SCHIEDAM, 28 November 1889. bevestigend. Zij is ten volle overtuigd, dat bet Ban hot volksonderwijs in alle opzichten zal ten goedo koir.cn. Met het oog op financieele bezwa ren wordt thans in vele gemeenten, met betrek king tot het aantal onderwijzers meer op de geldmiddelen dan op de belangen van de school jeugd gelet. Door de voorgestelde wijziging van bet betrokken artikel zal men bet voordeel be reiken, dat do wet wordt uitgevoerd en dat do bepalingen omtrent bet aantal onderwijzers zullen worden nageleefd. De onderstelling, dat het doel van dit wetsontwerp zou wezen liet getal der kinderen te vermeerderen, dat de open bare school schuwt, had de regeering niet ver* witcht. Zij constateert dat de bepaling: dat de regeering zurge dat overal voldoend lager onder wijs gegü\im worde, ongeschonden blijft en blijft aanspraak maken op de orkenning, dat deze poging tot bevrediging op do bij de grondwet bevolen zorg voor het openbaar onderwijs gcenerSei inbreuk maakt. Na de toelichting, welke door de regeering reeds aan de Tweede Kamer gegeven is van hot voorstel om staatshulp te verleenen aan liet bijzonder onderwijs en de daarin gebezigde uit drukking srechtsgelijkheid", had zij verwacht dat eik misverstand te dien aanzien uit den tveg zou zijn geruimd. Nogmaals evenwel zet de regeering hare zienswijze dienaangaande uiteen. Terugkeer tot den vroegeren toestand, toen de jkosten van het lager onderwijs geheel voor roke- fling der gemeente kwamen, acht de regeering piet mogelijk. liet verwijt, door sommige leden tegen de tegenwoordige voordracht goricht, wegens den daaruan gogeven omvang en uit hoofdo der opname van bepalingen die op het openbaar onderwijs nadeelig zullen werken, rust, naar het oordeel der regeering, niet op voldoende reden. Met groote voldoening ontwaarde de regeering, dat ook in de Eersta Kamer voie leden de verbeteringen, die het wets ontwerp in het openbaar onderwijs aanbrengt, niet gering achten en van oordeel waren, dat het welbegrepen belang van liet openbaar onder wijs niet eisclit, dat het regeeringsvoorstel worde verworpen. Met genoegen ook vernam de regeering dat men' bereid was ten bate van eon zoo ge wichtig volksbelang als het lager onderwijs, tot belangrijke opofferingen, De financieele gevolgen van het wetsontwerp zijn in te deelen op eene toename der rijksuitgaven met, in rondo som f 620,000, vermeerderd met de.hoogere bijdrage en de jaarwedden van onderwijzend personeel f 50.000, dus te zamen f 070.000. Deze som zal evenwel, behoudens toename der schoolbevolking, eerst dan verschuldigd zijn, wanneer aan de openbare en de bijzonder school het personeel aanwezig is, dat de wet vordert, en vooits gehandhaafd wordt het personeel, dat thans boven iiet voorgesteld minimum aanwezig is, voor zooverre dit personeel, althans volgens het voorgesteld artikel, voor eene bijdrage in aanmerking komt. Verder valt nog te rekenen op de meerdere uitgaaf, die van het rijk zal ge vorderd worden ter uitvoering van art. 5 3e lid van het ontwerp, gestold op p, tn. f330,000. Vordert betfoolde wetsbepaling eene vrij aan zienlijke uitgaaf, daartegenover staat, dat ook bij sterke toename der schoolbevolking in de groote gemeenten des lands in de naaste toekomst te dierzakegeen meerdere uitgaven voor de openbare school van het rijk zullen gevorderd worden Of de aanneming van liet wetsontworp een einde zal maken aan den zoogennamden school strijd? De regeering acht zich gehouden, zonder schroom als hare overtuiging te doon kennen dat de uitkomsten die men beoogt in beduidende mate