Binneniandsche Berichten, r conventioneele, dat van het parlementarisme liet gevolg is etv van deze stukken het ge ureer schappeljjk werk maakt van een monarch en een minister, waar by Je koninklijke rede naar meer de rol speelt van vertolker dan van auteur. »De woorden van Alexander III daarentegen kenrneiken zich dool' een by uitnemend heid persoonlijken stempel, door eene taal ex imo curde. Men voelt er zijnen zoowel aan geboren ale beredeneerden weerzin tegen den oorlog in trillen, zyn nfgryien van de jam- n>eien welke die na zich sleept, zijn onwnk- a1-!uit om er niet in te bei usten tenzij de eer of da levensbelangen van Rusland het e'tcimn. Ook heeft de openbare memiing er zich met in vergist; zij voelde hier eene diepe, va^igevvorleld» overtuiging, eenen wil die morg'-n wezen zal wat hy nu is, en byge- voig ziet z.y er een duurzaam onderpand in voer den Europeesclten vrede." Een gfcrueiit dat de keizer ongesteld zou zyi is ongegrond. Hy is zeer wel en woonde gisteikjj de uitvoering van Rubinstein's opera jGoru.'.clia bij. H'-t Journal de St. Petersbourg spreekt ten stelligste bet bencht der Daily News tegen, yds zou tus«chen Tuikye en Rusland onder handeld vioiden over den afstand van een deel vun Armenië tegen kwijtschelding door Rusland van luit nog on betaald gedeelte der ooilogs-schadeveigoeriing van Turkye, SPANJE, Het beiiclil van etsoige buil-mlaudsche dag bladen, dat Oostenrijk zich zou bemoeien niet de bir.nenlamische stuulkunde van Spaije, woi dt stellig tegengespi okeu. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting ran 4 December. In deze zitting is oervol ontslag verleend aan dan commies-griffier nir, Van Roijcn, met 20 JDjjfinber tb s, Caarna is de beraadslaging voortgezet over do schoolwetsherziening, Do heor Van Lijnden verdedigde liet ontwerp Als een modus vivendi in 's lands bolang, dat de scherpte vun den strijd zal doen verdwijnen nu de neutrale school niut de verdraagzaamheid heeft gebracht; beproeven wij dit middel. De ongrond wettigheid van het ontweip bestrijdt hij. Do zorg voor openbaar onderwijs blijft onvoranderd 20ifs geeft dit ontwerp meer geld voor openbaar onderwijs, duit een volledige uitvoering dor wet van 1878. riet bijzonder ondorwijs staat ook niet concuviverend tegenover tiet openbare, maar nis een bondgenoot ter bestrijding van onkunde. Het openbaar onderwijs za! niet achteruitgaan en iiet bi'zondero verbeteren. Eene sciiooigoldlieffing van 20 cents per nmand kun geen bezwaar opleveren. De heer Wertheim verklaarde niet ingenomen te zijn mot de gi ondslagen van het ontwerp maar nochtans vóór te zullen stemmen uit een gevoel van billijkheid en niet het oog op's lands jiang. Onvoorwaardelijk voorstander bleof hij van de openbare school maar onbillijk is het, niet te steunen hot bijzonder onderwijs, dat uit gemoedsbezwaar niet van de openbare school kan gebruik maken en zooveel offervaardigheid toonde. Concurrentie moet er zi)n; do strijd tusschen moderne denkbeelden en reactie blijft voortduren maar de voorstanders der openbare school toonen nu ook hun offervaardigheid. De bezwaren tegen dit ontwerp waren niet overwegend. De inter pretatie van artikel 104 der grondwet isgeheo! veranderd. Aan hare belofte tot leerplichtregeiing blijft bij do regeenng vasthouden. Aan meerdere eisclven van het bijzonder onderwijs worde paal en perk gesteldde spijslijst is ofgobloten, maar toonen wij ons, liberalen, de sterkste hier, door abnegutie, verzoening en vrede to willen. Do heor Verheijen was zeer ingenomen met bet ontwerp, en achtte het niet in strijd met de grondwet. Het subsidiestelsel za! de bijzon dere school steunen en in bloei doen toenemen. Overigens verdedigt hij het neutraal karnkter der openbare school in 