis. aan fooien ontving. Volgens telegram van het Duilsuhe consulaat te Hongkong beeft een typhoon gewoed in do Chineesche zeo lusschen Saigon on Hongkong, waardoor veie schujiun mot man en muis zijn verongelukt, waaronder ook bet te Flensburg te fiuis beboerende stoomschip Dubhig, bestemd van Singapore naar Hongkong. Luidens berichten uit China, zijn er bij eene overstrooming van de Yaugtzekiung woder meer dan 1000 menschen verdronken. In do maand Maart of April a. s. zal een vergelijkend onderzoek pluats vinden van adspi- ranten voor de betrokking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vorvuliing worden opengesteld. Een volgend examen zul eerst in 1891 wor den gehouden, zoodat gedurende 1890 slechts éen examen zal plaats hebben. Do adspirantcn beliooron zich vóór ultimo Februari a. s. bij een op zegel geschreven adres tot den ministor te wenden. Na dien tijd inko mende verzoeken worden builen aanmerking ge laten. Da gelegenheid tot verzending der corres pondentie nam New-York bestaat door mid del van het stoomschip Edam. De laatste buslichiing aan het postkantoor te Rotlerdum is bepaald op 23 November n. s., des mor geus te 5.40 ut en. Da wijze van verzending belioott duidelijk op liet adies vermeld te worden. De landbouwers in den polder Nootdorp heb ben nog geen reden tot klagen. Hebben in vele streken van ons land de boeren reeds hun vee moeten stallen, hier worden de weidevelden nog met koeien en paarden gestolfeerd. De veengrond kun veel vocht verdragen, want als een spons laat hij het water schielijk door. Boven dien houden do twee uitstekende w'aterniaclJines den duizend bunders grooton polder boven. De bergboezem St.-Jan, die in October voor een paar weken blank hoeft gestaan, is weer geheel droog. Mocht do barre winter niet te snel seijn intrede houden, dan kunnen de veldarbeidrrs nog lang aan het werk blijven. Mocht dat zoo zijn Te Loosdrocht zijn dit janr op vrij uitgobreido schaal prboven genomen met den verbouw van beetwortelen en koolrapen voor veovoeder in plaats van do tot dusver alleen verbouwd wordende knollen. De uitkomsten van den bouw dezer drogere voedergewassen waren zeer goed. Trou wens ook de knollenbouw was niet slecht. O. a. werd een ktio! aangetroffen die door drie personen met een touw uit den grond moest worden ge trokken. Op den akker die dezen reuzenknol opleverde, ware lange knollon van 3 kilo volstrekt niet zeldzaam. In de provincie Groningen is door oen land bouwer de proef genomen met het inkuilen van groen voeder. In een kuil van 8 voot diep wer den 8 groote wagens vol groono, jonge winter- gerst en klaver gestopt. Du klaver, die nat in den kuil kwam, werd bij gedeollen doov een paard dicht ineongetrapt. Op die klaver werd stroo gebracht en daarop verscheidene voeren zand. Toen in den winter de kuil geopend werd, bleek dat do klaver, ter hoogte van 11 voot, diebtgeperst was tot 4 voet. Do ingekuilde klaver werd hoewel ze er met smakelijk uitzag zeer gretig door de koeien genuttigd en deze dieren gaven bij het gebruik or van dadelijk Weer meer melk. In do omstreken van Meppol zijn in de laatste dagen voor Italiaansehe rekening een aantal paarden gekocht. Dut in die streken schoone exemplaren werden aangetroffen bewijzen de be stode prijzen, die niet minder dan f550 a 756 bo Iroegen. Woensdag zijn twaalf van die paarden te Mepptd afgeleverd en van daar naar Hannover vervoerd. De bemesting met sehoorsteonroet tor vervan ging van de kunstmeststoffen neemt in bot noor den zoer toe. O. a. wordt in do Groninger veenkolonies veel sehoorsteonroet aangekocht en tegen f 3 per hectare in den handel gebracht, Het schoorsteenrnet lieet't dit bij de compost meststoffen voor, dat er niet zoo licht vervalschitig plaats beeft. Ook voor do bossentuinen wnidl aan bot root groote waarde toegekend. Iv-n te Giesen aangelegde bessentuin wordt thans ge regeld mot roet bemest, waardoor do productie zeer is toegenomen. De raadkamer der arrondissements-rochtbank te Maastricht heeft rechtsingang vei leent! tegen den buigemeester van Broek-Sittard en diens zoon, beschuldigd van valschheid in authentieke akten. Het betreft liet undeiteekouen en afgeven door den laatste ten name en met voorkennis van den eerste van eene verklaring, houdende dat in de gemeente Broek-Sittard geeno besmet telijke veeziekte henrscht, welke verklaring moest dienen om den invoer van schapen naar België mogelijk to maken. De rechtbank te Heerenveen beeft den notaris De Vries, te Munnikeburen, wegens verduistering van gelden, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en ontslagen als notaris. PERNIS, Gisteren kwam alhier binnen 1 sloop met 400 kabeljauwen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer don aan de markt alhier aangevoerd 1 zalmen, die voor 1 2.30 tot f2,ö0 per t/s kilo werden vet kocht. Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen: te Herwijnen (toez.) ds, W. van Esveid, te Brakelte Koeten de lieer J., Boer Knottnerus, cand. te Leiden te Heilo (toez.) de beer ds. B. van Moer, cand. te Amster dam; te Rijsoord en Strovelshoek ds. S. Ver- hoeff, to Emmes-Binnen to St.-Athoniejjolder en te Willige-Langerak de heer O. de Vries, cand. te 's-Gravenhagete Visvliet üe heer B. van Meer, cand. te Amsterdam te Rouveen (toez.) de heer Dorenveld, cand. to Huizen. Bedankt: voor Ilooger-Smilde (toez.) door den beer J. II. Westrik, cand. te Spannurn voor Schoonhoven door ds. J. Enderlé, te Schame le jutum. Roomscli-katholleko Kerk. Tot kapelaan aan de St.-Josepkcrk (Kruiskade) te Rottterdam is benoemd de heer T. F. Ebbink- huijsen, van Warmond.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3