afhankelijk zullen zijn van de houdingdie de voorstanders zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijsook de provinciale en gemeentebesturen tegenover de ten goede be doelde wetzoo ze tot stand komtzullen aan nemen. De regeering herhaalt haro reeds vroeger go- geven verklaring, dat dit wetsvoorstel geenszins insluit, dat het hooger en middelbaar onderwijs op dezelfde wijze zou moeten worden geregeld. In overeenstemming met het gevoelen des fvetgevers van 1878 is ook de tegenwoordige regeering van meoningdat de wet zich moet bepalen tot het uitspreken van het beginseldat lierhalingsonderwijs zat gegeven worden. De vrees dat hot ontwerp nadeelig voor genoemd onderwijs zal werkenwordt door de regeering niet gedeeld. Wat de invoering van leerplicht lietreftverwijst de regeering naar hetgeen door haar dienaangaande in de Tweede Kamer reeds is gezegd. Aanneming van het thans aangeboden ontwerp zalnaar de meoning der regeering ook aan het geregeld schoolbezoek ten goede komen. Gisteren is alhier overleden Neeltje van der Velden, laatst weduwe van VV. de Ronde, die in de jaren 1830 en 31 als marketentster met de Schiedumsche schutterij is uitgetrokken geweest en gerechtigd was tol het dragen van het Metalen Kruis. Ztj bereikte den ouder* dom van 83 jaar. Hedenmorgen ten 8Va ure ia in de zooge naamde sKialou" in de Konyoenbuurt alhier, door het kantelen van eets ladder, waarop hy in de machinekamer stond te verven, tusscheu de in wei king zynde machine gevallen de vei ver P. van Dongen, wonende alhier aan den Smgel. Da machinist, die er bij tegenwoordig was, stopte de machiue onmiddellijk doch het was leeds te laat, alleen het deerlijk verminkte lyk vaa Van Dongen kon worden te voorschijn gebiacht. Da geneesheer Rutschy was spoedig ter plaatse. Het lijk is naar zijue woning ver voerd. De ongelukkige was eeist sedert drie maanden gehuwd. Ia de Staatscourant zijn opgenomen drie koniuklijke besluiten van 12 dezer, nrs, 168, 169 en 170, t,it wijziging der koninklijke be sluiten vau 18 Febr. 1887 nrs. 36, 37 en 38, betitffendo toepassing van de cumioeele wet geving voor het kijjgsvolk te water in Neder- lundsch Indië, en in de koloniën Suriname en Curapao. De eerste alinea van at t. 1 wordt thans gelezen als volgt: ïEuiopeesche schepelingen en ander.è aan de crimineels wetgeving" voor het krijgsvolk te water onderworpen peisouen, die niet tus- schen de keerkringen zyn geboren en opgevoed, ondergaan, indien zjj by vonnis van een zee- krijgsraad in Neder landsch lodië veroordeeld zijn tot gevangenisstiaf, militaire gevangenis straf, militaire detentie of hechtenis, van minder dan zes tnaauden en met gepaard met ontzegging van het recht om by de ge wapende macht ot als militair geëmployeerde te ilier.en, die straf als gevangenisstraf in eene der gevangenissen aldaar. By veroordeeling tot eene dei genoemde straffen voor deo duur van zes maanden ot larger, o! ook by kor- tereo duur wanneer de straf gepaard gaat met ontzegging van het recht om by de gewapende macht ol als militair geëmployeerde te dienen, worden zy zoo spoedig mogelijk naar Neder land opgezonden, teneinde daar te lande hunne stiaf te oudergaan." Te btginnen met 1 Januari a. s. zullen de olficmren, die den intendance-cursus gevolgd hebben, eeu cursus moeten volgen in land bouwkundig onderwijs. De minister van binnen landsche zaken heeft daartoe gelegenheid aangeboden bij de land bouwschool te Wageningen. De cursus zal 6 maanden duren en voorloopig jaarlijks door drie olficieren worden gevolgd. De correspondent der 2V. JR. Ct. te