't zuidenkatholieke scholen zijn bet niet. Het aantal onderwijzers, door deze wet geëischt, acht hij voldoende, de lokalen kunnen meer leerlingen bevatten. Do regeling der sclioolgeldheffmg is goed en zal nooit ter bonadeeiing van het openbaar onder wijs kunnon strekken. Daarbij bevat dit ontwerp vele verbeteringen. Do heer Mnilci bestreed hot ontwerp. Hij achtte hot ongrondwettig en liet subsidiestelsel voor de bijzondere school, ook wegens de con- sequentiën, hoogst gevaarlijk. Het neutraliteits beginsel der openbare schooi is opgenomen ten gunslo der kerkelijken, dia het juist gebruikt hebben om die school ta bostrijden. Ilct ontwerp zal seetnrisme kwoeken in hart cn nieren des volks. Do heer Prins bestreed sterk liet subsidie stelsel als strijdig met 's lands belang en do roeping van den staat. Aan vrede gelooft hij nietde kerkelijken zijn niet zoo Itcht te be vredigen. Do hoor Yan Lier bestreed liet ontv.orp wegens het subsidiestelsel, dat oneerlijke con- cuiTontio schopt van liet bijzonder met hot openbaar ondorwijs. De bijzondere school zal vrij zijn, do openbare niot. De lieer Yan Swindoren bestreed meao krach tig liet ontwerp als nadeelig voor de openbare schoof. Ook de heor De Vos van Steenivijk was tegen het ontworp. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 4 December. Bij liet voortgezet debat over de Indischs be grooting werd door den lieer Cremer een amen dement toegelicht namens de commissie van rap porteurs, om don bouw van een telegraafkan toor te Bandjormasstn niet toe te staan. Dit was ecu deel van een telegiaafverbindingsplan tusschen Java en de buitenbezittingen (welk plan spreker vorklnart door een kaart lagen de journalisten-tribune bevestigd), weik plan, van ouden datum, thans ganscli otmoodig was. Een lijn van Madura naar Bundjermassin ware vol doende. De heer Seret verdedigde liet plan in het be lang der inkrimping van do Indische marine. Hij ontraadde liet amendement. De heer Itooseboom ondersteunde het, als een maatregel van bezuiniging. De heer Yan Vlijmen achtto de noodzakelijk heid der dure dubbele verbinding niet gebleken. De minister van koloniën verdedigde die dub bele verbinding, in het belang eener concentratie van land- en zeemacht op Java. De lieer Land verdodigde eveneens een dubbele verbinding, om zooveel mogelijk ankerplaatsen te vermijden. Na nog eonige discussie werd het amendement aangenomen met 50 tegen 43 stemmen. De hoor Rooseboom beklaagdo zich over ver der quaestio betrekkelijk de verdediging van Java, en beval onderscheidene militaire belangen, o. a. snelvurende wapenen, aan. De heer SeylWdt bepleitte de personeel© be langen van het offn ierskorps. De heer Van Vlijmen wees op maatregelen ter bovoidering van het zedelijk welzijn der militairen. Do lieer Kerdijk wenschte ovorsoiiiing van de namen der gesneuvelden ook van de mindere militairen. De minister van koloniën handhaafde daartegen zijn bezwaren, acht een defensieplan voor Java een onbegonnen werkgeweersveraudering to kostbaarverhooging der kapiteins-pensioenen ontijdig, en weersprak do geruchten omtrent vermindering der officiers-weduwen- en weezen- pensioenen. Met de behartiging dor zedelijks behingen van bet ieger hoopt hij met gematigd heid voort te gaan. Do hoer Levyssohn Norman besprak nogmaals de Atjehzauk; naast vrijheid voordon bevelhebber wil hij scheepvaartregeling, volgons het voorstel van den heer Laging Tobias, en vestiging van nieuwe kunst-etablissementen; op politiek gebied een afwachtende houding tegenover den vijand; herstol van bet sultanaat, mits afgesmeekt door den sultan, en afscheiding van de Onderhoorig- lieden van Groot-Atjoh. Hedenavond voortzetting. SCHIEDAM, 5 December 1889.. Wij waren gisteravond weder in de ge