Land- en Tuinbouw. G n d e r w ij s. Rechtzaken. Per Telegraaf. V i s s c h e r ij. Gemengde Berichten. Post en Telegrapfiie. Armenzorg. tattlers d>T vennootschap volstorting van hun flaojefi!en wort» gevorderd waardoor het j-eöale kapitaal der »Credietvereeniging" met (800.000 zal worden verhoogd. In de alg"ineere vergadering, tegen 7 De cember belegd, -zal bet ontslag der twee üirec teuren definitief verleend eu een nieuwe diiec- leur benoemd worileo. Middelerwijl wordt bet beheer gevoerd door den directeur W. A, Smit en den president-commissaris Pieck. Voegen wij nu hiarbjj nog zegt geroemd jjjgj dat de aCredietvereeniging" de ver zekering heeft vei kregen, zon noodig op den steun der Ned. Dm k te kunnen rekenen, dan dunkt het ons niet gewaagd, als wij op gi ond dezer iulorr/iutiëu tot de slotsom komen, dat er voor ongerustheid omtrent den financieeleii toestand der onderneming geen reden bestaat. Te Nijmegen is bericht ontvanger, dat de minister van binnenlandsche zaken de aldaar bestaande tchoone gebouwen van de opgeheven Rijkskweekschool voor onderwij zers, omtient wier verdere bestemming men nog in bet onzekere verkeerde, ten behoeve van het ouderwjjs wenscht te behouden. Da gebouwen der leerschool, welke aan de k\v<*ekcchool verbonden was, zyn thans tijde lijk in gebiuik bij bet gemeentebestuui voor eene openbaie school voor meer uitgebreid lager onderwy». emnoeten op 1 Januari a. s. weer ter beschikking van den minister van bimiei.iaodsche zaken zijn gesteld. Een vroeger bericht omtient het weder vestigen eener kweekschool van onderwyzeis ia die gebou wen, hetgeen toen werd tegengesproken, neemt dus weer schijn van waarheid aan. Dat de ingezetenen dit vooruitzicht met vieugde begroeten, behoeft geen verder betoog. De heer Du Toit, super-intendant van het onderwijs in de Zuidafrikaausche republiek, is Dinsdagavond weder te Amsterdam aan gekomen, met zyn secretaiis. Hy nam zyn intrek in het Amstel-IIutel. De volgende verzuchting bevat bet Sulster blad De vuren zijn uitgedoofd,de houders hangen diep in de kuipen, de fabriek staat dood, treurig beeld van verval, het buizennet is ledig en zal vermoedelijk in den grond blijven, oen aan hut nageslacht te bewijzen, dat ook eenmaal in Hulsi's straten eene heldere gasvlam haar licht verspreidde.het gas behoort tut het verleden, het heeft het eind der verbcote eeuw, hoe nabij ook, niet meer mogen beleven De petroleumlamp beeft, in stryd met den vooruitgang, het gaslicht in de stiateu en op de tafel vervangen, velen met ons ten sp'yt. By de Woensdag jl. gehouden verkiezing van twee leden voor de Kamer van koophan del te Doesburg is van de 77 kiezers niet éen ter stembus opgekomen. »The United Bacon Curing Company", welke de drie export-varkensslachtei yen in ons land ?al overnemen, ie, tiaar de Asser Ct, verneemt, tot stand gekomen. Het kapitaal van (1680000 is gevonden, voor het grootste deel in Engeland. Voor een klein gedeelte werden ook aandeelen in de vier noordelyke provinciën geplaatst. Sedert eeoige dagen loopen lange de Blaak, Hoogstraat enz. te Rotterdam weder een aan tal jongens rond, vau den leeftijd tusschen 12 en 20 jaar, met het doel door zakkenrol len zich meester te maken van de beurzen ut portemonnaies uit de mantelzakken der dames, die voor winkels da uitgestalde voor wei pen staan te bezichtigen. Gisteravond is weder een dame het slachtdier van zulk een zakkenroller geworden, dm met haar voor een winkelraam stond, (N, Ct.) Üy den fabiikaal C. M., te Tilburg, in zjjue fabiieb en by zyn zoon, zijn in deu laatsten tyd verscheidene ruiten ingeworpen. Men meent, dat dit gedaan wordt door werklieden, die niet ingenomen zyn met de loonau, welke in den laatsten tyd niet meer door hen, maar door hunne vrouwen moeten worden afge haald. De oude K. Palmer, gewezen brievenbestel ler te Warfum (Fr werd vier jaar geleden ontslagen, als verdacht van diefstal, hoewel velen van zijne onschuld overtuigd waren, Eeuige medelijdende mensche-» zetten den ongelukkige in eene kleine negotie, doch de schande drukte hem en z'yne vrouw zwaar. Nu dezer dagen is echter die schande geheel opgeheven, daar het gi-bl- ken is, dat de post bode van Warfum op Onderdendam de ware schuldige is, voor een ander feit, liet ver- duitteren van een pakket met aanzienlijke waai de, dezer dagen vei oordeeld. Aan Palmer is een eervol ontslag toegekend, teiw'yl hy misschien ook wel pensioen zal krygeti. Tal van bewijzen van