Londen seint De inspecteur van het vee te Thameshaveo heeft gisteren twee veeladingen, per Batavier en per Teal van Rotterdam komende, wegens vermoeden van ziekte aangehouden. De vee handel verbeidt in angstige spanning het rap» poit van den inspecteur. Velen gelooven dat de invoer van levend vee uit Nederland ern stig gevaar loopt. Al bet vee, dat uit Nederland te Londen komt, moet drie dagen aan de landingsplaats btyven alvorens verder te mogen worden ver voerd, wyl het mond-en klauwzeer de Neder- landsche grenzen is genaderd. (JV, t>. d. D In Fraokiyk is by ministerieel besluit be paald, dat vee, waarvan de invoer daar'* te lande geoorloofd is, met ingang vao i Dec a. f>. vergezeld moet zyn van een cer tificaat der overheid vao de plaats van her komst, vermeldende, dat de dieren gezond zyn en dat by de verzending geeoe besmettelijke ziekte onder de dieren van dezelfde soort heerschte, noch gedurende de zes voorafgaande weken geheerrcht heeft. Door Z.Exc. den minister van de ïlnstruc- tion pubhque et les Beaux-nrls" van de Fran- sche republiek zyn, by besluit van den i&n Nov. jl., benoemd tot olficier d'académie da heeren: Louis Bresson, leeruur b'y da Waal- sche gemeente te Rotterdam, voorzitter van de commissie van toezicht over deFiansche diaconieschool, Wilhelm Butige, penningmees ter van genoemde commissie, en Cocheret, onderwijzer aan genoemde school. Door den heer IC. Zwait Kzn., te Heeren veen, is het middel gevonden het noordelijk deel van Atjeh voorgoed in ons rustig bezit te doen blijven. Men grave dwars door het land, over eene lengte van 168 kilometer, of 30 uren gaans, een kanaal, voere daardoor electrische stroo men, die allen doorgang beletten, en de zaak is klaar. Hy heeft zyn geheel oorspronkelijk denk beeld in een adres aan den minister van ko loniën meegedeeld. Ilet is den 2a luit. der infanterie Pander Maat, in garnizoen te Den Helder, na ta! vao pogingen gelukt een nieuw systeem schiet schijf voor het wapeu der inf. uit te vinden. Zy is geheel van staalplaat vervaardigd en heeft geen enkel dood punt, d, vv. z. daar waar de kogel, die een levende kracht 'van p. in. 2Ü0Ö kg. meter (op 100 M. afgescho- teu) heeft, de schyf treft, verdwijnt onmid dellijk een gedeelte oin door een ander ver vangen te worden. De schyf heeft noch schar nieren, noch ramen; de kogel verdwijnt in haar en wegens de snelle vooitplantiog van licht wordt dadelijk de plaats van het treilen aangewezen, terwyl deze weiking geschiedt. De thai.s bestaande schijven zjjn van linuen en papier vervaardigd en zullen hoogstwaar schijnlijk, aangezien da uitvinding veel goed- kooper is, door de stalen vervangen worden. De schyf is 3.5 M. hoog en 1.7 M. breed. Het U. D. meldt, uat de heer F. Domela Nieuwenhuis, wegens voortdurende ongesteld heid, zijn ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer. Jl. Zondag is Domela Nieuwenhuis in hot hervormde keikgebouw te St.-Anna-Paro- chie (Fr.) ais spreker opgetreden, naar man berekent, voor ongeveer 1500 personen, be staande uit arbeiders, onderwijzers, burgers, handwerkslieden, huuiboeren enz, uit St.