legenheid, ons te oveituigen van de ingeno menheid, welke de ïSchiedauische Kunstver- eeniging" voor linre tentoonstelling van kunst nijverheid vnn de zjjrfe der verschillende werklieden ondervindt; niet minder dan 52 ambachtslieden leverden huune inschryvings- biljetten in, waardoor hun getal reeds tot 420 is geklommen, waarmede de lijst echter nog niet gesloten zal zijn, daar velen, die tot nog toe aarzelden, door het goede voorbeeld, bun door hunne makkers gegeven, aange spoord zullen wordeneveneens uiede ta werken. Ook de leerlingen in de verschillende vak ken gaven blyk van hunne belangstelling; doch hun aantal kon grooter zyn en daarom wekken w| vooral hen op, hunne beschroomd heid, welke wy volkomen begrjjpen, te over winnen en hunne medewerking aan deze ten toonstelling ta verleenen. Een eerste schrede te zetten op het niet gemakkelyke gebied der practijk gaat met moei lijkheden gepaard, welke te overwinnen voor zeker geen gemakkelijke taak is, die echter met moed aanvaard en met da voorlichting der jSchiedamsche Kunstvereeniging" de kans van slagen mogelijk maakt. Vooral op onze jeugdige siadgenooten, die door het onderwijs (lat zij aan de burgeravond school genieten, in de gelegenheid zijn om made te werken, is het oog gevestigd. Moge by deze tentoonstelling uil hun werk de degelijkheid blpen van het orderwys aan genoemde inrichting. Van bet opkomend geslacht toch hangt het grootendeels of, of Nederland eenmaal weder de hooge plaats in de kunstnijverheid zal kun nen innemen, waarop ons voorgeslacht haar had verheven. Eergisteren zyn van schipper J. v. a". Horst, liggende met zyn schip iu de Schie alhier voor de Doelensteeg, van het hek voor die steeg een borstrok en eeo hemd gestolen. Het is aao de politie gelukt de goederen op te sporen en de daderes van dezen diefstal, zijnde een in die buurt woonachtige vrouw, aan te houden. Door de politie is aangehouden de persoon van W. J, v. S., wonende alhier, verdacht van jl, Vrydag een stuk hout te hebben weg genomen van stapels hout van de firma Piant en Co. aan de Hoofdstraat. Het stuk hout is te zijnen huize in beslag genomen. Gisternamiddag is de knecht van de pakschuit, vatende tusschen Utrecht en Schie dam, door het uitglyden van zijn vaarstok, van die schuit in de Schie gevallen nabij het Proveniershuis. Hy zwom naar den walkant en weid bewusteloos, nadat hij op den wal was gehaald. Gebracht in de branderij van den heer Ris aan de Noordvest, is hem daar geneeskundige hulp verleend door dr. Eodtz, op wiens last hji naar hut ziekenhuis is ver voerd. Uit het antwoord des ministers van water staat op het voorloopig verslag over zyne be grooting blijkt, dat da uitbreiding van het Reursilation te Rotterdam voornamelijk zal bestaan in den aanbouw van eene wachtkamer 4e klasse tegen het bestaande gebouw, op pjjlers die op gemeeotegrond zuilen moeten worden geplaatst. Hieromtrent zal overleg met bel gemeentebestuur van Rotterdam noodig zyc. Naar wy vernemen, wordt ons vroeger bericht betreffende het voornemen der regee ring, om ook den Centraalspoorweg te naasten, nader bevestigd, en zouden de onderhande lingen daaromtrent dezer dagen reeds aange vangen zyn. Dblv, Ned.) De belangstelling bij de behandeling der onderwijswet in de Eerste Kamer was Dins dag zoo groot, dat, naar de berichtgever van het Ubl. zegt, de tribnnes dreigdeu in te storten. Die ongewone belangstelling bewyst welk een gewicht aan de beslissing in dezen van de Eerste Kamer word gehechtmaar de menin gen zyn gevestigd, zoowel ia als buiten de Kamer en niemand verwacht nieuwe argu menten tot bestrijding of verdediging der wet. Om te >luisleren" komt het publiek dus niet; om du beslissing te vernemen was de tijd nog niet aangebroken; het is eene demonstratie om de openbare meening te uiten, want dat deze laUjjke schaar die de tribunes innam voor verreweg het grootste gedeelt zoo uiet U'tsluitend, uit tegenstanders der wet bestaat, meenen wy veilig te mogen aannemen. Het hoofdbestuur van het Nederlandse!