deelneming ontvangen nu de oude liedeu, zoo in deu vorm vau geluk- wenschen als postwisseltjes. Bij een Dinsdag door baron Van Heeckeren van Wassenaer op zyn landgoed Twickel bij Deldeo gehouden klopjacht, waaraan door zeven jagers werd deelgenomen, werden ge schoten '184 fazanten, 30 hazen, 13 konynen en 1 houtsnip, te zatnen 228 stuks wild. Op het terrein der Staatsspoor te Fyenoord is gisteren eeo telegrambesteller door eene losse locomotief overreden. De ougelukkige was da- delyk dood. Te IJ 1st is eene 79-jarige weduwe, door duisternis misleid, nabij hare woning te water geraakt en verdronken. De marechaussee Van Heynsbergen, die door eeu strooper te Rysbergen werd ver wond, is in het militair hospitaal te Breda opgenomen. Niet minder dan GO hagelkorrels zijn uit het lichaam van den ongelukkige ge haaid, waarvan enkele waren doorgedrongen tot in de ribben. Te Maastricht werden Zondagochtend twee personen bijna gestikt in hun woning ge vonden. Door een gebrek aao de buizen was het gas van de straatleiding onder den grond door in liet huis gedrongen en had zich daar ontwikkeld. Alleeu eene spoedige en genees kundige behandeling was in staat de beide bezwijmden tol het leven teiug te roepen. Onlangs belde een bedelaar aan het huis van ecu gefoiluneeid ingezetene te Utrecht, waar de armen nimmer met ledige handeu worden wegge.' inden. De heer des huizes deed toevallig zelf open; terwyl hy z'yne porteinonaie uit deu zak haalde, om den man iels te geven, ontwaarde bij eea gruoteu tuigeu hond, die blijkbaar by den bedelaar behoorde, nW'el vriend", vroeg de heer des huizes, iwat doet gy met zulk eeuen duten kostganger, als gy vuur u zelf reeds het nooüige bij andereu moet gaan viagen." ïOcli, myu goede mijnheer, wat zal ik u daar van zeggen," aiitwooidiie de bedelaar, terwyl hy vei legen zyne pet in de haud heen en weer schuof; »ieder memel) heeft zoo gaarne iets, waarover hy den baas kau spelen, dat hy streelen en lielkuzen kan als hij goed ge humeurd is, en snialeu eu scnelden, als hy eene booze luim heelt. Welnu mijnheer om u de waailieid te zeggen, dat iets is nu voor my, die niemand anders in de weield bezit, deze hond. Hij is bet eeuige schepsel, voor wiea ik niet behoef te kruipen en wiens mees ter ik beu; och myuheer, ik houd toch zoo veel van dat beest, al krygt tiet wel eens, als ik ergens al te hard afgesi.auwd ben, een schop in plaats van een vriendelijk woord, doch dan heb ik er later altyd groote sp'yt van, a's Diaan (zoo heet de hond, mynheei) met zyn kop tegen mijne boenen komt wrij ven en mijne haudeu poogt te likken," Deu armen man stonden de tranen in de oogen. Ook de vermogende pinkte steelsgewijze iets daaruit weg en voegde by de.g.fl, die hij reeds in de hand hield, nog eene kleinig heid voor den hond, den eenigen trouwen makker vun den bedelaar. (O. D.) Ylaardlngcn. Te dezer stede zal een visscherijschool worden opgericht. De beer Jac, Vt-rwey, oud-koopvaardy kapitein, wil zich met de leiding er vau belasten. Hy zul dan, beginnende 2 Dec. e, k., geuuteude de wintermaanden aan het jonge zeevolk les geven iu de Ueuius vao bei kompas, gebiuik van log- en loodtoestelleu, het nemen van ieogla eu breedte, splitsen vau tuuwwerk eu ijzerdraad, enz. Aiustorilain. Met eeo zeer ernstig on heil wei deu gisternacht de bewonets vau peiceel 28 in de Kerkstraat alhier bedieigd. Eene dienstbode vau eeu der uaai wonende gezmneu had, naar de guvaai lijkste van alle meideugewoonteii, tot over drieën in bed zit ten ie/eu eu Was er bij rn slaap gevallen. 31e kaars was toen omgevallen, de multas aan hel branden gegaan, eu de meid, met schrik wakker geworden, wist iu haar angst niet beter ie doen dan de matras hel nam uit te gooien. D.t was de oorzaak van hut be houd van vele meuschenieveus, want onze waakzame politie vond het vreemdsoortig voorwerp smeulende op straat, concludeerde er uit, dat daaiboveu, waur nog hclit was, braud moest zyuen wekte de bewoners. Inmiddels was ook de brandweer geroepen, en deze bevond, dat op deu Zolder reeds meer dingen aau liet biaudeu getaakt waren, maar slaagde er toch iu, het gevaar spoedig mees ter te worden. llnrllngen, Dinsdagtnoigen werd alhier •by een hevig oaweder de toien der R-k. kerk getroffen. Gelukkig werd er geen schade aan gericht; alleen is de l.aao voor de helft zwait geworden. Een vreaselijke brand heeft de stad Lynnn in Massachusots geteisterd. Twaalf groepen huizen, onder welke de voornaamste gebouwen, zijn ver nield. Do scimdo wordt op tien millioon dollar geschat. Bij St.