- Antia-Parochie en de omliggende dorpen. De burgemeester en een rijks-veldwachter wateo inede tegenwoordig. Aan het verslag dat de N. 1Ct. van deze vergadering geeft, ontleeuen wy het volgende Ten 5 ure des namiddags trad Domela Nieuwenhuis binnen. De katheder Stond voor den kansel. Het bestuur der afdeeling vaa Algemeen Kies- en Stemrecht zette zich neer op de plaatsen, die hy de godsdienstoefenin gen bezet worden door ouderlingeo en dia keuen. Een der bezoekers zat op de preek stoel bank. De voorzitter der afdeeling, de heer T. Schat (keikvoogd), heette het publiek wel kom. Daarna bekwam D. N. het woord. Hij noemde bet een teeken des tgds, dat de kerkdeuren voor hem en zyno partygenoo-- ten worden geopend. Verder sprak hy over de Fransche om wenteling en trad in eene vergelykiog tug- schen 1789 en 1889. Aan opruiingen was weder geen gebrek, O. a. zeide hij dat in ons land niet de minister van financiën de koorden van 's lauds geldbeurs in handen heeft, maar de Nederl. Bank, en de leden der Kamer dienaars zyn van die bank. De sbourgeoisie" heeft volgens hem alles ta zeggen, de arbeider heeft slechts het recht het werk te stakenal hetgeen gedaan wordt run de ellende te verlichten (volks gaarkeukens, volksspaarbanken enz.) helpt niet. üe plegers van den dynamietaauslag te Chicago werden door hem als slachtof fers der s bourgeoisie" voorgesteld. Hy be sloot met eene opwekking om zich te ver-- eenigén tot bestrijding van hei kapitaal en tot bereiking van het ideaalvrijheid, brood, geluk en recht voor allen, Terwyl een deel der toehoorders het zoo genaamde ïVrijheidslied" zong, giog mea Uiteen. Ook van Leiden uit zal een adres aan de Eerste Kamer worden gezonden, adhaesie be tuigende aan eeu adres, door rnr. E. van Lier en dertien anderen, onder dagteekening van 22 dezer, tot genoemde Kamer gericht eu waarby met nadruk wordt aangedrongen op verwerping van het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, Bedoeld adhaesie-adres iigt aldaar ter tee- kenitig. Ook het bestuur der Ned, baoketbakkers- vereeniging te Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, met verzoek het- ontwerp-Bahlmann, betreffende heffing van- graanrechten, niet aan te nemen. "Wegens het overiyden van dr. Ali Cohen,., te Groningen, is met de betrekking van inspec teur "van het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland eu Groningen belast: dr. A. Meur- singe, te Leeuwarden. De directie van de Holl. IJzereo-Spoorweg- Maat<chappy heeft haar stationschefs, onder chefs, commiezen enz. reis- en verblijfkosten* aangeboden om te Amsterdam hel Centraal station te gaan bezichtigen. De heer mr. H, Volleohoven, dia onlangs te 's-Giavenhage overleed en, zooals b'y ver schillende gelegenheden is gemeld, aan taf van nuttige instellingen grootere of kleinere sommen naliet, heeft overigens zijn geheele vermogen vermaakt aan de universiteit te- Leiden, De directeuren der zZuidhollandsche Crediet- vereenigirg" te 's-Gravenhage de heereo Haakrna en Vau Rojjen, hebben op hun ver zoek, als zondanig ontslag bekomen. Niettegen staande echter gemeld werd, dat dit vfiizoek om ontslag zijn grond slechts vond ineen prin cipieel veischil van gevoelen, heeft het feit geleid tot een grooten toeloop aan de kasr van personen, die hun gedeponeerde gelden kwamen terugvragen. Allen ontvingen wat hun toekwam, vlug en zonder bezwaar, zoo- dat da paniek, door het gebeurde veroorzaakt, vermoedelijk nu al wel tot bedaren zai zijn ge komen. Toch acht de jBaagsche Ct. het nietovei- bodig, nog eens uitdrukkelijk te vermelden, dab haar by onderzoek is gebleken, dat het boven vermeld ontslag door commissarissen voor loopig verleend in geen frauduleuze of straf- bare handelingen zyn grond vond, maar alleen- in verschil van gevoelen over administratie. en> dat de geldmiddelen der »Gredietvereenigiug'f geen verlies hebben geleden, waardoor hare* positie gewijzigd zou zyn geworden. Wel ech ter zal, naar het blad verneemt, vaa de aandeel-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2