* Onderwijzersgenootschap, dat zich den 3n Juli II. tot de Tweede Kamer wendde met een adres omtrent de wet op het lager onderwijs, ontving, nu het ontwerp hier en daar gewy- zigd aan het oordeel der Eerste Kamer on derworpen is, deopdiacht, de bezwaren uiteen te zetten, dia bij het genootschap ook tegen het gewjjzigde wetsontwerp zyn blyven bestaan,. Daaraan voldoet het thans in een adres, waarin opnieuw die bepalingen worden ge toetst welke belaugen raken van alle lager onderwijs. Terwijl het hoofdbestuur met ingenomen heid eikent, dat verschillende artikelen van het bedoelde wetsontwerp inderdaad in het welbegrepen belang zijn van het lager onder- wys, betreurt het des te meer dat daartegen over gewichtige bepalingen slaandie bij aanneming der wet zullen blijken een zeer schadelijken invloed op het volksonderwijs uit te oefenen. Die bezwaren nader uiteenzettendelaat het hoofd bestuur het ten slotte aan de wijs heid der Kamer over te beslissen, in hoeverre die bezwaten invloed verdienen uit te oefenen op het lot van het wetsontwerpmaar het heeft gemeend zyne ernstige bedenkingen tegen den inhoud er van in liet belang eener dege lijke volksontwikkeling niet te mogen ver zwijgen. In de Zaterdag gehouden vergadering der kon. academie van wetenschappen, afd. wis- en natuurkunde, wefit'door dr. Hoek eene- mededeelmg gedaan betreffende het ras der Zuiderzeeharing, Bi zijn onderzoek had hy gebruik gemaakt van de wyze van determinatie, door den Duilscheu geleerde Heinken gevolgd by het onderzoek naar de rassen der Oostzee- haring, waarvan thans is vastgesteld, dat z\j in najaars- en vourjaarshor ing worden ver deeld. De Zuiderzeeharing nu heeft bij na alle kenmerken gemeen met do voorjaarshariog ia de Oostzee, en hoewel zy blijkbaar een anderen oorsprong heeft het is een ras, gesproten uit de uftjaarsharing uit de Noordzee en nog pas 3, 4 eeuwen oud bewees spreker, aan de hand der feiten, die het onderzoek vaa een tweehoi derdtal barirgen heeft opgeleverd^ dat de Zuiderzeeharing beslist "13 een voor- jaarsras. Verder werdén door prof. Yan de Sande Bakhuyzen eenige wetenswaardigheden mede gedeeld betreffende de photographische opne ming van den hemel, welk werk is ondernomen door een 49-tal sterrewachten en naar aan leiding van een ia April 11. te Parys gehouden congres. Door de heeren I. S. van Nierop Sons te Londen werd gisteren aan het N. v. d. D< geseind dat al de verleden week aangevoerde veeladingen te Harwich en te Tharneshaveu-' gisteren zyn doorgelaten. Naar de N. 22.GA verneemt, is de obligatie- ieeuing der maatschappij iZeobad Loosdui- neo" ruim volteekend. Naar men verneemt, zal da heer S. Ali Cohen, die zich eerstdaags naar de Transvaal begeeft, zich bejjveren ten behoeve van 's rijks museum, wetenschappelijke voorwerpen ie Zuid-Afrika te verzamelen. Hem worden daartoe door dan minister van buitent. zaken aanbevelingsbrieven voor de Nederlandsche consuls in Zuid-Afrika mede- gegeven. De gedeeltelijke werkstaking van de metaal werkers is, te rekenen naar de berichteo die ons gisteren toevloeiden aan het afnemenr- Terwjjl op'de fabriek van-de Nederlaudsche' Stoombootmaatschappij de' coeslaod dezelfde is gebleven, waren gisteren aan de maatschappij: »i hi O k. ze B er dt in dt D( de Br ra or ga te( R. te nil da vei vm gei doi eei on bei koi cei me bei tho lev en dat lan bes die mir een zon lief r.oc kon 7 arn dm nrai het zorj verl 8pc

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2