-Andreasborg in den Hartz is een zilver; ader ontdekt, en nu is er ook gouderts gevonden, dat volgens zaakkundigen zeer zuiver is. Een rit door de ivocstijn. Aon den bekonden Afrika-reiziger Nnchtigal werd eens de zoon van eon koopman voorgesteld, die liera dringend ver zocht hem een beschrijving te geven van een rit door do woestijn op oen kameel. Dat moest ongetwijfeld de schoonste rois zijn die men zich kon denken. Nachtigal gaf hem de volgende ho- schrijving: Neem een kantoorkruk uit het kan toor mvs vaders, liefst zou hoog mogelijk; zet die kruk op een boerenwagen en ga dan op dat stooltje zitten. Rijd vervolgens in de maand Juni of Augustus omler de gloeiende middagzon na eerst 24 uren te hebben gevost, over een om geploegd aardappelveld, dan zult go een flauw begrip bobben van een reis door do woestijn. Met afwijking van de bepalingen betreffende postwissels, kunnen postbcwijzen, aangezien zij op alle post-, bij- en hulpkantoren betaalbaar zijn gesteld, wei geëndossoerd worden aan een persoon, woonachtig buiten het arrondissement van het kontoor van bestemming. Hoe uitgebreid de teelt is van suikerpeeën in het land van Mans-en-Waal, kan opgemaakt wor den uit de berokening, dat alleen in Drcumol dit gewas p m. f150,000 hoeft opgebracht. Een proefneming, door prof. Arnold genomen, om niet te zure, rijpe en zachte appels, bij een hoeveelheid van 1220 liters per dag, aan een koe te voederen, leverde goedo resultaten. De kooien, op deze wijze gevoederd, gaven hem een fijner oil geuriger botor dan hij ooit met graan of gras verkreeg. Verscheidene Eligelscho land bouwers hebben deze proef met vcol succes op hunne koeion toegepast; de beter van deze koeien was niet alleon zeer smakelijk, maar bleef ook merkwaardig lang goed, en de veestapel bleef er volmaakt gezond bij. De melk was ook uit stekend voorde kaasbereiding. Vele eigenaars van kaasfabriekon hebben opgemerkt, dat zij meer cn betere melk verkregen van hunne koeien, wanneer zij ze van tijd tot tijd appels gaven. Agricultural Gazette.) Do commissie tor voorkoming en leniging van armoede ta Wijk-bij-Duurstodu wonscht dezen win ter do proof te nemen, iu hoever door het "er- vaardigen van stroohulzen aldaar do armen zijn te hulpen. Een deskundigo uit Amsterdam zal nu aldaardeze week het vervaardigen van stroohulzen doen zien en alle mogelijke inlichtingen geven. Heden viert de groote taal- en letterkundige dr. Matthias de Vries, hoogluoraar te Leiden, den dag, waarop hij voor 40 jaren hot professoraat aan da Groninger hoogeschool aanvaardde. liet Leidscho studentonkorps zal den gevierden hoogleeraar hedenavond oenu serenado brongen. Voor het examen middelbaar onderwijs boek houden IC 12 is geslaagd voor do lmisakto D. P. Kruijt te Schiedam. In de zaak van don achttienjarigen kantoor bediende h. Schottingterechtgestaan heb bende wegens het doen verspreiden van een strooibiljet, getiteld: »De bloedbelusting" en waarin door de rechtbank te Rotterdam ontslag van rechtsvervolging werd uitgesproken, is dooi' het O. M. hooger beroep aangeteekend. ÖJESi HAAO, 28 Nivernbn!". Tweede Kamer. Vooitzettii.g van imt debat over de Iudische begroeting. De minister van koloniën veidedigda zijn financieel heh-id, Ëene leenitsg zal uoudwendig worden voor spoorwegen. Tot behoud van de kolfi cultuur is aanmoe diging noodwendig. In zake den godsdienst zal geen pressie plaats hebben, maai bevordering vao het stellige christendom. De opiumregie is ongeweosctiteene proef wordt intusvcben voorbereid op Banka. De aggressieve politiek in zake Atjeh bleet de minister besnijden, ook naar aanleiding van het jongste telegram van den vei trouwbaren gouverneur van Aij-ii, waanlit langzame toena lei iug blijkt, De he-r Vau Nunen diung aan op blokkade vansüie havens in Atjeh. De lieer Vau flouteu wilde eene afzonderlijke behandeling van de koffi - quaestie in Febiuaii. lieden iivondzitting. DESi HAAIü, 28 November. Geslaagd voor de huisakte middelbaar onderwijs in het boekhouden K 12 de lieer H. Monianus te Schiedam. VLAARD1NGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 7 schepen, gezamenlijk aanbrengende 90 last haring, PERNIS. Gisteren is alhier binnengekomen een sloop met 1500 schelvisschen. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 23 zalmen, die voor f2.per Va kilo werden verkocht.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3